Turinys:
- Turinys
- Kas yra epilepsija?
- Kokie yra priepuolių tipai?
- 1. Židininiai traukuliai
- 2. Apibendrinti traukuliai
- 3. Epilepsija (arba nežinomas spazmas)
- Epilepsijos požymiai ir simptomai
- Kas sukelia epilepsiją?
- Rizikos veiksniai
- Kada kreiptis į gydytoją
- Kaip diagnozuojama epilepsija?
- Kaip gydyti epilepsiją
- Kaip natūraliai susidoroti su priepuoliais
- Natūralūs priepuolių įveikimo būdai
- 1. Kokosų aliejus
- Jums reikės
- Ką turite padaryti
- Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
- Kodėl tai veikia
- 2. Kanabidiolio (CBD) aliejus
- Jums reikės
- Ką turite padaryti
- Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
- Kodėl tai veikia
- 3. Vitaminai
- Koks maistas tinka epilepsijai?
- Ką valgyti
- Ko negalima valgyti
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- Nuorodos
Maždaug 50 milijonų žmonių visame pasaulyje serga epilepsija (1). Kasmet JAV diagnozuojama 150 000 naujų epilepsijos atvejų (2). Šis neurologinis sutrikimas sukelia pasikartojančius priepuolius nukentėjusiems asmenims.
Ar per dažnai tuščiai spoksai į kosmosą, ar dėl priepuolių tave pakartotinai trūkčioja rankos / kojos? Nors priepuolis gali pasireikšti daugiau nei vienu būdu, jo tikrai negalima ignoruoti. Jei norite sužinoti, kas sukelia epilepsiją ir priepuolius ir kaip galima gydyti šią būklę, skaitykite toliau.
Turinys
- Kas yra epilepsija?
- Kokie yra priepuolių tipai?
- Epilepsijos požymiai ir simptomai
- Kas sukelia epilepsiją?
- Rizikos veiksniai
- Kada kreiptis į gydytoją
- Kaip diagnozuojama epilepsija?
- Kaip gydyti epilepsiją
- Kaip natūraliai susidoroti su priepuoliais
- Koks maistas tinka epilepsijai?
Kas yra epilepsija?
Epilepsija yra dažnas neurologinis sutrikimas, dėl kurio jūsų smegenų veikla tampa nenormali ir sukelia traukulius. Šis centrinės nervų sistemos sutrikimas gali sukelti neįprasto elgesio ir pojūčių laikotarpius, o kai kuriais atvejais net ir sąmoningumo praradimą.
Paprastai pažeidžiamos jūsų smegenų nervinės ląstelės, kurios sukelia traukulius. Traukulių simptomai gali skirtis. Kai kurie žmonės gali nebyliai žiūrėti patirdami priepuolį, kiti gali pakartotinai trūkčioti rankomis ar kojomis.
Tačiau jei patiriate vieną priepuolį, tai dar nereiškia, kad sergate epilepsija.
Gydytojai priepuolius paprastai skirsto į du tipus, priklausomai nuo to, kaip prasideda nenormali smegenų veikla.
Kokie yra priepuolių tipai?
Priepuoliai paprastai skirstomi į du tipus (3). Jie įtraukia:
1. Židininiai traukuliai
Kai priepuoliai atsiranda dėl nenormalaus aktyvumo tik vienoje jūsų smegenų srityje, jie vadinami židininiais traukuliais. Tokie areštai dar skirstomi į dvi kategorijas:
- Židininiai traukuliai neprarandant sąmonės - praeityje jie buvo vadinami paprastais daliniais priepuoliais. Tokie priepuoliai tik keičia emocijas ar pojūčius, pavyzdžiui, kaip daiktai kvepia, atrodo, skonis, garsas ar jaučiasi. Jie taip pat gali sukelti nevalingą kūno dalių trūkčiojimą, tačiau nepraranda sąmonės.
- Židininiai priepuoliai su sutrikusia sąmone ar sąmoningumu - jie buvo vadinami kompleksiniais daliniais priepuoliais. Jie apima sąmonės / sąmoningumo pasikeitimą ar praradimą. Tokių priepuolių metu nukentėjęs asmuo gali tuščiai spoksoti į kosmosą, normaliai nereaguodamas į supančią aplinką. Pažeisti asmenys taip pat gali daryti pasikartojančius judesius, pavyzdžiui, trinti rankomis, ryti, kramtyti ar vaikščioti ratu.
Dažniausiai židininių priepuolių simptomai yra painiojami su kitais neurologiniais sutrikimais, tokiais kaip narkolepsija, migrena ar psichinės ligos. Nuodugnus testavimas padės įrodyti priešingai.
2. Apibendrinti traukuliai
Traukuliai, kurie, atrodo, paveikia beveik visas smegenų sritis, vadinami apibendrintais priepuoliais. Jie skirstomi į šešis tipus:
- Nebuvimo priepuoliai - praeityje jie buvo vadinami petit mal priepuoliais. Šis tipas pasireiškia vaikams ir jam būdingas spoksojimas į kosmosą ar subtilūs judesiai, pavyzdžiui, lūpų trūkčiojimas ar akių mirksėjimas. Jie atsiranda grupėse ir gali trumpam prarasti sąmoningumą.
- Toniniai priepuoliai - tai sukelia raumenų sustingimą ir dažniausiai paveikia nugaros, rankų ir kojų raumenis, todėl taip pat galite nukristi ant žemės.
- Atoniniai traukuliai - jie taip pat žinomi kaip lašų traukuliai. Tokie priepuoliai gali prarasti raumenų kontrolę, dėl to nukentėjęs asmuo gali staiga nukristi ar nugriūti veidu žemyn.
- Kloniniai traukuliai - tai siejami su pakartotiniais ar ritmiškais raumenų judesiais, kurie dažniausiai veikia kaklą, veidą ir rankas.
- Miokloniniai traukuliai - šis tipas sukelia staigius ir trumpus rankų ir kojų trūkčiojimus ar trūkčiojimus.
- Toniniai-kloniniai priepuoliai - anksčiau jie buvo vadinami grand mal priepuoliais. Šis tipas yra pats dramatiškiausias epilepsijos priepuolių tipas. Tai gali sukelti staigų sąmonės netekimą, kūno sustingimą ir purtymą, o kai kuriais atvejais - šlapimo pūslės valdymo praradimą ar liežuvio kandimą.
3. Epilepsija (arba nežinomas spazmas)
Šio tipo priepuolių kilmė lieka nežinoma, ir tai dažniausiai pasireiškia staigiu galūnių išsiplėtimu. Tokie priepuoliai taip pat paprastai kartojasi grupėse.
Jūs jau turite suprasti, kad pagrindinis epilepsijos simptomas yra priepuolis, kurio simptomai gali skirtis priklausomai nuo tipo.
Epilepsijos požymiai ir simptomai
Pakartotiniai traukuliai yra pagrindinis simptomas, susijęs su epilepsija. Priepuolis gali pasireikšti šiais būdais:
- Laikina painiava
- Sąmoningumo praradimas
- Spoksantis burtas, dėl kurio nukentėjęs asmuo tuščiai spokso į kosmosą
- Traukulys
- Nevalingas rankų ir (arba) kojų trūkčiojimas
- Psichoziniai simptomai, tokie kaip baimė, nerimas ar deja vu
- Staigus kritimas
Tiksli epilepsijos priežastis nebuvo nustatyta maždaug pusei nukentėjusių gyventojų. Tačiau kitoje pusėje gali būti atsakingos šios priežastys.
Kas sukelia epilepsiją?
Dažniausios epilepsijos priežastys gali būti (4):
- Genetika - būklės šeimos istorija
- Galvos trauma dėl traumos
- Smegenų būklės, tokios kaip smegenų augliai ir insultai
- Infekcinės ligos, tokios kaip meningitas, AIDS ir virusinis encefalitas
- Prenatalinė trauma, galinti sukelti cerebrinį paralyžių ar epilepsiją
- Raidos sutrikimai, tokie kaip autizmas ir neurofibromatozė
Kai kurie veiksniai taip pat gali sukelti didesnę riziką susirgti epilepsija.
Rizikos veiksniai
Veiksniai, kurie gali padidinti jūsų epilepsijos riziką, yra (5):
- Amžius - nors epilepsija gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, ja dažniau serga vaikai ir vyresni suaugusieji.
- Paveldimumas - šeimos būklė padidina jūsų galimybę susirgti epilepsija.
- Galvos traumos
- Demencija - tai gali padidinti epilepsijos riziką vyresnio amžiaus žmonėms.
- Neišnešiotas gimdymas
- Traukuliai vaikystėje - tiems, kurie vaikystėje patyrė ilgus priepuolius, yra didesnė rizika susirgti epilepsija.
Kada kreiptis į gydytoją
Turite nedelsdami kreiptis į gydytoją, jei:
- Jūsų priepuoliai trunka ilgiau nei 5 minutes ir įvyko daugiau nei vieną kartą.
- Antrasis priepuolis įvyksta iškart po pirmojo.
- Sąmonė ir (arba) kvėpavimas negrįžta net sustojus priepuoliui.
- Jūs turite aukštą karščiavimą.
- Jaučiatės išsekęs dėl karščio.
- Tu esi nėščia.
- Sergate cukriniu diabetu.
- Susižeidėte patirdamas priepuolį.
Apsilankę pas gydytoją, jie gali padėti diagnozuoti jūsų būklę atlikdami šias analizes ir tyrimus.
Kaip diagnozuojama epilepsija?
Norėdami diagnozuoti epilepsiją, gydytojas pirmiausia gali peržiūrėti jūsų ligos istoriją ir simptomus. Jie taip pat gali paprašyti atlikti šiuos testus (6):
- Neurologinis tyrimas, siekiant patikrinti jūsų elgesį, motorinius sugebėjimus, psichinę funkciją ir kitas tokias sritis, kad nustatytumėte, kokia epilepsija esate.
- Kraujo tyrimai siekiant nustatyti infekcijos požymius, genetines sąlygas ar kitas sveikatos problemas, kurios galėjo prisidėti prie epilepsijos vystymosi.
- Norėdami nustatyti smegenų anomalijas, gydytojas taip pat gali pasiūlyti tokius tyrimus kaip elektroencefalograma (EEG), didelio tankio EEG, kompiuterinė tomografija (CT), magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ir funkcinė MRT (fMRI).
- Kartu su šiais tyrimais jūsų gydytojas taip pat gali naudoti analizės metodų derinį, pvz., Statistinį parametrinį žemėlapį (SPM), kario analizę ir magnetoencefalografiją (MEG), kad tiksliai nustatytų jūsų smegenų sritį, kurioje galėjo prasidėti priepuolis.
Kai tyrimai parodo teigiamą diagnozę, gydytojas gali skirti bet kurį iš šių gydymo būdų, priklausomai nuo jūsų epilepsijos tipo.
Kaip gydyti epilepsiją
Gydytojai paprastai epilepsiją pradeda gydyti vaistais. Daugumai asmenų, patiriančių priepuolius, skiriami vienas vaistai nuo priepuolių, kad jie nebūtų traukuliai. Tokie vaistai taip pat paprastai vadinami vaistais nuo epilepsijos.
Rasti tinkamą dozę ir vaistus gali būti sunku, tačiau gydytojas jums padės. Tikėtina, kad jie prasidės nuo mažos vieno vaisto dozės ir palaipsniui didins dozę, kol jūsų simptomai bus gerai kontroliuojami (7).
Jei vaistai nepadeda kontroliuoti epilepsijos simptomų, gydytojas pereis prie kito varianto - operacijos. Epilepsijos chirurgija paprastai siekiama pašalinti smegenų sritį, sukeliančią traukulius (7).
Po operacijos pacientui vis tiek gali tekti vartoti mažus vaistus nuo traukulių, kad priepuoliai nepasikartotų. Kai kuriais atvejais operacija taip pat gali sukelti visam laikui pakitusį mąstymo gebėjimą. Taigi, prieš pasirinkdami operaciją, patariama pasikalbėti su savo gydytoju apie jų patirtį, sėkmės rodiklius ir su tuo susijusias komplikacijas.
Kai kurie alternatyvūs epilepsijos chirurgijos gydymo būdai yra šie:
- Vagus nervo stimuliacija naudojant vagus nervo stimuliatorių
- Laikantis ketogeninės dietos, kurioje yra daug riebalų ir mažai angliavandenių
- Gili smegenų stimuliacija naudojant implantuotus elektrodus
- Susidorojimas ir palaikymas. Nukentėję asmenys gali kreiptis į palaikymo grupes, kurios buvo pradėtos gydyti epilepsija sergančius pacientus, pasidalinti savo jausmais su kitais, turinčiais tą pačią medicininę problemą.
Taip pat yra keletas natūralių būdų, kurie gali padėti kontroliuoti pasikartojančius priepuolius. Žemiau pateiktos priemonės gali padėti vykdomiems vaistams duoti geresnių rezultatų.
Kaip natūraliai susidoroti su priepuoliais
- Kokosų aliejus
- Kanabidiolio (CBD) aliejus
- Vitaminai
Natūralūs priepuolių įveikimo būdai
1. Kokosų aliejus
„Shutterstock“
Jums reikės
Kokosų aliejus (pagal poreikį)
Ką turite padaryti
- Gamindami rafinuotus aliejus pakeiskite kokosų aliejumi.
- Į mėgstamus patiekalus ir salotas taip pat galite įpilti kokosų aliejaus.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Tai galite padaryti reguliariai.
Kodėl tai veikia
Nustatyta, kad galingos vidutinės grandinės riebiųjų rūgščių, esančių kokosų aliejuje, antioksidacinės savybės yra veiksmingos gydant vaistams atsparią epilepsiją (8).
2. Kanabidiolio (CBD) aliejus
„Shutterstock“
Jums reikės
10 mg farmacinio laipsnio kanabidiolio
Ką turite padaryti
- Kasdien gerkite 10 mg farmacinio laipsnio kanabidiolio.
- Prieš vartodami, pasitarkite su gydytoju.
Kaip dažnai turėtumėte tai padaryti
Tai galite padaryti kartą per dieną.
Kodėl tai veikia
Asmenims, kuriems po epilepsijos priepuolių priepuoliai nepagerėjo, pastebėta žymiai pagerėjusių priepuolių vartojant kanabidiolį kaip pagalbinį vaistą (9).
3. Vitaminai
„Shutterstock“
Pastebėta, kad vitaminai E, B6 ir D3 pagerina epilepsijos simptomus.
Vitamino B6 trūkumai gali sukelti traukulius, o atstatyti lygį gali padėti jų išvengti ar gydyti (10).
Antikonvulsinis vitamino D3 poveikis taip pat gali padėti valdyti epilepsijos priepuolių simptomus (11).
Kartu vartojamas vitaminas E kartu su vaistais nuo epilepsijos taip pat gali padėti pagerinti traukulius (12).
Maistas, kuriame gausu šių vitaminų, yra paukštiena, žuvis, kiaušiniai, riešutai ir žalios daržovės. Jei norite papildomai vartoti bet kurį iš šių vitaminų, būtinai pasitarkite su gydytoju.
Jūsų dieta taip pat vaidina svarbų vaidmenį padedant jums valdyti epilepsiją. Štai kaip tai gali padėti.
Koks maistas tinka epilepsijai?
Dietologai, norėdami sumažinti epilepsijos priepuolių dažnumą, dažnai rekomenduoja mažai angliavandenių turinčių ir riebių dietų. Kai kurie epilepsija sergantys asmenys yra atsparūs vaistams nuo traukulių. Tokiems asmenims skiriamos ketogeninės ir modifikuotos Atkinso dietos (13).
Štai ką reikia valgyti ir vengti.
Ką valgyti
- Šoninė
- Kiaušiniai
- Majonezas
- Sviestas
- Hamburgeriai
- Stiprus kremas
- Tam tikri vaisiai ir daržovės
- Riešutai
- Sūris
- Žuvis
Ko negalima valgyti
- Rafinuoti angliavandeniai, turintys aukštą glikemijos lygį, pavyzdžiui, pica, gaivieji gėrimai, balti ryžiai / makaronai, pyragai, riestainiai ir traškučiai (14).
- Tam tikri vaisiai ir daržovės, turintys aukštą glikemijos indeksą, tokie kaip mangai, razinos, bananai, bulvių košė ir datulės (14).
- Gingko biloba - žinoma, kad kai kurie asmenys vartoja gingko biloba papildus, kad padėtų pašalinti epilepsijos simptomus. Tačiau žinoma, kad šis augalo ekstraktas sąveikauja su prieštraukulinius vaistus, todėl sukelia traukulius (15).
- Alkoholis
Atminkite, kad norint sėkmingai pasveikti nuo epilepsijos, reikia kreiptis į gydytoją. Pirmiau minėti patarimai ir priemonės turėtų būti naudojamos tik kartu su nuolatiniu gydymu. Be to, geriausia pasikonsultuoti su gydytoju prieš pradedant bet kurią iš pirmiau nurodytų priemonių įsitikinti, kad nė viena iš jų netrukdo jūsų nuolatiniam gydymui.
Epilepsija neturi atbaidyti jūsų nuo įprasto gyvenimo. Tinkamai prižiūrėdami ir atkreipdami dėmesį į savo mitybą, galite gana lengvai kovoti su šia būkle. Ar šis straipsnis buvo naudingas? Praneškite mums toliau pateiktame komentarų skyriuje.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar mankšta yra naudinga sergant epilepsija?
Sporto trūkumas siejamas su epilepsijos simptomais, tokiais kaip nerimas ir depresija. Taigi mankšta yra naudinga tiems, kurie serga epilepsija. Tai taip pat gali pagerinti traukulių kontrolę.
Ar galite gauti negalios dėl epilepsijos?
Taip, epilepsija gali sukelti negalią, jei priepuoliai yra sunkūs ir dažni ir galų gale trukdo jūsų kasdieninei veiklai.
Ar epilepsija gali pakeisti jūsų asmenybę?
Taip, epilepsija siejama su pažinimo gebėjimų, asmenybės ir kitų elgesio elementų pokyčiais.
Koks yra geriausias vitaminas nuo epilepsijos?
Nustatyta, kad vitaminai B6 ir E pagerina traukulių simptomus. Vitaminas B6 vartojamas gydant retą epilepsijos formą, vadinamą nuo piridoksino priklausomu priepuoliu. Šis tipas dažniausiai išsivysto gimdoje arba iškart po gimimo ir atsiranda dėl organizmo nesugebėjimo metabolizuoti vitamino B6.
Ar epilepsija gali jus užmušti?
Retais atvejais nukentėjęs asmuo gali staiga mirti be aiškios priežasties. Tokiais atvejais tai vadinama netikėta netikėta mirtimi epilepsijoje (arba SUDEP). Gali būti, kad asmuo mirė po priepuolio ar po jo.
Kas yra neįveikiama epilepsija?
Jei kažkas daugelį metų patyrė traukulius, nesugebėdamas jų suvaldyti, ši būklė vadinama sunkiai gydoma epilepsija.
Nuorodos
- Pasaulio sveikatos organizacija „Epilepsija“.
- „Epilepsija visame spektre: sveikatos ir supratimo skatinimas“. Nacionalinė mokslo akademija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Traukimas, paprastas dalinis“ „StatPearls“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Epilepsijos neurobiologija“. Dabartinės neurologijos ir neurologijos ataskaitos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „3 epidemiologijos ir prevencijos“ Nacionalinė mokslų akademija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Traukuliai ir epilepsija: apžvalga neuromokslininkams“ Cold Spring Harbor perspektyvos medicinoje, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Dabartiniai epilepsijos gydymo būdai“. Neurologija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- "Ketogeninių dietų poveikis žiurkių pilokarpino sukeltos epilepsijos atsiradimui". Metabolinė smegenų liga, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Kanabidiolio veiksmingumas ir saugumas sergant epilepsija: sisteminga apžvalga ir metaanalizė“ vaistai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Vitaminas B (6) neišsprendžiamų priepuolių gydymas“ Brain and Development, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Vitaminas D3 epilepsijai gydyti: pagrindiniai mechanizmai, gyvūnų modeliai ir klinikiniai tyrimai“ - neurologijos sritis, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Vitamino E poveikis traukulių dažniui, elektroencefalogramos radiniams ir oksidacinio streso būklei atsparių epilepsija sergančių pacientų“.
- „Ketogeninės ir Atkinso dietos poveikis sunkiai įveikiamai epilepsijai: palyginimas“ Irano leidinys „Vaikų neurologija“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Mažo glikemijos indekso gydymo veiksmingumas epilepsija sergantiems pacientams: sisteminga apžvalga“. Acta Neurologica Belgica, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Mirtini priepuoliai dėl galimos vaistažolių ir vaistų sąveikos su ginkmedžiu.“
Analitinės toksikologijos leidinys, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.