Turinys:
- Kas yra mitybos trūkumas?
- Kokie yra dažniausiai pasitaikantys maistinių medžiagų trūkumai?
- 1. Geležies trūkumas (sukelia anemiją)
- 2. Jodo trūkumas (sukelia strumą ir hipotirozę)
- 3. Vitamino A trūkumas (sukelia naktinį apakimą)
- 4. Vitamino B komplekso trūkumas
- 5. Vitamino C trūkumas (sukelia skorbutą)
- 6. Vitamino D trūkumas (sukelia rachitą ir osteomaliaciją)
- 7. Kalcio trūkumas (sukelia hipokalcemiją)
- 8. Magnio trūkumas (sukelia hipomagnezemiją)
- 9. Cinko trūkumas
- Maistinių medžiagų trūkumas - ar jums gresia pavojus?
Kas penkta mirtis yra susijusi su netinkama mityba ir mityba (1). Tai lemia daugiau nei 678 000 mirčių per metus JAV (2).
Ši statistika atskleidžia nerimą keliantį faktą. Mūsų dietos nėra tokios, kokios turėtų būti. Jiems trūksta tinkamų maistinių medžiagų, ir tai gali būti problema. Šiame įraše aptarsime 10 dažniausiai pasitaikančių mitybos trūkumų, jų simptomus ir tai, ką galite padaryti, kad jų išvengtumėte / gydytumėte.
Kas yra mitybos trūkumas?
Jūsų organizmui reikalingi keli vitaminai ir mineralai, kad veiktų optimaliai ir būtų galima išvengti ligų. Šie vitaminai ir mineralai vadinami mikroelementais.
Mitybos trūkumas atsiranda, kai jūsų kūnas negauna arba negali absorbuoti konkrečios maistinės medžiagos reikiamame kiekyje. Jei tai užsitęsia, tai gali sukelti pavojų.
Mikroelementų jūsų organizmas negali gaminti. Jų turite įsigyti laikydamiesi dietos (3). Kai kurie labai dažni maistinių medžiagų trūkumai yra vitamino A, jodo, folatų ir geležies trūkumas, kuris gali sukelti pražūtingas pasekmes.
Šios pasekmės apima pažeistą pažinimą, vainikinių arterijų ligas, akių ligas, infekcijas, vėžį, diabetą, uždegimą, nutukimą, be kita ko (4), (5).
Taigi svarbu užkirsti kelią trūkumams tiesiai į jų kelią. Vienas iš būdų tai padaryti yra nustatyti bendrus simptomus. Šie simptomai gali būti nuovargis, blyškesnė oda, mieguistumas, kvėpavimo sutrikimai, širdies plakimas, prasta koncentracija, sąnarių dilgčiojimas ar tirpimas, plaukų slinkimas ir apsvaigimas.
Kitas žingsnis - geriau suprasti maistinių medžiagų trūkumą.
Kokie yra dažniausiai pasitaikantys maistinių medžiagų trūkumai?
1. Geležies trūkumas (sukelia anemiją)
Jums gali būti geležies stokos anemija, jei pasireiškia šie simptomai (6):
- Blyški oda
- Didelis nuovargis
- Trapūs nagai
- Krūtinės skausmas ir dusulys (lydimas greito širdies plakimo)
- Šaltos rankos ir kojos
- Liežuvio uždegimas
- Neįprastas potraukis maistingoms medžiagoms, tokioms kaip ledas ar purvas
- Galvos skausmas ir galvos svaigimas
Kai jūsų organizme nepakanka geležies hemoglobinui gaminti, galite išsivystyti geležies stokos anemija. Hemoglobinas padeda pernešti deguonį visame kūne (7).
Kraujo netekimas yra viena pagrindinių geležies trūkumo priežasčių. Moterims kyla didesnė rizika, nes menstruacijų metu jos netenka kraujo. Net geležies trūkumas dietoje gali sukelti šį trūkumą.
Vegetarams ar veganams, menstruacijomis besilaukiančioms ir nėščioms moterims bei asmenims, kurie dažniau aukoja kraują, padidėja geležies trūkumo rizika (6).
Geriausi gydymo būdai yra geležies papildų vartojimas ir dietos praturtinimas maisto produktais, kuriuose gausu geležies. Kiti metodai yra intraveniniai geležies ar raudonųjų kraujo kūnelių perpylimai, kurie naudojami sunkiais geležies stokos anemijos atvejais.
Turtingiausi hemo geležies šaltiniai yra liesa mėsa ir jūros gėrybės. Heminė geležis yra geležies forma, randama mėsoje, paukštienoje ir jūros gėrybėse - ir lengviau absorbuojama organizme (9).
Ne hemo geležies šaltiniai yra riešutai, pupelės ir daržovės (ypač špinatai) (10).
Vienoje stiprintų pusryčių košių porcijoje yra apie 18 miligramų geležies, o tai atitinka 100% dienos poreikio. Trijose uncijose keptų jautienos kepenų yra 5 miligramai geležies, o tai atitinka 28% dienos poreikio. Pusėje puodelio virtų špinatų yra 3 miligramai geležies, tenkinantys 17% dienos poreikio (10).
Į dietą įtraukti geležį yra paprasta. Į savo pusryčių sumuštinį arba makaronus ir sriubas galite įdėti špinatų. Jei labiau mėgstate mėsą, galite sujungti 1 svarą maltos jautienos su 1/3 svaro smulkiai supjaustytų jautienos kepenų. Įpilkite šiek tiek česnako miltelių, svogūnų, druskos ir pipirų. Tai galite naudoti mėsos kukuliams gaminti.
2. Jodo trūkumas (sukelia strumą ir hipotirozę)
Jums gali būti jodo trūkumas, jei pasireiškia šie simptomai (11):
- Goiteris, apibūdinantis padidėjusią skydliaukę
- Nuovargis
- Vidurių užkietėjimas
- Pūstas veidas
- Raumenų silpnumas
- Sausa oda
- Raumenų skausmai ir švelnumas
- Ploni plaukai
- Depresija
- Sutrinka atmintis
- Svorio priaugimas
- Padidėjęs jautrumas šalčiui
- Nereguliarios mėnesinės
- Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje
Jodo trūkumas atsiranda tada, kai per dietą nevartojate pakankamai jodo. Moterims hipotirozė pasireiškia labiau nei vyrams. Kiti asmenys, kuriems yra didesnė tikimybė susirgti šia liga, yra tie, kurie anksčiau turėjo skydliaukės problemų, tie, kuriems buvo atlikta operacija skydliaukės problemai ištaisyti, ir tie, kuriems šeimoje buvo skydliaukės ligų.
Jautrūs net tie, kuriems skydliaukė, kaklas ar krūtinė buvo gydomi radiacija. Nėščioms moterims ir moterims apskritai dažniausiai trūksta jodo (11).
Geriausias būdas išvengti jodo trūkumo yra maisto produktų, kuriuose gausu maistinių medžiagų, vartojimas. Masiniu mastu druska ir duona buvo praturtinti jodu (12). Taip pat yra jodo papildų, kuriuos galite vartoti pasitarę su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.
Jūros dumbliai yra turtingiausias jodo šaltinis. Vos 1 g jūros dumblių yra nuo 16 iki 1984 mcg jodo, tenkinantis 11–1989% dienos poreikio. Trijose uncijose keptos menkės yra 99 mcg jodo, kuris atitinka 66% dienos poreikio. Viename puodelyje paprasto neriebaus jogurto yra 75 mcg jodo, tenkinantis 50% dienos maisto poreikio (13).
Kaip greitą vakarinį užkandį galite išgerti puodelį neriebaus jogurto. Į savo vakarinį kokteilį taip pat galite pridėti miltelių pavidalo jūros dumblių (vadinamų spirulina).
Taip pat galite patikrinti seleno suvartojimą, nes jis yra stipriai susijęs su jodo koncentracija serume. Selenas vaidina svarbų vaidmenį skydliaukės hormono sintezėje ir metabolizme (14).
Brazilijos riešutų įtraukimas į savo mitybą gali padėti padidinti seleno kiekį. Vis dėlto būkite atsargūs dėl perteklinio vartojimo. Reguliariai vartojant, jie gali sukelti seleno toksiškumą (14).
3. Vitamino A trūkumas (sukelia naktinį apakimą)
Jums gali būti vitamino A trūkumas, jei pasireiškia šie simptomai (15):
- Sausa ir žvynuota oda
- Sausos akys
- Miglota ragena
- Uždegusios akys
- Naktinis aklumas
Tinkamo maisto kiekio trūkumas yra didžiausia vitamino A trūkumo priežastis. Žmonės tose vietose, kur ryžiai yra pagrindinis maistas, taip pat gali patirti simptomų - turint omenyje, kad ryžiuose nėra beta-karotino.
Tam tikros sveikatos būklės, tokios kaip celiakija, lėtinis viduriavimas, cistinė fibrozė ir cirozė, gali sutrikdyti vitamino A absorbciją organizme (15).
Kūdikiams, vaikams, nėščioms ir maitinančioms moterims yra didesnė vitamino A trūkumo rizika. Asmenims, sergantiems cistine fibroze, taip pat yra didesnė rizika (16).
Geriamasis vitaminas A gali būti perspektyvus trūkumo gydymo būdas, ypač jei simptomai yra sunkūs arba priežastis yra malabsorbcija. Tai taip pat gali būti beta karotino papildai. Tačiau nepamirškite, kad beta-karotino papildai buvo susiję su padidėjusia tam tikrų vėžio rizika (15).
Regėjimo praradimas, kurį sukelia randai, yra išimtis ir jo negalima pakeisti papildant (17). Taigi geriau išvengti tokio trūkumo užtikrinant, kad dietos metu suvartojate pakankamai vitamino.
Saldžiosios bulvės yra turtingiausias natūralus vitamino A šaltinis. Vienoje iš keptų saldžiųjų bulvių yra 28 058 TV vitamino A, o tai atitinka didžiulį 561% dienos poreikio.
Jautienos kepenys yra dar vienas puikus šaltinis - 3 uncijos keptų kepenų siūlo 22 175 TV vitamino A, tenkinantį 444% dienos poreikio (16). Pusėje puodelio virtų špinatų yra 11 458 TV vitamino A, ir tai atitinka 229% dienos poreikio (16).
Į savo racioną galite įtraukti saldžiųjų bulvių, gamindami jas kaip naminių paukščių ar mėsos patiekalų priedą. Taip pat galite sutrinti saldžiųjų bulvių ir jas gardinti skaniu aukštos kokybės ožkos sūrio deriniu. Špinatai yra puikus jūsų pusryčių sumuštinio priedas.
4. Vitamino B komplekso trūkumas
B kompleksas yra B grupės vitaminų derinys. Bet kurio iš jų trūkumas gali sukelti problemų.
Vitamino B1 arba tiamino trūkumas sukelia avitaminozę. Beriberiui būdingos jutimo, reflekso ir motorikos funkcijos. Tai taip pat gali sukelti stazinį širdies nepakankamumą, sukelti apatinių galūnių edemą ir tam tikrais atvejais net mirtį (18). Didesnė rizika yra asmenims, vartojantiems alkoholį, sergantiems cukriniu diabetu, vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kuriems buvo atlikta bariatrinė operacija.
Vitamino B3 arba niacino trūkumas sukelia pelagrą. Šiai būklei būdingas viduriavimas, silpnaprotystė ir jautrus saulei dermatitas. Negydoma pelagra gali sukelti mirtį (19).
Vitamino B7 arba biotino trūkumas sukelia plaukų slinkimą ir bėrimus aplink akis, nosį ir burną. Tai taip pat gali sukelti odos infekcijas ir, retais atvejais, traukulius (20).
Vitamino B12 (dar vadinamo kobalaminu) trūkumas gali sukelti nuovargį, apetito praradimą, svorio kritimą, vidurių užkietėjimą ir nervų problemas. Kiti simptomai gali būti depresija ir sumišimas (21).
Folatas yra dar vienas B komplekso vitaminas, kurio trūkumas gali sukelti rimtų komplikacijų. Simptomai yra silpnumas, sunku susikaupti ir dusulys. Tai taip pat gali sukelti virškinimo trakto problemų (22).
Moterims dėl folatų trūkumo padidėja rizika pagimdyti kūdikius su nervinio vamzdelio defektais. Nepakankama motinos folatų būklė taip pat gali sukelti mažą kūdikio gimimo svorį, priešlaikinį gimdymą ir vaisiaus augimo sulėtėjimą (22).
Asmenims, turintiems alkoholio vartojimo sutrikimų, ir nėščioms moterims (arba vaisingo amžiaus) gresia folatų trūkumas.
Maistas, kuriame gausu B grupės vitaminų, yra stiprinti grūdai, kiaulienos kotletai, liesa jautiena, tunas, kiaušiniai ir virti špinatai (18).
5. Vitamino C trūkumas (sukelia skorbutą)
Jums gali būti vitamino C trūkumas, jei pasireiškia šie simptomai (23):
- Depresija
- Nuovargis
- Bėrimai
- Sutriko žaizdų gijimas
- Dantenų uždegimas
- Svorio metimas
- Dirglumas
- Skorbutas (būdingas kraujavimas iš dantenų ir anksčiau užgijusių žaizdų atidarymas)
Pagrindinė skorbuto priežastis yra nepakankamas vitamino C vartojimas. Didelės rizikos grupei priskiriami žmonės, priklausomi nuo alkoholio ir rūkymo, netinkamai besilaikantys dietos ir sunkios psichinės ligos. Net žmonėms, kuriems atliekama dializė, gresia pavojus, nes gydymo procese vitaminas C netenka (24).
Gydymas paprastai apima didelę vitamino C dozę reguliariai (25).
Taip pat padeda papildyti dietą maisto produktais, kuriuose gausu vitamino C. Trys ketvirtadaliai puodelio apelsinų sulčių yra 93 mg vitamino C, tenkinantys 155% dienos poreikio. Vidutiniškai apelsine yra apie 70 mg vitamino, tenkinantis 117% dienos poreikio (26). Kiti šaltiniai yra brokoliai, bulvės ir žiediniai kopūstai.
Per dieną turėdami apelsiną, turėtumėte pasirūpinti vitamino C poreikiu. Vakaro salotose galite mesti brokolius, bulves ir apelsino skilteles.
6. Vitamino D trūkumas (sukelia rachitą ir osteomaliaciją)
Jums gali būti vitamino D trūkumas, jei pasireiškia šie simptomai (27):
- Kaulų skausmas
- Apibendrintas silpnumas
- Mialgija (raumenų grupės skausmas)
Trūkumą lemia kelios priežastys, kurios taip pat gali būti rizikos veiksniai. Kai kurie iš jų apima ribotą saulės spindulių poveikį, tamsią odą arba uždegiminę žarnyno ligą ar kitas sąlygas, kurios sukelia maistinės medžiagos absorbcijos sutrikimą (28).
Veganams ir vegetarams taip pat gali būti didelė rizika, nes dauguma natūralių vitamino D maisto šaltinių yra žuvis, pieno produktai ir paukštiena.
Gydant vitamino D trūkumą, aštuonias savaites gali reikėti gerti 50 000 TV vitamino D 2 per savaitę (29).
Tinkamas maisto produktų įtraukimas į dietą (išskyrus įprastą ryto saulės poveikį) yra geriausias būdas išvengti vitamino D trūkumo.
Trijose uncose virtos lašišos yra 447 TV vitamino D, o tai atitinka 112% dienos poreikio. Trys uncijos konservuotų tunų žuvų turi 154 TV vitamino ir atitinka 39% dienos poreikio (30). Kiti geri šaltiniai yra pienas, jogurtas, kiaušiniai ir jautienos kepenys.
Pusryčiams galite užsisakyti tuno konservų arba į savo patiekalus įtraukti kiaušinius ir pieną. Jei esate vegetaras, eikite į apelsinų sultis, sustiprintas vitaminu D (patikrinkite etiketę). Viename puodelyje sustiprintų apelsinų sulčių yra 137 TV vitamino D ir ji atitinka 34% dienos poreikio (30).
7. Kalcio trūkumas (sukelia hipokalcemiją)
Jums gali būti kalcio trūkumas, jei pasireiškia šie simptomai (31):
- Sumišimas
- Nuovargis
- Nerimas
- Trapūs nagai
- Sutrikusi koncentracija
- Bloga atmintis
- Sausa oda
- Šiurkštūs plaukai
- Plykimas
- Raumenų mėšlungis ir raumenų silpnumas
Hipokalcemiją gali sukelti keli veiksniai. Tai yra nepakankamas kalcio kiekis maiste, saulės spindulių nebuvimas, lėtinė inkstų liga, kepenų liga ar kepenų cirozė ir sumažėjęs kalcio pasisavinimas žarnyne (31). Vitamino D trūkumas taip pat gali sukelti hipokalcemiją (32).
Tarp asmenų, kuriems gresia kalcio trūkumas, yra moterys po menopauzės, asmenys, netoleruojantys laktozės, ir vegetarai (33). Hipokalcemijos gydymas paprastai apima geriamuosius kalcio ir vitamino D priedus (34).
Paprastas, neriebus jogurtas yra turtingiausias kalcio šaltinis. Aštuoniose uncijos jogurto yra 415 miligramai kalcio, tenkinantys 42% dienos poreikio. Aštuoniose uncijose neriebaus pieno yra 299 miligramai kalcio, tenkinantys 30% dienos poreikio (33).
Dar viena gera galimybė yra kalcio stiprintos apelsinų sultys. Būtinai patikrinkite etiketes. Šešiuose uncijose sulčių yra 261 miligramas kalcio, tenkinantis 26% dienos poreikio (33).
8. Magnio trūkumas (sukelia hipomagnezemiją)
Jums gali būti magnio trūkumas, jei pasireiškia šie simptomai (35):
- Vėmimas
- Pykinimas
- Nuovargis
- Silpnumas
- Apetito praradimas
- Tirpimas
- Priepuoliai
- Nenormalus širdies ritmas
- Dilgčiojimas
- Mėšlungis
Pagrindinė magnio priežastis yra nepakankamas mityba. Malabsorbcija taip pat gali būti kita priežastis. Perteklinis alkoholio vartojimas ir ilgalaikis viduriavimas taip pat gali sukelti magnio trūkumą (36).
Žmonės, kuriems yra didelė šio trūkumo rizika, yra priklausomi nuo alkoholio, asmenys, sergantys cukriniu diabetu ar virškinimo trakto problemomis, ir vyresni suaugusieji (35).
Magnio vartojimas per burną yra dažniausia gydymo forma (36).
Sunkus magnio trūkumas taip pat gali sukelti kalcio ar kalio trūkumą (atsižvelgiant į mineralinės homeostazės sutrikimą), o tai gali sukelti papildomų problemų (35). Homeostazė yra stabilios pusiausvyros arba pusiausvyros būsena.
Maisto, kuriame gausu magnio, įtraukimas į dietą yra geriausias būdas išvengti šio trūkumo. Riešutai yra vieni turtingiausių magnio šaltinių. Vienoje uncijoje sausų skrudintų migdolų (23 gramai) yra 80 miligramų magnio, tenkinant 20% dienos poreikio. Panašiame sausų skrudintų anakardžių kiekyje yra 74 miligramai magnio, tenkinantys 19% dienos poreikio (35). Kiti šaltiniai yra špinatai, žemės riešutai ir rudieji ryžiai.
Į savo vakaro salotas galite įtraukti migdolus ar anakardžius arba pabarstyti jais kokteilį. Savo ryžių produktuose taip pat galite pakeisti baltus ryžius rudaisiais.
9. Cinko trūkumas
Jums gali būti cinko trūkumas, jei pasireiškia šie simptomai (37):
- Apetito praradimas
- Susilpnėjusi imuninė sistema
- Plaukų slinkimas
- Viduriavimas
- Letargija
- Lėtas žaizdų gijimas
- Nepaaiškinamas svorio kritimas
Alkoholizmas yra viena pagrindinių cinko trūkumo priežasčių. Kitos priežastys yra lėtinė inkstų liga, diabetas, kepenų ar kasos sutrikimai ir pjautuvinių ląstelių liga (37).
Tarp didesnės rizikos asmenų yra priklausomi nuo alkoholio, vegetarai, asmenys, turintys virškinimo trakto problemų, nėščios ar maitinančios moterys (38).
Gydant cinko trūkumą, gali būti vartojami cinko papildai. Maisto, kuriame gausu cinko, vartojimas taip pat veikia nuostabiai.
Austrės yra turtingiausi cinko šaltiniai. Trys uncijos virtų ir keptų austrių turi 74 miligramus cinko, tenkinantį 493% dienos poreikio. Trijose uncose virtų krabų yra apie 6,5 g cinko, o tai atitinka 43% dienos poreikio. Keptos pupelės ir moliūgų sėklos taip pat yra geri cinko šaltiniai (38).
Norėdami padidinti cinko kiekį, į makaronų patiekalus galite pridėti virtų austrių. Jų taip pat galite pridėti prie jūros gėrybių sriubų ir troškinių. Vegetarai į savo vakarinių daržovių salotas gali įdėti keptų pupelių ar moliūgų sėklų. Jūs taip pat galite pabarstyti juos ant savo patiekalų.
Turime gerai rūpintis savo mityba. Mitybos trūkumai, jei jų nepaisoma, gali sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas.
Aptarėme kiekvieno trūkumo rizikos veiksnius. Tačiau apskritai mūsų populiacijoje yra pogrupiai, kuriems gresia didesnė rizika.
Maistinių medžiagų trūkumas - ar jums gresia pavojus?
Toliau pateikiamos asmenų grupės, kurioms gali būti didesnė mitybos trūkumų rizika (39):
- Išimtinai žindomi kūdikiai
- Paaugliai
- Asmenys su tamsios spalvos oda
- Moterys prieš menopauzę
- Nėščia moteris
- Vyresni suaugusieji
- Asmenys, priklausomi nuo alkoholio
- Asmenys, besilaikantys ribojančių dietų (pvz., Veganų ar be glitimo)
- Žmonės, priklausomi nuo rūkymo
- Nutukę asmenys
- Pacientai, kuriems buvo atlikta bariatrinė operacija
- Asmenys, sergantys uždegimine žarnyno liga
- Pacientai, kuriems buvo atlikta inkstų dializė
- Asmenys, vartojantys antibiotikus, antikoaguliantus, traukulius, diuretikus, be kita ko
Maisto papildai dažnai yra