Turinys:
Juodoji druska buvo naudojama ajurvedoje šimtmečius ir yra įprasta Indijos virtuvės sudedamoji dalis dėl daugybės gydomųjų savybių. Jame gausu būtinų mineralų ir jis dažnai rekomenduojamas asmenims, turintiems aukštą kraujospūdį, ir tiems, kurie laikosi dietos, kurioje mažai druskos. Nors teigiama, kad teigiama, jog tai turi daug naudos sveikatai, teiginiai nėra pagrįsti, nes dar nebuvo atlikta mokslinių tyrimų su šia druska.
Teigiama, kad juoda druska mažina kūno svorį, gydo vidurių užkietėjimą ir pilvo pūtimą, gerina virškinimo sveikatą, malšina raumenų mėšlungį ir mažina rėmenį. Šiame straipsnyje mes kalbėjome apie visus galimus juodosios druskos privalumus, kuo ji skiriasi nuo įprastos druskos, apie juodosios druskos naudojimą gaminant maistą ir galimą jos šalutinį poveikį.
Skaityk toliau!
Kas yra juoda druska?
Juodoji druska yra akmens druska, gaunama iš druskos kasyklų, esančių Himalajuose. Ši druska turi aštrų kvapą ir, sumalusi į smulkius miltelius, įgauna švelniai rausvą spalvą. Jame yra unikalus sieros komponentas, kuris dažnai lyginamas su virtais kiaušinių tryniais ir yra itin sveikas.
Pagal ajurvedą, juoda druska laikoma vėsinančia druska ir naudingiausia druskos atmaina.
Cheminė juodosios druskos sudėtis apima natrio chloridą, natrio sulfatą, natrio bisulfatą, natrio bisulfitą, natrio sulfidą, geležies sulfidą ir vandenilio sulfidą.
Juodosios druskos rūšys
Yra trys juodosios druskos tipai: juoda ritualinė druska, juodoji lavos druska ir Himalajų juodoji druska.
1. Juodoji ritualinė druska
Juodoji ritualinė druska (dar vadinama raganų druska) yra pelenų, jūros druskos, anglies ir kartais juodų dažų mišinys. Ši druska nėra