Turinys:
- Mitybos faktai
- Sūrio nauda sveikatai
- 1. Gali skatinti kaulų sveikatą
- 2. Gali pagerinti dantų sveikatą
- 3. Gali pakeisti hipertenziją
- 4. Gali skatinti svorio augimą
- 5. Pateikia būtinus riebalus
- 6. Gali sumažinti vėžio riziką
- 7. Gali padėti nėštumo metu
- 8. Gali pagerinti imuninę sistemą
- 9. Gali skatinti skydliaukės sveikatą
- 10. Gali pagerinti smegenų funkciją
- 11. Gali sustiprinti odos sveikatą
- Koks yra sūrio valgymo šalutinis poveikis?
- Kokie yra skirtingi sūrio tipai?
- Patarimai
- Lengvi ir skanūs sūrio receptai
- 1. Varškės sūrio vištienos Enchiladas
- 2. Špinatų ir ožkų sūris „Frittata“
- 3. Pakrautas žiedinis kopūstas
- 4. Liesas „Mac“ ir sūris
- 5.
- Išvada
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 34 šaltiniai
Dėl įspūdingo maistinių medžiagų sūris laikomas visaverčiu maistu. Jame gausu kalcio ir baltymų.
Sūris gali padėti pagerinti kaulų ir dantų sveikatą, sumažinti kraujospūdį, skatinti svorio augimą ir sumažinti vėžio riziką.
Šiame straipsnyje aptariama sūrio nauda sveikatai, mitybos faktai ir galimas šalutinis poveikis. Mes taip pat įtraukėme keletą skanių receptų su sūriu. Slinkite žemyn, kad pradėtumėte.
Mitybos faktai
Sūryje yra daug vitaminų ir mineralų. Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamento duomenimis (USDA) 100 g sūrio yra (1):
- Energija - 362 kcal
- Baltymai - 5,17 g
- Angliavandeniai - 50 g
- Kalcis - 69 mg
- Natris - 181 mg
- Sočiųjų riebalų rūgščių - 3,45 g
- Cholesterolis - 34 mg
Tai gausus baltymų, vitamino A, vitamino K ir kalcio šaltinis. Tai gali suteikti įvairios naudos sveikatai, kurią mes išnagrinėsime kitame skyriuje.
Sūrio nauda sveikatai
1. Gali skatinti kaulų sveikatą
Sūris yra gausus kalcio, magnio, vitaminų ir baltymų šaltinis (2). Tai padeda skatinti pagyvenusių žmonių, vaikų, nėščių ir maitinančių moterų kaulų sveikatą (3).
Kalcio trūkumas ir mažas kaulų tankis yra veiksniai, lemiantys osteoporozę (4). Sūryje yra vitamino D ir kalcio, jie padeda palaikyti kaulų sveikatą (5). Vitaminas B, esantis sūryje, taip pat padeda skatinti kaulų sveikatą (6).
2. Gali pagerinti dantų sveikatą
Sūris yra turtingas kalcio šaltinis ir gali prisidėti prie stiprių dantų. Tai gali padėti sumažinti dantų ėduonį. Tai galėjo būti siejama su kazeino fosfopeptidų buvimu sūryje (7).
Kramtomasis sūris gali padidinti burnos pH lygį ir skatinti bendrą burnos ertmės sveikatą (8).
Tam tikri sūrio komponentai gali prilipti prie dantų ir apsaugoti juos nuo erozijos. Tačiau šiuo klausimu reikia daugiau mokslinių įrodymų.
3. Gali pakeisti hipertenziją
Natris ir cholesterolis gali sukelti aukštą kraujospūdį. Yra mažo natrio sūrio, kuris gali neleisti kraujospūdžiui kilti (10). Taip pat nustatyta, kad sūryje esantis vitaminas B yra naudingas mažinant aukštą kraujospūdį (11), (12).
Rinkoje esančiuose maniežuose sūrių yra didelis cholesterolio ir natrio kiekis. Taigi būkite atsargūs rinkdamiesi sūrį. Eikite į mažai natrio turinčią sūrį. Vartojant maisto produktus, kuriuose gausu kalio kiekio, hipertenzija gali pasikeisti mažinant kraujospūdį (13).
4. Gali skatinti svorio augimą
Sūris turi daug natūralių riebalų, kurie gali skatinti svorio augimą. Kai kuriuose sūriuose yra mažai riebalų, todėl jūsų kūno svoris gali būti subalansuotas.
Sūryje yra riebalų, kalcio, baltymų ir kitų vitaminų bei mineralų, kurie gali pagerinti raumenų ir kaulų sveikatą (14).
5. Pateikia būtinus riebalus
Sūryje yra daug nepakeičiamų riebalų rūgščių, tokių kaip konjuguota linolo rūgštis (CLA). Korėjos universiteto ir Masačusetso universiteto atlikti tyrimai parodė, kad CLA pasižymi priešvėžinėmis savybėmis, neleidžia vystytis aterosklerozei, moduliuoja imuninį atsaką ir mažina kūno svorį, tuo pačiu gerindama liesą kūno masę (15).
Kitas Limeriko universiteto atliktas tyrimas parodė, kad pieno produktuose, pavyzdžiui, sūryje, esantys pagrindiniai riebalai gali turėti priešuždegiminių savybių. Jie taip pat gali skatinti širdies ir kraujagyslių sveikatą (16).
Kai kuriose specifinėse sūrio rūšyse taip pat gali būti omega 3 riebalų rūgščių, kurios gali apsaugoti širdį nuo ligų (17).
6. Gali sumažinti vėžio riziką
Sūryje yra konjuguotos linolo rūgšties ir sfingolipidų, kurie atlieka labai svarbią vėžio prevencijos funkciją (18). Milano universiteto atliktas tyrimas parodė, kad sfingolipidai gali slopinti storosios žarnos vėžį žmonėms (19).
Kalcio kiekis sūryje gali padėti išvengti tam tikrų vėžio rūšių. Vienas Teksaso technikos universiteto sveikatos mokslų centro atliktas tyrimas parodė, kad kalcio kiekis maiste gali būti perspektyvus kandidatas siekiant išvengti storosios žarnos vėžio (20).
7. Gali padėti nėštumo metu
Sūryje esantis kalcis yra labai naudingas nėščioms moterims. Tai padeda stimuliuoti susitraukimus gimdymo metu. Kalcis taip pat kompensuoja maistinės medžiagos trūkumą žindymo laikotarpiu (21)
Sūris gali būti geras pasirinkimas nėščioms moterims su visais būtinais vaisiaus vystymuisi reikalingais vitaminais ir mineralais.
8. Gali pagerinti imuninę sistemą
Yra žinoma, kad kai kurios sūrio rūšys skatina imuninės sistemos veikimą. Pelių tyrimas parodė, kad dieta, kurioje yra sūrio, gali reguliuoti imuninį ir uždegiminį organizmo atsaką (22). Tai gali sumažinti ligas ir ligas.
Sūris, sustiprintas probiotinėmis bakterijomis, gali sustiprinti imuninę sveikatą (21). Tai taip pat gali užkirsti kelią pagyvenusių žmonių imunosensencijai (laipsniškam imuninės sistemos silpnėjimui) (23).
9. Gali skatinti skydliaukės sveikatą
Pridedant sūrio į savo mitybą, galite pagerinti skydliaukės sveikatą. Sūris yra gausus seleno šaltinis, kuris gali reguliuoti skydliaukės veiklą (24). Selenas gali neutralizuoti virusų vystymąsi, padėdamas gaminti skydliaukės hormonus.
Čederio sūris yra kietojo sūrio rūšis. Pridedant jo prie dietos, gali sumažėti skydliaukės sutrikimų rizika.
10. Gali pagerinti smegenų funkciją
Sūris, ypač „Camembert“ variantas, gali padėti pagerinti smegenų veiklą. Camembert sūrio ekstraktai gali sumažinti uždegiminių citokinų kiekį. Tai gali padėti sumažinti Alzheimerio ligos riziką ir pagerinti smegenų funkciją (25).
11. Gali sustiprinti odos sveikatą
Anekdotiniai duomenys rodo, kad sūris gali skatinti odos sveikatą. Jame esantis vitaminas B gali padėti ląstelių apykaitai ir augimui. Tai gali suteikti jums švytinčią odą ir taip pat padėti sumažinti dėmes. Tačiau šiuo klausimu galima atlikti ribotus tyrimus.
Nors sūris paprastai yra saugus vartoti, jis turi keletą šalutinių poveikių, kuriuos turite nepamiršti. Patikrinkite juos kitame skyriuje.
Koks yra sūrio valgymo šalutinis poveikis?
Asmenys, jautrūs pieno produktams, turėtų vengti sūrio. Tai gali sukelti alergiją, laktozės netoleravimą, vidurių užkietėjimą, migreną ir galvos skausmus. Dieta, kurioje gausu sočiųjų riebalų ir natrio (valgant sūrio perteklių), taip pat gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, aukštą kraujospūdį ir diabetą.
- Gali sukelti alergiją
Kai kurie žmonės yra alergiški pieno baltymams, pavyzdžiui, kazeinui. Tai gali sukelti uždegiminę reakciją visame kūne ir sukelti odos bėrimus, sinusų užgulimą ir spuogų paūmėjimą (26).
- Laktozės netoleravimas
Žmonėms, kurie yra jautrūs laktozei, trūksta fermento, kuris skaido cukrų jų kūne (27). Laktozės netoleravimas gali sukelti dujas, pilvo pūtimą ir viduriavimą (28). Anekdotiniai duomenys rodo, kad tai taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą. Taigi jautrūs laktozei asmenys turėtų riboti sūrio vartojimą.
- Gali sukelti migreną
Vartojant daug sūrio, gali pasireikšti migrena ir galvos skausmas. Tiraminas senuose sūriuose kai kuriems asmenims gali sukelti migreną (29).
- Gali sąveikauti su narkotikais
Žmonės, vartojantys monoaminooksidazės inhibitorius (MOI), turėtų vengti sūrio vartojimo. Šie vaistai vartojami depresijai gydyti. MOI gali sąveikauti su tiraminu, kuris yra sendintuose sūriuose (30).
Pieno produktuose yra daug natrio, kalcio ir sočiųjų riebalų rūgščių. Per didelis šių junginių vartojimas gali sukelti aukštą kraujospūdį, širdies ir kraujagyslių ligas, prostatos vėžį ir diabetą (31), (32), (33).
Visame pasaulyje yra daugiau nei tūkstantis sūrių rūšių. Bet mes paprastai naudojame šešis tipus. Sužinokite daugiau apie juos kitame skyriuje.
Kokie yra skirtingi sūrio tipai?
- Šviežias sūris
Šviežio sūrio skonis paprastai yra švelnus ir yra jauniausia sūrio forma, turinti daug drėgmės. Jis turi minkštą tekstūrą ir lengvai tepamą pobūdį. Varškės, grietinėlės, varškės ir ūkininkų sūriai yra vieni iš plačiausiai prieinamų šviežių sūrių.
- Pagyvenęs sūris
Jis turi aštrų skonį, tvirtą tekstūrą. Brandintame ar brandintame sūryje laktozė visiškai virsta pieno rūgštimi. Kuo ilgesnis sūrio amžius, tuo rūgštesnis ar aštresnis jo skonis. Parmezanas, šveicariškas ir čederis yra sendintų sūrių pavyzdžiai.
- Viso pieno sūris
Dauguma sūrių veislių gaminami iš nenugriebto pieno. Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamento duomenimis (USDA) vienoje uncijoje (28 g) nenugriebto pieno sūrio yra 5 g sočiųjų riebalų (34).
- Perdirbtas sūris
Lydytas sūris yra tradicinis sūris su nefermentuotais pieno produktais, druska ir emulsikliais. Jis turi pastovią tekstūrą ir gali sklandžiai ištirpti. Šios rūšies sūriai gali būti parduodami iš anksto supjaustytais ir nesmulkintais pavidalais, į kuriuos pridėta konservantų ir maistinių dažiklių.
- Neriebus sūris
Šios rūšies sūriuose riebalai iš pieno pašalinami prieš sūrio gamybos procesą. Mažai riebus sūris gaminamas iš 2% pieno ir yra kietos bei guminės tekstūros.
- Ne pieno sūris
Ne pieno sūriai yra labai perdirbti sūriai, kuriuos vartoja labai jautrūs laktozei. Sojų ir „Daiya“ sūriai yra puikus ne pieno sūris.
Dabar, kai žinote skirtingas sūrio rūšis, patikrinkite keletą patarimų kitame skyriuje.
Patarimai
- Šviežias sūris be konservantų turi būti sunaudotas per kelias dienas nuo pirkimo. Prieš valgydami laikykite šaldytuve, kad laikytumėte, ir kambario temperatūroje.
- Asmenys, turintys širdies ir kraujagyslių ligų ar svorio problemų, turėtų rinktis mažai natrio turinčius ir neriebius sūrius.
- Fontina yra šiek tiek vaisinis ir sviestinis itališkas sūris. Tai yra vienas iš geriausių lydomų sūrių.
- Mocarelos sūris yra populiarus visų laikų picos užpilas. Jis turi nepriekaištingą konsistenciją ir paprastą skonį.
- Skoniui pridėti gali būti naudojamas riebus sūris, pavyzdžiui, mėlynasis sūris. Truputis trupimas į padažą ar salotas suteikia skonį be per daug kalorijų.
Sūris taip pat naudojamas gaminant daugybę skanių patiekalų. Peržiūrėkite šiuos skanius receptus.
Lengvi ir skanūs sūrio receptai
1. Varškės sūrio vištienos Enchiladas
Ingridientai
- Vištienos krūtinėlės - 2
- Supjaustytas svogūnas - 1/2 puodelio
- Susmulkintos žaliosios čili paprikos - 1 skardinė
- Enchilada padažas
- Varškė - 2 puodeliai
- Grietinė - 1/2 puodelio
Procedūra
- Įkaitinkite orkaitę iki 350 ° F.
- Susmulkinkite dvi vištienos krūtinėles ir sumaišykite jas su puse puodelio smulkinto svogūno ir skardine smulkintų žalių čili pipirų aliejumi išteptoje keptuvėje.
- Troškinkite mišinį, kol jis paruduos. Pridėkite „taco“ prieskonių pagal pakuotės nurodymus.
Dideliame dubenyje sumaišykite pusę puodelio grietinės, du puodelius varškės ir pagardinkite druska bei pipirais.
- Įdėkite šaukštą vištienos mišinio ir sūrio mišinio į 6 colių minkštas tortilijas.
Įpilkite susmulkinto sūrio, suvyniokite ir įdėkite į riebalais pateptą kepimo indą.
- Supilkite enchilada padažą ir pabarstykite susmulkintą čederį.
- Leiskite kepti apie 30 minučių, kol sūris ištirps viršuje. Patiekite su ispaniniais ryžiais.
2. Špinatų ir ožkų sūris „Frittata“
Ingridientai
- „Pancetta“ - 6 skiltelės
- Špinatai - 1 puodelis
- Poras - 1
- Kiaušiniai - 8
- Ožkos sūris - 1/2 puodelio
- Druskos ir pipirų
Procedūra
- Įkaitinkite orkaitę iki 400 ° F.
- Įkaitinkite alyvuogių aliejų ir įpilkite 6 riekeles pancetta.
- Virkite ant vidutinio ir didelio karščio, kol taps traškūs. Prieš subyrėdami į mažus gabalėlius, leiskite atvėsti atskiroje plokštelėje.
- Supjaustykite nedidelį porą ir įdėkite jį į savo keptuvę.
- Virkite ant silpnos ugnies, kol suminkštės ir šiek tiek paruduos.
- Įpilkite puodelį šviežių špinatų ir virkite, kol nudžius.
- Išimkite porų ir špinatų mišinį iš keptuvės ir leiskite susėsti su pancetta.
- Išmuškite 8 didelius kiaušinius ir suberkite juos į keptuvę, pagardinkite druska ir pipirais ir virkite apie minutę.
- Kiaušinius ištepkite pancetta, porų ir špinatų mišiniu ir ant viršaus užberkite maždaug pusę puodelio ožkos sūrio trupinių.
Kepkite kelias minutes, kol sustings frittata. Supjaustykite pleištais ir nedelsdami patiekite.
3. Pakrautas žiedinis kopūstas
Ingridientai
- Žiediniai kopūstai - 1
- Česnako milteliai - ¼ šaukštelis
Sviestas - 3 šaukštai
- Grietinė - 4 uncijos
- Nugriebti laiškiniai česnakai - 2 šaukštai
- Susmulkintas čederis - ½ puodelio
Procedūra
- Mikrobangų krosnelėje saugiame dubenyje sumaišykite visą žiedinių kopūstų galvą ir du šaukštus vandens. Uždenkite skaidria plėvele ir mikrobangų krosnele 5–8 minutes, kol suminkštės.
- Nupilkite vandens perteklių ir palikite keletą minučių atvėsti.
- Žiedinius kopūstus perkelkite į virtuvinį kombainą ir sumaišykite iki purumo.
- Įpilkite ¼ šaukštelio česnako miltelių, 3 šaukštus sviesto ir 4 uncijos grietinės.
- Maišykite dar kartą, kol mišinys atrodys kaip bulvių košė.
- Patiekdami patiekalą, sumaišykite žiedinių kopūstų mišinį ir maždaug 2 šaukštus nuplikytų laiškinių česnakų ir įmaišykite ½ puodelio susmulkinto čederio.
- Pagardinkite druska ir pipirais. Mišinį užpilkite dar puse puodelio susmulkinto čederio.
- Keletą minučių vėl įdėkite į mikrobangų krosnelę arba padėkite po broileriu, kad sūris ištirptų.
- Pabarstykite keletą smulkintų laiškinių laiškų ir patiekite.
4. Liesas „Mac“ ir sūris
Ingridientai
- Tarkuotas žiedinis kopūstas - 3 puodeliai
- Supjaustytas česnakas - 2 skiltelės
- Vištienos sultinys - nuo 1 iki 1½ puodelio
- Alkūnės makaronai - 2 puodeliai
- Pienas - 1/2 puodelio
- Miltai - 2 šaukštai
- Tarkuotas čederio sūris - 1 ½ puodelio
- Neriebus graikiškas jogurtas - 1 puodelis
Procedūra
- Į didelį dubenį sutarkuokite maždaug pusantro svaro žiedinių kopūstų.
- Išmatuokite apie 3 puodelius tarkuoto žiedinio kopūsto ir supilkite į lėtą viryklę su 2 puodeliais alkūnių makaronų ir 2 skiltelėmis supjaustyto česnako.
- Atskirame dubenyje išsukite 1½ puodelio vištienos sultinio, ½ puodelio pieno ir 2 šaukštus miltų.
- Mišinį supilti ant žiedinių kopūstų ir makaronų, viską maišant
- Leiskite virti, kol makaronai suminkštės.
- Įmaišykite 1½ puodelio tarkuoto čederio sūrio ir puodelį neriebaus graikiško jogurto.
- Ant viršaus uždėkite daugiau susmulkinto čederio, druskos ir pipirų, prieš patiekdami ištirpinkite sūrį.
5.
Ingridientai
- Cukinijos - nuo 4 iki 5
- Alyvuogių aliejus - 2 šaukštai
- Česnakai - 2 gvazdikėliai
Procedūra
- Įkaitinkite orkaitę iki 350 ° F ir kepimo skardą išklokite folija.
- Supjaustykite maždaug 4–5 cukinijas į pleištus (juos išilgai išpjaukite).
- Atskirame dubenyje sumaišykite 2 šaukštus alyvuogių aliejaus, citrinos žievelę ir 2 skilteles česnako (maltos).
- Paskleiskite cukinijos riekeles ant išklotos skardos ir aptepkite alyvuogių aliejaus mišiniu.
- Pabarstykite susmulkintu parmezanu ir pagardinkite druska bei pipirais.
- Leiskite kepti keletą minučių, kol cukinijos suminkštės, tada leiskite virti, kol parmezanas taps auksinis.
- Patiekite kaip užkandį ar garnyrą prie savo mėgstamo patiekalo.
Išvada
Sūris yra daug maistinių medžiagų turintis maistas, turintis daug naudos sveikatai. Tai gali skatinti kaulų ir dantų sveikatą, sumažinti hipertenziją, padėti priaugti svorio ir padėti išvengti vėžio.
Tačiau kai kurie žmonės yra alergiški pieno produktams. Žmonės, jautrūs laktozei, turėtų vengti įtraukti sūrio į savo racioną. Be to, per didelis sūrio vartojimas gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį. Taigi geriau apriboti jo vartojimą ir kreiptis į sveikatos priežiūros paslaugų teikėją bet kokių ekstremalių situacijų atveju.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar sūris padidina pilvo riebalus?
Sūris yra geras riebalų šaltinis ir gali padidinti pilvo riebalus.
Kas atsitiks, jei sūrį valgysiu kasdien?
Kasdienis sūrio vartojimas gali suteikti straipsnyje paminėtų privalumų. Tačiau perteklinis vartojimas gali padidinti padidėjusio cholesterolio ir širdies ligų riziką.
Ar sūris gali užkimšti arterijas?
Perteklinis sūrio vartojimas gali užkimšti arterijas. Taigi, apribokite sūrio vartojimą dietoje.
Ar turėčiau nustoti valgyti sūrį, norėdamas sulieknėti?
Sūris gali skatinti svorio augimą dėl didelio kaloringumo. Sūrio suvartojimo apribojimas ar vengimas gali padėti numesti svorį.
Kuris sūris yra geriausias svorio metimui?
Varškės sūris turi mažiausią riebalų kiekį ir geriausiai tinka svorio metimui.
34 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas apskaitos gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- „„ FoodData Central “paieškos rezultatai“. „FoodData Central“.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/336773/nutrients
- Pampaloni, Barbara ir kt. „Parmigiano Reggiano sūris ir kaulų sveikata“. Klinikiniai mineralų ir kaulų apykaitos atvejai: oficialus Italijos osteoporozės, mineralinių medžiagų apykaitos ir skeleto ligų draugijos leidinys, t. 8,3 (2011): 33-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3279064/
- Iuliano, Sandra ir Tomas R Hillas. „Pieno produktai ir kaulų sveikata per visą gyvenimo trukmę: kritiškas įrodymų vertinimas“. Didžiosios Britanijos mitybos žurnalas, t. 121,7 (2019): 763–772.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6521786/
- Nordin BE. Kalcis ir osteoporozė. Mityba . 1997; 13 (7-8): 664–686.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9263260/
- „Maisto papildų biuras - kalcis“. NIH maisto papildų biuras , JAV Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas,
ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-HealthProfessional/.
- Dai, Zhaoli ir Woon-Puay Koh. „B grupės vitaminai ir kaulų sveikata - dabartinių įrodymų apžvalga“. Maistinės medžiagos t. 7,5 3322–46. Gegužės 7 d. 2015 m.,
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4446754/
- Erodas EL. Sūrio poveikis dantų ėduoniui: literatūros apžvalga. Austas Dentas Dž . 1991; 36 (2): 120–125.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1877906/
- Tayab, Tabassum ir kt. „Kramtomojo sūrio ir sūrio poveikis seilių rūgštingumui: lyginamasis tyrimas“. Tarptautinis klinikinės vaikų odontologijos žurnalas, t. 5,1 (2012): 20–4.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4093638/
- Aburto, Nancy J ir kt. „Mažesnio natrio suvartojimo poveikis sveikatai: sisteminga apžvalga ir metaanalizės“. BMJ (klinikiniai tyrimai red.) T. 346 f1326. 2013 m. Balandžio 3 d.,
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4816261/
- Horiganas G, McNulty H, Wardas M, Štamas JJ, Purvisas J, Scottas JM. Riboflavinas mažina kraujospūdį pacientams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, homozigotiškiems MTHFR esant 677C–> T polimorfizmui. J Hypertens . 2010; 28 (3): 478–486.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19952781/
- Górska-Warsewicz, Hanna ir kt. „Pienas ir pieno produktai bei jų maistinis indėlis į vidutinę Lenkijos dietą“. Maistinės medžiagos t. 11,8 1771, 2019 m. Rugpjūčio 1 d.,
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6723869/
- Maki, Kevinas C ir kt. „Mažai riebalų turinčių pieno produktų poveikis kraujospūdžiui, endotelio funkcijai ir lipoproteinų lipidams asmenims, sergantiems prehipertenzija ar 1 stadijos hipertenzija“. Kraujagyslių sveikatos ir rizikos valdymo t. 9 (2013): 369–79.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3726585/
- Stonehouse, Welma ir kt. „Pieno suvartojimas padidina kūno svorį ir sudėties pokyčius ribojant energijos vartojimą 18–50 metų suaugusiesiems - atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų metaanalizė.“ Maistinės medžiagos t. 8,7 394. 2016 m. Liepos 1 d.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4963870/
- Kim JH, Kim Y, Kim YJ, Park Y. Konjuguota linolo rūgštis: galimos naudos sveikatai kaip funkcinis maisto ingredientas. Annu Rev Food Sci Technol . 2016; 7: 221–244.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26735796/
- Lordanas R, Tsoupras A, Mitra B, Zabetakis I. Pieno riebalai ir širdies ir kraujagyslių ligos: ar tikrai turime jaudintis? Maistas . 2018; 7 (3): 29. Paskelbta 2018 m. Kovo 1 d.
Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29494487
- Hauswirth CB, Scheeder MR, alus JH. Didelis omega-3 riebalų rūgščių kiekis Alpių sūryje: Alpių paradokso pagrindas. Tiražas . 2004; 109 (1): 103–107.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14676141/
- Walther, Barbara & Schmid, Alexandra & Sieber, Robert & Wehrmuller, Karin. (2008). Sūris mitybos ir sveikatos srityje. Pieno mokslas ir technologijos. 88. 10.1051 / dst: 2008012.
www.researchgate.net/publication/45450821_Cheese_in_nutrition_and_health
- Berra B, Colombo I, Sottocornola E, Giacosa A. Dietiniai sfingolipidai tiesiosios žarnos vėžio prevencijoje. Eur J vėžys ankst . 2002; 11 (2): 193–197.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11984139/
- Pensas prieš mūsų erą. Kalcio vaidmuo storosios žarnos vėžio prevencijoje: eksperimentiniai ir klinikiniai tyrimai. Mutat Res . 1993; 290 (1): 87–95.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7694103/
- Kumaras, Ašokas ir Simaras Kauras. „Kalcis: maistinė medžiaga nėštumo metu“. Indijos akušerijos ir ginekologijos žurnalas, t. 67,5 (2017): 313-318.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5561751/
- Hosoya T, Ogawa A, Sakai F, Kadooka Y. Sūrio turinti dieta moduliuoja pelių imuninį atsaką ir palengvina dekstrano natrio sulfato sukeltą kolitą. J Pieno mokslai . 2012; 95 (6): 2810–2818.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22612918/
- Shi, Lye Huey ir kt. „Naudingos probiotikų savybės“. Tropinių gyvybės mokslų tyrimai t. 27,2 (2016): 73-90.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031164/
- Ibrahimas, Fandi ir kt. „Probiotikai ir imunosensencija: sūris kaip nešiklis“. FEMS imunologija ir medicininė mikrobiologija 59.1 (2010): 53-59.
www.researchgate.net/publication/42254385_Probiotics_and_immunosenescence_Cheese_as_a_carrier
- Ventura, Mara ir kt. „Seleno ir skydliaukės ligos: nuo patofiziologijos iki gydymo“. Tarptautinis endokrinologijos žurnalas, t. 2017 (2017): 1297658.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5307254/
- Ano, Yasuhisa ir Hiroyuki Nakayama. „Pieno produktų prevencinis poveikis demencijai ir pagrindiniams mechanizmams“. Tarptautinis žurnalas apie molekulinius mokslus, t. 1927 m., 19,7 19, 2018 m. Birželio 30 d.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073537/
- Juhl, Christian R ir kt. „Pieno suvartojimas ir spuogai: sisteminga 78 529 vaikų, paauglių ir jaunų suaugusiųjų apžvalga ir metaanalizė“. Maistinės medžiagos t. 10,8 1049. 2018 m. Rugpjūčio 9 d.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6115795/
- Silanikove, Nissim ir kt. „Laktozės netoleravimo ir šiuolaikinės pieno pramonės sąsajos: pasaulinės perspektyvos evoliucijos ir istoriniame kontekste“. Maistinės medžiagos t. 7,9 7312-31. 2015 m. Rugpjūčio 31 d.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586535/
- Wasermanas, Susan ir Wade'as Watsonas. „Alergija maistui“. Alergija, astma ir klinikinė imunologija: oficialus Kanados alergijos ir klinikinės imunologijos draugijos leidinys, t. 7 1 priedas, 1 priedas S7. 2011 m. Lapkričio 10 d.,
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3245440/
- Sathyanarayana Rao, TS, ir Vikram K Yeragani. „Hipertenzinė krizė ir sūris“. Indijos psichiatrijos žurnalas, t. 51,1 (2009): 65-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2738414/
- Grillo A, Salvi L, Coruzzi P, Salvi P, Parati G. Natrio suvartojimas ir hipertenzija. Maistinės medžiagos . 2019; 11 (9): 1970. Paskelbta 2019 m. Rugpjūčio 21 d.
Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31438636
- Morrison AC, Ness RB. Natrio vartojimas ir širdies bei kraujagyslių ligos. Annu Rev Visuomenės sveikata . 2011; 32: 71–90.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21219163/
- Williams, Christina D ir kt. „Kalcio kiekis maiste ir rizika susirgti prostatos vėžiu: atvejo kontrolės tyrimas tarp JAV veteranų“. Lėtinių ligų prevencija t. 9 (2012): E39.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3310142/
- „„ FoodData Central “paieškos rezultatai“. „FoodData Central“ .
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/453604/nutrients