Turinys:
Ne taip seniai moterims nebuvo suteiktos net pačios pagrindinės teisės. Įprasti dalykai, tokie kaip banko sąskaitos atidarymas, gimstamumo kontrolė, teisės praktika, lankymasis Ivy lygos mokykloje, žiuri pareiga ar net olimpinių žaidynių stebėjimas, buvo dalelė to, ką moterys negalėjo daryti. Greitai pirmyn po šimto metų, o nemalonūs priespaudos likučiai tebėra tvirtai įsitvirtinę mūsų visuomenėje. Be liūdnos realybės, kad kai kurioms moterims netaikomi teisės ir šiandien, šiame tariamai „lygiame“ pasaulyje yra daugybė naujų kliūčių.
Pasipriešinimo judėjimai įžvelgė viziją skatinti įtraukią visuomenę ir pasiekti lyčių lygybę vykdant reformas svarbiausiais klausimais, tokiais kaip moterų rinkimų teisė, reprodukcinės teisės, vienodas atlyginimas ir motinystės atostogos. Šios kovos už moterų teises šerdyje randame įvairių susipynusių judėjimų ir socialinių koncepcijų, tokių kaip feminizmas ir moteriškumas.
Jei skaitote tai norėdami aiškiai suprasti šių dviejų skirtumus, esate tinkamoje vietoje.
Kas yra moteriškumas?
„Shutterstock“
Terminą „moteriškumas“ 1983 m. Sugalvojo amerikiečių poetė, aktyvistė ir kritikų pripažinto romano „Spalva violetinė“ autorė Alice Walker . Tai buvo reakcija į supratimą, kad feminizmas neapima juodaodžių moterų perspektyvų ir patirties.
Kadangi segregacija baigėsi tik 1964 m., Juodaodžių bendruomenė - ypač juodaodės moterys - vis dar patyrė socialinę ir ekonominę diskriminaciją, klasizmą ir rasizmą. Tradiciškai feministiniam judėjimui trūko įvairovės, jame daugiausia dominavo vidutinės ir aukštesnės klasės baltosios moterys. Ji nesugebėjo išspręsti juodaodžių moterų padėties ir į savo protestus retai įtraukė spalvotas moteris. Atsižvelgiant į elitinį pradinio feministinio judėjimo pobūdį, moteriškumas pateko į paveikslą.
Moteriškumas, kaip socialinis pagrindas, atskiria save nuo feminizmo. Joje švenčiama moterystė, daugiausia dėmesio skiriama juodaodėms moterims ir siekiama įtvirtinimo bei palaikymo visuomenėje. Walkeris moteris moteris apibrėžė kaip juodas feministes ar spalvotas feministes, kurios yra įsipareigojusios visos tautos (tiek vyrų, tiek moterų) visumai ir išlikimui.
Alice Walker daug cituojama frazė „Womanistė yra feministinė, o violetinė - levandos“ siūlo manyti, kad ji feminizmą laiko platesnio ideologinio moteriškumo skėčio komponentu.
Kas yra feminizmas?
„Shutterstock“
Feminismo sąvoka yra lygybės sinonimas. Jai būdingų judėjimų ir ideologijų spektras turi vieną bendrą tikslą: nustatyti, apibrėžti ir pasiekti socialinę, ekonominę ir politinę lyčių lygybę ir kovoti su lyčių stereotipais.
Pagalvokite apie visas realias problemas, su kuriomis moterims teko susidurti nuo neatmenamų laikų. Feministė judėjimas susijęs su politinių ir socialinių kampanijų serijos reformų šiais klausimais, kaip antai moterų rinkimų, vienodo darbo užmokesčio, smurto šeimoje, reprodukcines teises, motinystės atostogų, seksualinio priekabiavimo ir seksualinio išnaudojimo. Žinoma, judėjimo prioritetai įvairiose bendruomenėse ir tautose paprastai skiriasi.
Vakaruose feminizmas išgyveno tris bangas. Pirmosios bangos feminizmas sukosi apie rinkimų teisę ir politinę lygybę. Antrosios bangos feminizmas stengėsi toliau kovoti su kultūrine ir socialine nelygybe. Trečiosios bangos feminizmas ir toliau sprendžia socialinę, kultūrinę ir finansinę nelygybę, atnaujindamas kampanijas dėl stipresnės moterų įtakos žiniasklaidoje ir politikoje. Taip pat daugiausia dėmesio buvo skiriama mūsų reprodukcinėms teisėms, tokioms kaip teisė į abortą.
Ketvirtoji feminizmo banga prasidėjo apie 2012 m., Ir tai tik skatina skubų teisingumo poreikį priekabiavimo ir užpuolimo, vienodo darbo užmokesčio už vienodą darbą ir kūno pozityvumo požiūriu. Jis grindžiamas lyčių ieškojimu ir yra integracinis. Be to, ši banga kuriama skaitmeniniu būdu. Didžiulį vaidmenį vaidina ir feministinis diskursas internete. Internetiniai forumai ir „hashtag“ aktyvumas padeda sukurti didžiulę bendruomenę, skatina diskusijas ir skatina veikti IRL.
Taigi, kuo skiriasi moteriškumas ir feminizmas?
Kontrastingiausias skirtumas, kurį reikia nepamiršti, yra tai, kad juodaodės moterys susiduria su trimis priespaudos lygmenimis: rasizmu, seksizmu ir klasizmu. Čia atsiranda „susikirtimas“. Tarpkryptinis feminizmas kaip samprata pripažįsta, kaip skirtingos žmonių gyvenimo dimensijos, tokios kaip seksualinė tapatybė, lytis, rasė ir klasė, susivienija formuodamos savo individualią diskriminacijos patirtį. Tai daro moteriškumą daugiasluoksniu judesiu.
Nors baltosios moters kova su priespauda nuėjo ilgą kelią nuo kovos su Viktorijos laikų silpnos moters modeliu, kuri nieko negali padaryti pati, ji vis tiek dažniausiai yra viena dimensija. Moteriškumas kovoja ne tik už lyčių lygybę, bet ir teisingumą prieš šią trijų pakopų priespaudą tiek juodaodžiams vyrams, tiek moterims.
Trumpai tariant, moteriškumas yra tamsesnis feminizmo atspalvis, apimantis ir atstovaujantis moterų balsus ir perspektyvas bei spalvas. Tai nušviečia spalvų moterų patirtį, kurios visada buvo feministinio judėjimo priešakyje, tačiau dar yra atstumtos istorinėse žiniasklaidos priemonėse ir tekstuose.
Prisiminkite tai: nors feminizmas siekia lyčių lygybės, moteriškumas siekia lyčių susitaikymo.
Amerikiečių rašytojas ir poetas DH Lawrence'as kartą pastebėjo: „Žmonijos ateitį lems ne tautų, o moterų ir vyrų santykiai“. Lyčių susitaikymo koncepcija išryškina paprastą mintį, kad tiek vyrus, tiek moteris kankina lyčių neteisybė ir kad kiekvienam reikia tikro ir visiško išgydymo.
Pasauliniu mastu šiandien vis dar akivaizdžiai kovojame su daugeliu klausimų. Tačiau feministės ir feministės rado savo bendrą kalbą, ir ši kova dėl moterų teisių tampa vis įtraukesnė. Nes šiandien kyla klausimas: jei jūsų aktyvumas palieka kai kurias moteris, už ką iš tikrųjų kovojate?