Turinys:
- Česnakų aliejus: kilmė ir svarba
- 10 česnako aliejaus privalumų sveikatai ir sveikatai
- 1. Gali paskatinti plaukų augimą ir stiprinti juos
- 2. Veiksminga priemonė odos ligoms ir žaizdoms gydyti
- 3. Gali skatinti širdies sveikatą
- 4. Gali išgydyti grybelinę infekciją ir ligas
- 5. Gali turėti imunitetą stiprinantį ir priešuždegiminį poveikį
- 6. Gali užkirsti kelią neurodegeneracinėms ligoms ir pagerinti smegenų sveikatą
- 7. Gali nurimti dantų skausmai ir burnos opos
- 8. Gali pašalinti enterinius (žarnyno) patogenus
- 9. Gali turėti antivirusinę veiklą
- 10. Gali turėti insekticidinių ir akaricidinių savybių
- Ar tu žinai?
- Ar česnako aliejus turi šalutinį poveikį?
- Kaip naudoti česnako aliejų? Kiek tai rekomenduojama?
Prieš atsirandant šiuolaikinei medicinai, mūsų protėviai pasikliovė gamtos stebuklais, kad išliktų sveiki. Vienas iš populiariausių tradicinių vaistų yra česnakas.
Česnakai ( Allium satvium ) yra svogūnų šeimos giminaitis ir vienas iš dažniausiai naudojamų maisto produktų ir kvapiųjų medžiagų visame pasaulyje. Česnakai garsėja puikiu sugebėjimu kovoti su daugeliu ligų.
Nedideliu mastu česnako aliejus gaminamas susmulkinant ir mirkant česnako skilteles augaliniame aliejuje. Didelio masto ruošiniams jis gaminamas distiliuojant garais. Kaip ir šaltinis, česnako aliejus taip pat turi didelę terapinę vertę ir gali padėti plaukams augti, pagerinti širdies sveikatą ir gydyti tam tikrus odos negalavimus.
Norėdami daugiau sužinoti apie česnako aliejaus naudą sveikatai ir jo naudojimo būdus, slinkite toliau!
Česnakų aliejus: kilmė ir svarba
Česnakai (Allium sativum L.) atsirado Centrinėje Azijoje. Jo augalas nuo neatmenamų laikų buvo naudojamas kaip kvapiosios medžiagos ir tradicinė medicina. Jis žinomas ne tik dėl savo skonio, bet ir dėl virškinimo savybių (1).
Česnakai naudojami kaip diuretikai, prakaitą mažinantys, atsikosėjimą skatinantys ir stimuliuojantys vaistai. Augalas senovės medicinoje buvo naudojamas tuberkuliozei, kosuliui ir peršalimui gydyti. Česnako ekstraktai taip pat parodė plataus spektro antibakterinį ir priešgrybelinį poveikį (1).
Šiame straipsnyje daugiausia dėmesio skirsime česnakų aliejui. Eteriniuose česnakų aliejuose yra daug sieros turinčių junginių. Gydomosios česnako savybės siejamos su sieros turinčių junginių gausa (1).
Be to, česnako aliejus yra žinomas dėl savo priešgrybelinių, antibakterinių, antiparazitinių, antivirusinių ir insekticidinių savybių (1).
Kitame skyriuje peržiūrėkite naudos sveikatai, kurią galite gauti iš šio aliejaus, sąrašą.
10 česnako aliejaus privalumų sveikatai ir sveikatai
Česnakų aliejus suteikia daug privalumų, pradedant lėtinės ausies infekcijos išvalymu ir baigiant imuniteto stiprinimu. Tai gali kontroliuoti hipertenziją ir palengvinti dantų skausmą. Žemiau sužinokite, kaip ir kodėl.
1. Gali paskatinti plaukų augimą ir stiprinti juos
Alopecija arba plaukų slinkimas gali atsirasti dėl kelių priežasčių. Genetinės tendencijos, aplinkos veiksniai, cheminių medžiagų, vaistų poveikis, oksidacinis stresas ir užsitęsusios ligos yra keletas jų.
Vienas alopecijos sukėlėjas, kurį galima ištaisyti, yra mitybos trūkumas (2).
Mineralai, tokie kaip cinkas, kalcis, geležis, varis, chromas, jodas ir magnis, yra būtini plaukų pluoštui sudaryti. Biotinas, vitaminas B (folio rūgštis, piridoksinas ir pantoteno rūgštis), vitaminas A ir vitaminas E palaiko galvos odą ir šaknų sveikatą (2).
Jų papildymas dietoje yra lengviausias būdas skatinti plaukų augimą. Šiuose mikroelementuose yra daug špinatų, brokolių ir česnako ankščių. Taigi, valgant česnaką arba tepant česnako aliejų, galima išvengti plaukų slinkimo (2), (3).
Aromaterapija su česnakų aliejumi taip pat yra geras pasirinkimas. Tai gali pagerinti galvos odos kraujotaką. Dėl savo fitocheminės sudėties česnakų aliejus taip pat veikia antibakteriškai. Galite tepti tiesiai ant galvos odos arba sutrinti keletą česnako ankščių ir sumaišyti jas su jogurtu, kad būtų galima naudoti kaip kaukę (3).
2. Veiksminga priemonė odos ligoms ir žaizdoms gydyti
Aliejus ir česnako ekstraktai turi priešuždegiminių, antibakterinių, fibrinolitinių ir žaizdas gydančių savybių, dėl kurių jis gali pakeisti klasikinius antibiotikus ir antiseptikus (4).
Skyrus česnakų aliejų žiurkių patelėms, sumažėjo pooperacinis uždegimas. Sieros turintys junginiai česnako ekstraktuose pagreitina naujų audinių susidarymą ir suaktyvina kraujo tiekimą atviroms žaizdoms (5).
Česnakų ekstraktai taip pat veiksmingai gydo įvairias odos ligas, tokias kaip atopinis dermatitas, spuogai, psoriazė, grybelinės infekcijos, randai, raukšlės ir kiti senėjimo požymiai (5).
3. Gali skatinti širdies sveikatą
Nustatyta, kad česnakų aliejus sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Jo aktyvus komponentas dialilio disulfidas yra atsakingas už anti-aterosklerozinį poveikį. Tai padidina pacientų ir sveikų asmenų fibrinolitinį aktyvumą (apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo) (6).
Trombocitų agregacija yra vienas iš pirmųjų kraujo krešulių susidarymo žingsnių. Kai šie krešuliai atsiranda jūsų vainikinėse ar smegenų arterijose, tai gali sukelti miokardo infarktą ar išeminį insultą. Dieta, kurioje gausu česnako, gali užkirsti kelią trombocitų agregacijai ar trombozei (7).
Česnakų aliejus taip pat padidina kraujagyslių elastingumą ir kraujotaką. Taigi tai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) riziką (6), (8).
4. Gali išgydyti grybelinę infekciją ir ligas
Eksperimentiniai tyrimai parodė, kad česnakų aliejus pasižymi puikiu priešgrybeliniu aktyvumu. Jis slopina grybelinių rūšių, tokių kaip Candida albicans ir Penicillium funiculosum, augimą (9).
Česnakų aliejus gali prasiskverbti į grybelinių organelių membranas. Mikroskopiniai stebėjimai atskleidė, kad česnako aliejus pažeidžia grybelines mitochondrijas ir vakuoles. Tai keičia tam tikrų esminių genų, dalyvaujančių grybų pagrindinėse reguliavimo funkcijose ir patogeniškume, išraišką (9).
Kandidozei gydyti gali būti naudojamas česnako aliejus ir kitos česnako formos. Šiuo aliejumi ar ekstraktu taip pat galima išspręsti kitas grybelines ligas, tokias kaip tinea pedis (pėdos infekcija), paviršinės mikozės (odos infekcija) ir otomikozę (ausų infekcija) (9), (5), (10).
5. Gali turėti imunitetą stiprinantį ir priešuždegiminį poveikį
Česnakų aliejus ir kiti česnako dariniai turi priešuždegiminį ir imunomoduliuojantį poveikį. Tai gali slopinti uždegimą skatinančių ląstelių pasiuntinių, tokių kaip azoto oksidas (NO), prostaglandinai ir interleukinai, gamybą. Jo sieros junginiai veikia imuninės sistemos ląsteles, kurios sukelia tokių molekulių gamybą (11).
Arachidono rūgštis yra kelių priešuždegiminių junginių, tokių kaip prostaglandinai, pirmtakas. Įrodyta, kad česnakų aliejus yra stiprus arachidono rūgšties inhibitorius. Jis taip pat gali slopinti fermentus, dalyvaujančius prostaglandinų ir kitų eikozanoidų sintezėje (11).
Tyrimai su gyvūnais įrodė imunomoduliuojantį česnako aliejaus poveikį. Pranešama, kad gydymas šiuo aliejumi perkelia Th1 ir Th2 ląstelių pusiausvyrą link Th2 ląstelių.
Nors Th1 ląstelės yra atsakingos už uždegiminių junginių gamybą, Th2 ląstelės sukelia imuninį atsaką (humoralinį ar kūno), kad užgesintų uždegimą. Šis žingsnis apima antikūnus ir paskirtas ląsteles ir sukelia priešuždegiminį poveikį (11).
6. Gali užkirsti kelią neurodegeneracinėms ligoms ir pagerinti smegenų sveikatą
Distiliuotame česnakų aliejuje yra įvairių sieros junginių, tokių kaip dialilio disulfidas (DADS) ir dialilio trisulfidas (DAT). Šie organiniai junginiai apsaugo nuo cholesterolio oksidacijos ir kaupimosi (12).
Lipidų peroksidacija yra vienas iš svarbiausių senėjimo veiksnių. Cholesterolio / lipidų perteklius gali oksiduotis ir formuoti amiloido plokšteles ar krešulius smegenyse, širdyje ir kraujyje (12).
Amiloidinės plokštelės gali susiaurinti kraujagysles ir sukelti kraujo krešulius, kurie galiausiai gali sukelti neuronų degeneraciją. Greita neuronų ląstelių mirtis lemia atminties praradimą ar silpnaprotystę. Vėlesnėse stadijose tai gali sukelti Alzheimerio ligą (AD), kraujagyslinę demenciją ir aterosklerozę (12).
7. Gali nurimti dantų skausmai ir burnos opos
Česnakai dažniausiai naudojami kaip prieskoniai dėl savo gydomųjų savybių. Kramtant česnako ankštis, į burnos ertmę patenka eteriniai aliejai ir fitochemikalai. Šie aktyvūs elementai gali išgydyti burnos opas, burnos opas, dantenų skausmą ir dantų skausmą (13).
Česnakai pasižymi plataus spektro antibakterinėmis, antivirusinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis. Tiesiogiai tepant iš česnako svogūnėlio pagamintą pastą ant pažeistų dantų, galima palengvinti dantenų uždegimą (13).
Jis taip pat gali užkirsti kelią dantų apnašų susidarymui slopindamas burnos ertmės bakterijas (Streptococcus mutans, S. sanguis, S. Salivarius, Pseudomonas aeruginosa ir Lactobacillus spp.) (13).
8. Gali pašalinti enterinius (žarnyno) patogenus
Česnakų aliejus demonstruoja plataus spektro antimikrobinį aktyvumą žarnyno (žarnyno) patogenams. Jis taip pat gali slopinti žarnyno bakterijas, kurios sukelia apsinuodijimą maistu (14).
Šiame aliejuje esantys alicinas ir kiti organiniai sieros junginiai yra identifikuojami kaip veikliosios medžiagos, turinčios slopinamąjį poveikį prieš Helicobacter pylori - žarnyno patogenus, sukeliančius skrandžio vėžį ir keletą virškinimo trakto (GI) sutrikimų (14).
Tačiau rūgštinėje enterinėje aplinkoje antimikrobinis aktyvumas gali sumažėti. Tikriausiai todėl ši česnako aliejaus savybė nėra gerai ištirta ar dokumentais patvirtinta (14).
9. Gali turėti antivirusinę veiklą
Česnakų ekstraktai pasižymi antivirusiniu aktyvumu. Žmogaus citomegalo virusas (HCMV), gripo B virusas, 1 tipo herpeso virusas, 2 tipo herpeso virusas, 3 tipo paragripo virusas, vakcinijos virusas, vezikulinio stomatito virusas ir 2 tipo žmogaus rinovirusas yra keli virusai, jautrūs šiems ekstraktams (15).
Eksperimentai taip pat įrodė, kad alicino turintys papildai gali užkirsti kelią peršalimo priepuoliams. Ajoenas, alicinas ir alitridinas yra keli antivirusiniai junginiai, esantys česnako ekstraktuose.
Jie sustiprina NK ląstelių (natūralių ląstelių žudikų) aktyvumą. Šios imuninės sistemos ląstelės sunaikina virusu užkrėstas ląsteles (15).
Česnako fitocheminės medžiagos taip pat inaktyvuoja kritinius virusų genus ir padidina neutralizuojančių antikūnų gamybą kraujyje (15).
10. Gali turėti insekticidinių ir akaricidinių savybių
Česnakų aliejus buvo identifikuotas kaip stiprus repelentas. Tai rodo prieš maitinimą prieš kraują siurbiančius parazitus (hematofaginius nariuotakojus). Savanoriai patyrė apie 97% apsaugą nuo moteriškų maitinančių smilčių (Phlebotomus papatasi) įkandimų, kai lokaliai tepė odą česnako aliejumi (16).
Kito eksperimento metu žuvo Culex quinquefasciatus uodų lervos, kurios buvo paveiktos 5 ppm (milijoninės dalys, koncentracijos vienetas) dialilio disulfido česnako aliejuje (mirtingumas 100%). Tačiau kai kurie tyrimai rodo, kad česnakų aliejus yra neveiksmingas prieš suaugusius uodus (17).
Česnakų aliejus taip pat sumažina erkių vaisingumą (gebėjimą daugintis). Nustatyta, kad dvitaškės vorinės erkutės, vabalai, strazdai ir kitos tokios rūšys yra jautrios česnakų aliejui. Keli tyrimai pasiūlė česnakų aliejų būti geresniu akaricidu nei rozmarinų aliejus, simondsijų aliejus ar sojų pupelių ir saulėgrąžų aliejaus mišinys (17).
Kaip ir kiti česnakų ekstraktai, česnakų aliejus taip pat gali veikti kaip herbicidas, nematicidas, moliuskicidas ir algicidas.
Svarbiausia, kad JAV FDA patvirtino, kad česnakų aliejus yra maisto produktų ingredientas, prieskonis ar kvapiosios medžiagos (18) pripažintas saugiu (18).
Trumpai tariant, virimui galite naudoti česnakų aliejų. Jis gali veikti kaip odos kondicionierius, plaukų tonikas, antivirusinis ir antibakterinis agentas bei pesticidas.
Ar tu žinai?
Česnako kvapo šaltinis yra fitocheminio alino pavertimo alicinu rezultatas.
Ši konversija atsiranda dėl fermento alinazės. Ši fermentinė konversija vyksta tik pjaunant arba sutrinant česnako ankštis.
Dėl tarpinio fermentinės konversijos etapo biochemikai linkę nelaikyti česnakų aliejaus „eteriniu“ aliejumi.
Jūs turėjote susidurti su daugeliu česnako šalutinių poveikių. Ar česnako aliejus taip pat turi šalutinį poveikį? Išsiaiškinkime!
Ar česnako aliejus turi šalutinį poveikį?
Nors buvo atlikta daugybė česnako šalutinio poveikio tyrimų, nedaug rašyta ir netirta apie česnakų aliejaus naudojimo trūkumus.
Mes taip pat negalime manyti, kad tai visiškai saugu ir mums. Taip yra todėl, kad česnako aliejuje yra fitocheminių medžiagų, tokių kaip alicinas, kurios didelėmis dozėmis kenkia jūsų kepenims (hepatotoksinės) (17).
Įrodymai rodo ūmų šių bioaktyvių ingredientų poveikį žmonių sveikatai. Keletas simptomų yra šie:
- Dermatitas
- Halitozė
- Astma
- Koaguliacijos disfunkcija
- Širdies ir kraujagyslių ligos ar diskomfortas
- Virškinimo trakto disfunkcija
- Egzema
- Dirgina atviras žaizdas
Visų česnako ankščių vartojimas taip pat gali sukelti neigiamą poveikį.
Tačiau česnakai ir česnakų aliejus priskiriami netoksiškoms medžiagoms. Jie nėra toksiški žmonėms ir atbaido taikinius, tokius kaip paukščiai ir vabzdžiai.
Be to, Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) česnako ir česnako aliejaus nenustatė kaip kancerogenų. Tai rodo, kad visi (gerai, dauguma iš mūsų) galime naudoti česnakų aliejų.
Kaip jį naudoti, kad jis nesukeltų neigiamos reakcijos? Kitame skyriuje sužinokite apie rekomenduojamą česnako aliejaus dozę ir patarimus, kaip jį naudoti.
Kaip naudoti česnako aliejų? Kiek tai rekomenduojama?
Nėra konkretaus rinkinio ar