Turinys:
- Kas yra poliozė ar balti plaukų lopai?
- Skirtingi poliozės tipai
- Kokios yra poliozės priežastys?
- Kaip diagnozuojama būklė?
- Ar yra koks nors efektyvus gydymas?
- Išvada
- 5 šaltiniai
Poliozė yra medicininė plaukų būklė, kai dėl melanino nebuvimo atsiranda balti plaukų lopai. Šie balti plaukų lopai susidaro ant galvos odos, antakių, blakstienų ir barzdos (1). Tai gali pastebėti tiek bet kokio amžiaus vyrai, tiek moterys, o šios būklės priežastys gali būti įvairios. Šiame straipsnyje mes gilinsimės į poliozės priežastis ir gydymą. Slinkite žemyn, jei norite gauti daugiau informacijos.
Kas yra poliozė ar balti plaukų lopai?
Poliozė yra lokalizuotas baltų plaukų pleistras, taip pat žinomas kaip baltas priekinis užpakalis. Jis išsivysto dėl spalvos pakitimo, kurį sukelia melanino nebuvimas (1). Poliozė yra nekenksmingas plaukų sutrikimas, kuris nepakenks jūsų sveikatai. Bet tai gali būti rimtos pagrindinės sveikatos būklės, tokios kaip lėtinis uždegimas, vitiligo, melanomos odos vėžys ar skydliaukės sutrikimas, simptomas.
Priklausomai nuo pagrindinės šios de pigmentacijos priežasties, poliozė gali būti trumpalaikė arba ilgalaikė. Tai galima rasti bet kokio amžiaus žmonėms, nepriklausomai nuo lyties.
Poliozę arba tuos baltus plaukų lopus ant galvos galima suskirstyti į dvi kategorijas. Peržvelkime juos kitame skyriuje.
Skirtingi poliozės tipai
- Genetiniai / įgimti - šie balti plaukų lopai kartais gali būti paveldimi. Jie gali būti gimimo metu dėl tam tikrų genų mutacijos ar kitų genetinių problemų (2).
- Įgyta - jei tai nėra įgimta, laikoma, kad poliozė yra įgyta. Tai gali būti šalutinis arba tam tikrų sveikatos sutrikimų poveikis, kuris tampa matomas vėlesniuose gyvenimo etapuose (2).
Kokios yra poliozės priežastys?
Dėl baltų plaukų dėmių susidarymo ant galvos yra įvairių priežasčių (2), (3).
- Genetiniai sutrikimai: Poliozė gali atsirasti dėl paveldimų ar genetinių sutrikimų, tokių kaip piebaldizmas, Waardenburgo sindromas, Marfano sindromas, tuberozinė sklerozė, Vogt-Koyanagi-Harada (VKH) sindromas, milžiniškas įgimtas nevus ir Alessandrini sindromas.
- Autoimuninės ligos: autoimuninės ligos gali prarasti melanino pigmentaciją. Tokios būklės kaip vitiligo, hipogonadizmas, hipopituitarizmas, odos vėžys, skydliaukės ligos, sarkoidozė, GAPO sindromas, neurofibromatozė, idiopatinis uveitas, intraderminis nevus, použdegiminės dermatozės, halo nevus, potraumos ir žalinga anemija dažnai pasireiškia kartu su polioze.
- Kiti: Poliozė taip pat buvo susijusi su uždegiminiais, gerybiniais ir piktybiniais navikais (2). Jis taip pat gali būti susijęs su alopecija areata, melanoma, herpes zoster (juostine pūsleline), aureolės apgamais, radioterapija, akių hipo ar hiperpigmentacija, melanizacijos defektais, Rubinstein-Taybi sindromu, dermatitu, albino, raupsais, traumomis, senėjimu, stresu ir tam tikrais vaistais..
Kaip diagnozuojama būklė?
Balti plaukų lopai yra aiškus ir galutinis poliozės požymis. Kadangi šis plaukų sutrikimas nėra susijęs su viena sveikatos būkle, svarbu atlikti išsamų patikrinimą, kad būtų nustatyta tinkama diagnozė. Jei vaikui atsiranda nelygūs balti plaukai, juos galima diagnozuoti kaip poliozę, nes balti plaukai vaikams nėra įprasti.
Patikrinti būtina, nes poliozė gali būti rimtos sveikatos būklės, tokios kaip uždegimas ar odos vėžys, požymis. Sveikatos priežiūros specialistas atliks išsamią paciento ligos istoriją ir šeimos įrašus. Po to bus atlikti šie vertinimai:
- Visiškas fizinis patikrinimas
- Mitybos apžvalga
- Endokrininės sistemos tyrimas
- Kraujo tyrimas
- Odos mėginio analizė
- Neurologinės priežastys
Ar yra koks nors efektyvus gydymas?
Nors poliozei gydyti nėra daug galimybių, yra keletas perspektyvių gydymo būdų, kaip pakeisti poliozę, kai ji yra kartu su kitais negalavimais.
Tyrimai rodo, kad odos skiepijimas ir šviesos terapija gali pakeisti poliozę, susijusią su vitiligo (4). Kitas tyrimas, atliktas 2016 m., Parodė, kad lazerio terapijos seansai kartu su kasdieniais geriamaisiais vaistais per šešis mėnesius gali atkurti 75% paveiktų zonų spalvos (5).
Paveldimos poliozės gydymas dar neatrastas. Kadangi pati poliozė nėra rimta nerimo priežastis, dauguma žmonių paprasčiausiai dažo plaukus, kad pasidengtų baltais pleistrais. Anekdotiniai duomenys rodo, kad, imantis veiksmų, pavyzdžiui, sumažinti stresą ir sveikai maitintis, siekiant užkirsti kelią priešlaikiniam plaukų papilkėjimui, taip pat gali sumažėti pleistrai.
Išvada
Nors poliozė nėra rimta sveikatos būklė, ji gali turėti įtakos fizinei išvaizdai. Neleiskite, kad šis spalvos pasikeitimas jus nuviltų. Kreipkitės į savo gydytoją, kad įsitikintumėte, jog nėra pagrindinės būklės, sukeliančios poliozę. Pažvelkite į tai kaip į galimybę išbandyti naujas plaukų spalvas. Arba apglėbkite baltus pleistrus ir pagyvinkite pasitikėjimą druska bei pipirais.
5 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Bansal, Lalit, Timothy P. Zinkus ir Alexander Kats. „Poliozė su reta asociacija“. Vaikų neurologija 83 (2018): 62-63.
www.researchgate.net/publication/322998910_Poliosis_With_a_Rare_Association
- Sleimanas, Rima ir kt. „Poliosis circumscripta: apžvalga ir pagrindinės priežastys“. Amerikos dermatologijos akademijos leidinys t. 69,4 (2013): 625-33.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23850259/
- Neri, Iria ir kt. „1 tipo poliozė ir neurofibromatozė: dvi žinomos bylos ir literatūros apžvalga“. Odos priedų sutrikimai t. 3,4 (2017): 219–221.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5697512/
- Awadas, Sherifas S. „Poliozės repigmentacija po epitelio skiepijimo dėl vitiligo“. Dermatologinė chirurgija: oficialus leidinys Amerikos dermatologinės chirurgijos draugijai, t. 39,3 Pt 1 (2013): 406–11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23294472/
- Jungas Min Bae, MD, daktaras, Hyuckas Sun Kwonas, MD, Ji Hae Lee, medicinos mokslų daktaras ir Gyong Moon Kim, daktaras, daktaras (2016). Ligonio, sergančio segmentiniu vitiligo, poliozės pašalinimas.
www.jaad.org/article/S0190-9622(16)01334-7/abstract