Turinys:
- Kas yra alopecija?
- Kokie yra alopecijos tipai?
- Alopecijos priežastys
- Kokie yra geriausi natūralūs alopecijos gydymo būdai?
- Alopecijos simptomai
- Gydymai
- 13 šaltinių
Pasak Nacionalinio alopecijos zonos alopecijos fondo, maždaug 147 milijonai žmonių tam tikru gyvenimo momentu turi arba susirgs alopecijos plotus (1). Dėl šios būklės jūsų plaukai gali slinkti pleistrais ir sukelti nerimą. Jei žiūrėdami į veidrodį pastebėjote papildomų plaukų ant šepetėlio ar nelygias plikas dėmes, gali pasireikšti alopecija. Kas yra alopecija? Ar yra kokių nors gydymo galimybių? Slinkite žemyn, kol rasite atsakymus ir dar daugiau.
Kas yra alopecija?
Alopecija yra autoimuninė būklė, dėl kurios plaukai praranda galvos odą ir kitas kūno dalis, pavyzdžiui, antakius, blakstienas ir veidą (1). Tai sukelia jūsų plaukų slinkimą pleistrais ir gali visiškai prarasti galvos odą ar net viso kūno plaukus.
Kokie yra alopecijos tipai?
Yra keletas alopecijos tipų, atsižvelgiant į plaukų slinkimo mastą ir patiriamus simptomus (2). Jie įtraukia:
- Nelygi alopecija areata: jai būdingi keli atskiri arba sujungiami plaukų slinkimo lopai.
- Alopecia totalis: ši sąlyga apima beveik ar visiškai plaukų slinkimą ant galvos.
- Alopecia universalis: tai apima visišką plaukų slinkimą ant visų plaukuotų kūno paviršių.
- Alopecia incognita: jos atsiradimui būdingas staigus ir intensyvus plaukų slinkimas. Paprastai tai nereiškia nevienodo plaukų slinkimo pasiskirstymo.
- Ophiasis: Esant tokiai būklei, plaukai slenka galvos apskritime, ty pakaušio ir laikinų kaulų riboje.
- Sisaipho: Plaukų slinkimas pasireiškia visur, išskyrus aplink galvos odos periferiją.
Dabar supraskime šios būklės priežastis.
Alopecijos priežastys
Alopeciją dažnai sukelia genetika, oksidacinis stresas, chemikalai, šalutinis vaistų ar gydymo poveikis, maistinių medžiagų trūkumas, psichologinis stresas ar liga (2).
- Genetika: jei jūsų tėvai turi plaukų slinkimo problemų, tikėtina, kad ir jūs. Nors tai akivaizdžiau vyrams, tikėtina, kad ir moterims gali išsivystyti genetiškai paveldima alopecija.
- Oksidacinis stresas: disbalansas gaminant laisvuosius radikalus sukelia oksidacinį stresą, kuris sukelia plaukų slinkimą. Oksidacinį stresą gali paveikti vidiniai ir išoriniai veiksniai.
- Chemikalai: Nors visi nori, kad plaukai visą laiką atrodytų taškais, peržengus chemines plaukų procedūras ir karšto stiliaus priemones plaukai gali nukristi.
- Šalutinis vaistų poveikis: tam tikros sveikatos būklės reikalauja gydymo ir operacijų. Nors tai gydo jūsų būklę, šalutinis gydymo poveikis dažnai gali pakenkti plaukų folikulams ir sukelti greitą plaukų kritimą. Toks gydymas kaip chemoterapija, steroidai ir vidurių šiltinės, širdies ligų, depresijos ir kt. Vaistai gali sukelti plaukų slinkimą.
Buvo nustatyta, kad alopecija yra vienas iš dažniausių priešgrybelinių vaistų Vorikonazolo nepageidaujamų poveikių (3). Kiti vaistai, kurie gali sukelti plaukų slinkimą kaip šalutinį poveikį, yra (4), (5), (6):
- Vaistai nuo spuogų, kuriuose yra vitamino A (retinoidai)
- Antibiotikai ir priešgrybeliniai vaistai
- Antidepresantai
- Kontraceptinės tabletės
- Vaistai nuo krešėjimo
- Cholesterolio kiekį mažinantys vaistai
- Vaistai, slopinantys imuninę sistemą
- Vaistai, gydantys krūties vėžį ir kitas vėžines ligas
- Vaistai nuo epilepsijos (traukuliai)
- Vaistai nuo aukšto kraujospūdžio (antihipertenziniai vaistai), tokie kaip beta adrenoblokatoriai, AKF inhibitoriai ir diuretikai
- Pakaitinė hormonų terapija
- Nuotaikos stabilizatoriai
- Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU)
- Parkinsono ligos vaistai
- Steroidai
- Skydliaukės vaistai
- Svorio mažinimo vaistai
- Maistinių medžiagų trūkumas: raudonųjų kraujo kūnelių trūkumas organizme, staigus kraujo netekimas ir nepakankamas geležies kiekis gali sukelti ne tik nuovargį, silpnumą ir galvos skausmą, bet ir plaukų slinkimą (7). Nepakankamas maistinių medžiagų suvartojimas ir nesveikos bei nesubalansuotos dietos laikymasis gali sukelti organizmo nepakankamą mitybą. Tai lemia galvos odos ir plaukų dehidrataciją ir gali sukelti per didelį plaukų kritimą.
- Psichologinis stresas: nuolatinė liga, drastiškas ir per didelis svorio kritimas bei didelis fizinis darbas gali sukelti organizmo dehidraciją ir išsekimą. Dėl to plaukų folikulai gali būti nepakankamai maitinami ir silpni, todėl gali greitai slinkti.
- Hormoniniai pokyčiai: Hormoniniai kūno pokyčiai padidina plaukų folikulų jautrumą, susilpnina plaukų šaknis ir sukelia plaukų perteklių (8). Menopauzė, kiaušidžių cista, hipotirozė, hipertirozė ir kt. Sukelia jūsų kūno hormoninės pusiausvyros pokyčius, kurie galiausiai gali sukelti plaukų slinkimą.
- Liga: kai kurios ligos, tokios kaip autoimuninės ligos ir skydliaukės sutrikimai, gali sukelti plaukų slinkimą.
Nors alopecijos gydyti negalima, natūralūs gydymo metodai ir vaistai gali padėti sulėtinti jos progresavimą ir pagreitinti plaukų augimą. Štai keli natūralūs alopecijos gydymo būdai.
Kokie yra geriausi natūralūs alopecijos gydymo būdai?
- Mitybos palaikymas: Norint palaikyti sveiką plaukų augimą, būtini mineralai, tokie kaip kalcis, geležis, varis, chromas, jodas, cinkas ir magnis (9). Jogurtas ir soja, tamsiai žalios daržovės, viso grūdo produktai, nepakeičiamos riebalų rūgštys, riešutai ir sėklos paprastai yra geriausi vitamino E šaltiniai, antioksidantas ir nervų apsauga. Morkose yra didelis vitamino A. Tai antioksidantas, kuris padeda gaminti sveiką galvos odą. Per didelis vitamino A kiekis gali sukelti plaukų slinkimą. Yra daugybė kitų maisto produktų, kurie padeda skatinti plaukų augimą ir apsaugo nuo plaukų slinkimo, tokių kaip vaisiai, kiaušiniai, špinatai ir brokoliai.
- DHT blokatoriai ir 5-α-reduktazės blokatoriai: žolelių, turinčių ryškų DHT arba 5-α-reduktazės blokatorių aktyvumą, naudojimas gali būti naudojamas alopecijai gydyti (10).
- Aromaterapija: Aromaterapija gali būti naudojama kaip alopecijos gydymo papildas (11). Tam naudojami labai koncentruoti ekstraktai, gaunami iš įvairių augalų žiedų, lapų, žievės ir šaknų. Eteriniai aliejai, kaip ir geriamieji augalai, patenka į kraujotakos sistemą (kraują), kur jungiasi prie receptorių ir keičia cheminę sudėtį. Šie aliejai veikia ne tik ląstelių lygiu, kad sustiprintų / nuramintų nervų sistemą, bet ir dvasiniu, suteikdami gerovės jausmą. Vietinė vaistažolių terapija stimuliuoja plaukų folikulus ir yra įrodyta, kad tai yra saugiausias būdas susidoroti su įvairių tipų plaukų slinkimu (alopecija).
Kitame skyriuje mes išvardijome alopecijos simptomus.
Alopecijos simptomai
Štai keletas alopecijos simptomų. Jei pastebite šių požymių, kreipkitės į gydytoją:
- Genetinis plaukų slinkimas šeimoje
- Stiprus plaukų slinkimas
- Plaukų plonėjimas
- Plaukai krinta tam tikroje galvos odos vietoje
Gydymai
JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) patvirtintas androgenetinės alopecijos gydymas apima vietinį 2% minoksidilio kiekį moterims ir vietinį 5% minoksidilio bei geriamojo II tipo 5-α-reduktazės inhibitoriaus fi nasterido (1 mg per parą) vyrams (12), (13). Geriamasis I ir II tipo 5-α-reduktazės inhibitorius dutasteridas taip pat veiksmingas vartojant 0,5 mg per parą dozę, tačiau nėra patvirtintas šiai indikacijai.
Vietinis minoksidilas turi būti vartojamas du kartus per dieną ir vartojamas mažiausiai 12 mėnesių, prieš priimant sprendimą dėl jo veiksmingumo.
Plaukų transplantacija, kuri yra chirurginis plaukų atstatymo metodas, yra vyresnių ir vyresnių nei 25 metų pacientų ir moterų, kurių plaukų slinkimas, pasirinkimas. Reikėtų atsižvelgti į plaukų slinkimo laipsnį ir tipą, nes idealūs kandidatai plaukams persodinti yra tie, kuriems yra plaukų slinkimas priekyje ir viduryje. Pirmenybė teikiama folikulo vieneto plaukų transplantacijai, nes taip išsaugoma natūrali plaukų vienetų architektūra ir gaunami natūralūs rezultatai.
Taikant visas naujas technologijas, senas natūralias priemones ir pritaikius plaukų priežiūros režimą, alopecijos gydymas gali tapti lengvesnis. Pasitarkite su dermatologu ar trichologu, kurie pasiūlys jums tinkamą gydymo būdą.
13 šaltinių
„Stylecraze“ turi griežtas apskaitos gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Singhas, Kuldeepas ir kt. „Alopecija: vaistažolių gydymo įvadas ir apžvalga“. Cheminių ir farmacijos tyrimų žurnalas 8 (2016): 59-64.
www.researchgate.net/publication/307582836_Alopecia_introduction_and_overview_of_herbal_treatment
- Pratt, C. Herbert ir kt. „Alopecia areata“. Gamtos apžvalgos. Ligos pradmenys 3 17011.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573125/
- Malani, Anurag N ir kt. „Alopecija ir nagų pokyčiai, susiję su vorikonazolo terapija“. Klinikinės infekcinės ligos: oficialus Amerikos infekcinių ligų draugijos leidinys 59,3 (2014): e61-5.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24855150/
- Ozlu, Eminas ir Karadagas, Ayse Serapas. (2017). „Telogen Effluvium“.
www.researchgate.net/publication/317150995_Telogen_Effluvium
- Lesiak, Kendra & Bartlett, Jamen & Frieling, Gretchen. (2015). „Narkotikų sukelta alopecija“.
www.researchgate.net/publication/292612874_Drug-Induced_Alopecia
- Tosti, Antonella ir Massimiliano Pazzaglia. „Vaistų reakcijos, darančios įtaką plaukams: diagnozė“. Dermatologinės klinikos 25,2 (2007): 223-31, vii.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17430759/
- Hoskingas, Anna-Marie, Margit Juhasz ir Nataša Atanaskova Mesinkovska. „Papildomi ir alternatyvūs alopecijos gydymo būdai: išsami apžvalga“. Odos priedų sutrikimai 2 (2019): 72-89.
www.karger.com/Article/FullText/492035
- Novakas, Melinda A ir Jerroldas S Mejeris. „Alopecija: galimos priežastys ir gydymas, ypač nelaisvėje gyvenantiems nežmoginiams primatams“. Lyginamoji medicina 59,1 (2009): 18–26.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2703143/
- Almohanna, Hind M ir kt. „Vitaminų ir mineralų vaidmuo plaukų slinkime: apžvalga“. Dermatologija ir terapija 9,1 (2019): 51-70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/
- Dhariwala, Maria Yusuf ir Padmini Ravikumar. „Androgenetinės alopecijos vaistažolių alternatyvų apžvalga.“ Kosmetinės dermatologijos leidinys 18,4 (2019): 966-975.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30980598/
- Kaushikas, Rahulas, Deepika Gupta ir R. Yadavas. „Alopecija: vaistažolės“. Tarptautinis farmacijos mokslų ir tyrimų žurnalas 7 (2011): 1631.
www.researchgate.net/publication/215800523_ALOPECIA_HERBAL_REMEDIES
- Ho CH, Zito PM. Androgenetinė alopecija.. In: „StatPearls“. „Treasure Island“ (FL): „StatPearls Publishing“; 2020 sausis.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430924/
- Varothai (Supenya) ir Wilma F. Bergfeld. „Androgenetinė alopecija: įrodymais pagrįstas gydymo atnaujinimas“. Amerikos klinikinės dermatologijos žurnalas 3 (2014): 217–230.
link.springer.com/article/10.1007%2Fs40257-014-0077-5