Turinys:
- Mucocele priežastys
- Mukocelės simptomai
- Kada kreiptis į gydytoją
- Mukocelės diagnozė
- Medicininis mukocelių gydymas
- Namų gynimo priemonės mukocelei
- 1. Druskos skalavimas
- 2. Mielasis
- 3. Be cukraus guma
- Patarimai ir atsargumo priemonės
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 8 šaltiniai
Mukocelė yra mažas guzas ar cista, susidaranti burnos viduje. Ši cista ant apatinės lūpos ar burnos dugno gali sukelti tam tikrą diskomfortą. Kai kuriais atvejais tai taip pat gali sukelti skausmą. Šios cistos taip pat žinomos kaip burnos gleivinės cistos. Daugeliu atvejų šios cistos atsiranda dėl lūpų įkandimo.
Šiame įraše aptarsime, kas sukelia mukoceles ir kaip sužinoti, ar turite. Mes taip pat išnagrinėsime mukocelių medicininio ir natūralaus gydymo galimybes.
Mucocele priežastys
Dauguma mukocelių atsiranda dėl seilių kanalų pažeidimo. Tai gali būti dėl traumos ar lūpų įkandimo. Kartais netyčia įkandame vidinę skruosto dalį. Tokioje vietoje lengvai gali susidaryti mukocelė (1).
Šią lūpų traumą taip pat gali sukelti neteisingai išdėstyti dantys arba blogai pastatytas lūpų auskaras, kuris pažeidžia seilių liauką. Kiti veiksniai, tokie kaip sporto traumos ar rūkymas, taip pat gali pakenkti minkštiems burnos audiniams, dėl kurių gali išsivystyti burnos gleivinės cistos.
Kai mukocelė susidaro po liežuviu, ant burnos dugno, ji vadinama ranula (2). Tai atsitinka, kai seilių liaukos užkemša savo patirtį.
Kitame skyriuje aptarsime mukocelės simptomus.
Mukocelės simptomai
Požymiai ir simptomai priklauso nuo to, kaip giliai odoje slypi cista. Tai taip pat priklauso nuo to, kur jis atsiranda. Burnos gleivinės cistos ar mukoceliai paprastai nesukelia stipraus skausmo, tačiau sukelia diskomfortą. Tačiau jei jie pasikartos su laiku, jie gali tapti skausmingi.
Kai kurie iš dažniausių cistų simptomų ant odos paviršiaus yra (3):
- Pakeltas guzas ar patinimas.
- Pažeidimai, kurių skersmuo yra iki 1 cm.
- Padidėjęs minkštumas paveiktoje srityje.
- Kai kuriais atvejais mėlyna odos spalva, supanti pažeidimą.
Ši cista gali jaustis judri ir ne tokia tvirta, o viršutinis epitelis atrodo nepažeistas.
Tais atvejais, kai cista yra gilesnė, ji gali atrodyti labiau suapvalinta ir turėti balkšvą išvaizdą. Tokiais atvejais reikia skubios medicininės pagalbos. Šiuo atveju dažniausiai jūsų paprašys chirurgiškai pašalinti cistą.
Kada kreiptis į gydytoją
Paprastai gleivinę cistą galima nustatyti reguliariai lankantis pas odontologą. Daugeliu atvejų odontologas leis cistai išsispręsti savaime. Tačiau jei cista tęsiasi ilgiau nei 2 mėnesius, turite dar kartą kreiptis į gydytoją.
Mukocelės diagnozė
Standartinė mukocelės diagnozavimo procedūra apima jūsų gydytojo klausimą apie jūsų lūpų traumos istoriją, pavyzdžiui, apie lūpų kandimąsi. Tai padeda jiems tiksliai nustatyti diagnozę.
Kartais gydytojas gali paprašyti paimti mėginį tolesniems tyrimams. Mažo audinio mėginys gali būti siunčiamas atlikti biopsiją, kad būtų pašalintos bet kokios vėžio formos.
Paprastai gydytojai gali reikalauti biopsijos, jei cista atrodo didesnė nei 2 cm skersmens, cista išsivystė be traumos ar lūpų įkandimo anamnezėje arba jei cistos išvaizda rodo adenomą ar lipomą.
Gydymas mukocele priklauso nuo išsivysčiusios cistos sunkumo. Jei turite paviršinę cistą (ne per giliai), yra tikimybė, kad ji gali išnykti savaime. Tačiau jei cista yra gili ir dažnai pasitaiko, jai gali prireikti skubios medicininės pagalbos.
Medicininis mukocelių gydymas
Gleivinės cistos gydymas apima:
- Lazerio terapija
Šis gydymas apima mažo, nukreipto lazerio diodo šviesos pluošto naudojimą cistai pašalinti (4). Lazerio diodas naudojamas gleivinės cistos iškirpimui.
Ši procedūra apima lazerio pluošto naudojimą su atitinkamu bangos ilgiu ir absorbcijos koeficientu. Tai padeda pašalinti cistą ir tiksliai gydyti tikslinius minkštus audinius.
Šio metodo privalumai yra minimalus diskomfortas, kol vyksta procesas, mažiau kraujavimas, geresnis pacientų elgesys ir mažesnė pasikartojimo tikimybė. Taip pat pastebėta, kad lazeriai mažiau sužeidžia ar sužeidžia pažeistą vietą ir leidžia greičiau atsigauti.
- Krioterapija
Šis gydymas apima cistos sunaikinimą paveiktuose audiniuose naudojant stiprų šaltį (5). Procesas pabrėžia greitą šalčio taikymą, lėtą atšildymą ir pakartoja greitą aušinimo procesą. Tai padeda maksimaliai padidinti pažeisto minkšto audinio sunaikinimo procesą.
Šio proceso privalumas yra tas, kad jis sukelia mažiau diskomforto ir kraujavimo bei mažiau komplikacijų, tokių kaip kraujavimas, infekcija ir randai po gydymo.
Jis taip pat gali būti kartojamas be nuolatinio šalutinio poveikio ir gali būti rekomenduojamas pacientams, kuriems operacija buvo draudžiama dėl jų amžiaus ar ligos istorijos.
Šio proceso trūkumas yra tas, kad kartu su gydymu jis sukelia nekrozę ir išsiskyrimą. Kiti krioterapijos trūkumai yra nenuspėjamas patinimas ir negalėjimas nustatyti tikslaus užšalimo gylio ir ploto.
- Intralesionalinė kortikosteroidų injekcija
Šis gydymas suleidžia steroidus į cistą. Kortikosteroidas yra stiprus priešuždegiminis agentas, kuris gali sumažinti patinimą susitraukdamas išsiplėtusius seilių latakus (6).
Kaip rodo terminas, šis procesas apima sklerozuojančio agento ar kortikosteroido injekciją į pažeidimą. Tai leidžia nutekėti cistą, o tai savo ruožtu sumažina jos dydį.
Šio metodo nauda yra ta, kad jis gali padėti padidinti vaisto, naudojamo cistos vietoje, koncentraciją. Tai sumažina komplikacijas, kurios gali atsirasti dėl sisteminės kortikosteroidų absorbcijos.
Šios procedūros trūkumas yra diskomfortas, atsirandantis, jei injekcijos metodas nėra teisingas. Tai gali sukelti tam tikrą skausmą, o procesas gali sukelti gleivinės atrofiją kaip šalutinį poveikį.
Jei gydytojas įtaria pasikartojimą sunkių cistų atveju, jūsų gali paprašyti chirurgiškai pašalinti cistą.
Be to, kad cistos pašalinamos medicininiais metodais ir jei cista nėra labai sunki, galite pasirinkti namų gynimo būdus, kad valdytumėte simptomus.
Namų gynimo priemonės mukocelei
Dauguma mukocelių atvejų gali būti gydomi neinvaziniais ir lengvai stebimais namų gydymo būdais. Tiesą sakant, ankstyva intervencija, atsiradus būklei, gali greitai pasveikti. Štai keletas priemonių, kurias galite išbandyti:
1. Druskos skalavimas
Galite naudoti druskos skalavimo skystį kaip burnos skalavimo skystį mažai gleivinei cistai. Tai darant reguliariai, skysčiai gali išsiskirti iš cistos. Tai taip pat gali padėti užkirsti kelią bet kokiai tolesnei pažeisto ploto infekcijai (7).
Jums reikės
1 puodelis šilto vandens
1/2 šaukštelio druskos
Ką turite padaryti
- Paimkite puodelį šilto vandens.
- Į jį įpilkite pusę arbatinio šaukštelio druskos ir maždaug 15 sekundžių šluostykite ją į burną.
- Išspjauk.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Tai galite padaryti du kartus per dieną.
2. Mielasis
Medus yra antibakterinis agentas, kuris gali padėti užkirsti kelią pažeistos vietos tolimesnei infekcijai. Jis turi žaizdas gydančių savybių, kurios gali pagreitinti gijimo procesą (8).
Jums reikės
Medus
Ką turite padaryti
Paimkite kelis lašus medaus ir užtepkite jį paveiktoje vietoje.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Tai galite padaryti du kartus per dieną.
3. Be cukraus guma
Kramtymas be cukraus gumos gali padėti išvengti lūpų įkandimo. Tai užima jūsų burną ir užtikrina, kad nesikišate į cistą.
Gleivinė cista paprastai laikoma mukocele ant apatinės lūpos. Tačiau jis taip pat gali išsivystyti kaip mukocelė ant burnos stogo. Nesvarbu, kur jis vystosi, galite naudoti bet kurią iš aukščiau paminėtų priemonių, kad palengvintumėte būklę. Štai keletas patarimų, kaip išvengti mucocelių.
Patarimai ir atsargumo priemonės
- Dažniausiai mukocelės praeina savaime. Geriausia yra palikti gleivinės cistą ramybėje. Jei per kelias dienas jis pats negydo, turite kreiptis į gydytoją.
- Jei turite įprotį kandžioti lūpą, kiek įmanoma susilaikykite.
- Jei turite gleivinę, įsitikinkite, kad ji neužkrėsta, naudodami antibakterinius burnos skalavimo skysčius ar naminius druskos skalavimo skysčius.
- Valgykite atsargiai, kad nenukąstumėte pažeistos vietos ir dar labiau nepablogintumėte seilių mukocelės.
- Laikykitės geros burnos higienos, kad išvengtumėte infekcijų.
Mukoceliai dažniausiai neskausmingi, tačiau jie gali trukdyti reguliariai valgyti ir gerti. Todėl geriau kreiptis į gydytojus, kad juos gydytų. Pasitarkite su savo gydytoju, kad suprastumėte, kuriuos iš aukščiau išvardytų namų gynimo būdų ir gydymo būdų galite naudoti norėdami gauti pagalbą.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar mukoceliai yra pavojingi?
Paprastai jie yra nekenksmingi, išskyrus randinį audinį, kurį jie kartais gali palikti.
Ar mukoceliai yra skausmingi?
Gilus mukocelė gali būti skausminga, o tai yra retas atvejis. Dauguma mukocelių yra paviršutiniški ir neskausmingi.
Per kiek laiko susidaro mukocelė?
Nėra konkretaus mukocelės vystymosi laikotarpio. Paprastai jis vystosi staiga.
Per kiek laiko praeina mukocelė?
Dauguma mukocelių praeina maždaug per savaitę. Yra buvę atvejų, kai gleivinės išgydymas truko 3-6 savaites.
Kokiose vietose dažniausiai randama mukocelių?
Burnos gleivinę galima rasti bet kurioje iš šių vietų:
- Apatinės lūpos viduje
- Vidinis skruostas
- Po liežuviu (burnos dugnu)
- Burnos stogas
- Ant liežuvio
Mukoceliai labai retai randami viršutinėje lūpoje.
Pas kurį gydytoją turėtumėte kreiptis dėl mukocelės?
Norėdami pasinaudoti alopatijos gydymu mukocele, turėtumėte kreiptis į odontologą.
8 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Burnos mukocelė: literatūros apžvalga ir atvejo ataskaita, Journal of Pharmacy & BioAllied Sciences, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606697/
- Vaikų geriamosios ranelės valdymas: sisteminė apžvalga, Klinikinių ir diagnostinių tyrimų žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5713871/
- Mucocele ant apatinės lūpos: atvejų serija, Indijos dermatologijos internetinis žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5447343/
- Mucocele iškirpimas naudojant diodinį lazerį apatinėje lūpoje, odontologijos atvejų ataskaitos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5209594/
- Kriochirurgija: neskausmingas ir bebaimis mukocelės gydymas jaunam pacientui, Klinikinių ir diagnostinių tyrimų žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4190797/
- Nochirurginis burnos gleivinės gydymas taikant intralesinę kortikosteroidų terapiją, Tarptautinis odontologijos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5086369/
- Mucocele gydymas vaikams naudojant diodinį lazerį: trys atvejų ataskaitos, MDPI, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6023325/
- Įrodymai apie medaus klinikinį gydymą gydant žaizdas kaip antibakterinį, priešuždegiminį antioksidantą ir antivirusinį agentą: apžvalga, „Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941901/