Turinys:
- Ar dėl hormonų disbalanso priauga svorio?
- Kuris hormonų disbalansas sukelia svorio augimą?
- 1. Skydliaukė
- 2. Leptinas
- 3. Insulinas
- 4. Grelinas
- 5. Estrogenas
- 6. Kortizolis
- 7. Testosteronas
- 8. Progesteronas
- 9. Melatoninas
- 10. Gliukokortikoidai
- Hormoninio svorio augimo simptomai
- Ar pakaitinė hormonų terapija (PHT) sukelia svorio augimą?
- Kaip numesti hormonų svorį
- Išvada
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 33 šaltiniai
Ar priaugate svorio, nors sveikai maitinatės ir reguliariai sportuojate? Ar jums sunku išmesti tuos užsispyrusius riebalus? Atėjo laikas patikrinti hormonų kiekį.
Hormonų pusiausvyros sutrikimas yra vienas iš pagrindinių svorio augimo priežasčių. Hormonai vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant medžiagų apykaitą, palaikant kūno homeostazę (savireguliacijos procesą, siekiant subalansuoti kūno funkcijas), reprodukcinę sveikatą ir palaikant svorį (1).
Moterys yra labiau linkusios į hormonų disbalansą ir linkusios priaugti daugiau svorio (2). Taigi, kokie hormonai yra kalti?
Šiame straipsnyje aptarsime hormonus, kurie yra atsakingi už svorio padidėjimą ir kaip jie kontroliuoja medžiagų apykaitą, alkį ir sotumą. Skaityk toliau!
Ar dėl hormonų disbalanso priauga svorio?
Hormonai kartu su jūsų gyvenimo būdu daro įtaką jūsų apetitui, sotumui, medžiagų apykaitai ir svoriui (3).
Stresas, amžius, genai ir netinkamas gyvenimo būdas gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą ir sukelti lėtą medžiagų apykaitą, nevirškinimą ir nevaldomą alkį. Tai galiausiai lemia svorio augimą.
Taigi išsiaiškinkime, kurie hormonai lemia svorio augimą.
Kuris hormonų disbalansas sukelia svorio augimą?
1. Skydliaukė
Skydliaukė yra drugelio formos liauka, esanti kaklo apačioje. Jis atsakingas už trijų hormonų - trijodtironino (T3), tiroksino (T4) ir kalcitonino (4) - išskyrimą.
T3 ir T4 daugiausia atsakingos už kūno temperatūros ir medžiagų apykaitos reguliavimą. Jie taip pat vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant riebalų ir gliukozės apykaitą, maisto vartojimą ir riebalų oksidaciją (riebalų molekulių skaidymo procesą) (5), (6).
Skydliaukės hormonų pusiausvyros sutrikimas sukelia hipotirozę (nepakankamai aktyvią skydliaukę). Hipotirozė siejama su medžiagų apykaitos greičio ir kūno temperatūros sumažėjimu bei didesniu KMI (6).
Lengva skydliaukės disfunkcija gali padidinti svorį ir yra galimas nutukimo rizikos veiksnys (6).
Dėl hipotirozės susikaupia vanduo, o ne riebalai. Dėl sunkios hipotirozės gali atsirasti edema (vandens kaupimasis veide) (7). Galite priaugti 5–10 svarų ar daugiau, jei jūsų svoris padidėja tik dėl skydliaukės hormonų disbalanso.
Sveikas gyvenimo būdas gali sumažinti svorį ir pagerinti jūsų kūno sudėtį bei skydliaukės veiklą (8).
2. Leptinas
Leptiną daugiausia išskiria riebalų ląstelės (adipocitai). Jis reguliuoja energijos sąnaudas, apetitą ir maisto vartojimą (9), (10).
Jūsų gyvenimo būdas ir dieta vaidina pagrindinį vaidmenį reguliuojant leptino kiekį ir kūno svorį. Tyrimas, atliktas su žiurkėmis, parodė, kad valgant perdirbtus ir greitus maisto produktus, cukrumi saldintus gėrimus ir per daug fruktozės gali atsirasti atsparumas leptinui ir dėl to nutukimas (11).
Vartojant daugiau fruktozės turinčių maisto produktų, kaupiasi daugiau riebalų ir išsiskiria daugiau leptino. Tai savo ruožtu desensibilizuoja jūsų kūną leptinu ir smegenys nustoja gauti signalą nustoti valgyti. Tai galiausiai lemia svorio padidėjimą (12).
3. Insulinas
Kasos beta ląstelių išskiriamas peptidinis hormonas insulinas reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje.
Mitybos pusiausvyros sutrikimas, fizinis neveiklumas ir perdirbtų maisto produktų, alkoholio ir dirbtinai saldintų gėrimų per didelis vartojimas bei užkandžiai dėl nesveiko maisto gali sukelti nutukimą ir atsparumą insulinui.
Atsparumas insulinui padidina endogeninio insulino (kasos išskiriamo insulino) sekreciją, o tai lemia svorio padidėjimą keičiant gliukozės metabolizmą (13).
Gyvenimo būdo valdymas, hormonų lygio stebėjimas ir mankšta yra būtini norint išvengti insulino atsparaus nutukimo.
4. Grelinas
Ghrelin yra oreksigeninis (alkį stimuliuojantis) hormonas, skatinantis apetitą ir maisto vartojimą bei padidinantis riebalų nusėdimą.
Jį išskiria skrandis daugiausia kaip reakcija į maistą. Jūsų skrandis išskiria greliną, kai jis tuščias, ir netrukus po valgio sumažina jo gamybą (14).
Po valgio nutukusiems žmonėms grelino slopinimo lygis yra mažesnis, palyginti su asmenimis, kurių KMI yra normalus. Dėl to persivalgoma, o tai lemia tolesnį svorio augimą (15).
5. Estrogenas
Tiek didelis, tiek žemas estrogeno kiekis gali lemti moterų svorio augimą.
Didelis estrogeno kiekis skatina riebalų nusėdimą, tuo tarpu dėl žemo lygio (ypač menopauzės metu) visceraliniai riebalai kaupiasi, ypač apatiniame regione (16).
Tyrimai parodė, kad padidėjusi estrono, estradiolio ir laisvo estradiolio sekrecija yra susijusi su padidėjusiu KMI moterims po menopauzės (17).
Estrogeno lygis yra neigiamai susijęs su bendru fiziniu aktyvumu. Kuo daugiau esate fiziškai aktyvus menopauzės metu, tuo labiau galite kontroliuoti savo svorio augimą (18).
6. Kortizolis
Kortizolis yra steroidinis hormonas, kurį gamina antinksčiai. Tai daugiausia išskiriama, kai esate įtemptas, prislėgtas, nerimastingas, nervingas, piktas, fiziškai sužeistas ir kt.
Vartojant maisto produktus, turinčius aukštą glikemijos indeksą, lėtinį stresą ir miego trūkumą, padidėja kortizolio gamyba. Aukštas kortizolio kiekis sukelia riebalų kaupimąsi pilvo srityje. Šis užburtas ratas yra viena iš pagrindinių svorio augimo priežasčių (19), (20).
7. Testosteronas
Testosteronas yra vyriškas lytinis hormonas, tačiau jį taip pat nedaug išskiria moterų kiaušidės.
Testosteronas padeda deginti riebalus, stiprina kaulus ir raumenis bei gerina libido (21). Dėl padidėjusio riebalinio audinio atsparumas insulinui lemia lytinius hormonus surišančio globulino (SHBG) (baltymo, jungiančio lytinius hormonus) apytaką. Dėl to sumažėja testosterono lygis ir padidėja riebalų kaupimasis (22).
Gyvenimo būdo pokyčiai, testosterono terapija ir reguliarūs fiziniai pratimai gali padėti išlaikyti šį hormoną ir sukelti svorio kritimą.
8. Progesteronas
Šis moteriškas reprodukcinis hormonas padeda palaikyti kūno funkcijas ir valdyti reprodukcinę sveikatą.
Progesterono hormono lygis sumažėja menopauzės metu, esant ūmiam stresui ir vartojant kontraceptines tabletes.
Su žiurkėnais atliktas tyrimas parodė, kad normalus progesterono kiekis padeda sumažinti riebalų masę (23).
Kitas tyrimas, atliktas su žmonėmis, padarė išvadą, kad estrogeno-progesterono terapija padeda sumažinti pilvo riebalų kaupimąsi, pagerina jautrumą insulinui ir sulėtina 2 tipo diabeto progresavimą (24).
Reguliarus fizinis krūvis, streso valdymas ir sveikas gyvenimo būdas gali padėti reguliuoti progesterono kiekį ir svorio padidėjimą.
9. Melatoninas
Melatoninas yra kankorėžinės liaukos išskiriamas hormonas. Jis reguliuoja paros ritmą, ty miego ir pakilimo modelį. Melatonino kiekis organizme linkęs kilti nuo vakaro iki vėlaus vakaro ir atitrūkti ankstų rytą (25).
Prasta miego kokybė sumažina melatonino kiekį, dėl kurio sumažėja fizinis aktyvumas, sukeliamas stresas ir stimuliuojama kortizolio (streso hormono) gamyba. Tai padidina gliukozės apykaitą ir sumažina adiponektino (baltymų hormono, kuris skatina riebalų skaidymąsi) kiekį, dėl kurio padidėja svoris (26), (27).
Žemas melatonino kiekis ir prasta miego kokybė padidina kalorijų kiekį naktį, o tai vėlgi yra susiję su svorio padidėjimu ir padidėjusiu KMI (28).
10. Gliukokortikoidai
Gliukokortikoidai yra steroidiniai hormonai, reguliuojantys jautrumą insulinui ir riebalų rūgščių sintezę. Nesubalansuotas gliukokortikoidų kiekis sukelia svorio padidėjimą ir atsparumą insulinui.
Su žiurkėmis atliktas tyrimas parodė, kad centrinis gliukokortikoidų vartojimas padidina maisto vartojimą ir kūno svorio padidėjimą (29).
Dabar, kai žinote, kurie hormonai sukelia svorio padidėjimą, patikrinkime simptomus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.
Hormoninio svorio augimo simptomai
Dažniausias hormoninio disbalanso simptomas yra svorio padidėjimas, kuris gali sukelti:
- Letargija
- Nuovargis
- Sunkumas miegoti
- Galvos skausmas
- Depresija
- Virškinimo sutrikimai
- Apetito pokytis
- Sausa oda
- Pūstas veidas
- Nerimas
- Seksualinė disfunkcija
Taigi, jei susiduriate su aukščiau išvardytais simptomais, kreipkitės į gydytoją ir eikite į įprastą hormonų patikrą, kad galėtumėte tinkamai valdyti.
Atsakykime į dar vieną dažnai iškylantį klausimą apie hormonų svorio padidėjimą.
Ar pakaitinė hormonų terapija (PHT) sukelia svorio augimą?
Ne visa hormoninė terapija lemia svorio augimą. Hormonai, kurie yra steroidinio pobūdžio, gali sukelti centrinį riebalų kaupimąsi, tačiau tai patvirtinantys įrodymai yra įvairūs ir nėra galutiniai.
Tyrimas, paskelbtas „ Vaisingumas ir sterilumas“, parodė, kad moterys po menopauzės, kurios gydėsi estrogenais ir progestinu, šiek tiek padidino kūno svorį ir riebalų masę (30).
Keletas tyrimų taip pat teigia, kad nuolatinė hormoninė terapija reikšmingų svorio pokyčių nesukelia (31), (32).
Taigi, pasitarkite su gydytoju, jei padidėja svoris. Reguliariai atliekant pilną hormoninį tyrimą, galite lengviau kontroliuoti savo svorį.
Štai kaip jūs galite numesti svorį, kurį sukelia hormonų disbalansas.
Kaip numesti hormonų svorį
Geriausias būdas kontroliuoti hormonų pusiausvyros sutrikimą yra reguliarūs patikrinimai, gyvenimo būdo valdymas ir vaistų vartojimas. Štai ką galite padaryti, kad šiuo metu kontroliuotumėte savo svorį.
- Atlikite kraujo tyrimus, jei padidėja nepageidaujamas svoris.
- Venkite valgyti perdirbto maisto, alkoholio, vėlyvų užkandžių, gazuotų ir dirbtinai saldintų gėrimų ir kt.
- Miegokite tinkamai ir ramiai. Tyrimai parodė, kad trumpa miego trukmė padidina grelino kiekį ir sumažina leptino kiekį organizme, o tai lemia svorio padidėjimą (33).
- Laikykite save hidratuotą, kad išliktumėte sveiki.
- Užpildykite lėkštę daugybe šviežių daržovių, neskaldytų grūdų ir vaisių.
- Reguliariai sportuokite ir sudeginkite daugiau kalorijų.
- Kiekvieną dieną skirkite valandą giliam kvėpavimui, jogai ir meditacijai, kad sumažintumėte stresą.
Išvada
Dėl hormonų disbalanso gali būti sunku mesti svorį. Pasitarkite su gydytoju, jei jums sunku sulieknėti net laikantis sveiko gyvenimo būdo ir laikantis dietos.
Norint gydyti hormonų disbalansą, patariama kas ketvirtį tikrinti savo hormoninį profilį, laikytis sveiko gyvenimo būdo ir sportuoti, kad sudegintumėte daugiau kalorijų.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Kaip atsikratyti hormoninių pilvo riebalų?
Jei turite hormoninių pilvo riebalų, patikrinkite insulino ir steroidų kiekį. Valgykite sveikai, reguliariai mankštinkitės ir vartokite tinkamus vaistus, jei nustatoma, kad yra hormonų disbalansas.
Kuris hormonas padeda numesti svorį?
Jei tinkamai kontroliuojate alkio ir sotumo hormonus, ty greliną ir leptiną, galite lengvai išlaikyti savo svorį.
Ar galiu įgyti hormoninį svorį po 50 metų?
Jei išgyvenate menopauzę arba esate permenopauzinė, svoris padidėja po 50. Estrogenas yra hormonas, kuris šiuo metu reguliuoja jūsų svorį. Dėl menopauzės sumažėja estrogeno lygis, dėl kurio riebalai kaupiasi aplink pilvą ir pilvo apačią.
33 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Fiziologija, endokrininiai hormonai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538498/
- Lovejoy, J C. „Lytinių hormonų įtaka nutukimui per visą moters gyvenimą“. Žurnalas „Moterų sveikata“, t. 7,10 (1998): 1247-56.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9929857
- Schwarzas, Neilas A ir kt. „Svorio kontrolės strategijų apžvalga ir jų poveikis hormonų pusiausvyros reguliavimui“. Mitybos ir metabolizmo žurnalas, t. 2011 (2011): 237932. doi: 10.1155 / 2011/237932
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3147122/
- Fiziologija, skydliaukės hormonas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500006/
- Kaip veikia skydliaukė? Sveikatos priežiūros kokybės ir efektyvumo institutas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279388/
- Sanyal, Debmalya ir Moutusi Raychaudhuri. „Hipotirozė ir nutukimas: intriguojanti grandis“. Indijos endokrinologijos ir metabolizmo žurnalas, t. 20,4 (2016): 554–7. doi: 10.4103 / 2230-8210.183454
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4911848/
- Kinoshita, Hiroyuki ir kt. „Sunki hipotirozė, susijusi su nefroze sergančio paciento edemos laipsniu“. Klinikos ir praktika t. 1,3 e78. 2011 m. Spalio 13 d., Doi: 10.4081 / cp.2011.e78
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3981359/
- Radetti, G ir kt. „Gyvenimo būdo pokyčiai pagerina nutukusių vaikų kūno sudėtį, skydliaukės funkciją ir struktūrą.“ Endokrinologinių tyrimų leidinys, t. 35,3 (2012): 281-5. doi: 10.3275 / 7763
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21623157
- Ahima, Rexford S. „Pakartotinis leptino vaidmuo nutukimo ir svorio metimo srityje“. „Journal of Clinical research“ t. 118,7 (2008): 2380-3. doi: 10.1172 / JCI36284
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2430504/
- Izadi, Vajiheh ir kt. „Maisto suvartojimas ir leptino koncentracija“. ARYA aterosklerozė t. 10,5 (2014): 266–72.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4251481/
- Shapiro, Alexandra ir kt. „Fruktozės sukeltas atsparumas leptinui padidina svorio padidėjimą, atsižvelgiant į tolesnį maitinimą riebiais“. Amerikos fiziologijos žurnalas. Reguliavimo, integracinė ir lyginamoji fiziologija t. 295,5 (2008): R1370-5. doi: 10.1152 / ajpregu.00195.2008
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18703413
- Ahima, Rexford S. „Pakartotinis leptino vaidmuo nutukimo ir svorio metimo srityje“. „Journal of Clinical research“ t. 118,7 (2008): 2380-3. doi: 10.1172 / JCI36284
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2430504/
- Atsparumas insulinui, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507839/
- Cummings, DE ir kt. „Prieš valgį padidėjęs grelino kiekis plazmoje rodo, kad žmonės gali pradėti maistą“. Diabetas t. 50,8 (2001): 1714-9. doi: 10.2337 / diabetas. 50.8.1714
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11473029
- Makris, Marinos C ir kt. „Ghrelin ir nutukimas: spragų nustatymas ir mitų išsklaidymas. Perkainojimas “. In vivo (Atėnai, Graikija) t. 31,6 (2017): 1047-1050. doi: 10.21873 / invivo.11168
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5756630/
- Brownas, LM ir DJ Cleggas. „Pagrindinis estradiolio poveikis vartojant maistą, kūno svorį ir riebumą“. Steroidų biochemijos ir molekulinės biologijos leidinys, t. 122,1-3 (2010): 65-73. doi: 10.1016 / j.jsbmb.2009.12.005
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2889220/
- Cleary, Margot P ir Michaelas E Grossmannas. „Miniatauta: nutukimas ir krūties vėžys: ryšys su estrogenais“. Endokrinologija t. 150,6 (2009): 2537–42. doi: 10.1210 / lt.2009-0070
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2689796/
- McTiernan, Anne ir kt. „KMI ir fizinio aktyvumo santykis su moterų po menopauzės lytiniais hormonais“. Nutukimas (sidabrinis pavasaris, Md.) T. 14,9 (2006): 1662-77. doi: 10.1038 / oby.2006.191
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17030978
- . van der Valk, Eline S ir kt. "Stresas ir nutukimas: ar yra daugiau imlių asmenų?" Dabartinės nutukimo ataskaitos t. 7,2 (2018): 193-203. doi: 10.1007 / s13679-018-0306-y
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5958156/
- Rossumas, Elisabeth FC van. „Nutukimas ir kortizolis: naujos perspektyvos sena tema“. „Wiley Online Library“, John Wiley & Sons, Ltd, 2017 m. Vasario 23 d., Onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/oby.21774.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/oby.21774
- Fiziologija, testosteronas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526128/
- Fui, Markas Ng Tangas ir kt. „Sumažėjęs testosteronas vyrų nutukimui: mechanizmai, sergamumas ir valdymas“. Azijos žurnalas andrologija t. 16,2 (2014): 223-31. doi: 10.4103 / 1008-682X.122365
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3955331/
- Bhatia, AJ ir GN Wade'as. "Progesteronas gali arba padidinti, ir sumažinti kiaušialąstėmis pašalintų Sirijos žiurkėnų svorio padidėjimą ir riebalų padidėjimą." Fiziologija ir elgesys t. 46,2 (1989): 273-8. doi: 10.1016 / 0031-9384 (89) 90267-9
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2602469
- „Supratimas apie svorio padidėjimą menopauzėje“. Taylor ir Francis,
www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13697137.2012.707385
- Grivasas, Theodorosas B ir Olga D Savvidou. „Melatoninas yra„ nakties šviesa “žmogaus biologijoje ir paauglių idiopatinėje skoliozėje.“ Skoliozė t. 2 6. 2007 m. Balandžio 4 d., Doi: 10.1186 / 1748-7161-2-6
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1855314/
- Gupta, Neeraj K ir kt. "Ar nutukimas yra susijęs su prasta paauglių miego kokybe?" Amerikos žmogaus biologijos žurnalas: oficialus Žmogaus biologijos tarybos žurnalas t. 14,6 (2002): 762-8. doi: 10.1002 / ajhb.10093
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12400037
- Patel, Sanjay R ir Frank B Hu. „Trumpa miego trukmė ir svorio padidėjimas: sisteminga apžvalga“. Nutukimas (sidabrinis pavasaris, Md.) T. 16,3 (2008): 643–53. doi: 10.1038 / oby.2007.118
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2723045/
- Greer, Stephanie M ir kt. „Miego trūkumo įtaka maisto troškimui žmogaus smegenyse“. Gamtos komunikacijos t. 4 (2013): 2259. doi: 10.1038 / ncomms3259
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3763921/
- Veyrat-Durebex, Christelle ir kt. „Centrinis gliukokortikoidų vartojimas skatina svorio augimą ir padidintą 1 tipo hidroksisteroido dehidrogenazės 1 tipo išraišką baltojo riebalinio audinio srityje“. „PLOS ONE“, Viešoji mokslo biblioteka, journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0034002.
journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0034002
- Reubinoff, BE ir kt. „Pakaitinės hormonų terapijos poveikis ankstyvų moterų po menopauzės svoriui, kūno sudėčiai, riebalų pasiskirstymui ir maisto vartojimui: perspektyvinis tyrimas“. Vaisingumas ir sterilumas t. 64,5 (1995): 963-8. doi: 10.1016 / s0015-0282 (16) 57910-2
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7589642
- Guthrie, JR ir kt. „Svorio padidėjimas ir menopauzė: 5 metų perspektyvinis tyrimas“. Climacteric: Tarptautinės menopauzės draugijos žurnalas t. 2,3 (1999): 205-11. doi: 10.3109 / 13697139909038063
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11910598
- Normanas, RJ ir kt. „Pakaitinė estrogeno ir progestogeno hormonų terapija moterims menopauzėje ir po menopauzės: svorio ir kūno riebalų pasiskirstymas“. Cochrane'o sisteminių apžvalgų duomenų bazė, 2 (2000): CD001018. doi: 10.1002 / 14651858.CD001018
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10796730
- Taheri, Shahrad ir kt. „Trumpa miego trukmė siejama su sumažėjusiu leptinu, padidėjusiu grelinu ir padidėjusiu kūno masės indeksu“. PLoS medicina t. 1,3 (2004): e62. doi: 10.1371 / journal.pmed.0010062
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC535701/