Turinys:
- Turinys
- Mokslas už maisto priedų
- Kokie yra maisto priedų naudojimo būdai?
- Koks kenksmingas maisto priedų poveikis?
- Kokie yra netiesioginiai maisto priedai, kurie gali jus pakenkti?
- Kaip išvengti žalingų maisto priedų
- Išvada
- Žodynėlis
- Nuorodos
Tyrimai rodo, kad maisto priedai gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip viduriavimas, nerviniai sutrikimai ir astma (1). Bet tai dar ne viskas.
Maisto priedai yra medžiagos, dedamos į maisto produktus, siekiant pagerinti jų skonį, išvaizdą ir kitas savybes. Kai kurie iš pavojingiausių iš jų yra trans-riebalai ir daug fruktozės turintis kukurūzų sirupas, kurie, kaip nustatyta, gali pakenkti kepenims (2). Dauguma šių priedų rado kelią į populiariausius maisto produktus. Ar tai reiškia, kad niekaip negalite išvengti žalingo jų poveikio? Na, išsiaiškinkime.
Turinys
- Mokslas už maisto priedų
- Kokie yra maisto priedų naudojimo būdai?
- Koks kenksmingas maisto priedų poveikis?
- Kokie yra netiesioginiai maisto priedai, kurie gali jus pakenkti?
- Kaip išvengti žalingų maisto priedų
Mokslas už maisto priedų
Maisto priedai dedami į maistą dėl įvairių priežasčių - gerų ir blogų. Jie iš esmės skirstomi į du tipus - tiesioginius ir netiesioginius.
Tiesioginiai maisto priedai yra tie, kurie dedami į maistą su tam tikru tikslu. Pavyzdžiui, aspartamas, mažai kaloringas saldiklis, dedamas į maistą tam tikru tikslu pagerinti skonį, nedidinant kalorijų kiekio.
Netiesioginiai maisto priedai yra tie, kurie netyčia tampa maisto dalimi pakuojant ar sandėliuojant. Tai apima smulkias pakavimo medžiagas, kurios patenka į maistą pakuojant ar transportuojant (sandėliuojant) (2).
Maisto priedai patys savaime nėra blogi. Maisto konservavimas marinuojant (įpilant acto, kur jis yra priedas) yra būdas pridėti maisto priedą - tik jis nėra kenksmingas.
Iš tikrųjų maisto priedus galima įvairiai naudoti - ir apie daugumą jų galbūt nežinome.
Atgal į TOC
Kokie yra maisto priedų naudojimo būdai?
- Padidinkite maisto maistinę vertę
Tam tikri vitaminai ir mineralai (ir net skaidulos) dedami į maistą norint kompensuoti tuos, kuriems trūksta žmogaus raciono. Taip pat vadinamas įtvirtinimu, jis padėjo kovoti su netinkama mityba įvairiose pasaulio vietose (3). Vienas geras pavyzdys yra pusryčių dribsniai. Jis praturtintas tam tikromis maistinėmis medžiagomis, kurios gali padėti pašalinti tam tikrus mitybos trūkumus (4).
- Konservuokite maistą iš sugadinimo
Šie maisto priedai, dar vadinami konservantais, apsaugo maistą, sulėtindami mikrobų ar oro daromą žalą. Vienoje ataskaitoje nurodoma, kad augaliniai junginiai naudojami kaip maisto priedai, siekiant užkirsti kelią grybeliniam maisto gedimui (5). Konservantai taip pat padeda išvengti užteršimo ir vėlesnių maisto sukeltų ligų.
- Pagerinkite maisto skonį ir išvaizdą
Tai apima natūralius ir dirbtinius skonius, saldiklius ir dažiklius, kurie dedami siekiant pagerinti maisto skonį ir išvaizdą. Tai ypač pasakytina apie mėsos ir paukštienos produktus (6). Emulsikliai ir tirštikliai suteikia pastovumo maisto produktams, kurių tikisi vartotojai.
Visa tai mums sako, kad maisto priedai, bent jau tie, kurie dedami tiesiogiai, turi tikslą. Bet ar tai daro juos visus gerus? Ne visada.
Atgal į TOC
Koks kenksmingas maisto priedų poveikis?
Yra daugybė tyrimų, kuriuose nurodomas žalingas maisto priedų poveikis. Nors tai tik keli priedai, svarbu žinoti apie juos. Tai apima tiesioginius maisto priedus.
- FD&C 1 dažikliai ar dažų priedai buvo siejami su nepageidaujamomis reakcijomis. Tartrazinas yra vienas iš tokių dažų, kurie buvo susieti su astma ir dilgėline 2. Tas pats pasakytina ir apie nitratus, nitritus ir kitus priedus, tokius kaip sorbatai (7).
- Nitratai ir nitritai gali padidinti jūsų organizme esančių nitrozaminų 3 kiekį, padidindami vėžio riziką (8). Šie priedai paprastai dedami į vytintą sumuštinių mėsą, saliamis, šoninę ir dešras, kad suteiktų spalvą ir ilgesnį galiojimo laiką.
- Maisto priedų naudojimas taip pat siejamas su vaikų hiperaktyvumu. Vartojant dirbtinius maisto priedus vaikai gali tapti hiperaktyvūs. Net ir kiti vaikų neurofiziologiniai sutrikimai gali būti dėl tam tikrų maisto priedų (9).
- Nors buvo nustatyta, kad dažikliai, tokie kaip tartrazinas, kuriuos dažniausiai naudoja gaiviųjų gėrimų pramonė, gali sukelti neryškų matymą ir uždusimo jausmą, konservantai, tokie kaip benzoatai ir natrio glutamatas (MSG) , buvo siejami su astma, deginimo pojūčiais ir net smegenimis. žala kraštutiniais atvejais (ypač vaikams) (9).
- Dirbtiniai saldikliai, tokie kaip sacharinas, sacharozė ir aspartamas , buvo siejami su vėžiu, įgimtais apsigimimais ir netgi destruktyviu vaikų elgesiu (9).
- Tyrimai, kuriuose dalyvavo tūkstančiai įkalintų nepilnamečių nusikaltėlių, nustatė aiškią koreliaciją tarp didelio sacharozės kiekio ir asocialaus elgesio (10).
- Kukurūzų sirupas, kuriame yra daug fruktozės, yra dar vienas pavojingas maisto priedas - saldiklis, pagamintas iš kukurūzų. Jame gausu fruktozės - paprasto cukraus, kuris gali sukelti didelę žalą, jei vartojamas dideliais kiekiais. Nustatyta, kad saldinti fruktozės gėrimai padidina pilvo riebalų ir cukraus kiekį kraujyje (11).
- Transriebalai yra dar viena mirtinų maisto priedų rūšis. Jie pailgina produktų galiojimo laiką ir dažniausiai būna sausainiuose, kepiniuose ir margarinuose. Didesnis transriebalų suvartojimas buvo susijęs su koronarine širdies liga (12).
Tai yra labiausiai paplitę maisto priedai, į kuriuos norite atkreipti dėmesį. Bet tai dar ne viskas. Taip pat yra tam tikrų netiesioginių priedų, kurie gali pakenkti.
Atgal į TOC
Kokie yra netiesioginiai maisto priedai, kurie gali jus pakenkti?
Šis sąrašas gali jums padėti.
- Bisfenoliai - jie gali imituoti estrogeno hormoną ir trukdyti brendimui ir vaisingumui. Jie taip pat gali padidinti kūno riebalus ir sukelti problemų dėl imuninės ir nervų sistemos. Paprastai jų yra pamušaluose su soda ir maisto skardinėmis, plastikiniais buteliais ir plastikiniais puodeliais (13).
- Ftalatai - jie gali pakenkti vyrų lytinių organų vystymuisi ir padidinti nutukimo bei širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Jų yra plastikinėse pakuotėse, pripučiamuose žaisluose, plaukų lakuose, kvapikliuose, nagų lakuose ir losjonuose (14).
- Perchloratas - jis gali sutrikdyti skydliaukės veiklą ir sutrikdyti ankstyvą smegenų vystymąsi. Jo yra kai kuriose sauso maisto pakuotėse (15).
- Perfluoralkilo chemikalai - jie gali sukelti mažo svorio kūdikius ir sukelti imunitetą, vaisingumą ir skydliaukę. PFC dažniausiai randama kartoninėse pakuotėse, riebaluose nelaidžiame popieriuje ir kituose komerciniuose namų ūkio gaminiuose, pavyzdžiui, keptuvėse be lipnios medžiagos ir vandenį atstumiančiame audinyje (16).
Maisto priedai yra aplink mus. Beveik neįmanoma užkirsti kelio jiems patekti į daugumą maisto produktų, tačiau galime būti atsargūs ir maksimaliai jų išvengti.
Atgal į TOC
Kaip išvengti žalingų maisto priedų
Vengti kenksmingų maisto priedų gali prireikti šiek tiek pastangų, tačiau tai nėra sunku. Šie patarimai gali padėti.
- Paruoškite maisto produktus nuo nulio
Maisto gaminimas namuose geriausiai tinka. Tokiu būdu jūs galėsite visiškai kontroliuoti ingredientus, kurie yra jūsų preparatuose. Maisto gaminimas namuose taip pat yra ekonomiškas.
- Venkite perdirbtos mėsos
Tikėtina, kad juose yra keli priedai. Tarp jų yra skanumynų mėsa, dešra, šoninė, rūkyta mėsa, mėsos konservai ir net dešrelės. Pasirinkite liesesnius ir mažiau apdorotus baltymų šaltinius. Padėti namuose kepant žuvį, vištieną, kalakutieną, liesą jautieną ar kiaulieną.
- Užsisakykite „Mindful at Restaurants“
Kartą galite pavalgyti lauke, tačiau įsitikinkite, kad užsisakote tinkamą maistą. Apsilankykite restoranuose, kurie maistą ruošia švieži. Nešildykite šaldytų ar paruoštų maisto produktų. Patikrinkite, ar nėra restoranų, kuriuose naudojami vietiniai ingredientai. Prieš pateikdami užsakymą, taip pat galite paklausti savo padavėjo ar virėjo apie tam tikro maisto ingredientus.
- Perskaitykite ingredientų etiketes
Juose išvardyti visi maisto produktuose esantys ingredientai. Stenkitės vengti tų produktų, kuriuose yra priedų, kuriuos aptarėme šiame įraše. Saugokitės šių kodų - benzoatų 210, 211, 212, 213; nitratai 249, 250, 251, 252; sulfitai 220, 221, 222, 223, 224, 225, 228; aspartamas 951; geltona 2G107, saulėlydžio geltona FCF110 ir košenelė 120.
Atgal į TOC
Išvada
Maisto priedai tapo pramone. Vykstant šiuolaikinės žmonijos progresui, jie vis dažniau pasireikš. Gera sveikata prasideda nuo žinojimo, ką vartojate. Jūs tikrai nenorėtumėte vartoti kenksmingų priedų?
Būkite atsargūs dėl mūsų paminėtų priedų. Paskleiskite žinią savo draugams ir šeimos nariams. Pasidalykite savo patirtimi su mumis palikdami komentarą žemiau esančiame laukelyje.
Žodynėlis
- FD&C - maistas, narkotikai ir kosmetika
- Dilgėlinė - apvalūs odos bėrimai, kurie intensyviai niežti
- Nitrosaminai - ypatingas junginys, žinomas dėl savo kancerogeninių savybių
Nuorodos
- „MAISTO PRIEDŲ IR Konservatorių poveikis…“ ResearchGate.
- „Kas yra maisto priedas?“ JAV Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas.
- „Maisto ingredientų apžvalga…“ JAV maisto ir vaistų administracija.
- „Maisto priedų vaidmenys“ Žmogaus mitybos skyrius.
- „Grybų gedimo prevencija maiste…“ Kritinės apžvalgos maisto moksle ir mityboje, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Priedai mėsos ir paukštienos produktuose“ Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamentas.
- „Nepageidaujamos maisto priedų reakcijos“. Naujoji Anglija ir regioniniai alergijos procesai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Kaip išvengti nitratų ir nitritų…“ Aplinkos apsaugos darbo grupė.
- „Neigiamas maisto priedų poveikis sveikatai…“ „CiteSeerX“, remiamas Nacionalinio mokslo fondo.
- „Kritinė lėtinių nepilnamečių dietų analizė…“ Nacionalinė baudžiamosios justicijos tarnyba.
- „Vartojant saldintą fruktozę…“ JAV Nacionalinės medicinos bibliotekos leidinys „Clinical Investigation“.
- „Trans-riebalų rūgščių suvartojimo ir…“ ryšys. Lancet, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- Nacionalinis aplinkos sveikatos mokslų institutas „Bisfenolis A“.
- „Ftalatų“ JAV maisto ir vaistų administracija.
- „Perchlorato klausimai ir atsakymai“ JAV maisto ir vaistų administracija.
- „Pagrindinė informacija apie PFAS“ Jungtinių Valstijų aplinkos apsaugos agentūra.