Turinys:
- Kodėl žmonės meluoja?
- 1. Manipuliuoti žmonėmis
- 2. Būti socialiai geidžiamu
- 3. Apsaugoti ką nors
- 4. Geresniam savęs vertinimui
- 5. Nerimas ir asmenybės sutrikimai
- 6. Pajusti situacijų kontrolę
- 7. Nekenkti kitiems ir išvengti susidūrimo
- 4 šaltiniai
Meluoti yra žmogiška. Žmonės meluoja vidutiniškai iš trijų ar penkių sąveikų (1). Virdžinijos universiteto psichologė Bella De Paulo atliko tyrimą „Daug melo veidų“. Tyrimo duomenimis, žmonės dažniausiai melavo apie savo jausmus ir nuomonę norėdami nuslėpti savo trūkumus arba nepakenkti kažkieno jausmams (2).
Per daugelį metų buvo daugybė teorijų ir suvokimo melagiui nustatyti. Kai kurie ženklai apima žvilgsnio vengimą, mirksėjimą, nervingumą, netikras šypsenas, kalbos nenuoseklumą, teiginių nenuoseklumą ir pabrėžtiną kalbą (3).
„Shutterstock“
Kodėl žmonės meluoja?
https
1. Manipuliuoti žmonėmis
„Shutterstock“
Didžiausi melagiai yra manipuliatoriai. Ši konkreti asmenybė yra žinoma kaip makiavelinė asmenybė. Mačievelininkai yra žmonės, kurie meluoja dėl savanaudiškų priežasčių. Jie griebiasi priverstinio melo, naudodamiesi neetiška ir socialiai įžeidžiančia taktika. Tai daugiausia daroma siekiant aukštesnio statuso ar valdžios visuomenėje.
Iš tikrųjų nenuostabu, kad kuo daugiau šio bruožo turite, tuo didesnė tikimybė būti priverstiniu melagiu. Be to, šie žmonės daug dažniau naudojasi į save orientuotais naudingais melais, nei norėdami apsaugoti kitus.
Žmonės, kurie paprastai yra manipuliuojantys, yra daug linkę naudoti situaciją savo naudai. Tai daroma siekiant tikslių tikslų, tokių kaip lytis, statusas, meilė, pinigai ar valdžia, net jei jie yra trumpalaikiai. Taigi, taikant tokio tipo melą, nėra kito naudos gavėjo, išskyrus juos pačius.
2. Būti socialiai geidžiamu
„Shutterstock“
Dabar tai yra keblus būdas meluoti suprantant naudos gavėją. Socialiai geidžiamas asmuo yra tas, kuris nori sulaukti vis daugiau visuomenės pripažinimo. Jie nuolat mąsto ir domisi, ar kiti pritartų jiems ar jų veiksmams.
Žmonės, kurie meluoja dėl tam tikros naudos, nuolat rizikuoja savo reputacija. Jų norimo poreikio rizika čia taip pat yra daug didesnė. Gali būti įdomu pažymėti, kad žmonės, norintys socialinio noro, niekada nemelavo tiek, kad pasiektų bet kokią reikšmę statistikoje.
3. Apsaugoti ką nors
„Shutterstock“
Ne visi melai yra egoistai. Kartais žmonės meluoja norėdami apsaugoti savo artimuosius - sutuoktinį, brolį, seserį, draugą ar kolegą - nuo žalos ar sielvarto. Pavyzdžiui, draugė gali pagirti geriausios draugės aprangą, nors ir nėra puiki, kad nepakenktų jos jausmams. Čia nėra nepageidaujamos sąžiningumo pakreipimo išlaidos, kurios apskritai gali būti kur kas priimtinesnės.
Šiais melais siekiama priversti ką nors atrodyti ar jaustis geriau, užkirsti kelią jam įskaudinti ar sugėdinti ar apsaugoti nuo bausmės.
4. Geresniam savęs vertinimui
„Shutterstock“
Gera savivertė yra neatsiejama savivertės atpažinimo dalis. Žmonės, kuriems trūksta savigarbos arba kurie turi žemą savivertę, yra linkę meluoti daug daugiau, palyginti su žmonėmis, kurių savivertė yra tinkama. Tai reiškia, kad kuo mažiau savivertės jausmo, tuo didesnis melas.
Pasak Masačusetso universiteto psichologo Roberto Feldmano, žmonės meluoja, kai kyla grėsmė jų savigarbai. Tokie žmonės mano, kad melas padės sustiprinti kitų supratimą apie juos. Jie meluoja norėdami išsiaiškinti sau geresnę tapatybę ir gauti socialinį pripažinimą.
5. Nerimas ir asmenybės sutrikimai
„Shutterstock“
Nerimo sutrikimai yra viena iš labiausiai paplitusių psichinių ligų, ir jie paveikia maždaug 40 milijonų žmonių JAV (4). Žmonės, kurie meluoja dėl nerimo, daro tai, kad gautų šiek tiek pasitikėjimo savimi.
Į nerimą linkę žmonės dažnai kalba apie jiems naudingą melą.
Žmonės, turintys narcizo asmenybės sutrikimų ir turintys psichopatinių ar sociopatinių bruožų, meluoja apgaudinėdami ar manipuliuodami žmonėmis jų naudai. Kai kurie net meluoja, nes tai jiems suteikia sadistinio malonumo ir jausmo, kad yra pranašesni už kitus.
6. Pajusti situacijų kontrolę
„Shutterstock“
Kai kurie žmonės meluoja norėdami kontroliuoti situaciją ir paveikti jos rezultatą taip, kad gautų norimas reakcijas ar sprendimus. Dažnai tokie žmonės jaučia, kad tiesa yra nepatogi, nes ji nesuderinama su jų dalykų versija.
Asmuo, kuris meluoja dėl didžiulio jaudulio, norėdamas pamatyti, kiek jie gali išsisukti nuo savo melo. Jie tai daro norėdami patikrinti savo galią ir įtakos spindulį. Kontroliuojant atsakymą keičiant tiesą, melagis ir imtuvas sukuria klaidingą tikrovės jausmą. Tai gali sukelti šališkumą ir neteisingus sprendimus, nes sprendimas pagrįstas klaidinga informacija.
7. Nekenkti kitiems ir išvengti susidūrimo
„Shutterstock“
Kita priežastis, kodėl žmonės vengia sakyti tiesos, yra užkirsti kelią neigiamos situacijos eskalavimui. Jie jaučia, kad gali apsaugoti jausmus, o keli balti melai gali išgelbėti situaciją.
Vienas iš dažniausių to pavyzdžių yra tai, kai jūsų draugas bando išeiti iš plano ir vis meluoja apie savo vietą. Kitas pavyzdys - baigti nemalonų pokalbį telefonu sakant, kad prie durų yra kažkas arba jūs dar kartą skambinate.
Asmuo meluoja, nes, anot jų, melas gali turėti daugiau naudos nei neigiamų pasekmių. Tokiose situacijose žmonės baigia meluoti, bijodami bausmės ar nemalonios kitos šalies reakcijos į tiesą. Pavyzdžiui, studentas gali meluoti apie pažymius, kad išvengtų galimo susidūrimo su tėvais.
Čia reikia suprasti vieną dalyką - melas nėra idealus daugeliu atvejų. Tačiau tai nereiškia, kad kiekvieną kartą tai daroma su žalingais ketinimais.
Pagrindinis mūsų straipsnio tikslas yra retrospektyva apie tai, kodėl aš taip meluoju? taip pat paskatins jus geriau suvokti situaciją ir motyvą, kodėl kažkas meluoja. Dabar, kai žinote, kodėl žmonės meluoja, gerai pagalvokite, prieš kitą kartą teisdami ką nors apie melą.
Tikimės, kad šis straipsnis buvo informatyvus. Pateikite savo atsiliepimus ir pasiūlymus žemiau esančiame komentarų laukelyje.
4 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Visi kiti tai daro: tyrinėja melagingo elgesio socialinį perdavimą, Plos One, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4198136/
- Daugybė melo veidų, Kalifornijos universiteto Psichologijos katedra, Santa Barbara, Kalifornija.
smg.media.mit.edu/library/DePaulo.ManyFacesOfLies.pdf
- MELŲ PASAULIS, Tarpkultūrinės psichologijos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2957901/
- Amerikos faktai ir statistika, nerimo ir depresijos asociacija.
adaa.org/about-adaa/press-room/facts-statistics