Turinys:
- Kas yra estrogenas?
- Koks yra naudingas estrogeno vaidmuo?
- 1. Skatina seksualinį vystymąsi
- 2. Gali pagerinti kaulų sveikatą
- 3. Gali skatinti širdies sveikatą
- 4. Gali padėti palengvinti menopauzės simptomus
- Kas yra estrogenų terapija?
- Koks yra idealus estrogeno kiekis?
- Kokia yra estrogenų terapijos rizika?
- Kas neturėtų vartoti pakaitinės hormonų terapijos?
- Pastaba apie fitoestrogenus
- Išvada
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 19 šaltinių
Estrogenas yra lytinis hormonas, skatinantis moters kūno savybių vystymąsi ir palaikymą. Šio hormono disbalansas gali sukelti problemų.
Čia atsiranda estrogenų pakaitinė terapija. Tai apima gydymą estrogeno hormonu, kad padidėtų jo kiekis organizme. Terapija gali padėti sušvelninti menopauzės simptomus, įskaitant karščio bangos ir naktinį prakaitavimą (1).
Yra ir kitų būdų, kaip pakaitinė estrogenų terapija (ir apskritai estrogenas) gali skatinti svarbias funkcijas. Šiame įraše nagrinėjami visi tie ir dar daugiau.
Kas yra estrogenas?
Kaip aptarta, estrogenas yra pagrindinis moteriškas lytinis hormonas. Ji vaidina lemiamą vaidmenį moterų reprodukcinėje ir reprodukcinėje sveikatoje (2).
Jūsų kūnas gamina tris skirtingus estrogeno tipus. Tai yra estradiolis, estronas ir estriolis, o estradiolis yra pagrindinis estrogeno hormonas jūsų organizme.
Estrogenas daugiausia gaminamas kiaušidėse. Kiti estrogeno sintezėje nedalyvaujantys organai yra kepenys, širdis, raumenys, kaulai ir smegenys.
Estrogenas pirmiausia daro įtaką struktūriniams vyrų ir moterų fiziologijos skirtumams. Ji turi funkcijas tiek reprodukcinėse, tiek ir reprodukcinėse moterims, kurias mes išnagrinėsime būsimame skyriuje (2).
Koks yra naudingas estrogeno vaidmuo?
Estrogenas veikia tas jūsų kūno dalis, kuriose yra estrogenui būdingų hormonų receptorių. Hormonas skatina seksualinį vystymąsi, gerina kaulų tvirtumą, stiprina širdies sveikatą ir skatina nuotaiką.
1. Skatina seksualinį vystymąsi
Estrogenas yra atsakingas už moters reprodukcinės anatomijos vystymąsi. Tai padeda vystytis makščiai, gimdai ir krūtims, taip pat palengvina pažastų ir gaktos plaukų augimą brendimo metu. Šie ženklai taip pat žymi vaisingumo pradžią (2).
2. Gali pagerinti kaulų sveikatą
Estrogenas vaidina svarbų vaidmenį kaulų augime ir brendime. Tai taip pat reguliuoja kaulų apykaitą (periodišką naujo kaulinio audinio susidarymą). Estrogenų trūkumas, būdingas moterims menopauzės metu, sustiprina kaulų rezorbciją. Dėl to gali sumažėti kaulų masė ir sumažėti kaulų stiprumas (3).
3. Gali skatinti širdies sveikatą
Estrogenų trūkumas gali būti veiksnys, padedantis didinti širdies ligų riziką moterims po menopauzės. Manoma, kad hormonas naudingas vidinėms arterijų sienelėms, taip išlaikant kraujagysles lanksčias (4).
Per metus sukaupti klinikiniai duomenys rodo, kad moterims, kurioms taikoma pakaitinė estrogenų terapija, yra mažesnė širdies ir kraujagyslių ligų rizika (5). Ilgalaikis estrogeno vartojimas gali turėti kumuliacinį kardioprotekcinį poveikį.
Tačiau tam tikri tyrimai buvo nepatikimi. Taigi reikia atlikti daugiau tyrimų dėl estrogeno ir jo kardioprotekcinio poveikio (6).
4. Gali padėti palengvinti menopauzės simptomus
Gerai pastebimas pakaitinės estrogenų terapijos gydymas moterų menopauzės ligų prevencijoje. Nustatyta, kad ši terapija teigiamai keičia menopauzės simptomus, įskaitant karščio bangos, miego sutrikimus ir nuotaikos pokyčius (7).
Tačiau kai kurie tyrimai taip pat ginčijo teigiamą estrogenų pakaitinės terapijos poveikį menopauzės metu (8). Taigi šiam faktui nustatyti reikia daugiau tyrimų. Niekada nepradėkite pakaitinės estrogenų terapijos. Visada pasitarkite su savo gydytoju, kuris įvertins ir nuspręs, ar jums tinka ši terapija.
Tai yra pagrindinės estrogeno hormono funkcijos. Kitame skyriuje mes išsamiai išnagrinėsime estrogenų terapiją.
Kas yra estrogenų terapija?
Po menopauzės organizmas gamina mažiau estrogenų. Estrogenų terapija yra būdas pakeisti estrogeną organizme. Estrogeno trūkumas gali sukelti tam tikrų problemų, kurias galima sumažinti taikant terapiją.
Estrogeno disbalansas gali sukelti nereguliarų mėnesinių ciklą, karščio bangos ir naktinį prakaitavimą. Tai taip pat gali sukelti plaukų slinkimą ir dubens skausmus (9).
Terapija suteikia jūsų kūnui idealų estrogeno kiekį. Tokiu būdu galėsite geriau susidoroti su problemomis po menopauzės.
Koks yra idealus estrogeno kiekis?
Moterims iki menopauzės estrogeno kiekis svyruoja nuo 30 iki 400 pikogramų mililitre (pg / ml). Moterims po menopauzės šios koncentracijos yra nuo 0 iki 30 mg / ml (10).
Estrogenų kiekis taip pat gali būti didesnis nei įprasta. Tai yra vienas dažnas šalutinis estrogenų pakaitinės terapijos poveikis, kai asmenims, kuriems iš pradžių trūko estrogeno, paprastai pasireiškia estrogeno perteklius. Simptomai yra nuovargis, rankų ir kojų peršalimas, galvos skausmas, plaukų slinkimas, nuotaikos pokyčiai, atminties problemos ir švelnios krūtys (11).
Didelis estrogenų kiekis taip pat gali būti tam tikrų vaistų, įskaitant hormoninius kontraceptikus, rezultatas. Kontraceptikuose (kontraceptinėse tabletėse) paprastai būna didesnė estrogeno koncentracija, ir tai gali pakelti organizmo estrogeno kiekį (12).
Tam tikri natūralūs ar vaistažolių preparatai, kai kurie antibiotikai ir fenotiazinai (vaistai psichinėms ar emocinėms problemoms gydyti) taip pat gali pakelti estrogeno kiekį.
Nors pakaitinė estrogenų terapija gali gydyti estrogeno trūkumo simptomus, ji kelia tam tikrą riziką.
Kokia yra estrogenų terapijos rizika?
Be šalutinio poveikio (kuris laikui bėgant dažniausiai sumažėja) pakaitinė estrogenų terapija taip pat gali kelti rimtą riziką. Nors tyrimų yra nedaug, svarbu į juos atsižvelgti.
Tyrimai pabrėžia terapijos galimybę padidinti krūties ir kiaušidžių vėžio riziką. Tai taip pat gali padidinti insulto ir plaučių tromboembolijos (kraujagyslės obstrukcijos gerklėje) riziką (13).
Taigi, prieš pradėdami gydytis, svarbu atidžiai pasitarti su gydytoju. Įsitikinkite, kad gydytojas žino viską, kas susiję su jūsų sveikatos istorija.
Dar svarbiau, jūs turite žinoti, ar estrogenų terapija (arba apskritai pakaitinė hormonų terapija) yra visiškai saugi jums.
Kas neturėtų vartoti pakaitinės hormonų terapijos?
Hormonų terapija gali būti netinkama, jei anksčiau sirgote vėžiu (ypač krūties, kiaušidžių ar gimdos liga), atsirado kraujo krešulių ir padidėjo kraujospūdis.
Neapsaugota estrogenų terapija gali padidinti vėžio riziką. Tyrimai taip pat spėja apie estrogeno galimybę stimuliuoti kiaušidžių vėžio augimą (14).
Peroraliai vartojamas estrogenas taip pat gali padidinti kraujo krešulių riziką (15).
Tam tikruose tyrimuose taip pat pranešama apie kraujospūdžio padidėjimą moterims, vartojančioms estrogeną (16). Kiti tyrimai parodė nevienodus rezultatus.
Estrogenų pakaitinė terapija gali būti netinkama visiems. Taigi prieš priimdami sprendimą, pasitarkite su gydytoju.
Tačiau galite sumažinti su estrogenų terapija susijusią riziką atlikdami šiuos veiksmus:
• Supraskite, koks produktas jums labiausiai tinka. Estrogenas yra tablečių, gelių, pleistrų, makšties kremų ir lėtai atpalaiduojančių žvakučių pavidalu.
• Reguliariai ieškokite tolesnės priežiūros. Tai užtikrins, kad terapijos nauda bus didesnė už riziką.
• Laikykitės sveiko gyvenimo būdo. Reguliariai mankštinkitės, sveikai maitinkitės, mažinkite alkoholio ir rūkymo problemas bei valdykite stresą.
Be to, kad sintetinis estrogenas naudojamas estrogenų terapijoje (ir pakaitinėje hormonų terapijoje), jis vartojamas ir kontraceptinėse tabletėse.
Taip pat svarbu žinoti, kad turite žinoti apie vieną specifinę junginių klasę.
Pastaba apie fitoestrogenus
Fitoestrogenai yra natūralių junginių klasė, randama augaliniame maiste. Daugelis jų jau yra daugumos mūsų dietos dalis.
Fitoestrogenai imituoja estrogeną. Jų cheminė struktūra yra labai panaši į estrogeno (17). Kai fitoestrogenai patenka į kūną, organizmo estrogeno receptoriai juos gydo taip, lyg jie būtų estrogenai.
Tai gali būti naudinga moterims, artėjančioms menopauzei, nes fitoestrogenai gali padėti subalansuoti hormonus (18). Šie junginiai gali būti natūrali estrogenų terapijos (kurioje naudojamas sintetinis estrogenas) alternatyva.
Nustatyta, kad fitoestrogenai sumažina osteoporozės riziką, gydo širdies ligas ir padeda išvengti krūties vėžio ir kitų menopauzės simptomų (18).
Iš kitos pusės, fitoestrogenai taip pat laikomi endokrininę sistemą ardančiomis medžiagomis. Jie taip pat gali sukelti panašią riziką kaip ir estrogenų terapija (18).
Taigi visada geriau atsižvelgti į gydytojo patarimą. Maisto produktai, kuriuose yra daug fitoestrogenų, yra šie:
- Riešutai ir sėklos (graikiniai riešutai, sezamo sėklos, saulėgrąžų sėklos)
- Grūdai (kviečių gemalai, avižos, miežiai)
- Vaisiai (obuoliai, granatai, vynuogės, spanguolės, morkos)
- Daržovės (daigai, pupelės, lęšiai)
- Sojos produktai (sojos pupelės, tofu, miso sriuba, tempeh)
- Skysčiai (kava, alus, raudonasis vynas, alyvuogių aliejus)
- Žolelės (saldymedžio šaknis, raudonasis dobilas)
Tačiau vartojant šiuos maisto produktus saikingai ir laikantis mitybos rekomendacijų, nebus padaryta didelė žala.
Išvada
Estrogenas yra labai svarbus hormonas organizme, labiau patelėms. Estrogeno kiekio sumažinimas yra natūralus procesas, kuris vyksta moterims senstant. Estrogenų pakaitinė terapija čia gali vaidinti svarbų vaidmenį.
Tačiau, kaip matėme, terapija apima savo dalį rizikos. Siūlome pasikalbėti su savo gydytoju ir aptarti visą reikalingą informaciją.
Teisingi įpročiai visada yra svarbiausi. Reguliarūs fiziniai pratimai, maistinga dieta, tinkamas miegas ir streso valdymas gali padėti pasiekti gerą sveikatą.
Ar jums anksčiau buvo taikoma estrogenų terapija? Kokia buvo jūsų patirtis? Pasidalykite su mumis palikdami komentarą žemiau esančiame laukelyje.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar ciberžolė padidina estrogeno kiekį?
Tyrimai neaiškūs. Nedidelis tyrimas teigė, kad kurkuminas ciberžolėje gali sumažinti estrogeno kiekį (19). Tačiau reikia atlikti daugiau tyrimų.
19 šaltinių
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Estrogenų pakaitinė terapija, Nacionalinis vėžio institutas.
www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/estrogen-replacement-therapy
- Estrogenų sintezė ir signaliniai keliai senėjimo metu: nuo periferijos iki smegenų, Molekulinės medicinos tendencijos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3595330/
- Estrogenų ir kaulų apykaita, „Maturitas“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8865143
- Menopauzė ir širdies ligos, Amerikos širdies asociacija.
www.heart.org/en/health-topics/consumer-healthcare/what-is-cardiovascular-disease/menopause-and-heart-disease
- Hormonų terapija ir širdies ligos, Amerikos akušerių ir ginekologų kolegija.
idf.org/aboutdiabetes/what-is-diabetes/types-of-diabetes.html
- Apie diabetą. (nd).
www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Gynecologic-Practice/Hormone-Therapy-and-Heart-Disease?IsMobileSet=false
- Estrogenas ir moters širdis, molekulinė ir ląstelinė endokrinologija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5709037/
- Gyvenimo kokybė ir menopauzė: estrogeno vaidmuo, Journal of Women's Health, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12570037
- Suprasti estrogeno veikimą menopauzės metu, endokrinologija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2717878/
- 11 netikėtų hormoninio disbalanso požymių, „Northwell Health“.
www.northwell.edu/obstetrics-and-gynecology/fertility/expert-insights/11-unexpected-signs-of-hormonal-imbalance
- Estradiolis, Ročesterio universiteto medicinos centras.
www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=estradiol
- Hormoninė terapija: šalutinio poveikio moterims valdymas, Ročesterio universiteto medicinos centras.
www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=34&contentid=26606-1
- Kontrolės rizika: Gimimo kontrolės tablečių ir krūties vėžio ryšio įvertinimas, Harvardo universitetas, Menų ir mokslų magistro mokykla.
sitn.hms.harvard.edu/flash/2014/the-risks-of-control-assessing-the-link-between-birth-control-pills-and-breast-cancer/
- Neigiamas pakaitinės hormonų terapijos poveikis, vaistai ir senėjimas, „Springer Link“.
link.springer.com/article/10.2165%2F00002512-199914050-00003
- Pakaitinė hormonų terapija ir vėžys, ginekologinė endokrinologija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11826770
- Hormonų pakaitinė terapija, Nacionalinis biotechnologijų informacijos centras.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493191/
- Pakaitinė hormonų terapija po menopauzės ir širdies bei kraujagyslių ligos, sisteminga įrodymų apžvalga, Sveikatos priežiūros tyrimų ir kokybės agentūra.
www.ahrq.gov/downloads/pub/prevent/pdfser/hrtcvdser.pdf
- Galimas dietinių fitoestrogenų poveikis sveikatai, „British Journal of Pharmacology“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429336/
- Fitoestrogenų pliusai ir minusai, „Neuronendokrinologijos sienos“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074428/
- Kurkuminas slopina endometriozės endometriumo ląsteles, mažindamas estradiolio gamybą, Irano žurnalas „Reprodukcinė medicina“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941414/