Turinys:
- Kas yra išvarža?
- Išvaržos tipai
- Išvaržos simptomai
- Priežastys ir rizikos veiksniai
- Kaip diagnozuoti išvaržą
- Kaip gydyti išvaržą
- Kaip išvengti išvaržų
- Ką turėtumėte valgyti, jei turite išvaržą?
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- Nuorodos
Ar atsirado pilvo ar kirkšnies guzas? Ar šis gumbas skauda, kai keliate sunkų daiktą ar kaip nors kitaip save apkraunate? Tada yra tikimybė, kad jums atsirado išvarža.
Išvarža dažniausiai atsiranda dėl susilpnėjusių ar sužeistų raumenų, kurie nebegali sulaikyti jūsų organų. Jo išvaizda gana paplitusi pilvo ir kirkšnies srityse. Ar norėtumėte daugiau sužinoti apie šią būseną ir savo galimybes kovoti su ja? Skaityk toliau.
Kas yra išvarža?
Jūsų organai dažnai laikomi kartu su juos supančių raumenų ar audinių pagalba. Išvarža yra bet kurio iš jūsų organų, stumiančių pro aplinkinių raumenų ar audinių angą, rezultatas.
Išvaržos dažniausiai atsiranda pilve. Tačiau jie taip pat gali pasirodyti viršutinėje šlaunies dalyje, kirkšnies srityje ir pilvo mygtuke. Nors išvaržos nebūtinai kelia pavojų gyvybei, jos neišnyksta savaime. Kai kuriais atvejais jiems gali prireikti operacijos, kad būtų išvengta komplikacijų.
Išvaržas galima suskirstyti į skirtingus tipus, atsižvelgiant į plotą, kuriame jie atsiranda.
Išvaržos tipai
Dažniausi išvaržų tipai yra šie (1):
- Kirkšnies išvarža
Tai yra labiausiai paplitusi išvaržos rūšis, kuri sudaro apie 70% visų išvaržų. Tai įvyksta, kai žarnynas išstumiamas per silpną ar suplyšusią jūsų apatinės pilvo sienos vietą, paprastai kirkšnies kanale. Šis kanalas yra kirkšnyje. Vyrams kirkšnies kanalas yra ta sritis, kur spermatozoidas per pilvą patenka į kapšelį ir laiko sėklides kartu. Moterims kirkšnies kanalas padeda išlaikyti gimdą. Kirkšnies išvaržos dažniau pasitaiko vyrams nei moterims.
- Hiatal išvarža
Hiatal išvarža paprastai atsiranda, kai dalis jūsų skrandžio baigiasi išsikišti per diafragmą į krūtinės ertmę. Diafragma yra raumuo, kuris susitraukia kvėpuojant ir padeda pritraukti orą į plaučius. Dėl to krūtinės organai atsiskiria nuo pilvo. 50 metų ir vyresni žmonės yra labiau linkę susirgti hiatalio išvarža. Jei nustatoma, kad vaikui yra hiatal išvarža, greičiausiai tai yra dėl įgimto apsigimimo. Norėdami sužinoti daugiau apie hiatal išvaržą ir jos gydymo galimybes, spustelėkite čia.
- Bambos išvarža
Tai dažnai pasitaiko vaikams ir kūdikiams iki 6 mėnesių. Šio tipo išvarža dažniausiai atsiranda dėl žarnos išsipūtimo iš pilvo sienos, šalia pilvo mygtuko. Šis išsipūtimas paprastai išryškėja, kai vaikas verkia.
Kambario išvarža paprastai palengvėja ir praeina savaime, nes pilvo sienos raumenys stiprėja. Paprastai tai atsitinka tuo metu, kai vaikui sukanka metai. Jei išvarža atsisako išnykti, gali prireikti operacijos.
- Pjūvis išvarža
Tokios išvaržos dažniausiai atsiranda po pilvo operacijos. Jūsų žarnoms kyla didelė rizika išstumti pjūvio randą ar juos supančius audinius.
- Šlaunikaulio išvarža
Tai įvyksta viršutinėje šlaunies dalyje, arti kirkšnies, srityje, vadinamoje šlaunikaulio kanalu. Paprastai žinoma, kad tai veikia moteris.
- Epigastrinė išvarža
Tai yra audinio išstūmimas per pilvo sienos tarpą, esantį tarp krūtinės kaulo ir pilvo mygtuko.
- Diafragminė išvarža
Paprastai tai įvyksta, kai kuri nors diafragmos anga išsiplečia.
Dabar pažvelkime į įprastus simptomus, kurie atsiranda dėl skirtingų išvaržų tipų.
Išvaržos simptomai
Pirmasis ir svarbiausias išvaržos simptomas yra vienkartinė dalis paveiktoje srityje. Šis išsipūtimas gali būti pastebėtas abiejose gaktos pusėse, jei tai yra kirkšnies išvarža. Taip pat gana tikėtina, kad išvaržą pajusite, jei atsistosite, pasilenksite ar kosėsite.
Jei jūsų mažylis turi išvaržą, galėsite pamatyti ir (arba) pajusti išsipūtimą, kai jie verkia. Šis išsipūtimas yra vienintelis simptomas, susijęs su bambos išvarža.
Kiti įprasti simptomai, susiję su kirkšnies išvaržomis, yra (2):
- Skausmas ar diskomfortas paveiktoje srityje, ypač kai sulenkiate, kosite ar pakeliate ką nors sunkaus
- Pilvo spaudimas arba sunkumo jausmas
- Skausmas ar deginimo pojūtis vienkartinėje vietoje
Simptomai, kurie gali būti susiję su hiatal išvarža, yra (3):
- Krūtinės skausmas
- Nurijimo sunkumai
- Rūgšties refliuksas
Kai kuriais atvejais išvaržos beveik neturi jokių simptomų, ir jūs negalite žinoti, kad turite, nebent jums bus atlikta įprasta fizinė ar medicininė apžiūra.
Išvaržas dažniausiai sukelia susilpnėjusių raumenų ir patempimo derinys. Priklausomai nuo trigerio, išvarža gali pasirodyti greitai arba per tam tikrą laiką.
Priežastys ir rizikos veiksniai
Raumenų silpnumas yra vienas iš dažniausiai sukeliančių išvaržą.
Kelios dažnos raumenų silpnumo priežastys gali būti:
- Amžius - naujagimiai ir vyresni suaugusieji turi silpnesnius raumenis.
- Pilvo sienos raumenų nesugebėjimas ar nesugebėjimas tinkamai užsidaryti gimdoje (įgimtas defektas)
- Lėtinis kosulio priepuolis
- Operacija ar sužalojimas
Kai kurie veiksniai taip pat gali padidinti išvaržos riziką, dar labiau apkraunant silpnus raumenis. Jie yra (1):
- Nėštumas
- Vidurių užkietėjimas
- Sunkus sunkiosios atletikos sportas
- Skysčio kaupimasis pilve
- Nutukimas
- Ankstesnė operacija ar sužalojimas paveiktoje srityje
- Išvaržų šeimos istorija
- Rūkymas
- Medicininės būklės, tokios kaip cistinė fibrozė
Kaip diagnozuoti išvaržą
Kirkšnies ir pjūvio išvaržos diagnozuojamos atliekant fizinę apžiūrą. Gydytojas pirmiausia gali ieškoti gumbo, kuris išsikiša į pilvą / kirkšnį, kai stovite, kosite ar įsitempiate.
Hiatinės išvaržos nustatymui naudojamos diagnostinės procedūros yra bario kregždės rentgeno nuotrauka ir endoskopija (4).
- Bario kregždės rentgenas - tam jūsų gali paprašyti išgerti tirpalo, kuriame yra bario, ir tada įrašoma virškinimo trakto rentgeno nuotraukų serija. Bario vartojimas padeda rentgeno nuotraukoms gerai pasirodyti.
- Endoskopija - tai apima mažo fotoaparato (endoskopo), pritvirtinto prie vamzdelio gerklėje, o tada per stemplę, įsriegimą į skrandį. Šis tyrimas taip pat leidžia gydytojui pamatyti jūsų skrandžio vidų.
Norėdami diagnozuoti bambos išvaržą vaikui, gydytojas gali atlikti ultragarsą. Šiame bandyme naudojamos aukšto dažnio garso bangos, kad būtų sukurti kūno vidų vaizdai.
Gydomos išvaržos priklauso nuo jų dydžio ir su jais susijusių simptomų sunkumo.
Kaip gydyti išvaržą
Išvaržos gydymo galimybės gali būti:
- Vaistai
Vaistai nuo išvaržos yra skirti simptomams palengvinti. Jie apima nereceptinius receptinius vaistus, tokius kaip antacidai, H-2 receptorių blokatoriai ir protonų siurblio inhibitoriai, siekiant sumažinti skrandžio rūgšties ir rūgšties refliukso simptomus (3).
- Chirurgija
Jei išvarža sukelia didelį diskomfortą ir skausmą, gydytojas gali patarti operuotis. Pilvo skylė, pro kurią kyšo organas ar audinys, gali būti prisiūta ir uždaryta (5).
Išvaržos dažniausiai taisomos atliekant atvirą ar laparoskopinę operaciją. Atviros operacijos turi ilgą atsigavimo laiką, todėl pacientas gali nejudėti maždaug šešias savaites. Kita vertus, laparoskopinės operacijos turi trumpą atsigavimo laiką, tačiau išvaržos pasikartojimo tikimybė yra didesnė. Taip pat svarbu pažymėti, kad visos išvaržos nėra tinkamos laparoskopiniam remontui.
Galite valdyti išvaržos simptomus ir užkirsti kelią savo būklės pablogėjimui atlikdami šiuos dietos ir gyvenimo būdo pakeitimus.
Kaip išvengti išvaržų
- Valgykite mažesnius ir dažnai valgomus patiekalus, o ne tris didelius.
- Venkite gulėti ar lenktis iškart po valgio.
- Tikrinkite savo svorį.
- Venkite sunkių pratimų. Verčiau atlikite lengvus pratimus, kad sustiprintumėte pažeistus raumenis.
- Mesti rūkyti.
- Venkite valgyti aštrų ir rūgštų maistą, kuris, kaip žinoma, pablogina rūgšties refliukso simptomus.
Kaip jau supratote, jūsų dieta iš tikrųjų vaidina svarbų vaidmenį valdant išvaržą. Taigi, leiskite mums dabar pamatyti, ką turėtumėte valgyti ir vengti, kai susiduriate su šia liga.
Ką turėtumėte valgyti, jei turite išvaržą?
Norėdami suvaldyti rūgšties refliukso ir GERL simptomus, susijusius su išvaržomis, vartokite mažai rūgščių turinčius maisto produktus. Mažas rūgštingumas ir daug skaidulų turintis maistas, kurį galite valgyti, jei turite išvaržą (6):
- Obuoliai ir bananai
- Daržovės, tokios kaip morkos, brokoliai, lapiniai žalumynai, žirniai ir moliūgai
- Ganyklose užauginta vištiena
- Sveiki riešutai ir sėklos
- Jogurtas ir kiti probiotiniai maisto produktai, tokie kaip kefyras, kombucha ir kimchi
Venkite šių maisto produktų, jei turite išvaržą:
- Svogūnas
- Česnakai
- Citrusiniai vaisiai, tokie kaip apelsinai, pomidorai, citrinos, greipfrutai ir kt.
- Aštrus ar keptas maistas
- Šokoladas
- Pipirmėčių
- Maistas, kuriame yra daug natrio
- Alkoholis
- Kofeinas
- Gazuoti gėrimai
- Nenugriebtas pienas
Greitas gydymas ir keli gyvenimo būdo pakeitimai gali padėti jums kovoti su išvarža. Tačiau bet koks gydymo atidėjimas gali sukelti komplikacijų, tokių kaip išvaržos pasmaugimas, kuris gali pasirodyti net pavojingas gyvybei.
Ar šis straipsnis buvo naudingas? Nepamirškite pasidalinti savo mintimis ir atsiliepimais su mumis toliau pateiktame komentarų skyriuje.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Kiek laiko trunka išvaržos operacija?
Išvaržų korekcijos operacija paprastai trunka apie 30-45 minutes. Po operacijos turėtumėte vengti sunkių sunkumų kilnojimo ir įtemptos veiklos 4–6 savaites.
Kaip ilgai jūs galite gyventi su išvarža?
Išvaržos neišnyksta savaime. Tačiau jei pasinaudosite medicininiu gydymu, būseną galėsite sėkmingai išspręsti. Retais atvejais išvaržų palikimas negydomas gali sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas.
Ko nedaryti, kai turite išvaržą?
Jei turite išvaržą, turėtumėte vengti sunkios fizinės veiklos, tokios kaip sunkioji atletika ir intensyvios mankštos. Taip pat turite mesti rūkyti, nes tai gali sukelti lėtinį kosulį, o tai vėlgi yra problema išvaržoms.
Ar galite išvaržą išgydyti mankšta?
Nors neturėtumėte daryti intensyvių pratimų, lengvi ar vidutinio sunkumo pratimai, kuriais siekiama sustiprinti pažeistus raumenis, gali padėti išvengti pasikartojimo.
Kas yra sportinė išvarža?
Sportinė išvarža yra skausminga minkštųjų audinių trauma, dažnai pasireiškianti kirkšnyje. Paprastai jis suveikia bet kokio sporto metu, kai reikia sukti judesius ar staigius krypties pokyčius.
Kiek rimta yra išvarža?
Palikus neapdorotą išvaržą, ji gali pasmaugti. Tai gali sukelti komplikacijų, tokių kaip pažeistų audinių mirtis.
Kokių maisto produktų turėčiau vengti esant kirkšnies išvaržai?
Tam tikri maisto produktai gali pabloginti simptomus, susijusius su kirkšnies išvarža, pavyzdžiui, aštrus, rūgštus, keptas, kofeino ar gazuotas maistas ir gėrimai. Taigi geriau vengti tokio maisto.
Nuorodos
- JAV nacionalinės medicinos bibliotekos „Išvaržos: apžvalga“ Sveikatos priežiūros kokybės ir efektyvumo institutas.
- „Išvarža, kirkšnė“ StatPearls, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Hiatalio išvaržos klinikinė žarnos ir žarnos žaizda“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Priešoperacinė hiatalio išvaržos diagnozė: rentgeno nuotrauka su bario kregžde, didelės skiriamosios gebos manometrija ar endoskopija?“ Europos chirurgija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- Miuncheno „išvaržos“: Zuckschwerdt, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Pluoštu praturtinta dieta padeda kontroliuoti simptomus ir pagerina stemplės judrumą pacientams, sergantiems neerozine gastroezofaginio refliukso liga“, Pasaulio gastroenterologijos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.