Turinys:
Kas negirdėjo to populiaraus posakio „obuolys per dieną, laikykis gydytojo“! Iš tiesų obuolyje yra daug maistinių medžiagų. Šis burnoje tirpstantis saldus ir aštrus vaisius yra dievinamas visame pasaulyje dėl jo maistinių savybių. Tačiau ar žinojote, kad obuolių žievelė yra maistinga kaip ir minkštimas? Obuolių odoje yra daugybė naudos sveikatai ir odos priežiūrai. Tai idealus maistas tiems, kurie nori greitai sumažinti pernelyg didelį kūno svorį. Iš tikrųjų daugeliui iš mūsų nežinoma, kad pagrindinė obuolių maistinių medžiagų dalis yra vien tik obuolių žievelėse. Taigi, neišmeskite žievelės kitą kartą, kai turėsite šį nuostabų vaisių.
„Apple Peel“ mitybos faktai
Obuolių žievelė yra maistinių medžiagų obuolių sandėlis. Asmuo, kuris palieka žievelę, turėdamas obuolį, nesidžiaugia faktine vaisiaus maistine verte. Štai keletas duomenų apie obuolių žievelių maistinius faktus.
Porcijos dydis: 1 vidutinio obuolio žievelė
Energija: 18 kcal
Kalorijos iš riebalų: 0 kcal
Bendras riebalų kiekis (% RDA)
Sotieji riebalai: 0gm
Trans-riebalai: 0 gm
Polinesočiųjų riebalų: 0 gm
Mononesočiųjų riebalų: 0 gm
Cholesterolis: 0 mg
Natris: 0 mg
Kalis: 25 mg – 1%
Bendras angliavandenių kiekis: 1 gm - 0%
Maistinės skaidulos: 2 gm - 4%
Baltymai: <1 gm - 0%
Vitaminas C- 1%
Vitaminas A - 1%
* Obuolių žievelėse yra ir kitų vitaminų bei mineralų, taip pat nedideliais kiekiais.
Maistinė obuolių žievelės vertė
Obuolių žievelė yra turtingas visų rūšių vitaminų šaltinis. Tarp visų vitaminų, esančių obuolių žievėje, vitamino A ir C kiekis yra didesnis už kitų. Ilinojaus universitete atliktas tyrimas padarė išvadą, kad pusė obuolio vitamino C yra tik jo odoje.
1. Nors vitaminas A puikiai tinka regėjimui ir odai, vitaminas C yra geriausia maistinė medžiaga imuniteto stiprinimui. Tas pats vitaminas taip pat labai naudingas odos sveikatai. Be šių vitaminų, obuolių žievelėse taip pat gausu vitamino K ir folatų. Vitaminas, vadinamas cholinu, esantis obuoliuose, yra labai naudingas kuriant naujas kūno ląsteles.
2. Obuolių žievelė yra vienodai gera mineralų. Jame yra daug kalcio ir fosforo. Be to, obuolių žievelėse yra pakankamas cinko, natrio ir magnio kiekis. Geležies kiekis obuoliuose yra patenkinamai didelis, todėl sergantiems mažakraujyste pacientams galima pasirinkti sveiką maistą. Besilaukiančioms moterims dažnai skiriama valgyti šį vaisių pakankamu kiekiu dėl folio rūgšties ir geležies gausos. Kalcis ir geležis taip pat naudingi kaulų ir dantų sveikatai.
3. Obuolių žievelė yra reikšmingas valgomojo pluošto šaltinis. Obuolių odoje esančios skaidulos yra tirpios ir netirpios. Maždaug du trečdaliai obuolių skaidulų yra vien tik žievelėje. Pluošto buvimas daro jį idealiu svorio metimo vaisiu. Jis nukreiptas į riebalinius kūno audinius, kad ištirptų, ir efektyviai valo imuninę sistemą. Reguliariai valgant obuolį su oda, patogu ir tuštinantis. Tai padeda palaikyti sveiką širdies ir kraujagyslių bei virškinimo sistemą.
4. Obuolių žievelės yra didžiausias natūralių antioksidantų šaltinis. Jei ieškote vaisių, kurių sudėtyje yra antioksidacinių fotocheminių medžiagų, tokių kaip fenolio rūgštis ir flavonoidas, pasiimkite obuolį užtikrintai. Antioksidantai veikia kaip apsauga nuo priemaišų, laisvųjų radikalų ir destruktyvių molekulių. Obuolių žievelė veiksmingai sukelia laisvuosius radikalus, kurie dažnai sukelia sveikatos sutrikimus. Todėl kasdien valgyti obuolį nepaprastai svarbu atsispirti tokioms ligoms kaip širdies priepuolis ir diabetas.
5. Neseniai atliktas tyrimas Ilinojaus universitete atskleidžia, kad obuolyje yra junginio, vadinamo triterpenoidu, kuris gali kovoti su kenksmingomis vėžį kuriančiomis ląstelėmis. Obuolių žievelė efektyviai sumažina kepenų, krūties ir storosios žarnos vėžio riziką.
Tikiuosi, kad supratote obuolių žievelių maistinę naudą. Norėtume perskaityti jūsų atsiliepimus ir nuomones. Taigi, prašau, pasidalykite mums savo atsiliepimais.