Turinys:
- Kas yra geltonoji arbata?
- Kaip geltonoji arbata gali būti jums naudinga?
- 1. Skatina širdies sveikatą
- 2. Gali užkirsti kelią vėžiui
- 3. Pagalba diabeto gydymui
- 4. Skatina virškinimo sveikatą
- 5. Ar gali padėti numesti svorį
- 6. Pagerina kepenų sveikatą
- 7. Padeda vėluoti senėjimą
- Kaip paruošti geltonąją arbatą namuose
- Ko tau reikia
- Nurodymai
- Išvada
- Nuorodos
Geltona arbata kinų kalba vadinama huángchá. Tai yra viena iš prabangiausių ir brangiausių arbatų pasaulyje. Jis pasižymi skaniu šilkiniu skoniu ir savitu aromatu - kažkada gėrimas buvo skirtas tik karališkiesiems ir elitui. Tačiau šiandien arbata yra prieinama visame pasaulyje ir sparčiai populiarėja dėl nuostabios naudos sveikatai.
Kas yra geltonoji arbata?
Geltona arbata gaunama iš perdirbtų Camellia sinensis augalų lapų. Jo paruošimo procesas yra panašus į žaliosios arbatos procesą - su papildomu gėrimo įpakavimo ir garinimo žingsniu. Taip gaunamas sklandesnis skonis nei kitose arbatose.
Pagrindinis geltonosios arbatos ruošimo tikslas yra pašalinti žolinį žaliosios arbatos kvapą ir išsaugoti sveikatos savybes. Geltona arbata yra įvairių rūšių, iš kurių populiariausios:
- Junshan yinzhen
- Huoshan huangya
- Beigang maojian
- Da jūs qing
- Haimagong cha
Galite pasirinkti bet kurią iš veislių. Visuose šiuose yra polifenolių ir kitų svarbių junginių, kurie skatina sveikatą kovojant su oksidaciniu stresu ir stiprinant antioksidacinę gynybą. Pažvelkime į naudą išsamiai.
Kaip geltonoji arbata gali būti jums naudinga?
Geltonojoje arbatoje esantys polifenoliai kovoja su oksidaciniu stresu ir apsaugo jus nuo širdies ligų ir vėžio. Specifiniai polifenoliai taip pat gali skatinti geresnę cukraus kiekį kraujyje ir gali padėti diabetui. Tai yra svarbiausi geltonosios arbatos junginiai - ir tai yra priežastis, kodėl turėtumėte ją vartoti kiekvieną dieną.
1. Skatina širdies sveikatą
„Shutterstock“
Geltonojoje arbatoje, kaip ir beveik visose arbatos rūšyse, yra polifenolių. Polifenoliai apsaugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Jie taip pat sustiprina antioksidacinę endotelio ląstelių gynybą, o tai dar labiau skatina širdies sveikatą (1).
Polifenoliai taip pat pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios stiprina širdies sveikatą ir užkerta kelią su uždegimu susijusioms širdies ligoms (pvz., Koronarinei širdies ligai ir miokardo infarktui) (2).
Kitas svarbus junginių rinkinys geltonojoje arbatoje yra flavanoliai, kurie padeda sumažinti blogojo cholesterolio kiekį (3).
2. Gali užkirsti kelią vėžiui
Geltonojoje arbatoje yra daug bioaktyvių junginių, kurie prisideda prie jos priešvėžinio poveikio. Šie junginiai kovoja su oksidacija ir uždegimu, taip sumažindami vėžio riziką (4).
Arbatoje esantys polifenoliai taip pat gali sukelti apsauginį poveikį nuo vėžio (5). Šie junginiai veikia ne tik kaip antioksidantai, bet ir teigiamai veikia įvairius ląstelių mechanizmus.
3. Pagalba diabeto gydymui
Nustatyta, kad papildymas geltona arbata palengvina simptomus, susijusius su 2 tipo cukriniu diabetu (6).
Daugumą teigiamo arbatos poveikio galima sieti su jos polifenoliais. Pagrindinė arbatos polifenolių rūšis yra katechinai - EGCG (epigallokatechino galatas) yra svarbiausias iš jų. Tyrimų su pelėmis metu nustatyta, kad šis katechinas padeda kovoti su nutukimu ir metaboliniu sindromu (7).
Polifenoliai taip pat gali paveikti gliukozės kiekį kraujyje ir kontroliuoti (ar net užkirsti kelią) diabeto komplikacijoms (8).
4. Skatina virškinimo sveikatą
Geltonosios arbatos polifenoliai taip pat vaidina svarbų vaidmenį gydant daugelį virškinimo trakto problemų. Kai kurie tokie negalavimai yra uždegiminė žarnyno liga, ūmus viduriavimas, pepsinės opos ir virškinamojo trakto vėžys (9).
Geltonosios arbatos antioksidantai taip pat padeda gydyti skrandžio pažeidimus, kuriuos sukelia uždegimas (10).
5. Ar gali padėti numesti svorį
„Shutterstock“
Nustatyta, kad geltonosios arbatos ekstraktai (kartu su žaliosios arbatos ekstraktais) žymiai sumažina kūno svorio padidėjimą ir sumažina kūno masės indeksą. Ištraukos taip pat gali padidinti nutukusių asmenų sotumą ir energijos sąnaudas valgio metu (6).
Kito tyrimo metu polifenolio suvartojimas buvo atvirkščiai susijęs su kūno svoriu ir nutukimu vyresnio amžiaus žmonėms. Didesnis polifenolio suvartojimas gali sumažinti kūno svorį ir netgi sumažinti pagyvenusių žmonių širdies ligų riziką (11).
6. Pagerina kepenų sveikatą
Geltona arbata gali užkirsti kelią riebalų kepenų susidarymui.
Tyrimai taip pat rodo, kad polifenolio turinti dieta gali būti laikoma potencialiu nauju požiūriu gydant nealkoholines riebalų kepenų ligas (12).
Graužikų tyrimai parodė, kad polifenoliai gali sumažinti riebalų apykaitą kepenyse ir taip padėti gydyti nealkoholines riebalų kepenų ligas (13).
7. Padeda vėluoti senėjimą
Geltonojoje arbatoje esantys polifenoliai gali būti naudingi ir senstant. Manoma, kad polifenoliai, gauti iš Camellia sinensis augalo lapų, apsaugo žmogaus odą nuo fotosenėjimo požymių (14). Daugelyje gyvūnų modelių taip pat nustatyta, kad arbatos polifenoliai slopina UV spindulių sukeltą odos pažeidimą (14).
Kiti tyrimai taip pat pripažino arbatos polifenolių fotoprotekcines savybes, ypač gaunamas iš Camellia sinensis lapų (15).
Arbatos polifenoliai taip pat kovoja su oksidaciniu stresu, kuris yra dar vienas pagrindinis odos senėjimo veiksnys (16).
Geltona arbata kasdien populiarėja. Priežastys, kaip mes aptarėme, yra jos nauda. Dėl didelio polifenolio kiekio jį būtina įsigyti. Bet kaip jį paruošti?
Kaip paruošti geltonąją arbatą namuose
Geltonoji arbata yra panaši į daugumos kitų arbatų. Įsitikinkite, kad procese naudojate filtruotą vandenį.
Ko tau reikia
- Arbatinukas
- Arbatos puodelis
- 1 arbatinis šaukštelis birių geltonos arbatos lapų
- Virdulys
Nurodymai
- Šildykite arbatos puodelį ir arbatinuką karštu vandeniu. Sukite vandenį aplinkui ir išmeskite iš indų.
- Į arbatinuką įpilkite arbatos lapų. Už kiekvieną 8 unciją vandens galite pridėti arbatinį šaukštelį arbatos lapų.
- Kaitinkite vandenį virdulyje, kol jis liečia nuo 167oF iki 176oF. Nepamirškite nenaudoti verdančio vandens - tai gali pakenkti subtilių lapų skoniui.
- Karštą vandenį (kartu su arbatos lapeliais) supilkite į arbatinuką ir uždenkite dangčiu. Leiskite arbatos lapams 2-3 minutes sustingti. Arbatą galite paragauti kas 30 sekundžių, kad patikrintumėte, ar ji pasiekė norimą skonį.
- Arbatą nukoškite per koštuvą ir supilkite į arbatos puodelį. Mėgautis!
- Prieš sunaikindami, galite naudoti tą patį lapų rinkinį 3–5 kartus.
Išvada
Geltona arbata yra tos pačios šeimos, kaip ir žalioji arbata. Bet tai kur kas švelnesnė, ir jūs galite labiau mėgautis skoniu. Tai gera žinia - kaip ir dabar, jūs galite mėgautis arbatos pranašumais ir sodriu, šilkiniu skoniu.
Tačiau būkite atsargūs dėl papildų - kai kurie anekdotiniai duomenys rodo, kad žaliosios arbatos / geltonosios arbatos maisto papildai kai kuriems asmenims gali pakenkti kepenims. Prieš vartodami bet kokius papildus, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.
Ar anksčiau turėjote geltonos arbatos? Kaip tau tai patinka? Palikite komentarą žemiau esančiame laukelyje ir praneškite mums savo mintis.
Nuorodos
- „Polifenoliai, uždegimai ir širdies bei kraujagyslių sistemos…“. Dabartinės aterosklerozės ataskaitos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Arbatos ir širdies bei kraujagyslių ligų“ farmakologiniai tyrimai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Įrodymai apie apsauginį… poveikį“, JAV nacionalinės medicinos bibliotekos lėtinių ligų gydymo pažanga.
- „Geltona arbata, perspektyvi kinų arbata…“ „Food Research International“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Arbatos ir vėžio chemoterapija: a…“ Azijos ir Ramiojo vandenyno žurnalas apie vėžio prevenciją.
- „Didžiosios geltonos arbatos maisto papildas…“ Maistinės medžiagos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Dietos papildymas žaliosios arbatos ekstraktu…“ Mityba ir medžiagų apykaita, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Polifenoliai ir jų poveikis diabetui…“ Irano Islamo Respublikos medicinos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Polifenoliai ir virškinimo trakto ligos“. Dabartinė nuomonė apie gastroenterologiją, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „In vivo geltonosios arbatos antioksidacinis aktyvumas…“ Spandidos leidiniai, eksperimentinė ir terapinė medicina.
- „Polifenolio kiekis yra atvirkščiai susijęs su…“ Maistinės medžiagos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Polifenolių gydymas pacientams, sergantiems…“, JAV nacionalinės medicinos bibliotekos leidinys „Translational Internal Medicine“.
- „Žaliosios arbatos polifenoliai palengvina nealkoholinius…“ Pasaulio gastroenterologijos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Atrasti ryšį tarp mitybos ir odos senėjimo“ Dermatoendokrinologija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Žaliosios arbatos apsauginiai mechanizmai…“ Oksidacinė medicina ir ląstelių ilgaamžiškumas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Polifenoliai ir senėjimas“. Dabartinis senėjimo mokslas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.