Turinys:
- Kas yra rožių arbata?
- Kuo naudinga gerti rožių arbatą?
- 1. Gali pagerinti menstruacijų sveikatą
- 2. Gali pagerinti virškinimą ir palengvinti vidurių užkietėjimą
- 3. Gali sumažėti svoris
- 4. Gali padėti valdyti diabetą
- 5. Gali palengvinti nerimą ir skausmą
- 6. Gali padėti plaukams augti
- 7. Gali padėti sumažinti vėžio riziką
- 8. Gali turėti antimikrobinį poveikį
- Kas yra rožių arbatos fitocheminės medžiagos?
- Kaip pasigaminti rožių arbatos namuose
- 1 metodas: su šviežiais rožių žiedlapiais
- 2 metodas: Su džiovintais rožių žiedlapiais
- Kiek rožių arbatos galiu išgerti per dieną?
- Rožių arbatos šalutinis poveikis
- Išvada
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 18 šaltinių
Rožių arbata tradiciškai mėgaujamasi dėl įvairios estetinės ir vaistinės naudos.
Žinoma, kad jis padeda numalšinti skausmą periodais. Arbata taip pat gali padėti virškinti ir gydyti nerimą bei diabetą. Didelę dalį šių pranašumų galima priskirti gausiems arbatos fitochemikalams.
Šiame straipsnyje aptariama, kuo rožių arbata gali būti jums naudinga. Jame taip pat yra išsamus maistinių medžiagų, esančių rožių arbatoje, sąrašas kartu su tam tikrais šalutiniais poveikiais, apie kuriuos turėtumėte žinoti. Skaityk.
Kas yra rožių arbata?
Rožių arbata yra karštas džiovintų rožių žiedlapių ir pumpurų (Rosa damascena) virimas . Jo negalima painioti su erškėtuogių arbata, nors į arbatos mišinį kartais dedama ir erškėtuogių. Šiai arbatai gaminti naudojami kelių rožių veislių žiedlapiai .
Tyrimais nustatyta, kad rožių žiedų vandens ekstraktai turi priešuždegiminį ir nuskausminantį (skausmą malšinantį) poveikį. Tai galėtų būti siejama su rožių žieduose esančiais bioaktyviais komponentais (1), (2).
Kitame skyriuje mes toliau gilinsimės į šiuos privalumus ir išsiaiškinsime, ką apie juos sako tyrimai.
Kuo naudinga gerti rožių arbatą?
Viena rožių arbatos savybė, kuri buvo plačiai pripažinta, yra jos antioksidacinis pajėgumas. Manoma, kad rožių arbata pagerina menstruacijų sveikatą ir sumažina nerimą, skausmą ir uždegimines ligas.
1. Gali pagerinti menstruacijų sveikatą
Menstruacijų mėšlungis gali būti pagrindinė daugumos moterų problema. Tyrimų duomenimis, beveik 50% paauglių moterų dėl menstruacijų spazmų sumažėjo akademinė veikla, sportas ir bendravimas su draugėmis (3).
Rožių arbata ir jos ekstraktai buvo naudojami liaudies medicinoje, siekiant palengvinti mėnesinių skausmą ir dismenorėją. Šiam poveikiui ištirti buvo atliktas tyrimas su 130 mergaičių. Bandomajai grupei buvo duodama gerti rožių arbatos, o intervencijos duomenys buvo renkami po vieno, trijų ir šešių mėnesių kurso (3).
Rezultatai parodė, kad merginos, kurios gėrė rožių arbatą, menstruacijų metu jautė mažiau skausmo, nerimo ir kančios. Taigi tokie gėrimai kaip rožių arbata yra potencialiai saugus ir paprastas dismenorėjos ir priešmenstruacinio sindromo (PMS) gydymas (3).
2. Gali pagerinti virškinimą ir palengvinti vidurių užkietėjimą
Rožių žiedlapiai buvo naudojami tradicinėje medicinoje gydant virškinimo problemas. Jie dažnai buvo valgomi norint išspręsti skrandžio problemas (2).
Sirijos, Libano, Asirijos ir Vidurio Rytų kaimo gyventojai vartoja rožių pagrindu pagamintus gėrimus. Į šiuos gėrimus dedami rožiniai pumpurai, gėlės ar ekstrakto lašai.
Vienas iš tokių gėrimų yra „ Zhourat“ . Į šią žolelių arbatą dedama įvairių rožių elementų, kurie, kaip teigiama, gydo virškinimo problemas (4). Pridedant Rosa damascena žiedlapių, pumpurų ar aliejaus, padidėja šių gėrimų antioksidacinis potencialas (5). Taigi rožių arbatos gėrimas gali būti siejamas su virškinimo sveikata.
Irano medicinoje rožių nuoviras naudojamas kaip vidurius laisvinantis vaistas. „Gol-e-Ghand Majoon“ yra tradicinis rožių pagrindu pagamintas vaistinis preparatas, kuris skiriamas kaip vidurių užkietėjimas vidurių užkietėjimui gydyti (5).
Virti Rosa damascena ekstraktai, vartojant juos žiurkėms, parodė didelį vidurius laisvinantį poveikį. Rožių ekstraktai padidino vandens kiekį išmatose ir tuštinimosi dažnumą. Manoma, kad jie tai pasiekė stimuliuodami skysčių judėjimą žarnyne (4).
3. Gali sumažėti svoris
Keli tyrimai susiejo didelį uždegimą su svorio padidėjimu. Rožių arbata yra žinoma, kad kovoja su uždegimu (6), (7). Taigi, arbata gali padėti numesti svorio.
Kasdien vartojami gėrimai, pavyzdžiui, arbata ir kava, turi šiek tiek kofeino. Rožių žiedlapių antpilas neturi arbatos mišinių ir neturi kofeino. Taigi rožių arbata gali būti puiki alternatyva įprastiems kofeino turintiems gėrimams.
Rožių arbata gali padėti iš organizmo pašalinti toksinus. Nors tyrimų yra nedaug, anekdotiniai duomenys rodo, kad 4–5 puodeliai arbatos gali padėti numesti svorio. Tai galima pasiekti naudojant vandens sukeltą termogenezę (8).
4. Gali padėti valdyti diabetą
Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad vartojant Rosa damascena alkoholio ekstraktą, jis turi priešdiabetinį poveikį. Tai gali padėti sumažinti gliukozės kiekį kraujyje (9). Siūloma, kad ši rožių rūšis yra stiprus gliukozę metabolizuojančio fermento, žinomo kaip alfa-gliukozidazė, inhibitorius (2).
Rožių ekstraktai slopina angliavandenių absorbciją iš plonosios žarnos. Jie padeda sumažinti gliukozės kiekį po valgio (po valgio) ir padeda kontroliuoti diabetą (4). Rožių arbatoje taip pat gausu polifenolių, kurie, kaip žinoma, mažina diabeto ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką (10), (11).
5. Gali palengvinti nerimą ir skausmą
Rožių arbatos gėrimas gali padėti sumažinti stresą ir nerimą. Arbatoje yra priešuždegiminių medžiagų, kurios gali padėti šiuo klausimu (12). Rosa damascena , kaip rūšis, taip pat turi analgetinių savybių (4).
Taip pat įrodyta, kad rožių aromaterapija gerina nuotaiką ir miegą. Tyrimas, atliktas su miego stokojančiomis žiurkėmis, parodė, kad rožių ( Rosa rugosa Thunb) ekstraktas gali gydyti miego trūkumą slopindamas tam tikrų receptorių veikimą (13). Tai gali palengvinti depresiją, sielvartą, įtampą ir skausmą.
6. Gali padėti plaukams augti
Rožių žiedlapiai, ypač baltųjų ir rožinių rožių, pasižymi puikiomis antioksidacinėmis ir antialerginėmis savybėmis. Pietų Korėjoje atliktas tyrimas parodė, kad baltųjų rožių žiedlapiai sumažino lipidų ir baltymų oksidaciją plaukų ląstelėse (14).
Rožių fitocheminės medžiagos gali slopinti sebumo išsiskyrimą. Mažas riebalų kiekis gali užkirsti kelią niežuliui ir riebiai galvos odai. Pridedant prie plaukų produktų, tokių kaip šampūnai, rožių ekstraktai (iš skirtingų rūšių) taip pat gali padėti sumažinti galvos odos uždegimą (14).
Rožių žiedlapių elagitanino ir epigalokatechino galatas gali užkirsti kelią plaukų slinkimui ir tokioms ligoms kaip seborėjinis dermatitas (14). Vadinasi, geriant rožių arbatą ar vietiškai naudojant jos ekstraktus, galima gydyti galvos odos uždegimą ir plaukų kritimą.
7. Gali padėti sumažinti vėžio riziką
Rožių žiedlapiai buvo plačiai ištirti dėl citotoksinio ir antioksidacinio poveikio (1). Taip pat buvo nustatyta, kad jie turi antimutageninių savybių (15).
Rožių arbatoje gausu antioksidantų, kurie gali padėti pašalinti laisvuosius radikalus, išsiskiriančius oksidacinio streso metu. Jei tai nebus patikrinta, tai gali padidinti lėtinių sisteminių ligų, įskaitant vėžį, riziką. Laisvieji radikalai, kuriuos sukelia oksidacinis stresas, gali pakenkti ląstelių lygiu mutuodami DNR (15), (16).
8. Gali turėti antimikrobinį poveikį
Buvo ištirtos tam tikros rožių veislės dėl jų antimikrobinių savybių. Rožių žiedlapiuose esantys flavonoidai, taninai, fenolio rūgštys ir karotinoidai yra atsakingi už jų antimikrobinį poveikį (1).
Rožių žiedlapiai parodė slopinamąjį poveikį keliems bakterijų štamams. Tai apima Staphylococcus epidermidis, S. aureus, Bacillus subtilis, Micrococcus luteus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis . Jie taip pat sulėtino kai kurių mielių rūšių augimą (17).
Už šią naudą atsakingi rožių žiedlapiuose esantys fitochemikalai. Rožių arbatos fitocheminiame profilyje yra keli priešuždegiminiai, antioksidantai ir analgetikai.
Kas yra rožių arbatos fitocheminės medžiagos?
Rožių augale yra terpenų, glikozidų, flavonoidų, antocianinų, karboksirūgščių ir kelių paprastų ir sudėtingų organinių junginių. Jos žieduose taip pat yra mirceno, kaempferolio, kvercetino, taninų ir riebalų aliejų. Daugumos flavonoidų yra jo eteriniame aliejuje (2).
Biocheminės analizės parodė, kad bendras fenolio junginių kiekis daugumoje rožių arbatos rūšių buvo lygus arba didesnis už žaliosios arbatos kiekį. Galio rūgštis buvo rasta arbatose, pagamintose iš kelių rožių veislių. Laisva galo rūgštis laikoma pagrindine šio gėrimo stiprių antioksidacinių savybių sudedamąja dalimi (2).
Antocianinai yra dar vienas fitocheminių medžiagų klasteris, atsakingas už rožių žiedlapių spalvą. Jie taip pat padeda pašalinti laisvuosius radikalus iš jūsų kūno. Šie pigmentai kartu su fenolio rūgštimis ir taninais padidina vaistinę rožių arbatos vertę (2).
Todėl įrodyta, kad ši arbata pasižymi didesniu antioksidaciniu potencialu nei žaliosios ir juodosios arbatos. Joje esantys polisacharidai daro šią arbatą švelniai saldžia arba neutralia pagal skonį.
Kaip pasigaminti rožių arbatos namuose
1 metodas: su šviežiais rožių žiedlapiais
- Gaukite organinių, be pesticidų, šviežių rožių žiedlapių.
- Švelniai nuplaukite 1-2 puodelius žiedlapių po tekančiu vandeniu.
- Į puodą / virimo puodą įpilkite šių žiedlapių ir 3 puodelius geriamojo vandens.
- Verdame turinį apie 5-6 minutes.
- Perkoškite turinį į patiekimo taures.
- Įpilkite pasirinkto saldiklio (nebūtina).
- Patiekite karštą.
Pasidaryk pats: kaip džiovinti rožes namuose
Džiovinimui reikia saldaus skonio žiedlapių. Dauguma rožių veislių džiovindami turi kartaus skonio žiedlapius. Norėdami gauti daugiau pagalbos, kreipkitės į vietinius sodininkystės specialistus arba apsilankykite darželiuose.
Viskas, ką jums reikia padaryti, yra:
- Pasirinkite šviežius rožių žiedlapius, kuriuose nėra rasos.
- Įpilkite juos į tinklinį maišelį iki pusės. Užriškite elastine juostele.
- Pakabinkite maišelį šiltoje, sausoje ir tamsioje vietoje, kad nudžiūtų (pavyzdžiui, popuri).
- Atsižvelgiant į drėgmę, žiedlapių džiūvimas gali užtrukti nuo kelių dienų iki savaitės.
- Kai visi jie išdžius, žiedlapius laikykite sandariame inde, kad galėtumėte naudoti ateityje.
- Saugokitės perpildyti tinklinį maišą, nes tai gali uždusti ir pūti centre esančius žiedlapius. Šie žiedlapiai nebus tinkami naudoti. Taigi, pakuodami palikite pakankamai vietos maiše.
2 metodas: Su džiovintais rožių žiedlapiais
- Į verdantį puodą įpilkite 1 puodelį džiovintų rožių žiedlapių ir 2–3 puodelius vandens.
- Verdame turinį apie 5-6 minutes.
- Perkoškite turinį į patiekimo taures.
- Verdant rožių žiedlapius, galite pridėti žaliosios arbatos miltelių. Jei džiovinti žiedlapiai, kuriuos pasirinkote, pasidarė kartūs, žaliosios arbatos lapai gali būti gelbėtojai.
Kvapnioms arbatoms papuošti reikia vos kelių žiedlapių. Rožių žiedlapiai puikiai derinami su oolong, žaliomis ir juodomis arbatomis.
Kiek rožių arbatos galiu išgerti per dieną?
Geriausia saikingai gerti žolelių antpilą. Nors kiekybiniai tyrimai dėl viršutinės rožių arbatos suvartojimo ribos nebuvo atlikti, geriau išgerti ne daugiau kaip 5 puodelius šio virimo. Per didelis jo vartojimas gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį.
Rožių arbatos šalutinis poveikis
Remiantis anekdotiniais įrodymais, rožių arbatos perteklius gali sukelti pykinimą ar viduriavimą. Tačiau rožių ekstraktai paprastai yra nekenksmingi. FDA pripažįsta juos saugiais (18). Bet jei esate jautrus tam tikriems maisto produktams, geriausia prieš vartojant rožių arbatą pasitarti su gydytoju.
Išvada
Rožių arbata yra galingas ir malonus gėrimas. Rožių žiedlapiuose gausu antioksidantų, tokių kaip antocianinai, priešuždegiminiai fitochemikalai ir antimikrobiniai junginiai. Pridėjus jų prie alaus, galima padidinti jo vaistinę vertę. Galite pabandyti pakeisti įprastą gėrimą rožių arbata ir mėgautis jos privalumais kasdien.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar rožių arbata naudinga odai?
Rožių arbatoje yra antioksidantų ir vitamino C, ir tai gali skatinti odos sveikatą. Nors šiuo klausimu nėra tiesioginių įrodymų, rožės buvo tradiciškai ir komerciškai naudojamos kosmetikos ir grožio pramonėje.
Ar rožių arbata padeda jums miegoti?
Teigiama, kad rožių arbata skatina miegą, nes jos aromatas gali atpalaiduoti kūną. Tai taip pat gali palengvinti stresą.
Koks laikas gerti rožių arbatą?
Rožių arbatos galima gerti bet kada. Tai gali būti ypač naudinga, jei buvo prieš miegą. Tai be kofeino ir gali padėti skatinti miegą.
Ar galiu gerti rožių arbatą kiekvieną dieną?
Taip, arbatą galite gerti kiekvieną dieną, nes ji teikia daug naudos sveikatai.
Ar galite gerti rožių arbatą nėštumo metu?
FDA patvirtino rožių ekstraktų saugą. Taigi nėštumo metu jį vartoti galima saugiai. Tačiau pasitarkite su gydytoju, kad būtumėte saugesni.
18 šaltinių
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.-
- Citotoksinės, antioksidacinės, antimikrobinės savybės ir cheminė rožių žiedlapių sudėtis. „J Sci Food Agric“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23818393
- Rosa Damascena farmakologinis poveikis. Iranas J Basic Med Sci, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586833/
- Rožių arbata pirminiai dismenorėjai palengvinti paaugliams: atsitiktinių imčių kontroliuojamas tyrimas Taivane. J Akušerių moterų sveikata, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16154059
- Gėrimai ir kultūra. „Zhourat“, daugialypė žolelių arbatos iš Vidurio Rytų globalizacijos analizė. Apetitas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24703931
- Rosa damascena kaip šventa senovinė žolė su naujomis programomis. J Tradit Complement Med, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4737971/
- Rosa damascena hidroalkoholinio ekstrakto ir jo eterinio aliejaus analgetinis ir priešuždegiminis poveikis gyvūnų modeliuose, Iranas J Pharm Res, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3862064/
- Rosa centifolia vandeninio ekstrakto priešuždegiminis ir priešuždegiminis poveikis eksperimentiniams žiurkių modeliams, Int J Rheum Dis, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26222375
- Vandens sukelta termogenezė. J Clin Endocrinol Metab, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14671205
- Rosa Damascena antihiperglikeminį poveikį sąlygoja PPAR.γ genų raiška gyvūnų atsparumo insulinui modelyje. Iranas J Pharm Res, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29201096
- Polifenolių vaidmuo šiuolaikinėje mityboje. „Nutr Bull“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28983192
- Rosa damascena hidroalkoholinio ekstrakto poveikis širdies ir kraujagyslių sistemos reakcijoms normotenzinėje žiurkėje. Avicenna J Phytomed, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4587610/
- Rosa gallica officinalis hidroalkoholinio ekstrakto antistresinis poveikis pelėms. Heliyon, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31431930
- Rosa rugosa Thunb poveikis antistresui. dėl bendro miego trūkumo sukelto nerimo tipo elgesio ir kognityvinės disfunkcijos žiurkėms: galimas 5-HT6 receptorių antagonisto veikimo mechanizmas. J Med Food, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27331439
- Naujos formulės šampūno, skirto galvos odos seborėjiniam dermatitui, turinčiam Rosa centifolia žiedlapių ir epigalokatechino galato ekstraktą, klinikinis įvertinimas: atsitiktinių imčių, dvigubai aklas, kontroliuojamas tyrimas. Ann Dermatol, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4252671/
- Antocianinų ir kitų polifenolių iš rožių (Rosa centifolia) žiedlapių ir arbatos antimutageninių savybių nustatymas. „J Food Sci“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23627876
- Antioksidacinės fitocheminės medžiagos lėtinių ligų profilaktikai ir gydymui. Molekulės, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26633317
- Rosa rugosa žiedlapių poveikis žarnyno bakterijoms. Bioscience, Biotechnology and Biochemistry, Taylor ir Francis Online.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1271/bbb.70645
- Elektroninis federalinių taisyklių kodeksas, JAV maisto ir administracinis departamentas.
www.ecfr.gov/cgi-bin/text-idx?SID=034bdb06e53854360d106c7b9c6a0023&mc=true&node=pt21.3.182&rgn=div5
- Citotoksinės, antioksidacinės, antimikrobinės savybės ir cheminė rožių žiedlapių sudėtis. „J Sci Food Agric“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.