Turinys:
- Kas iš tikrųjų yra artumo baimė?
- Kokios yra intymumo baimės priežastys?
- Kokie yra rizikos veiksniai?
- Ženklai ir apraiškos
- 1. Serijiniai pasimatymai ir įsipareigojimo baimė
- 2. Perfekcionizmas
- 3. Sunkumai išreikšti poreikius
- 4. Sabotuoti santykius
- 5. Fizinio kontakto sunkumai
- Kaip galima susitvarkyti su artumo baime?
- 2 šaltiniai
Intymumo baimė yra pasąmoninė baimė būti šalia savo partnerio, dažnai veikianti kitus asmeninius santykius. Ši emocinio ir (arba) fizinio artumo baimė gali pasireikšti net prasmingiausiuose ir artimesniuose santykiuose. Ši baimė taip pat vadinama vengimu intymumo ir apibūdinama kaip nerimas dėl artimų fizinių ar emocinių santykių. Žmonės, kovojantys su šia baime, nenori taip jaustis ir netgi nori artumo, tačiau dažnai atstumia savo partnerius ar net sabotuoja savo pačių santykius.
Baimė būti intymiam gali sukelti kelias priežastis, įskaitant vaikystėje patirtą prievartą ir nepriežiūrą. Tačiau daugybė kitų nerimą keliančių veiksnių ir patirties taip pat gali prisidėti prie artumo baimės. Įveikti šią baimę gali prireikti laiko ir kantrybės, tačiau tai verta. Šiame įraše daugiau aptarsime intymumo baimę ir tai, kaip ją įveikti.
Kas iš tikrųjų yra artumo baimė?
Intymumas reiškia galimybę nuoširdžiai pasidalinti savo tikruoju kitu žmogumi, kuris jums yra ypatingas. Yra įvairių intymumo rūšių, ir baimė būti intymiam gali apimti vieną ar kelis iš jų. Pavyzdžiai:
- Seksualinė - galimybė seksualiai dalytis savimi su savo partneriu.
- Intelektinė - galimybė pasidalinti savo idėjomis ir mintimis su partneriu.
- Emocinis - galimybė pasidalinti privačiais jausmais su partneriu.
- Patirtis - galimybė dalytis asmenine patirtimi su savo partneriu.
Tačiau artumo baimė skiriasi nuo pažeidžiamumo ir baimės dėl santykių, nors šie du gali būti glaudžiai susiję. Asmeniui, kuris baiminasi intymumo, dažniausiai gali būti patogu parodyti savo pažeidžiamą pusę ir tikrąjį save iš pradžių žmonėms ar bent jau artimiesiems giminaičiams ir draugams. Klausimas dažnai prasideda tada, kai šie žmonės supranta, kad tampa pernelyg intymūs ar artimi kitiems.
Intymumo baimę gali sukelti keli veiksniai, apie kuriuos kalbės kitas skyrius.
Kokios yra intymumo baimės priežastys?
„Shutterstock“
Baimė būti apleistam ir apimtiems, ir galiausiai baimė prarasti santykius yra pagrindinė daugumos žmonių baimės dėl artumo priežastis. Iš tikrųjų šios dvi baimės dažnai gali egzistuoti kartu. Nors šios baimės labai skiriasi viena nuo kitos, abiejų elgesys lemia tai, kad pakaitomis įtraukia partnerį ir vėl juos atstumia. Abi šios baimės yra įsišaknijusios praeities vaikystėje. Dažnai juos sukelia suaugusiųjų santykių sunkumai.
- Baimė apleisti
Žmonės, bijantys būti apleisti, nuolat jaudinasi, kad partneris juos paliks. Tai dažnai būna patirtis, kai tėvas vaikystėje juos apleidžia fiziškai ar emociškai (1).
- Baimė apimti
Tie, kurie bijo būti dominuojami, valdomi ar „prarasti savo tapatybę“ santykiuose, žinoma, bijo apimti. Tai paprastai kyla iš augimo susikaupusioje ir kontroliuojančioje šeimoje.
- Socialinė fobija / nerimo sutrikimas
Intymumo baimę gali sukelti ir socialinė fobija ar socialinio nerimo sutrikimas. Žmonės, kurie nerimauja dėl kitų vertinimo, sprendimo ar atmetimo, dažniausiai vengia užmegzti intymius ar asmeninius ryšius. Be to, yra keletas specifinių fobijų, tokių kaip prisilietimo baimė, kuri gali atsirasti kaip intymumo baimės dalis.
Tačiau kai kuriems žmonėms gali būti patogu lanksti socialinė situacija. Savo pažįstamus jie įvardija kaip draugus, tačiau su jokiu iš jų neturi gilių asmeninių santykių. Tiesą sakant, gali būti sunkiau nustatyti šių žmonių artumo baimę, nes jie slepia savo tikrąsias asmenybes už netikras socialinės žiniasklaidos asmenybes.
Kokie yra rizikos veiksniai?
„Shutterstock“
Rizikos veiksniai, keliantys baimę dėl artumo, dažnai kyla iš incidentų, nutikusių vaikystėje. Tai dažnai slepiasi nesugebėjimu pasitikėti tėvų asmenybėmis. Tai savo ruožtu sukelia prieraišumo problemų. Štai keletas patirties, kuri gali tai sukelti: pavyzdžiai:
- Fizinė prievarta
- Seksualinė prievarta
- Žodinis smurtas
- Fizinis nepriežiūra
- Emocinis nepriežiūra
- Tėvų liga
- Tėvų psichinė liga
- Tėvų piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis
Tėvai, kurie yra vaiko gyvenime tik fiziškai, o ne emociškai, siunčia žinutę, kad jais negalima pasikliauti. Baimė gali kilti ir dėl tėvų netekties dėl skyrybų, mirties, apleidimo ar įkalinimo. Vieno iš tėvų liga gali sukelti jausmą, kad negali pasitikėti niekuo, išskyrus save. Tai ypač pasakytina, kai vaidmuo pakeičiamas ir iškyla poreikis rūpintis jaunesniais broliais ir seserimis.
Intymumo baimė Skalė taip pat būdinga žmonėms, kuriuos valdžios atstovai moko nepasitikėti svetimais, ir tiems, kurie serga depresija ar patyrė tokią traumą kaip išprievartavimas (2). Trauminė patirtis dėl santykių už šeimos ribų, pavyzdžiui, su giminaičiu, mokytoju ar bendraamžiu, taip pat gali prisidėti prie šios baimės.
Ši baimė gali pasireikšti įvairiai, todėl svarbu žinoti apie jas. Kitame skyriuje mes tai išnagrinėsime.
Ženklai ir apraiškos
„Shutterstock“
Intymumo baimė gali būti bet kokio tipo santykiuose, tiek platoniškuose, romantiškuose ar šeimyniniuose. Blogiausia tai, kad nors žmogus gali labai norėti palaikyti artimus santykius, artumo baimė gali paskatinti juos sukelti problemų tuose pačiuose santykiuose. Ironiška, kad šis santykius sabotuojantis elgesys dažniausiai pastebimas tada, kai santykiai yra tie, kuriuos atitinkamas asmuo ypač vertina. Baimė paprastai nekelia didelių problemų, nebent žmogus iš tikrųjų ilgisi artumo.
Štai keletas specifinių žmonių, turinčių intymumo problemų, elgesio:
1. Serijiniai pasimatymai ir įsipareigojimo baimė
Žmonės, kurie bijo artumo, dažnai gali bendrauti su kitais, bent jau pradiniuose etapuose. Kai santykiai auga, viskas pradeda byrėti.
Užuot bandę užmegzti ryšį gilesniu lygiu, santykiai kažkaip nutrūksta dėl paviršutiniškų priežasčių ir pakeičiami kitais nereikšmingais santykiais. Dėl to atsiranda keli trumpalaikiai santykiai.
2. Perfekcionizmas
Intymumo baimė dažnai priverčia žmogų pajusti, kad jis nenusipelnė palaikymo ir meilės. Tai veda prie obsesinio poreikio būti „tobulam“, kad įrodytum, jog esi mielas. Ši baimė dažnai priverčia žmogų atstumti kitus.
3. Sunkumai išreikšti poreikius
Asmeniui, kuris bijo artumo, gali būti sunku išreikšti savo poreikius ir norus. Tai gali kilti dėl to, kad jaučiasi nevertas ir nenusipelno savo partnerio palaikymo. Kadangi dauguma žmonių nesugeba perskaityti savo partnerio minčių, šie poreikiai dažniausiai būna neįgyvendinami, patvirtinantys asmens įsitikinimą, kad jie neverti meilės ir dėmesio. Tai gali tapti užburtu ratu.
4. Sabotuoti santykius
Tie, kurie bijo artumo, gali sąmoningai sabotuoti savo santykius. Tai gali būti padaryta nikantant partnerį ir labai kritikuojant jį. Jie taip pat gali padaryti save nemylimais tam tikru būdu, pavyzdžiui, elgdamiesi įtariai arba apkaltinę partnerį padarius tai, kas iš tikrųjų nebuvo jų kaltė.
5. Fizinio kontakto sunkumai
Intymumo baimė gali sukelti ekstremalias reakcijas, kai kalbama apie fizinį prisilietimą. Asmuo, turintis šią baimę, gali visiškai išvengti fizinio kontakto arba gali reikalauti nuolatinio fizinio kontakto iš savo partnerio.
Tai dažniausiai pasitaikantys intymumo baimės ženklai. Bet yra būdas baimei gydyti. Supraskime, kaip.
Kaip galima susitvarkyti su artumo baime?
„Shutterstock“
Jums reikės terapijos ir profesionalių nurodymų, ypač jei baimė kyla dėl sudėtingų vaikystės / praeities įvykių. Jūsų terapeutas turėtų padėti jums susitaikyti su bet kokiais trauminiais įvykiais, kurie jus veikia. Jie taip pat gali padėti jums sukurti planą, kuris leis palaipsniui išgyventi baimę.
Nepriklausomai nuo to, ar konsultuojatės su terapeutu, yra tam tikrų dalykų, kuriuos turite padaryti, kad nugalėtumėte artumo baimę. Jums reikia susidurti ir užginčyti neigiamą požiūrį į save, priimti netikrumą ir stengtis peržiūrėti savo gyvenimą. Įvertinkite, kaip ir kodėl jums kilo ši baimė.
Tie, kurie bijo artumo, bijo santykių pasekmių, galinčių sukelti širdį. Svarbu sutikti, kad gyvenime nėra jokių garantijų. Visi santykiai, kuriuos užmezgate su kitu žmogumi, juk yra azartas. Praktika būti drąsiam gali labai pakeisti jūsų gyvenimą. Pabandykite sutelkti dėmesį į savo gyvenimo gyvenimą kasdien, o ne apsėsti tam tikru rezultatu.
Norėdami įveikti artumo baimę, turite išmokti jaustis patogiai su savimi. Jei žinosite ir priimsite savo, kaip asmens, vertę, suprasite, kad bet koks atmetimas nėra toks širdį veriantis, kaip gali atrodyti. Patirtis sau ir atjauta gali atrodyti daugumai lengvai, tačiau kai kuriems tai ne visada intuityvu.
Nerimaujate, kodėl turiu intymumo problemų? tada sužinok, ko iš tikrųjų nori gyvenime. Ar norite būti ilgalaikiuose intymiuose santykiuose su kuo nors? Jei taip, ar anksčiau atstūmėte žmones? Peržiūrėkite, kokie yra jūsų santykių tikslai ir kaip jūsų veiksmai jiems padeda ar trukdo. Nugalėti intymumo baimę neatsiras per naktį. Būkite atlaidi sau ir maloniai pasikalbėkite su savo gražiuoju. Jūsų baimė nėra charakterio yda. Tai tiesiog kažkas, kas kyla iš jūsų sunkios praeities. Galite tai išgyventi ir suteikti sau besąlygišką meilę, kad turėtumėte geresnę ateitį.
Praneškite mums, kaip planuojate kovoti su savo artumo baime. Pasidalykite savo mintimis su mumis palikdami komentarą žemiau esančiame laukelyje.
2 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Intymumo baimė romantiniuose santykiuose kylančio pilnametystės metu: ankstesnės tėvystės ir atskyrimo įtaka Viktorijos universitete
vuir.vu.edu.au/19409/1/Marianne_Lloyd.pdf
- Seksualinės problemos gydant išgyvenusius traumas, dabartinės seksualinės sveikatos ataskaitos, „SpringerLink“.
link.springer.com/article/10.1007%2Fs11930-014-0034-6