Turinys:
- Kas yra dizenterija?
- Dizenterijos tipai
- Kaip plinta dizenterija?
- Kas sukelia dizenteriją?
- Kokie yra dizenterijos simptomai?
- Kaip diagnozuojama dizenterija?
- Dizenterijos nebiržinis gydymas
- Natūralūs dizenterijos valdymo būdai
- 1. Apelsinų sultys
- 2. Pasukos
- 3. Neapdorota papaja
- 4. Terminalia Chebula (Haritaki)
- 5.
- 6.
- 10. Ramunėlių arbata
- Jums reikės
- 11. Morkos
- 12. Baelas vaisius
- Atsargumo priemonės
- Prevencijos patarimai
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 23 šaltiniai
Tyrimai rodo, kad apytiksliai 165 milijonai žmonių visame pasaulyje gali būti užkrėsti baciliarine dizenterija, o nuo šios infekcijos kasmet miršta 1,1 milijonas žmonių (1).
Dizenterija yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių virškinimo trakto negalavimų. Neturint tinkamos priežiūros ir laiku nesikišus, tai gali sukelti mirtį. Taigi svarbu laiku kreiptis į gydymą. Šiame straipsnyje aptarsime dizenterijos priežastis, natūralius simptomų palengvinimo būdus ir kaip jos išvengti.
Kas yra dizenterija?
Dizenterija yra virškinimo problema, kuriai būdinga laisva ir vandeninga išmatose, kuriose yra kraujo. Tai lydi žarnyno uždegimas ir skrandžio spazmai. Tai gali sukelti diskomfortą kelioms valandoms ar dienoms. Tačiau kai kuriais atvejais žinoma, kad jis trunka ilgiau.
Dizenteriją gali sukelti šigelės bakterijos (šigeliozė) ir ameba. Baciliarinė dizenterija yra lengva, o amebinė dizenterija dažniausiai būna sunki ir reikalauja skubios medicininės intervencijos. Paprastai pacientai suserga dviejų tipų dizenterija. Jie aptariami toliau.
Dizenterijos tipai
- Ūminė dizenterija: ūminė dizenterija trunka mažiau nei dvi savaites arba 14 dienų. Jam būdingi pilvo skausmai ir laisvi judesiai. Retais atvejais pūtimas pastebimas išmatose.
- Lėtinė dizenterija: lėtinė dizenterija trunka ilgiau nei 30 dienų. Jei ūminė dizenterija nėra gydoma laiku, ji gali virsti lėtine. Sutrinka bendra asmens sveikata ir ilgainiui tai gali pasirodyti pavojinga.
Kai kurios dizenterijos komplikacijos yra poinfekcinis artritas, generalizuoti traukuliai ir raudonųjų ląstelių hemolizė dėl antikūnų susidarymo. Dėl amebinės dizenterijos gali pasireikšti kepenų abscesas, dėl kurio drenažui reikia ilgai gydyti ir hospitalizuoti.
Kaip plinta dizenterija?
Dizenterija dažniausiai plinta dėl blogų sanitarinių sąlygų ir įpročių. Infekcija plinta kontaktuojant su maistu ar vandeniu, kuris buvo užterštas ekskrementais.
Šigeliozė (bakterinė dizenterija) plinta per artimą kontaktą su užkrėstu asmeniu ir užkrėstą užterštą maistą bei gėrimus. Amebinė dizenterija pirmiausia plinta valgant užterštą maistą ar geriant užterštą vandenį tropinėse vietovėse, kuriose sanitarija yra bloga.
Kas sukelia dizenteriją?
Dizenteriją sukelia Shigella bakterijos arba ameba, vadinama Entamoeba histolytica. Dažniausia dizenterijos priežastis yra blogos sanitarinės sąlygos. Pasenęs maistas, užterštas vanduo ir žmogaus ekskrementų poveikis yra kitos dizenterijos priežastys (2).
Žmonės, gyvenantys perpildytose vietovėse, kur sanitarijos standartai prasti, ir atogrąžų klimato regionuose, yra jautrūs užterštam maistui ir vandeniui. Tai sudaro lengvą būdą užkrėsti infekciją, kuri gali sukelti dizenteriją. Ši infekcija taip pat gali būti perduodama per nešėjus, tokius kaip naminės musės, vanduo ar maistas, o kai kuriais atvejais - fizinis kontaktas su kitu infekciją nešiojančiu asmeniu (3).
Kokie yra dizenterijos simptomai?
- Pilvo skausmas
- Laisvi judesiai ir tenezmas (noras ištuštinti vidurius)
- Dehidratacija
- Pykinimas ir vėmimas
- Karščiavimas
- Traukuliai (retais atvejais) (4).
Kaip diagnozuojama dizenterija?
Dizenterija gali sukelti sunkią dehidraciją. Taigi būtina kuo anksčiau kreiptis į gydytoją. Negydžius, ši būklė gali tapti pavojinga gyvybei.
Jūsų paklaus, ar neseniai keliavote. Bet kokia kelionė iš šalies gali padėti jūsų gydytojui nustatyti dizenterijos priežastis. Kadangi yra daug veiksnių, galinčių sukelti dizenteriją, jūsų gali paprašyti atlikti kraujo ir išmatų tyrimą, kuris gali padėti nustatyti bakterijų buvimą. Atsižvelgiant į rezultatus, jums bus paskirtas antibiotikų kursas, kad pašalintumėte bakterinę infekciją.
Dizenterijos nebiržinis gydymas
Yra keletas nereceptinių vaistų variantų, kurie padės gydyti dizenteriją:
- Bismuto subsalicilatas (žinomas kaip Pepto-Bismol) turi antisekretinį poveikį virškinimo sistemai (5). Tai gali padėti sumažinti mėšlungį ir sumažinti dažną tuštinimąsi. Venkite vartoti tokius vaistus kaip Loperamidas, kurie mažina peristaltiką ar tuštinimąsi ir gali pabloginti jūsų būklę (6).
- Gydytojas paskirs antibiotikų dozę, jei turite sunkų šigeliozės atvejį.
- Svarbiausias dizenterijos aspektas yra rūpinimasis dehidracija. Galite gauti geriamųjų rehidracijos tirpalų (ORS) ir geriamųjų skysčių, nes jie gali papildyti vandens ir elektrolitų, tokių kaip natris ir kalis, nuostolius (7).
- Jei turite amebinę dizenteriją, jums bus patarta vartoti metronidazolą arba tinidazolą, kurie turi antiprotozinį poveikį ir gali padėti kovoti su Entamoeba histolytica sukelta infekcija (8), (9).
Sunkios dizenterijos atveju gydytojas gali pasiūlyti lašinti į veną (IV), kad būtų išvengta dehidratacijos.
Pažvelkime į namų gydymo būdus dizenterijai valdyti. Tai gali padėti lengvais ar vidutinio sunkumo dizenterijos atvejais. Tačiau sunkiais atvejais rekomenduojama kreiptis į gydytoją.
Natūralūs dizenterijos valdymo būdai
1. Apelsinų sultys
Apelsinų sultyse yra flavonoidų, kurie pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis (10). Šios savybės gali padėti nuraminti žarnyno gleivinę ir taip pat išlaikyti jūsų hidrataciją.
Jums reikės
apelsinų sultys
Ką turite padaryti
Gerkite tai visą dieną.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Per dieną galite išgerti iki 3-4 stiklinių apelsinų sulčių.
Pastaba: vartojant apelsinų sultis, gali padidėti cukraus kiekis kraujyje. Tai galite reguliuoti turėdami šviežiai spaustas apelsinų sultis.
2. Pasukos
Pasukoje yra probiotikų ar gerųjų bakterijų. Probiotikai skatina virškinimą palaikydami gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyrą virškinimo sistemoje (11). Jie taip pat gali padėti sutrumpinti infekcijos trukmę (12). Venkite šios priemonės, jei netoleruojate laktozės.
Jums reikės
Pasukos
Ką turite padaryti
Gerkite pasukas visą dieną.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Per dieną išgerkite iki 3-4 stiklinių.
3. Neapdorota papaja
Tyrimai rodo, kad papaja gali padėti sumažinti skrandžio spazmus ir skatinti reguliarų tuštinimąsi (13). Žinoma, kad jis malšina virškinimo ir pilvo problemas, taip pat gali padėti palengvinti dizenterijos simptomus.
Jums reikės
- 1 žaliavinė papaja
- 3-4 puodeliai vandens
Ką turite padaryti
- Nulupkite neapdorotą papają ir sutarkuokite. Virkite jį 10-15 minučių vandenyje.
- Nukoškite skystį ir vartokite jį šiltą.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Gerti tai 2-3 kartus per dieną.
Pastaba: per didelis papajos suvartojimas gali sukelti skrandžio dirginimą, nes jis turi lengvą vidurius laisvinantį poveikį ir gali sustiprinti simptomus. Taigi, apribokite savo vartojimą.
4. Terminalia Chebula (Haritaki)
Terminalia Chebula yra žolė, pasižyminti antibakterinėmis savybėmis (14). Tai gali padėti sušvelninti su dizenterija susijusią infekciją ir palengvinti.
Jums reikės
- 1/2 šaukštelio Terminalia chebula (haritaki) miltelių
- 1 stiklinė drungno vandens
Ką turite padaryti
Prieš miegą suvartokite Terminalia chebula (Haritaki). Prieš tai pasiteiraukite pas ajurvedos praktiką.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Kartokite kiekvieną vakarą, kol pasijusite geriau.
Pastaba: nevartokite per daug šios žolės, nes tai gali pabloginti jūsų būklę.
5.
Fenugreek pasižymi puikiomis vaistinėmis ir maistinėmis savybėmis. Jo sudedamosios dalys mažina virškinamojo trakto uždegimą (15). Tai gali padėti palengvinti dizenterijos simptomus.
Jums reikės
- 1 arbatinis šaukštelis ožragės sėklų miltelių
- Stiklinė pasukų
Ką turite padaryti
Sumaišykite ožragės sėklas stiklinėje pasukų ir suvartokite jas.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Darykite tai du kartus per dieną.
6.
- Sutrinkite bananus ir sumaišykite su pasukomis.
- Vartokite minkštimą.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Mišinį vartokite kartą per dieną.
10. Ramunėlių arbata
Ramunėlių arbata veikia kaip virškinimo relaksantas ir naudojama virškinimo trakto sutrikimams, pvz., Viduriavimui, gydyti. Jis taip pat pasižymi antibakterinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis (20). Taigi tai gali padėti sumažinti dizenterijos sukeltą žarnyno uždegimą.
Jums reikės
- 1 arbatinis šaukštelis džiovintų ramunėlių žiedų arba ramunėlių arbatos maišelis
- 1 puodelis vandens
Ką turite padaryti
- Užvirkite puodelį vandens ir įpilkite džiovintų ramunėlių žiedų. Arba ramunėlių arbatos maišelį galite pamirkyti puodelyje karšto vandens.
- Pagal skonį įpilkite mėtų lapų.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Gerkite šį prieskonį 2-3 kartus per dieną.
Pastaba: Jei esate alergiškas Asteraceae (ramunėlių) šeimos gėlėms, turite vengti ramunėlių, nes tai gali sukelti alerginę reakciją. Didelėmis dozėmis tai gali sukelti pykinimą ir vėmimą.
11. Morkos
Morkų sultys yra turtingas skaidulų šaltinis ir gali padėti sergant kūdikių viduriavimu (21). Tai gali padėti sušvelninti dizenterijos simptomus ir palengvinti.
Jums reikės
4-5 morkos
Ką turite padaryti
- Maišykite morkas, kad gautumėte šviežių sulčių, ir gurkšnokite jas.
- Taip pat galite vartoti morkų sriubą.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Išgerkite 2-3 stiklines morkų sulčių per dieną.
12. Baelas vaisius
Žinoma, kad Baelo vaisiai arba medienos obuoliai padeda virškinti ir pasižymi antiparazitinėmis savybėmis (22). Jame taip pat gausu taninų, kurie gali padėti sumažinti uždegimą.
Jums reikės
- 2 arbatiniai šaukšteliai baelio vaisių minkštimo
- Vanduo
Ką turite padaryti
- Baelio vaisių minkštimą sumaišykite su vandeniu ir suvartokite.
- Arba galite sumaišyti šaukštelį minkštimo viename puodelyje vandens kartu su šaukšteliu džiovinto imbiero.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Gerti tai 2-3 kartus per dieną.
Šių priemonių taikymas gali padėti valdyti dizenterijos simptomus. Be to, naudodami bet kurią iš šių priemonių, nepamirškite šių atsargumo priemonių.
Atsargumo priemonės
- Jei turite dizenteriją, porą dienų galite nevalgyti, nes tai gali suteikti laiko virškinimo sistemai atsigauti po infekcijos. Tačiau turite įsitikinti, kad turite daug skysčių.
- Hidracija yra labai svarbi norint atsigauti po dizenterijos, nes ši būklė gali sukelti sunkią dehidraciją. Galite vartoti skysčius, pavyzdžiui, juodąją arbatą ar sportinį gėrimą, užpiltą elektrolitais.
- Venkite rafinuoto ir perdirbto maisto, kofeino turinčių gėrimų, pavyzdžiui, kavos, ir alkoholio. Tai gali sukelti skrandžio dirginimą ir pabloginti būklę.
- Laikykitės BRAT dietos (23). Jūsų dietoje turėtų būti bananai, ryžiai, obuoliai ir skrebučiai. Šie maisto produktai yra lengvai virškinami ir švelniai veikia virškinamąjį traktą.
- Venkite aštraus maisto ir tinkamai pailsėkite, kad greitai atsigautumėte.
Prevencijos patarimai
- Įsitikinkite, kad geriamas vanduo yra geriamas, nes jis yra pagrindinis infekciją sukeliančių bakterijų nešėjas. Prieš gerdami, galite užvirinti vandenį arba naudoti vandens valymo sistemą.
- Dizenteriją taip pat gali sukelti maistas, užterštas dėl netinkamos higienos. Įsitikinkite, kad viskas, ką valgote, yra kruopščiai nuplauta ir virta, kad pašalintų mikrobus.
- Venkite nevalytų ar supjaustytų vaisių ir daržovių.
- Venkite pieno ir pieno produktų, kurie nebuvo pasterizuoti, nes tai gali pakenkti jūsų skrandžiui ir sukelti dizenteriją.
- Laikykitės puikios asmens higienos, nes dizenterija taip pat gali išplisti kontaktuojant su asmeniu ar daiktais, kurie buvo užteršti bakterijomis.
Išbandykite šių patarimų ir priemonių derinį, kad galėtumėte valdyti dizenterijos simptomus namuose. Jei simptomai išlieka, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Būkite kantrūs taikydami šiuos metodus, nes jie yra namų gydymo būdai ir gali prireikti šiek tiek daugiau laiko, kol bus parodytas jų poveikis. Kiekvienas pacientas yra skirtingas, taip pat ir jų negalavimų pobūdis. Mes taip pat primygtinai rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtumėte dvigubai tikras dėl jūsų gydymui reikalingo gydymo metodo.
Šigeliozė dažniausiai būna savaiminė, ir žmogus pasveiksta per savaitę. Jei sergate šigelioze, venkite gaminti maistą ar ruošti maistą kitiems žmonėms. Venkite maudytis. Jei dirbate su vaikais, turėtumėte likti namuose, kol pasveiksite nuo šigeliozės. Bet jei turite amebinę dizenteriją, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar dizenterija yra užkrečiama?
Dizenterija yra užkrečiama liga. Veikimas ir sąlytis su užterštu maistu ir vandeniu padidina tikimybę užsikrėsti šia liga.
Ar dizenterija gali jus nužudyti?
Kai kuriais atvejais dėl dizenterijos gali pasireikšti sunkus viduriavimas, pasireiškiantis gleivėmis ar krauju išmatose. Negydomas jis gali sukelti pavojų gyvybei dėl didelio skysčių praradimo.
Kuo skiriasi viduriavimas ir dizenterija?
Jei viduriuojate, jūsų išmatos bus vandeningos. Tai gali būti kartu su mėšlungiu ar skausmu. Tačiau pacientas, turintis dizenteriją, paprastai išmatas praleidžia su gleivėmis ir krauju ir skauda pilvą.
23 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.
Original text
- Kintanti baciliarinės dizenterijos epidemiologija ir antimikrobinio atsparumo Shigella, izoliuoto Kinijoje nuo 2004–2014 m., Savybės, BMC infekcinės ligos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5116132/
- Amebinė dizenterija, BMJ klinikiniai įrodymai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2943803/
- Dizenterijos (šigeliozės) gydymo gairės: sisteminga įrodymų apžvalga, Pediatrija ir tarptautinė vaikų sveikata, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6021764/
- Shigella, Medicinos mikrobiologija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8038/
- Bismuto subsalicilatas gydant ir užkertant kelią viduriavimo ligoms. Narkotikų žvalgyba ir klinikinė vaistinė, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3308391
- Loperamidas: farmakologinė apžvalga. Gastroenterologinių sutrikimų apžvalga, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18192961
- Geriamojo rehidracijos tirpalo ir