Turinys:
- Turinys
- Kas yra avinžirniai?
- Kas yra avinžirnių istorija?
- Koks yra avinžirnių (Garbanzo pupelių) mitybos profilis?
- Baltymai ir amino rūgštys
- Vitaminai
- Mineralai
- Kokia yra avinžirnių (Garbanzo pupelių) nauda sveikatai?
- 1. Reguliuokite cukraus kiekį kraujyje
- 2. Padėkite numesti svorį
- 3. Pagerinkite virškinimo sveikatą
- 4. Pagerinkite širdies sveikatą
- 5. Padėkite išvengti vėžio
- 6. Puikus baltymų šaltinis
- 7. turtingas svarbiomis maistinėmis medžiagomis
- 8. Pašalinkite raukšles
- 9. Užkirsti kelią plaukų slinkimui
- 10. Pagerinkite akių sveikatą
- 11. Stiprink kaulus
- 12. Palaikykite nėštumą
- 13. Padėkite sumažinti uždegimą
- Kaip įtraukti avinžirnius į savo mitybą
- Bet kokie skanūs avinžirnių receptai?
- 1. Kepti avinžirniai
- Ko tau reikia
- Nurodymai
- 2. Klasikinis avinžirnių humusas
- Ko tau reikia
- Nurodymai
- Bet kokie įdomūs faktai apie avinžirnius?
- Kaip išsirinkti ir laikyti avinžirnius („Garbanzo“ pupeles)
- Pasirinkimas
- Sandėliavimas
- Kur nusipirkti avinžirnių?
- Bet koks avinžirnių šalutinis poveikis?
- Išvada
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Norite dvigubos baltymų dozės, bet esate vegetaras?
Avinžirniai.
Norite akimirksniu pagerinti vakarinių salotų maistinę vertę?
Avinžirniai.
Norite be didelio triukšmo paruošti gardų popietės užkandį? Avinžirniai!
Mes nieko daugiau nesakome. Pirmyn patikrinkite šį įrašą.
Turinys
Kas yra avinžirniai?
Kas yra avinžirnių istorija?
Koks yra avinžirnių mitybos profilis?
Kokia yra avinžirnių nauda sveikatai?
Kaip įtraukti avinžirnius į savo dietą
bet kokius skanius avinžirnių receptus?
Bet kokie įdomūs faktai apie avinžirnius?
Kaip išsirinkti ir laikyti avinžirnius
kur nusipirkti avinžirnių?
Bet koks avinžirnių šalutinis poveikis?
Kas yra avinžirniai?
Moksliškai vadinamas Cicer arietinum, avinžirniai yra ankštiniai augalai, priklausantys Fabaceae šeimai. Jis taip pat žinomas kaip gramas, Bengalijos gramas, garbanzo (garbanzo pupelės) ir Egipto žirniai. Avinžirniuose yra išskirtinai daug baltymų (tai yra tai, kuo jis pirmiausia žinomas).
Avinžirnius iš esmės galima suskirstyti į du tipus - Desi ir Kabuli. Dezy rūšyje yra mažesnių ir tamsesnių sėklų, be to, šiurkštus kailis, tuo tarpu Kabuli rūšis paprastai yra didesnė, šviesesnės spalvos ir lygesnė. Turime ir juodųjų avinžirnių, dar vadinamų kaala channa .
Tai šiek tiek apie avinžirnius. Bet taip, tai istorija, kurią jūs tikrai turite žinoti.
Atgal į TOC
Kas yra avinžirnių istorija?
Avinžirniai yra vieni iš anksčiausiai auginamų ankštinių augalų - Viduriniuose Rytuose buvo rasta net 7500 metų senumo liekanų. Naminių avinžirnių rasta neolito keramikoje tam tikrose Turkijos vietose.
Senovės laikų žmonės taip pat sieja avinžirnius su Venera, nes tikėta, kad žirniai teikia medicininę naudą, pavyzdžiui, padidina spermatozoidų kiekį ir pieną, išprovokuoja mėnesines ir netgi padeda gydyti inkstų akmenis. Žirniai buvo gana populiarūs tarp graikų, egiptiečių ir romėnų. Tyrinėtojai keliaudami po vandenynus išplatino žirnius visame pasaulyje.
Kad ir kaip būtų įdomu, malta skrudinti avinžirniai buvo naudojami net kaip kavos pakaitalas Europoje dar 1793 m. Ir per Pirmąjį pasaulinį karą avinžirniai tam tikslui buvo auginami kai kuriose Vokietijos dalyse. Kai kuriose pasaulio vietose jie vis dar verdami kavos vietoje.
Šis avinžirnis, apie kurį kalbėjome, yra pilnas maistinių medžiagų (aišku, todėl mes apie tai ir kalbame). O kol gausime naudą, pažvelkime į juos.
Atgal į TOC
Koks yra avinžirnių (Garbanzo pupelių) mitybos profilis?
Viename puodelyje avinžirnių (164 gramai) yra 269 kalorijos. Jame yra 4 gramai riebalų, 11 miligramų natrio ir nėra cholesterolio. Jame taip pat yra 12 gramų maistinių skaidulų. Kitos svarbios avinžirnių maistinės medžiagos yra:
- 14,5 g baltymų (29% dienos vertės)
- 1,7 miligramo mangano (84% dienos vertės)
- 282 mikrogramai folatų (71% dienos vertės)
- 0,6 miligramo vario (29% dienos vertės)
- 276 miligramai fosforo (28% dienos vertės)
- 4,7 miligramai geležies (26% dienos vertės)
- 78,7 miligramo magnio (20% dienos vertės)
- 2,5 miligramo cinko (17% dienos vertės)
Taip pat yra keletas kitų gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų - ir visos šios kovoja dėl vieno bendro tikslo - suteikti jums kuo daugiau naudos sveikatai.
Atgal į TOC
Kokia yra avinžirnių (Garbanzo pupelių) nauda sveikatai?
Avinžirniuose arba garbanzo pupelėse yra daug baltymų ir kitų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, vitaminų B6 ir C, folatų, mangano ir magnio. Juose taip pat yra kalcio ir tam tikro kiekio kalio (labai svarbus širdies sveikatai). Baltymai padeda didinti raumenų masę ir gerina ląstelių sveikatą, o magnis, manganas ir kalcis palaiko jūsų kaulų stiprumą. Vitaminas C apsaugo nuo negalavimų, tokių kaip vėžys, ir skatina odos sveikatą. Taip, geležis ir folatas puikiai veikia nėštumo metu.
1. Reguliuokite cukraus kiekį kraujyje
Avinžirnių glikeminis indeksas yra 28, kuris yra apatiniame gale. Ir tai yra viena iš priežasčių, dėl kurios cukraus kiekis kraujyje nėra didelis. Yra keletas išankstinių tyrimų, kurie rodo, kad avinžirnius vartojantys asmenys gali sumažinti diabeto riziką (1).
Kviečių vietoje vartojant avinžirnius, taip pat gali sumažėti gliukozės kiekis kraujyje po valgio. Avinžirniuose taip pat gausu skaidulų - vienos maistinės medžiagos, kuri sulėtina cukraus absorbciją kraujyje ir taip sumažina 2 tipo diabeto riziką. Šis pluoštas taip pat gali kontroliuoti jūsų apetitą - ir tai padeda išvengti atokiau nuo didelio GI turinčio maisto, kurio kitu atveju galite be proto užkandžiauti.
2. Padėkite numesti svorį
Pluoštas tai daro labai akivaizdu. Tai ilgą laiką leis jaustis soti. Tai padės jums išvengti toli nuo šlamšto ir kitų nenaudingų dalykų. Tiesą sakant, avinžirniai taip pat gali padėti sumažinti kūno riebalus - prisidėti prie svorio mažėjimo (2).
Kita maistinė medžiaga, apie kurią turime kalbėti, yra baltymai, kurie, kaip žinoma, reguliuoja svorį. Tyrimai parodė, kad tiriamieji, turintys daug baltymų, ne tik prarado kūno svorį, bet ir sugebėjo išmesti daugiau kūno riebalų. Be to, baltymų terminis poveikis yra 30 proc. Tai reiškia, kad virškinant baltymus, sudeginsite 30 procentų kalorijų.
Avinžirniai taip pat yra maistingi. Taigi, jei jums reikia vengti tam tikro maisto, kad pasiektumėte svorio metimo tikslus, avinžirniai gali užtikrinti, kad neatsiliksite optimalios mitybos požiūriu.
3. Pagerinkite virškinimo sveikatą
Vėlgi, tai yra garbanzo pupelių pluoštas. Tai padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir skatina reguliarumą. Pluoštas taip pat veikia kaip virškinimo sistemos užpildas, taip pagerindamas bendrą virškinimo sveikatą.
Dar svarbiau, kad skaidulos taip pat padeda subalansuoti pH lygį ir sveikas žarnyno bakterijas. Tai taip pat sumažina nesveikų bakterijų skaičių žarnyne.
Avinžirniuose taip pat yra krakmolo, kuris gali padėti virškinti.
4. Pagerinkite širdies sveikatą
„Shutterstock“
Avinžirniuose yra kalio, skaidulų ir vitaminų C bei B6 - visa tai palaiko širdies sveikatą. Pluoštas padeda sumažinti bendrą cholesterolio kiekį kraujyje, sumažina širdies ligų riziką. Taip pat pašalina apnašas iš arterijų ir pagerina jų sveikatą. Tai savo ruožtu naudinga širdžiai.
Tyrimai parodė, kad avinžirniuose esančios tirpios skaidulos gali padėti išvengti širdies ir kraujagyslių ligų (3). Tada turime kalio, kuris, kaip rodo tyrimas, gali sumažinti širdies priepuolių riziką (4).
Avinžirnių folatas taip pat prisideda prie širdies sveikatos. Tai neutralizuoja homocisteiną, amino rūgštį, kuri padeda susidaryti kraujo krešuliams (5). Ir tai gali būti naudinga širdžiai.
5. Padėkite išvengti vėžio
Nors seleno nėra daugumoje vaisių ir daržovių, jį galime rasti avinžirniuose. Šis mineralas padeda kepenims tinkamai veikti, leidžiant joms detoksikuoti tam tikrus vėžį sukeliančius junginius organizme. Selenas taip pat slopina uždegimą ir apsaugo nuo naviko augimo.
Garbanzo pupelėse esantis folatas turi reikšmės DNR sintezei ir atstatymui. Štai kodėl jis apsaugo nuo vėžinių ląstelių susidarymo dėl mutacijų DNR. Avinžirniuose yra fitocheminių medžiagų, vadinamų saponinais, kurie taip pat užkerta kelią vėžinių ląstelių dauginimuisi ir dauginimuisi.
Avinžirnių skaidulos taip pat padeda sumažinti kolorektalinio vėžio riziką. Vitaminas C veikia kaip antioksidantas, kuris kovoja su laisvaisiais radikalais ir visiškai apsaugo nuo vėžio.
Tyrimai parodė, kad izoflavonų (kurių yra avinžirniai) vartojimas gali sumažinti krūties vėžio riziką (6).
6. Puikus baltymų šaltinis
Avinžirniai yra vienas didžiausių augalinės kilmės baltymų šaltinių. Viename puodelyje avinžirnių yra apie 15 gramų baltymų. Šis baltymas yra svarbus beveik visoms jūsų kūno funkcijoms - nuo gyvybiškai svarbių organų, raumenų ir audinių sveikatos gerinimo iki senėjimo proceso sulėtinimo. Baltymai taip pat padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir sukuria hemoglobiną bei svarbius antikūnus. Tai taip pat padeda išgydyti traumas ir žaizdas.
Tačiau įsitikinkite, kad avinžirnius derinate su kitais baltymų šaltiniais, nes jie yra neišsamūs baltymai (tai reiškia, kad juose nėra visų organizmui reikalingų amino rūgščių). Tačiau avinžirnių baltymų kokybė laikoma daug geresne nei ankštinių (7).
7. turtingas svarbiomis maistinėmis medžiagomis
Avinžirniai taip pat yra geri magnio, mangano, cinko ir geležies šaltiniai. Juose taip pat yra daug B grupės vitaminų ir vitamino A (kaip beta-karotino).
Magnis, manganas ir B grupės vitaminai (vitaminas B6) padeda įveikti PMS simptomus. Magnis ir manganas kartu su cinku taip pat prisideda prie kaulų sveikatos.
Avinžirnių geležis kovoja su nuovargiu ir pagerina jūsų kraujo kokybę. Tai apsaugo nuo anemijos ir taip pat gali kovoti su plaukų slinkimu. Vitaminas A gerina odos ir akių sveikatą. Yra žinoma, kad išvengiama sunkių akių negalavimų, tokių kaip katarakta ir geltonosios dėmės degeneracija.
8. Pašalinkite raukšles
Tai galima sieti su garbanzo pupelėse esančiu manganu, kuris ląstelėms teikia energijos ir yra žinoma, kad kovoja su laisvaisiais radikalais, kurie gali sukelti raukšles. B grupės vitaminai veikia kaip kuras ląstelėms.
Veidui valyti taip pat galite naudoti avinžirnius. Paprasčiausiai sumaišykite avinžirnių pastą su ciberžole ir ryte užtepkite mišinį ant veido. Palikite jį 15 minučių ir nuplaukite šaltu vandeniu. Ši priemonė taip pat padeda sumažinti amžiaus vietas ir skaistinti veidą.
9. Užkirsti kelią plaukų slinkimui
Atsižvelgiant į tai, kad avinžirniuose yra daug baltymų, jie gali užkirsti kelią plaukų slinkimui. O juose esantis manganas gali sustiprinti plaukus. Mangano trūkumas taip pat gali lėtinti plaukų augimą.
Avinžirnių vitaminas A ir cinkas taip pat kovoja su pleiskanomis. 6 šaukštus sutrintų avinžirnių galite tiesiog sumaišyti su vandeniu ir įmasažuoti į galvos odą. Leiskite jam sėdėti 15 minučių, kol skalausite kaip įprasta.
Avinžirnių cinkas taip pat gali padėti išvengti plaukų slinkimo. Juose esantis varis gali padėti atauginti plaukus (asmenims, kurie neteko plaukų dėl medicininių procedūrų, tokių kaip chemoterapija).
10. Pagerinkite akių sveikatą
Mes jau aptarėme avinžirnių beta karotiną, kuris gali pagerinti regėjimo sveikatą. Tada mes turime cinką, kuris yra dar viena svarbi maistinė medžiaga regėjimui. Tai padeda transportuoti vitaminą A iš kepenų į tinklainę (8).
Cinkas taip pat gali padėti užkirsti kelią geltonosios dėmės degeneracijai (9).
11. Stiprink kaulus
„Shutterstock“
Garbanzo pupelėse yra kalcio, ir mes žinome, koks svarbus kalcis yra kaulams. Dar svarbiau tai, kad avinžirniuose taip pat yra magnio - dar vieno mineralo, kurį jūsų kūnas naudoja (kartu su kalciu) kaulams statyti (10).
Kiti avinžirnių mineralai, gerinantys kaulų sveikatą, yra manganas, cinkas, vitaminas K - ir visa tai padeda palaikyti kaulų struktūrą. Jose taip pat yra fosfato, kuris kartu su kalciu labai prisideda prie tinkamos kaulų mineralizacijos. Beje, per didelis fosforo kiekis ir per mažai kalcio gali sukelti kaulų nykimą.
Avinžirniuose esantis vitaminas K taip pat pagerina kalcio absorbciją. Mažas vitamino K kiekis dažnai susijęs su kaulų lūžiais. O avinžirniuose esanti geležis ir cinkas yra svarbūs kolageno, kito svarbaus baltymo, palaikančio kaulų ir kremzlių sveikatą, gamybai ir brendimui.
12. Palaikykite nėštumą
Taip, tai folatas. Bet dar prieš tai avinžirniuose taip pat yra skaidulų, baltymų, geležies ir kalcio - maistinių medžiagų, kurios yra ypač svarbios nėštumo metu.
Kalbant apie folatą, tai yra svarbiausia maistinė medžiaga nėštumo metu. Tai būtina motinos ir vaisiaus sveikatai. Tai taip pat sumažina nervinio vamzdelio defektų ir mažo gimimo svorio riziką. Nepakankamas folatų kiekis nėštumo metu taip pat gali sukelti vaikų infekcijų ir ligų riziką vėlesniame gyvenimo etape (11).
13. Padėkite sumažinti uždegimą
Garbanzo pupelės yra ankštinės - ir tyrimai rodo, kad turint mažiausiai 4 porcijas avinžirnių per savaitę galima sumažinti uždegimo tikimybę. Tai taip pat gali žymiai pagerinti tam tikras medžiagų apykaitos ypatybes (12).
Kitos avinžirnių maistinės medžiagos, tokios kaip vitaminai A, C ir B6, skaidulos, baltymai, magnis, selenas ir geležis - visa tai taip pat padeda kovoti su uždegimu (13).
Jūs matėte avinžirnių naudą. Bet kokia prasmė, jei jų neįtrauksite į savo racioną?
Atgal į TOC
Kaip įtraukti avinžirnius į savo mitybą
Avinžirnius galima įsigyti ištisus metus. Jų galite rasti maisto prekių parduotuvėse, džiovintose, konservuotose arba supakuotose. Atsižvelgiant į tai, kad jie turi riešutų tekstūrą, juos galima lengvai įtraukti į dietą.
- Galite išmesti avinžirnius kartu su kitais ankštiniais pupelių salotomis, kad gautumėte baltymų užkandį.
- Norėdami išsikepti mėgstamus patiekalus, galite naudoti avinžirnių miltus.
- Į vakarinę daržovių sriubą taip pat galite įdėti avinžirnių.
- Galite net sumaišyti avinžirnius su bet kokiais mėgstamais prieskoniais, kad gautumėte gardų garnyrą ar užkandį.
- Arba turėkite avinžirnių mėsainių! Tiesiog pridėkite juos prie savo mėsainio ir mėgaukitės maistingu skanėstu.
Jei jums įdomu, kaip virti avinžirnius, gerai, tai paprasta. Galite juos išvirti ar net virti kartu su kitais patiekalais. Jie gali derėti su beveik viskuo, ką valgote.
Na, tai yra keletas būdų. Ir yra kitas būdas. Tiesiog išbandykite šiuos receptus!
Atgal į TOC
Bet kokie skanūs avinžirnių receptai?
1. Kepti avinžirniai
Ko tau reikia
- 1 skardinė nusausintų avinžirnių (12 uncijų)
- 2 šaukštai alyvuogių aliejaus
- Druska, česnako druska arba kajeno pipirai (nebūtina)
Nurodymai
- Įkaitinkite orkaitę iki 450 ° F.
- Pirmiausia avinžirnius nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, kad jie išdžiūtų.
- Į dubenį suberkite avinžirnius kartu su alyvuogių aliejumi. Pagardinkite druska, česnako druska ir kajeno pipirais.
- Paskleiskite ant kepimo skardos ir kepkite apie pusvalandį.
- Pastarąsias kelias minutes stebėkite avinžirnius, kad nesudegtų.
2. Klasikinis avinžirnių humusas
Ko tau reikia
- 1 15½ oz konservuotų avinžirnių, nuplautų ir nusausintų
- ½ puodelio gerai sumaišyto tahini
- 3 šaukštai šviežių citrinų sulčių
- 1 smulkiai tarkuota česnako skiltelė
- ¾ šaukštelio košerinės druskos
- 10 švaistiklių šviežiai maltų juodųjų pipirų
- ¼ šaukštelis maltų kmynų
- 3 šaukštai alyvuogių aliejaus (galite lašinti šiek tiek daugiau)
- Sezamo sėklos, skirtos patiekti
Nurodymai
- Avinžirnius, tahini, citrinų sultis, česnaką, druską, pipirus ir kmynus perdirbkite virtuviniame kombaine, kol gausis vientisas mišinys. Šiuo tikslu taip pat galite naudoti maišytuvą.
- Kai variklis veikia, supilkite tris šaukštus alyvuogių aliejaus.
- Toliau apdorokite, kol humusas taps lengvas ir kreminis.
- Jei reikia, pagardinkite druska ir pipirais.
- Galite patiekti su sezamo sėklomis.
Kaip apie ką nors linksmo ir lengvo apie avinžirnius?
Atgal į TOC
Bet kokie įdomūs faktai apie avinžirnius?
- Indija yra pasaulyje avinžirnių gamybos lyderė - vidutinė metinė 8 832 500 metrinių tonų produkcija.
- Avinžirniai vadinami avinžirniais, nes jie primena viščiuko snapą.
- Avinžirniai yra labiausiai vartojami ankštiniai augalai pasaulyje.
- Išmesti avinžirnių augalo stiebai naudojami kaip gyvūnų pašaras.
- Avinžirnių augalų lapai naudojami mėlyniems dažikliams gaminti.
Yra dar kažkas, ką reikia žinoti. Tarkim, jūs ketinate pirkti avinžirnių. Ką reikia nepamiršti?
Atgal į TOC
Kaip išsirinkti ir laikyti avinžirnius („Garbanzo“ pupeles)
Pasirinkimas
Pasirinkite džiovintus avinžirnius. Arba rinkitės konservuotus avinžirnius, kuriuose yra mažiau natrio. Jei ketinate naudoti džiovintus avinžirnius (ką mes rekomenduojame), pasirinkite sausus, švarius ir vienodos spalvos. Ir įsitikinkite, kad jie nėra susitraukę.
Sandėliavimas
Džiovintus avinžirnius laikykite kambario temperatūroje uždarytoje talpykloje. Privalote juos apsaugoti nuo drėgmės ir naminių gyvūnėlių. Jei tai konservuotos pupelės, laikykite jas kambario temperatūroje. Ir panaudokite juos iki skardinėje nurodytos datos.
Na gerai, kur jūs juos gaunate?
Atgal į TOC
Kur nusipirkti avinžirnių?
Jų galite pasiimti iš artimiausios maisto prekių parduotuvės. Arba patikrinkite juos internete „Amazon“ ar „Walmart“.
Gerai. Mes matėme viską, kas šlovinga dėl avinžirnių. Tačiau mes taip pat turime žinoti, kaip jie gali neigiamai paveikti mūsų sveikatą.
Atgal į TOC
Bet koks avinžirnių šalutinis poveikis?
- Su dideliu skaidulų kiekiu susijusios problemos
Avinžirniuose yra daug skaidulų. Staiga padidinus skaidulų vartojimą, gali sutrikti skrandis, atsirasti dujų, viduriavimas ir pilvo pūtimas. Tai taip pat gali sukelti skrandžio spazmus, nors jie paprastai praeina per kelias valandas.
- Ankštinių augalų alergija
Avinžirniai yra sojos pupelių giminaitis, todėl gali pabloginti jūsų odos alergiją. Jei turite alergiją ankštiniams augalams, nutraukite vartojimą ir pasitarkite su gydytoju. Tam tikri ankštinių augalų alergijos simptomai yra pykinimas, viduriavimas, odos niežėjimas, dilgėlinė, galvos ir kosulys.
Atgal į TOC
Išvada
Avinžirniai yra puikus (ir paprastas) jūsų dietos priedas. Įtraukite juos į savo kasdienybę. Ir palikite komentarą žemiau. Papasakokite, kaip jaučiatės, ir padėkite mums geriau tarnauti.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Bet koks skirtumas tarp avinžirnių ir garbanzo pupelių?
Ne, jie nesiskiria.
Ar avinžirniai yra angliavandeniai ar baltymai?
Tiek.
Koks avinžirnių skonis?
Avinžirnių riešutų skonis ir šiek tiek grūdėta tekstūra.
Ar avinžirnių miltai turi angliavandenių?
Gana daug, nes miltai gaminami iš žirnių.
Kiek kainuoja skardinė avinžirnių?
Kaina gali svyruoti nuo 2 iki 3 USD už skardinę.
Nuorodos
1. „Ilgalaikio vartojimo ir vienkartinių valgių poveikis…“. „American Journal of Clinical Nutrition“.
2. „Pupelės, avinžirniai gali padėti numesti svorio“. WebMD.
3. „Avinžirnių maistinė vertė ir nauda sveikatai…“. JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
4. „Natrio ir kalio suvartojimas ir mirtingumas…“. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai.
5. „Vaivorykštės valgymas“. Išsamus vėžio centras, Mičigano medicina.
6. „Ar vartojant izoflavonus sumažėja…“. JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
7. „Avinžirnių nauda maistinei kokybei ir sveikatai“. JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
8. „Maistas regėjimui gerinti…“. „Fox News“.
9. „Populiariausi maisto produktai, padedantys apsaugoti jūsų regėjimą“. Harvardo medicinos mokykla.
10. „Kalcis ir stiprūs kaulai“. Gydytojų komitetas atsakingai medicinai.
11. „Folatų ir… poveikis“. JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
12. „Ankštinių augalų hipokalorinė dieta…“. JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
13. „Kepti avinžirniai“. Sirakūzų universitetas.