Turinys:
- Skvošo rūšys
- Skvošo nauda sveikatai
- 1. Naudinga širdžiai
- 2. Naudinga svorio metimui
- 3. Apsaugo nuo vėžio
- 4. Sveiki kaulai
- 5. Akių sveikata
- 6. Naudinga storosios žarnos sveikatai
- 7. Palaiko prostatos sveikatą
- 8. Sumažina PMS simptomus
- 9. Didina imuninę sistemą
- 10. Vitaminų turtingas
- 11. Mažai kalorijų skaičiuojantis
- 12. Apsaugo nuo vidurių užkietėjimo
- 13. Augalinis baltymų šaltinis
- 14. Stiprina virškinimą
- 15. Padeda kovoti su diabetu
- 16. Reguliuoja kraujo spaudimą
- 17. Antioksidantų nauda
- 18. Sumažina cholesterolio kiekį
- 19. Astmos profilaktika
- 20. Raumenų susitraukimo ir nervinių impulsų gabenimo tobulinimas
- Skvošo nauda odai
- 21. Palaiko sveiką odą
- 22. Užkerta kelią odos senėjimui
- Skvošo nauda plaukams
- 23. Skatina plaukų augimą
- Virimo / naudojimo patarimai
- Jums reikės
- Kaip padaryti
- Moliūgų maistinės vertės
Nors botanikos požiūriu moliūgai iš esmės yra daržovės, jie paprastai laikomi vaisiais, nes juose yra augalo sėklų. Moliūgai priklauso vienai iš keturių Cucurbitaceae daržovių šeimos veislių. Šias mėsingas daržoves apsaugo žievė. Teigiama, kad jis atsirado maždaug prieš 7500 metų Meksikoje ir Centrinėje Amerikoje. Moliūgų yra daugybė rūšių.
Skvošo rūšys
1. Vasaros skvošas: ši veislė yra mažiau subrendusi ir mažesnio dydžio, todėl ją reikėtų valgyti anksčiau. Paprastai yra keturių rūšių vasariniai moliūgai, kekės kaklas, cukinijos (žalios ir geltonos), tiesus kaklas ir šukutė (pattypan). Jie turi ploną valgomą odą ir minkštą minkštimą, kuriame yra daug vandens, saldaus ir švelnaus skonio. Jų minkštose sėklose gausu vitaminų A ir C bei niacino. Geriausi yra mažo dydžio (apie 4–6 uncijos), be odos be dėmių. Jie turėtų būti laikomi šaldytuve plastikiniame maišelyje ne ilgiau kaip penkias dienas.
2. Žieminiai moliūgai : priešingai nei pavadinta, žieminiai moliūgai yra šilto oro pasėliai. Pavadinimas buvo gautas, nes juos galima laikyti visą žiemą. Paplitusios žieminių moliūgų rūšys yra spagečių moliūgai, gilių moliūgai ir moliūgai. Žieminiai moliūgai yra labiau subrendę, juos galima laikyti ir naudoti vėliau. Jie turi kietas, storas odeles ir sėklas bei daug vitaminų A ir C, geležies ir riboflavino. Jie turi tvirtesnį minkštimą, o jų oda yra nevalgoma. Taigi prieš gaminant juos reikia nulupti. Jie sunaudoja daugiau laiko virti. Geriausi yra tie, kurie yra sunkūs ir turi kietą, gilių spalvų be dėmių odą. Mėnesį juos galima laikyti be šaldymo šaltoje tamsioje vietoje.
Tiek vasaros, tiek žiemos moliūgai yra ypač universalūs. Jie yra sveikas pasirinkimas pakeisti daug kalorijų ir cholesterolio turinčius maisto produktus. Spagečių moliūgai gali būti geras mažo kaloringumo makaronų pakaitalas. Panašiai į sumuštinius galima įdėti plonų moliūgo griežinėlių arba pabarstyti ant salotų. Šios daržovės taip pat gali būti tyrės, kad būtų labai maistinga ir skani moliūgų sriuba. Žieminius moliūgus galima kepti orkaitėje su klevų sirupu. Desertai, pavyzdžiui, moliūgų pudingas, taip pat gali būti paruošti naudojant moliūgą.
3. Gilė: drėgno, mėsingo, pluoštinio geltonai oranžinio interjero ir briaunotos, tamsiai žalios oranžinės spalvos kietos, bet valgomos žievės dėka šis moliūgas pateisina savo vardą savo maža, į gilę panašia struktūra ir yra dažniausiai prieinamas moliūgas ištisus metus.
4. Sviesto riešutas: šis varpelio formos, ilgakojis, plonos odos, sviestmedžio spalvos moliūgas su kreminiu, tankiu interjeru yra viena iš labiausiai mėgstamų žieminių moliūgų veislių ir turi didžiausią vitamino A ir C kiekį, palyginti su prie kitų moliūgų.
5. Hubbardas: Hubbardo skvošas yra didžiausia žieminių moliūgų veislė, kurios oranžinės arba tamsiai pilkos spalvos kieta oda yra viduje ir saldus bei pikantiškas geltonos spalvos minkštimas. Jis yra saldaus pobūdžio ir idealiai tinka pyragams įdaryti ir tyrėms.
6. Moliūgas: ryškiai oranžinė atspalvio oda ir šviesiai oranžinis, tankus, švelnus saldus minkštimas. Šis skanus ir sveikas moliūgas sveria nuo 2 iki 8 svarų ir yra naudojamas pyrago įdarams, kečupui ir kt.
7. Spagečiai: tai ovalus, geltonos spalvos, styginių mėsos, švelnaus skonio moliūgas. Virtas mėsa išsiskiria į spagečių išvaizdos sruogas ir todėl pateisina šio moliūgo pavadinimą.
8. Cukinijos: cukinijos arba cukinijos yra šviesiai arba tamsiai žalios spalvos, labai maistingos, moliūgai, laikomi daržovėmis ir yra daugelio pikantiškų patiekalų ingredientas.
9. „Patty Pan“: „ Patty Pan“ skvošas arba geltonasis moliūgas yra nedidelis, apskrito ir negilios formos moliūgas su šukuotais arba išlenktais kraštais ir žalios, baltos arba geltonos spalvos danga. Tai yra būtinų vitaminų ir mineralų sandėlis, kurie vartodami daro daug naudos sveikatai.
10. Delicata: „ Delicata“ moliūgas, bohemiškas moliūgas, žemės riešutų moliūgas arba saldžiųjų bulvių moliūgas - ši pailga moliūgų veislė su citrina atspalviu ir žaliai oranžinėmis juostelėmis, valgomu išoriniu dangteliu ir minkšta, kremine ir saldžiųjų bulvių skonio vidine minkštimu. pasirinkimas įdarymui ir skrudinimui. Tai priklauso vasarinių moliūgų šeimai, tačiau kai kurie mano, kad tai žieminiai moliūgai.
11. Geltonasis kaklo kaklas: šis moliūgas turi „kreivą kaklą“ arba išlenktą stiebo galą ir geltoną odą bei minkštimą. Tai vienas populiariausių vasaros moliūgų.
12. Tromboncino: Vienos pėdos ilgio, šviesiai žalios spalvos, paveldo augalas iš Ligūrijos, taip pat žinomas kaip zuchetta, pasižymi didesniu atsparumu kenkėjams, palyginti su kitais moliūgais. Jos augimas yra lėtesnis nei kitų moliūgų, tačiau išlieka populiarus Italijoje ir užsienyje.
Skvošo nauda sveikatai
Skvošas yra daug maistinių medžiagų turinčios daržovės. Vasarinių moliūgų vandens kiekis paprastai yra didesnis nei tankesnių žieminių moliūgų rūšių. Taigi žieminiai moliūgai laikomi maistingesniais. Tačiau abi moliūgų veislės naudingos įvairiai.
1. Naudinga širdžiai
Geltonasis moliūgas gali sumažinti širdies ligų riziką, nes jame yra nereikšmingi riebalai ir beveik nėra cholesterolio. Jame taip pat yra magnio, kuris, kaip įrodyta, sumažina širdies priepuolio ir insulto riziką. Magnis kartu su kaliu padeda sumažinti aukštą kraujospūdį, o vitamino C ir beta-karotino kiekis padeda užkirsti kelią cholesterolio oksidacijai. Šios maistinės medžiagos mažina aterosklerozės vystymąsi, neleisdamos oksiduoto cholesterolio kauptis kraujagyslių sienelėse.
Vitamino folatas, esantis geltonuose moliūguose, padeda pašalinti nesveiką medžiagų apykaitos šalutinį produktą, vadinamą homocisteinu, atsakingu už širdies priepuolį ir insultą. Be to, geltonuose moliūguose yra ypač daug folatų, kurie mažina cholesterolio kiekį. Taigi, sumažėja aterosklerozės ir širdies ligų rizika.
2. Naudinga svorio metimui
Vasaros moliūgai svorio metimui yra labai geras pasirinkimas, nes jame nėra riebalų ir labai mažai kalorijų. Puodelyje geltonųjų moliūgų yra apie 36 kalorijos, 7 gramai angliavandenių, 1 gramas baltymų ir mažiau nei 1 gramas riebalų, be cholesterolio. Nedaug kalorijų jis gauna iš angliavandenių kiekio, kuris taip pat yra gana mažas. Taigi, jei norite numesti svorio, galite kaloringesnes daržoves, pavyzdžiui, bulves ir kukurūzus, lengvai pakeisti geltonaisiais moliūgais.
3. Apsaugo nuo vėžio
Vasaros moliūguose yra daug antioksidantų, kurie padeda pašalinti laisvuosius radikalus iš organizmo. Didelis beta-karotino kiekis apsaugo nuo teršalų ir chemikalų, galinčių sukelti vėžį. Tai taip pat yra gausus vitamino C šaltinis, kuris užkerta kelią ankstyvam senėjimui ir vėžiui, taip pat slopina ląstelių dalijimąsi. Jame taip pat yra vitamino A, kuris apsaugo nuo plaučių ir burnos ertmės vėžio.
4. Sveiki kaulai
Geltonuose moliūguose yra daug mangano ir vitamino C. Manganas padeda palaikyti sveiką kaulų struktūrą, kalcio absorbciją, fermentų kūrimą ir kaulų statybą, taip pat pagerina stuburo kolonėlės mineralinį tankį. Vitaminas c dalyvauja gaminant kolageną, kuris yra gyvybiškai svarbus kaulų masės formavimui. Magnis taip pat prisideda prie sąnarių ir kaulų sveikatos. Kiti moliūgų mineralai, tokie kaip geležis, folatai, cinkas ir fosforas, prisideda prie mineralinės kaulų sveikatos ir apsaugo nuo osteoporozės.
5. Akių sveikata
Vasaros moliūguose yra didelis kiekis beta-karotino ir liuteino. Dietinis liuteinas vaidina svarbų vaidmenį užkertant kelią kataraktai ir geltonosios dėmės degeneracijai, kuri dažnai sukelia apakimą. Puodelyje vasarinių moliūgų yra apie 135 miligramus beta karotino ir 2400 mikrogramų liuteino. Žiemos moliūguose esantys karotinoidai taip pat sumažina geltonosios dėmės degeneracijos riziką.
6. Naudinga storosios žarnos sveikatai
Gausus pluoštas geltonuose moliūguose daro jį naudingu storosios žarnos sveikatai. Skaidulos padeda pašalinti toksinus iš organizmo ir palaiko storosios žarnos sveikatą, užkertant kelią vidurių užkietėjimui. Puodelyje geltonųjų moliūgų yra apie 2,52 gramo skaidulų.
7. Palaiko prostatos sveikatą
Geltonasis moliūgas veiksmingai palengvina būklės, vadinamos gerybine prostatos hipertrofija ar BPH, simptomus. Šiai ligai būdinga problemiškai padidėjusi prostatos liauka, sukelianti tiek šlapimo, tiek lytinių funkcijų sunkumų.
8. Sumažina PMS simptomus
Vasaros moliūgai yra geras mangano šaltinis. Tyrimas įrodė, kad moterys, kurios kasdien vartojo daug šio mineralo, patyrė mažiau nuotaikos ir mėšlungio nei kitos. Taigi moliūgų valgymas yra puikus būdas padidinti magnio suvartojimą.
9. Didina imuninę sistemą
Moliūguose esantis vitaminas C stiprina imuninę sistemą, tokiu būdu užkertant kelią peršalimo ligoms ir kovojant su alergijomis. Kelių veislių moliūgų žievės yra gausus skaidulų šaltinis, kuris padeda tinkamai virškinti ir gali užkirsti kelią daugeliui ligų. Taigi, norėdami pasinaudoti šiomis privilegijomis, turėtumėte apsvarstyti galimybę valgyti žievelę ar žievę kartu su moliūgais.
10. Vitaminų turtingas
Vasaros moliūguose yra daug vitaminų, tokių kaip vitaminas C, vitaminas A ir kitų mineralų, tokių kaip magnis, folatas, varis, riboflavinas ir fosforas. Jame yra didelė karotinoidų, tokių kaip beta-karotinas, koncentracija. Vasaros moliūguose taip pat yra didelis kiekis kalio ir mangano, kurie padeda subalansuoti skysčius ir apdoroti gliukozę. Vasaros moliūguose taip pat gausu kitų būtinų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, maistinių skaidulų.
11. Mažai kalorijų skaičiuojantis
Vasaros moliūgai turi mažai kalorijų. Angliavandenių kiekis taip pat yra gana mažas. Be to, jame nėra jokio cholesterolio. Taigi, jei norite patekti į formą, vasaros moliūgas yra geriausias pasirinkimas.
12. Apsaugo nuo vidurių užkietėjimo
Didelis ląstelienos kiekis ne tik skatina storosios žarnos sveikatą, bet ir užkerta kelią vidurių užkietėjimui. Taigi, jei kamuoja vidurių užkietėjimas, paruoškite šiek tiek vasaros moliūgo.
13. Augalinis baltymų šaltinis
Daugelis žmonių, norėdami patenkinti savo kūno baltymų kiekį, naudojasi gyvūnų mėsa. Tačiau su gyvūnų mėsa jūs dažnai storėjate. Gilės moliūgai gali būti daržovių baltymų šaltinis. Nors baltymų kiekis nėra labai didelis, galite juos valgyti, kad papildytumėte bendrą baltymų kiekį.
14. Stiprina virškinimą
Gydytojai rekomenduoja vartoti daug skaidulinių medžiagų turinčio maisto, kad paspartintų organizmo virškinimo procesą (1). Gilių moliūguose yra daug maistinių skaidulų, ir jūs galite jų įtraukti į savo dietą, kad palengvintumėte tuštinimąsi. Jo vartojimas gali padėti sumažinti su virškinimu susijusių problemų simptomus ir sąlygas, tokias kaip vidurių užkietėjimas ir vidurių pūtimas.
15. Padeda kovoti su diabetu
Šios daržovės maistinės skaidulos taip pat padeda kovoti su padidėjusiu cukraus kiekiu kraujyje. Tokiu būdu tai gali padėti atsispirti diabeto atsiradimui.
16. Reguliuoja kraujo spaudimą
Šioje daržovėje yra daug kalio (2). Šio mineralo vartojimas gali padėti atpalaiduoti kraujagysles ir arterijas. Tai veiksmingai sumažina aukštą kraujospūdį. Kalio organizmas taip pat reikalauja skysčių pusiausvyrai audiniuose ir ląstelėse.
Daržovėje taip pat yra magnio, ir šis mineralas iš esmės padeda absorbuoti kalį. Jame yra cinko, kuris taip pat vaidina svarbų vaidmenį palaikant normalų žmogaus kūno kraujospūdį.
17. Antioksidantų nauda
Gilių moliūguose yra daug antioksidantų, tokių kaip beta karotinas ir vitaminas C (3). Tai padeda organizmui įveikti žalingą laisvųjų radikalų poveikį. Taigi, galite kovoti su odos senėjimo požymiais ir kitais pažinimo sutrikimais, kuriuos sukelia laisvųjų radikalų poveikis.
18. Sumažina cholesterolio kiekį
Tai, kad sviestmedžio moliūguose yra daug skaidulų, aiškiai rodo, kad jis gali sumažinti ir palaikyti cholesterolio kiekį. Cholesterolis yra viena iš širdies ir kraujagyslių ligų bei insulto priežasčių. Taigi, jūs galite geriau valdyti cholesterolio kiekį, jei reguliariai valgote sviestinį moliūgą (4).
19. Astmos profilaktika
Beta-karotinas yra antioksidantas. Šis antioksidantas yra didelis kiekis butternut moliūguose. Tyrimai parodė, kad žmonėms, kurie vartoja daug beta-karotino, yra mažesnė astmos rizika (5). Taigi, dabar žinote, kad ši skani apelsinų daržovė gali užkirsti kelią astmos atsiradimui jums ar jūsų artimiesiems.
20. Raumenų susitraukimo ir nervinių impulsų gabenimo tobulinimas
Butternut moliūguose yra trys labai svarbūs elektrolitai, būtent kalcis, kalis ir magnis. Šie elektrolitai padeda susitraukti raumenims ir stimuliuoja nervinius impulsus. Šie mineralai labai padeda, jei kenčiate nuo raumenų mėšlungio (6). Kalis padeda sukelti tuos elektrinius impulsus, kurie padeda reguliuoti jūsų širdies plakimą, o kartu su natriu - stimuliuoja raumenų susitraukimą. Kita vertus, žinoma, kad magnis atpalaiduoja širdies raumenis, o kalcis yra atsakingas už jų susitraukimą.
Skvošo nauda odai
Mes visi norime turėti nepriekaištingai švytinčią odą. Tačiau šiuolaikinio gyvenimo spaudimas turi savo poveikį jūsų odai, todėl sukelia įvairių odos problemų. Šios problemos gali būti siejamos su įvairiais veiksniais, tokiais kaip UV spindulių ir kenksmingų cheminių medžiagų poveikis, nesveikas gyvenimo būdas, užsitęsusi liga ir kt. Subalansuota mityba labai padeda aprūpinti tam tikromis gyvybiškai svarbiomis maistinėmis medžiagomis, kurios gali išlaikyti jūsų odos sveikatą. Daržovės apskritai yra naudingos odai, o moliūgas yra vienas iš jų. Moliūgas, kuriame gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų, yra gana naudingas jūsų odai.
21. Palaiko sveiką odą
Kaip minėta anksčiau, moliūgai yra puikus vitamino A. šaltinis. Jame yra beta-karotino, kuris organizme virsta vitaminu A. Būdamas galingas antioksidantas, vitaminas A reikalingas tinkamai odos sveikatai ir vientisumui palaikyti.
22. Užkerta kelią odos senėjimui
Vienas iš esminių moliūgų privalumų yra apsauga nuo žalingo saulės poveikio ir dehidratacijos prevencija. Be to, joje yra didelis vitamino C kiekis, kuris kovoja su laisvaisiais radikalais organizme ir taip užkerta kelią senėjimo požymiams, tokiems kaip smulkios linijos, raukšlės ir pigmentacija. Reguliarus moliūgų vartojimas palaiko jūsų odos drėkinimą.
Skvošo nauda plaukams
Plaukų problemos šiais laikais yra įprastas vaizdas ir jas lemia įvairūs veiksniai. Kai kurie iš šių veiksnių yra stiprių cheminių medžiagų poveikis, gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų trūkumas ir ilgalaikė liga. Tai gali sukelti plaukų slinkimą, pleiskanas, plonėjimą ir ankstyvą pilkumą. Tam tikros daržovės yra atsakingos už plaukų augimo stimuliavimą, o moliūgas yra vienas iš jų.
23. Skatina plaukų augimą
Kaip minėta anksčiau, moliūgai yra gausus beta-karotino šaltinis, kuris yra saugi, netoksiška vitamino A forma. Šis pigmentas yra gyvybiškai svarbus sveikiems plaukams formuoti ir palaikyti. Tai apsaugo nuo plaukų lūžinėjimo ir skatina optimalų jų augimą. Taigi moliūgų įtraukimas į dietos dalį yra puikus būdas palaikyti sveiką kremą.
Virimo / naudojimo patarimai
Keptų keptų vasaros skvošo receptas
Jei vis tiek negalite gaminti vasaros moliūgo, išbandykite šį itin paprastą, tačiau nuostabiai skanų receptą:
Jums reikės
- Alyvuogių aliejus (1 ½ šaukštelio)
- Česnakai, viena smulkinta gvazdikėlė
- Druska (¼ šaukšteliai)
- Juodieji pipirai (¼ šaukšteliai)
- Supjaustyti svogūnai (2 vidutiniai svogūnai)
- Susmulkintas šviežias bazilikas (vienas nedidelis puodelis)
- Vasaros moliūgai (2, supjaustyti įstrižais griežinėliais)
Kaip padaryti
1. Įkaitinkite keptuvę ant vidutinės ugnies. Kai keptuvė bus karšta, įdėkite moliūgo griežinį, svogūnus ir malta česnako skiltelę.
2. Virkite mišinį, kol griežinėliai taps aukso rudos spalvos.
3. Dabar įberkite druskos ir pipirų.
4. Leiskite mišiniui virti 2 minutes ir išjunkite ugnį.
5. Padėkite jį į dubenį ir mėgaukitės.
Moliūgų maistinės vertės
Tiek vasaros, tiek žiemos moliūgai patenka į labai maistingų daržovių kategoriją. Vasaros moliūguose yra didesnis vandens kiekis. Kita vertus, žiemos moliūguose yra daugiau maistinių medžiagų. Vasaros moliūguose paprastai yra didesnė beta-karotino ir liuteino koncentracija. Abiejose moliūgų veislėse yra pėdsakų B grupės vitaminų, taip pat sveikų geležies kalcio, magnio ir kalio dozių. Moliūgų žievėse yra daug beta-karotino. Šios daržovės mitybos pobūdis paaiškinamas žemiau.
Sviestiniai moliūgai ( Cucurbita moschata ), švieži, 100 g maistinės vertės. (Šaltinis: USDA Nacionalinė maistinių medžiagų duomenų bazė) | ||
---|---|---|
Principas | Maistinė vertė | RDA procentinė dalis |
Energija | 45 Kcal | 2% |
Angliavandeniai | 11,69 g | 9% |
Baltymas | 1,0 g | 2% |
Bendras riebalų kiekis | 0,1 g | 0,5 proc. |
Cholesterolis | 0 mg | 0% |
Maistinė lasteliena | 2 g | 5% |
Vitaminai | ||
Folatai | 27 µg | 7% |
Niacinas | 1,200 mg | 8% |
Pantoteno rūgštis | 0,400 mg | 8% |
Piridoksinas | 0,154 mg | 12% |
Riboflavinas | 0,020 mg | 2% |
Tiaminas | 0,100 mg | 8% |
Vitaminas A | 10630 TV | 354% |
Vitamino C | 21 mg | 35% |
Vitaminas E | 1,44 mg | 10% |
Vitaminas K | 1,1 µg | 1% |
Elektrolitai | ||
Natris | 4 mg | 0,5 proc. |
Kalis | 352 mg | 7% |
Mineralai | ||
Kalcis | 48 mg | 5% |
Varis | 0,072 mg | 8% |
Geležis | 0,70 mg | 9% |
Magnis | 34 mg | 9% |
Manganas | 0,202 mg | 1% |
Fosforas | 33 mg | 5% |
Selenas | 0,5 µg | <1% |
Cinkas | 0,15 mg | 1% |
Fito maistinės medžiagos | ||
Karotinas-α | 834 µg | - |
Karotinas-ß | 4226 µg | - |
Kripto-ksantinas-ß | 3471 µg | - |
Liuteinas-zeaksantinas | 0 µg | - |
Vitaminai: Moliūgai yra puikus vitamino A ir labai geras vitamino C. šaltinis. Karotenoidai, ypač beta-karotinas, yra pagrindiniai šių vitaminų šaltiniai. Didžiausias vitamino A kiekis yra butternut moliūguose, kurių 100 gramų yra 10630 tarptautinių vienetų (TV) šio vitamino, o tai atitinka 354% vitamino A