Turinys:
- Kas yra baltosios strijos?
- Kokios yra baltųjų strijų priežastys?
- Kaip gydyti baltąsias strijas
- Bendros medicininio gydymo galimybės
- 1. Mikrodermabrazija
- 2. Mikronedelis
- 3. Lazerio terapija
- 4. Vietinis gydymas
- 5. Kosmetinė chirurgija
- Namų gynimo būdai baltosioms strijoms gydyti
- 1. Kartaus migdolų aliejus
- 2. Hialurono rūgštis
- 3. Mergelių kokosų aliejus
- 4. Alijošius
- 5. Kakavos sviestas
- Dažnai užduodami klausimai
- 7 šaltiniai
Strijos yra odos randų rūšis. Jų turi beveik visi. Šie randai nekelia jokio pavojaus sveikatai, tačiau kelia nerimą daugeliui žmonių, nes neatrodo puikūs. Strijų spalva priklauso nuo to, kiek jiems metų, o baltos - senesnės. Negalite atsikratyti baltų strijų, tačiau galite pabandyti sumažinti jų išvaizdą. Šiame straipsnyje aptarėme viską, ką reikia žinoti apie baltas strijas ir jų išvaizdos valdymo būdus.
Kas yra baltosios strijos?
„Shutterstock“
Pradiniame etape strijų rausvas arba violetinis atspalvis. Tačiau, kai jie pradeda senti, jie tampa balti. Galite pasakyti, kiek metų yra jūsų strijų spalva, pasikeitus jų spalvai.
Kai strijos yra naujai suformuotos, jos yra raudonos. Taip yra dėl matomų kraujagyslių, esančių tiesiai po jūsų odos paviršiumi. Raudonos strijos greitai reaguoja į gydymą ir lengvai gyja.
Baltos strijos arba (striae alba) yra vyresnės. Laikui bėgant kraujagyslės po ištempta oda tampa siauresnės ir mažiau reaguoja į gydymą. Jie nebeskatina kolageno gamybos, kad padengtų randus. Štai kodėl baltas strijas sunku gydyti. Beveik neįmanoma jų visiškai atsikratyti. Tačiau reguliariai gydant, jie gali šiek tiek išnykti.
Yra keletas veiksnių, atsakingų už jūsų strijas. Patikrinkite juos žemiau.
Kokios yra baltųjų strijų priežastys?
Strijos atsiranda, kai oda greitai išsitempia. Kai jūsų oda išsitempia, sutrinka elastinių skaidulų tinklas jūsų dermoje (viduriniame odos sluoksnyje). Elastiniai pluoštai suteikia odai elastingumo, kad, ištempus, ji vėl sugrįžtų į ankstesnę formą. Kai atsiranda strijų, jūsų oda automatiškai bando atitaisyti pažeistus elastinius pluoštus. Tačiau jūsų kūnas gali jų ne visai išgydyti, o žymės lieka. Keli veiksniai gali sukelti jūsų odos tempimą ir palikti žymes:
- Nėštumas: nėštumo metu oda išsitempia, kad atsirastų vietos kūdikiui.
- Svorio metimas ar svorio padidėjimas: greitai priaugant ar numetant svorio gali atsirasti strijų. Paaugliai, kurie greitai auga, taip pat gali gauti strijų.
- Kultūrizmas: spartus raumenų audinio dydžio padidėjimas gali palikti strijų.
- Kortikosteroidai: Kortikosteroidų vartojimas ant odos ilgą laiką gali sumažinti jūsų odos gebėjimą išsitiesti ir sukelti strijų.
- Krūtų implantai: tokio tipo operacijos gali patempti odą ir palikti pėdsakus.
- Antinksčių sutrikimai: Jei sergate Marfano sindromu, Kušingo sindromu ar Ehlers-Danlos sindromu, ant odos galite pamatyti strijų.
- Genetika: jei jūsų šeimoje yra strijų, jas taip pat galite išplėtoti.
Taigi, ar įmanoma atsikratyti baltų strijų? Gal būt. Taip yra todėl, kad dauguma galimų gydymo būdų skiriami ankstyvosioms strijoms, kurias lengviau gydyti. Peržiūrėkite kitą skyrių, kad sužinotumėte, ką galite padaryti, kad išnyktų baltų strijų išvaizda.
Kaip gydyti baltąsias strijas
Įrodymai apie baltų strijų gydymą yra minimalūs ir turi prieštaringus rezultatus. Gydymo metodai, veikiantys ankstyvas strijas, gali neduoti panašių rezultatų ir vėlyvose strijose (striae alba). Tačiau vis tiek galite išbandyti šias gydymo galimybes.
Bendros medicininio gydymo galimybės
1. Mikrodermabrazija
Tai neskausminga procedūra, kai sveikatos priežiūros ekspertas naudoja į lazdelę panašų prietaisą su antgaliu, kuriame yra mažyčių kristalų. Ši lazdelė švelniai patrinama ant odos, kad ją nušveistų, pašalintų negyvas odos ląsteles ir paskatintų kolageno gamybą. Norėdami gauti norimus rezultatus, turite atlikti keletą sesijų.
Kelių tyrimų metu nustatyta, kad mikrodermabrazija veiksmingai pagerina ankstyvų (raudonų) strijų išvaizdą (1). Todėl galite išbandyti šį gydymą ant baltų strijų. Jums gali tekti atlikti kelis seansus, kad pamatytumėte kai kuriuos rezultatus.
2. Mikronedelis
Šiame procese naudojamas į lazdelę panašus įtaisas su mažytėmis adatomis. Adatos įsmeigiamos į gydomą vietą, kad padidėtų kolageno gamyba. Tai padeda užgožti randus ir pagerinti odos išvaizdą.
Tyrime, kuriame dalyvavo korėjietės, nustatyta, kad mikromedelis yra veiksmingas gydant ankstyvąsias ir vėlyvąsias strijas (2). Iš tikrųjų buvo nustatyta, kad mikronedeliavimas yra efektyvesnis nei mikrodermabrazija gydant strijas (1).
3. Lazerio terapija
Lazerio terapija dažnai naudojama siekiant sumažinti randų ir žymių atsiradimą. Yra įvairių tipų lazeriai, kurie naudojami atsižvelgiant į jūsų randų sunkumą ir odos būklę.
Tyrimo metu dešimt moterų („Fitzpatrick“ odos tipai III – V) su baltomis strijomis keturis kartus, kas 4 savaites, gydydavo neabliaciniu 1540 nm frakciniu lazeriu. Jų strijų išvaizda pagerėjo nuo 1 iki 24%. Po gydymo po uždegiminės hiperpigmentacijos patyrė tik viena moteris (1).
Taip pat nustatyta, kad dalinis CO2 lazeris (10 600 nm) veiksmingai pagerina baltųjų strijų išvaizdą pacientams, sergantiems Fitzpatrick III ir IV tipo odomis). Taip pat nustatyta, kad naudingas impulsinių dažų lazerio ir frakcinio CO2 lazerio derinys (1).
4. Vietinis gydymas
Nėra tyrimų, kurie įrodytų vietinių gydymo būdų (tepalų ir namų gynimo priemonių, tokių kaip migdolų aliejus, kakavos sviestas ir kt.), Efektyvumą ant strijų. Vietiniai gydymo būdai gali šiek tiek paveikti strijas ne dėl jų sudedamųjų dalių, o dėl drėkinimo efekto (1).
Tretinoino (vitamino A darinio) naudojimas parodė prieštaringus rezultatus. Keturių klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad tretinoinas veiksmingai gerina ankstyvąsias strijas, tačiau yra neveiksmingas baltosioms strijoms. Kai kurie kiti tyrimai, kuriuose buvo įvertintas tretinoino poveikis strijoms (tipas nenurodytas), parodė, kad jis veiksmingai pagerina jų išvaizdą (3).
5. Kosmetinė chirurgija
Eiti po peiliu yra dar viena galimybė pagerinti strijų išvaizdą. Kosmetinės chirurgijos pasirinkimas priklauso nuo kūno dalies, kurioje turite strijų. Tai brangu, o pati operacija gali palikti naujus savo randus.
Mes jau sakėme, kad natūralios ir naminės priemonės gali tik švelniai paveikti strijas dėl jų drėkinamojo poveikio. Taigi, gerai drėkinama vieta gali būti būdas pagerinti strijų išvaizdą. Štai keletas variantų, kuriuos galite išbandyti.
Namų gynimo būdai baltosioms strijoms gydyti
Pastaba: Nėra jokių mokslinių įrodymų, kad šios namų gynimo priemonės gydytų baltas strijas.
1. Kartaus migdolų aliejus
Nėštumo metu 15 minučių kasdien masažuojant pilvą karčiuoju migdolų aliejumi, gali sumažėti strijų išsivystymas. Tyrimas parodė, kad masažo veiksmas, o ne migdolų aliejaus naudojimas, buvo atsakingas už rezultatus (4) Tačiau nėra duomenų, kad jis galėtų gydyti baltąsias (vėlyvas) strijas. Nepaisant to, migdolų aliejus turi drėkinamųjų savybių, todėl galite reguliariai drėkinti ženklus migdolų aliejumi, kad pagerintumėte strijų išvaizdą.
2. Hialurono rūgštis
Hialurono rūgštis turi drėkinamųjų savybių ir dažnai naudojama siekiant užkirsti kelią odos senėjimui (5). Ši drėkinanti hialurono rūgšties savybė gali padėti sumažinti strijų išvaizdą.
3. Mergelių kokosų aliejus
Keralos universiteto atliktas tyrimas su žiurkėmis parodė, kad pirmojo spaudimo kokosų aliejus padeda išgydyti iškirpimo žaizdas, skatindamas kolageno gamybą (6). Jis taip pat turi priešuždegiminių savybių (3). Todėl tai gali padėti išlaikyti jūsų odos drėkinimą ir pagerinti baltų strijų išvaizdą.
4. Alijošius
Alijošius turi drėkinamųjų savybių ir padeda išlaikyti jūsų odą minkštą ir sveiką. Tai taip pat skatina kolageno ir elastino gamybą, padaro jūsų odą elastingesnę ir užkerta kelią senėjimo požymiams (7). Tai daro potencialiai idealų ingredientą baltosioms strijoms gydyti.
5. Kakavos sviestas
Nors tyrimai parodė, kad kakavos sviestas nėra veiksmingas gydant baltas strijas, jis padeda išlaikyti jūsų odos drėkinimą ir sumažina hiperpigmentaciją (3). Šios savybės gali išlaikyti jūsų odą minkštą ir sumažinti niežėjimą aplink baltas strijų.
Jokios medicininės procedūros, receptiniai vaistai ar namų gynimo priemonės negali visiškai išnykti strijų. Daugelis galimų gydymo metodų efektyvumą vertinančių tyrimų nėra galutiniai ir turi prieštaringus rezultatus. Geriausias įmanomas būdas išvengti baltų strijų yra jų gydymas pradinėse stadijose. Tai gali jiems neužkirsti kelio, tačiau gali labai sumažinti jų išvaizdą.
Dažnai užduodami klausimai
Ar visos strijos tampa baltos?
Taip. Senstant strijoms, jos tampa baltos.
Kuo skiriasi baltos ir raudonos strijos?
Šviežios strijos dažniausiai būna raudonos dėl matomų kraujagyslių po oda. Pagyvenę jie tampa balti, nes kraujagyslės siaurėja.
Ar baltos strijos praeina?
Ne visai. Tinkamai gydant, jie gali šiek tiek išblukti, tačiau jie neišnyksta visiškai.
Per kiek laiko išnyksta strijos?
Tai priklauso nuo to, kaip jūsų oda gydo ir kaip ji atgauna pradinę formą, kai ji buvo ištempta. Tinkamai gydant, galite tikėtis, kad strijos išnyks per 6–12 mėnesių.
7 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Strijų gydymas (daugiausia dėmesio skiriant striae rubrae), žurnalas „Odos ir estetinė chirurgija“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5782435/
- Striae distensae gydymas naudojant adatų terapiją: bandomasis tyrimas, Dermatologinė chirurgija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22913429
- Aktualus striae distensae (strijų) valdymas: striae rubrae ir albae prevencija ir terapija, Europos dermatologijos ir venerologijos akademijos leidinys, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5057295/
- Kartaus migdolų aliejaus ir masažo poveikis pirmakaulių moterų striae gravidarum, Journal of Clinical Nursing, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22594386
- Hialurono rūgštis: pagrindinė odos senėjimo molekulė, Dermato-endokrinologija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/
- Mergelių kokosų aliejaus vietinio vartojimo poveikis odos komponentams ir antioksidacinei būklei gydant odos žaizdas jaunoms žiurkėms, Odos farmakologija ir fiziologija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20523108
- Alijošius: trumpa apžvalga, Indian Journal of Dermatology, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/