Turinys:
- Kokia yra Senna nauda sveikatai?
- 1. Gali padėti atsikratyti vidurių užkietėjimo
- 2. Gali gydyti dirgliosios žarnos sindromą (DŽS)
- Koks yra Senna šalutinis poveikis?
- Rizika
- Kokia yra Senna sąveika su vaistais?
- Dozavimas
Senna yra stiprių savybių žolė. Tai augalas, kurio lapai ir vaisiai naudojami vaistams gaminti. Pagrindinis jo vaidmuo yra vidurius paleidžiantis vaistas, o kai kurie tyrimai rodo, kad vartojant tinkamą dozę, jis gali padėti gydyti vidurių užkietėjimą (1).
Vykdomi tyrimai siekiant suprasti pagrindinę senos naudą. Nors tradicinėje medicinoje senna buvo naudojama virškinimo trakto sveikatai gerinti, neatrodo, kad apie tai būtų konkrečių įrodymų. Šiame įraše aptarsime senna ir kokia gali būti jos nauda.
Kokia yra Senna nauda sveikatai?
1. Gali padėti atsikratyti vidurių užkietėjimo
Senna tradicinėje medicinoje vartojamas kaip stimuliuojantis vidurius paleidžiantis vaistas. Jo galima rasti įvairiuose vaistažolių preparatuose, tokiuose kaip „Black draft“, „Diasenna“, „Daffy's Elixir“ ir žolelių arbatose. Manoma, kad jo veikliosios medžiagos, ty antrachinono glikozidai, yra atsakingos už šią savybę (2).
Tačiau šviežia senos augalo žievė gali sukelti pykinimą, vėmimą ir pilvo skausmus. Nors senna buvo plačiai naudojama gydant vidurių užkietėjimą, nėra tyrimų, patvirtinančių jos naudojimą gydant lėtinį vidurių užkietėjimą (2).
Senna taip pat rekomenduojama vartoti tik retkarčiais. Ilgalaikis jo naudojimo saugumas nėra aiškus (2).
Kitoje ataskaitoje teigiama, kad senna gali būti pavojinga. Jo lapai stimuliuoja storosios žarnos sienelių nervus. Tai gali sukelti žarnyno susitraukimus ir elektrolitų sutrikimus. Taip pat gali išsivystyti tolerancija, o tai reiškia, kad norint pasiekti panašų poveikį reikia didesnių dozių (3).
Klinikiniai tyrimai nepatvirtina sennos vartojimo. Be to, galite tapti priklausomi nuo sennos, jei vartosite ją ilgesnį laiką. Taigi, prieš pradėdami vartoti senna vidurių užkietėjimui, pasitarkite su gydytoju.
2. Gali gydyti dirgliosios žarnos sindromą (DŽS)
Dirgliosios žarnos sindromui ar ligai (DŽS ar DŽS) būdingas lėtinis skrandžio skausmas. Tai lydi nenormalūs žarnyno įpročiai (viduriavimas, vidurių užkietėjimas ar abu). Skausmas dažnai prasideda pavalgius ir sumažėja po tuštinimosi. IBS simptomai yra vidurių pūtimas, gleivių prasiskverbimas ir nevisiško ištuštinimo jausmas (4).
Dėl vidurius paleidžiančios savybės senna gali padėti valdyti dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) simptomus (5). Kaip senna tai pasiekia, dar reikia ištirti, tačiau kai kurie ekspertai spėja, kad kadangi žolė sukelia storosios žarnos susitraukimus, ji gali priversti išmatas išsikraustyti.
Tačiau senna yra stimuliuojantis vidurius laisvinantis vaistas ir gali pakenkti jūsų žarnynui, jei vartojamas ilgesnį laiką (6). Taigi, prieš pradėdami vartoti senna, pasitarkite su gydytoju.
Medicinos bendruomenė dar turi išsamiai ištirti galimą sennos naudą. Daugiausia sennos rūpesčių yra susiję su jo dozavimu ir ilgalaikiu vartojimu. Kitame skyriuje pamatysime šalutinį poveikį, kurį gali sukelti per didelis sennos vartojimas.
Koks yra Senna šalutinis poveikis?
Lėtinis senos lapų naudojimas gali sukelti ūmias sąlygas: pilvo spazmus ir elektrolitų sutrikimus. Tačiau ilgai vartojant stimuliuojančius vidurius, tokius kaip senna, gali atsirasti (7), (8):
- Mėšlungis
- Pykinimas
- Viduriavimas
- Staigus svorio kritimas
- Galvos svaigimas
- Kepenų pažeidimas / pažeidimas
- Hipokalemija (kalio trūkumas)
- Storosios žarnos gleivinės ir šlapimo pigmentacija
Kalio praradimas ar jo trūkumas turi didelį bangavimo efektą. Tai gali sukelti raumenų silpnumą ir aritmiją (pavojingi širdies ritmo pokyčiai).
Rizika
Nėščios, maitinančios moterys ir menstruacijos moterys neturėtų vartoti sennos, nes nėra informacijos apie jos saugumą. Venkite duoti sennos vaikams iki 12 metų.
Žmonės, kuriems yra žarnyno užsikimšimas, IBD, žarnų opos, nediagnozuotas skrandžio skausmas ar apendicitas, taip pat turėtų vengti sennos (7).
Senna taip pat gali sąveikauti su tam tikrais vaistais. Jei vartojate vaistus, svarbu būti atsargiems.
Kokia yra Senna sąveika su vaistais?
Senna priklauso kasijų rūšiai, ir dauguma tos rūšies žolelių gali sąveikauti su tam tikrų kategorijų vaistais. Senna nenaudokite kraujo skiediklių, antikoaguliantų, kortikosteroidų ir vaistų nuo širdies sveikatos. Šie vaistai (pvz., Varfarinas ir digoksinas) gali padidinti kalio nuostolius (9).
Su senos lapais taip pat gali sąveikauti analgetikai, karščiavimą mažinantys, priešuždegiminiai ir steroidiniai vaistai (paracetamolis, ketoprofenas, estradiolis ir kt.). Jie padidina arba sumažina šių vaistų absorbciją (9).
Kada, kaip ir kiek senos turite vartoti, kad išvengtumėte tokio šalutinio poveikio?
Dozavimas
Tipiška sennos dozė yra apie 15-30 mg du kartus per parą. tai yra