Turinys:
- Nuostabi mėlynių nauda
- Odos pranašumai
- Privalumai plaukams
- Nauda sveikatai
- Odos pranašumai
- 1. Padeda kovoti su senėjimo požymiais
- Kodėl tai veikia
- Kaip naudoti
- Ko tau reikia
- Ką turite padaryti
- 2. Apsaugo nuo spuogų ir juos gydo
- Kodėl tai veikia
- Kaip naudoti
- Ko tau reikia
- Ką turite padaryti
- 3. Pateikia pluoštą
- Kodėl tai veikia
- Šilauogių nauda plaukams
- 4. Palengvina plaukų augimą
- Kodėl tai veikia
- Kaip naudoti
- Ko tau reikia
- Ką turite padaryti
- 5. Apsaugo nuo ankstyvo pilkėjimo
- Kodėl tai veikia
- Mėlynės nauda sveikatai
- 6. Pagalba svorio netekimui
- Kodėl tai veikia
- Kaip naudoti
- Ko tau reikia
- Ką turite padaryti
- 7. Kova su cholesterolio kiekiu
- Kodėl tai veikia
- 8. Pagerina žiūronų regėjimą
- Kodėl tai veikia
- 9. Sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką
- Kodėl tai veikia
- 10. Sumažina vėžio riziką
- Kodėl tai veikia
- Atranka ir saugojimas
- Mėlynių mitybos faktai
- Naudojimo patarimai
Jūs žinote, kad mėlynės yra skanios ir kad jos jums naudingos. Bet, griebdamas saujelę uogų, kurias įkandate, ar pristabdote galvoti apie galimą šilauogių naudą?
Tiesą sakant, mokslininkai nepaliko jokio akmens, kai reikia įvertinti maistinių medžiagų turinčių super uogų naudą. Tyrimai rodo, kad nuo senėjimo požymių uždelsimo iki padedančio mesti svorį šie „maži mėlynieji dinamukai“ turi raktą į geresnę odą, plaukus ir sveikatą.
Nuotraukų kreditas: „Shutterstock“
Atsargiai
Mėlynės paprastai nesukelia jokio šalutinio poveikio. Tačiau turintys sveikatos sutrikimų, prieš įtraukdami mėlynes į savo racioną, turėtų pasitarti su savo gydytoju.
Mėlynės taip pat mažina cukrinio diabeto kiekį kraujyje sergantiems cukriniu diabetu, todėl uogų vartojimas turėtų būti atliekamas kartu su hipoglikemijos požymių stebėjimu.
Nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims patartina saikingai vartoti mėlynes, nes dar nežinoma, kokia rizika kyla vartojant didesnį kiekį (1).
Nuostabi mėlynių nauda
Odos pranašumai
- Padeda kovoti su senėjimo požymiais
- Apsaugo nuo spuogų ir juos gydo
- Tiekia pluoštą
Privalumai plaukams
- Palengvina plaukų augimą
- Apsaugo nuo ankstyvo pilkėjimo
Nauda sveikatai
- AIDS svorio netekimas
- Kova su cholesterolio kiekiu
- Pagerina žiūronų regėjimą
- Sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką
- Sumažina vėžio riziką
Odos pranašumai
Sveikos odos raktas yra apskritai gera sveikata. Įrodyta, kad mėlynių vartojimas padeda esant kelioms odos ligoms, o vietinis jo naudojimas buvo įvardytas kaip vaistas nuo pažeistos ar į spuogus linkusios odos.
1. Padeda kovoti su senėjimo požymiais
Laisvųjų radikalų buvimas odoje gali stipriai pakenkti odai. Tai gali sukelti ankstyvus senėjimo požymius, tokius kaip raukšlės, sausa oda ir amžiaus dėmės. Varikozinių venų ir vorinių venų atsiradimas yra kiti su senėjimu susiję požymiai. Varikozinės ir vorinės venos yra išsiplėtusios kraujagyslės, kurios yra pakankamai arti odos, kad būtų matomos. Dėl susilpnėjusių kraujagyslių sienelių oda gali atrodyti išmarginta.
Kodėl tai veikia
Nurijus mėlynes, galima pakeisti senėjimo požymius. Supermaistas, mėlynės turi daug antioksidantų. Antioksidantai yra molekulės, kurios slopina kitų molekulių oksidaciją. Oksidacija yra elektronų praradimas molekulėje, dėl kurio susidaro laisvieji radikalai. Jie gali visiškai sugadinti ar net sunaikinti ląsteles. Antioksidantai reaguoja su laisvaisiais radikalais ir neleidžia jiems pakenkti. Laukinių mėlynių puodelyje yra iki 13 427 antioksidantų, įskaitant vitaminą A ir C, taip pat flavonoidus (2).
Vaisiuose esantys fitochemikalai ir antioksidantai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, o tai apsaugo nuo tolesnės žalos. Jie taip pat naudingi stiprinant kraujagysles ir gydant sulaužytus kapiliarus (3).
Kaip naudoti
Mėlynės gali būti naudojamos kaip odos priežiūros produktų pakaitalas cheminių medžiagų pagrindu. Tonizuojanti kaukė su mėlynėmis, naudojama kartą per savaitę, gali žymiai sumažinti odos pažeidimus.
Nuotraukų kreditas: „Shutterstock“
Ko tau reikia
-
- Garintos mėlynės, sutrintos
- 3 šaukštai jogurto
Ką turite padaryti
- Sumaišykite mėlynes su jogurtu, naudodami maišytuvą.
- Užtepkite kaukę ir palaikykite 20 - 30 minučių.
- Nuplaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite.
Senstant odai neišvengiama sausumo, raukšlių ir elastingumo praradimo. Tačiau mėlynės gali padėti panaikinti padarytą žalą. Pakuotėje esantis jogurtas drėkina, o jame esanti pieno rūgštis nušveičia negyvas odos ląsteles.
Atgal į viršų
2. Apsaugo nuo spuogų ir juos gydo
Tiems, kurių oda linkusi į spuogus, mėlynės gali padėti pasiekti odą be dėmių.
Nuotraukų kreditas: „IStock“
Kodėl tai veikia
Mėlynėse yra didelė salicilatų koncentracija, kuri yra salicilo rūgšties druska. Salicilo rūgštis plačiai naudojama aktualiuose spuogų gydymo produktuose. Jo gebėjimas pašalinti negyvą odą, atverti užsikimšusias poras ir veikti prieš bakterijas daro jį labai efektyviu spuogų gydymu (4).
Kaip naudoti
Mėlynių pakuotė gali būti naudojama kovai su spuogais.
Ko tau reikia
- Trintos mėlynės
- Keli lašai citrinos sulčių
- Šaukštelis medaus
Ką turite padaryti
- Sutrintas mėlynes sumaišykite su citrinos sultimis ir medumi.
- Užtepkite ant veido - galite tepti visą veidą ar tik paveiktas vietas.
- Pakuotę laikykite maždaug 20 minučių.
- Nuplaukite drungnu vandeniu.
Taikant šią pakuotę kartą per savaitę, galima sumažinti spuogų atsiradimą ir pašalinti dėmes. Tai taip pat padeda kontroliuoti riebalų perteklių ant odos.
Atsargiai
Mėlynė, taip pat citrina, padeda išvalyti odą. Ši veido pakuotė gali sukelti sausumą, todėl būtina naudoti drėkinamąjį kremą.
Salicilatų jautrumas yra susijęs su mėlynių suvartojimu. Jautrūs salicilatui, nuriję mėlynes gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, galvos skausmą ar virškinimo trakto problemas.
Atgal į viršų
3. Pateikia pluoštą
Visuotinai žinoma, kad skaidulos yra neatsiejama gerai subalansuotos mitybos dalis. Šilauogėse, kuriose gausu skaidulų, ne tik sveika virškinimo sistema, bet ir sveika oda.
Kodėl tai veikia
Skaidulos padeda išmatose iš organizmo pašalinti raugą ir grybą (5). Tai neleidžia jiems išsiskirti per odą, o tai gali sukelti bėrimą ir spuogus.
Šilauogių nauda plaukams
Mėlynės yra gausus vitamino B ir proantocianidinų šaltinis, todėl jos yra ypač naudingos plaukams.
Atgal į viršų
4. Palengvina plaukų augimą
Mėlynės padeda skatinti plaukų augimą, nes yra cheminių medžiagų proanthocianidinų.
Kodėl tai veikia
Plaukai susideda iš negyvų ląstelių, vadinamų keratinu. Plaukų augimas atsiranda, kai negyvas ląsteles išstumia plaukų folikulai dėl naujų ląstelių susidarymo. Tai vyksta trimis etapais - augimas arba anagenas, nutraukimas arba katagenas, o poilsis arba telogenas. Šilauogėse randamos cheminės medžiagos proantocianidinai skatina plaukų augimą, spartindami perėjimą nuo telogeno prie anageno (6).
Nuotraukų kreditas: „Shutterstock“
Kaip naudoti
Plaukų kaukės naudojimas gali padėti skatinti plaukų augimą.
Ko tau reikia
- Sauja mėlynių
- Alyvuogių aliejus
Ką turite padaryti
- Norėdami pagaminti kaukę, sumaišykite abu ingredientus.
- Tepkite plaukus, sutelkdami dėmesį į šaknis.
- Po 20-30 minučių nuplaukite šiltu vandeniu.
Atsargiai
Mėlynė yra skaidrinamasis ingredientas, o vartojamas dideliais kiekiais, gali sukelti per didelį sausumą. Iš prigimties sausiems plaukams rekomenduojama taupiai naudoti mėlynes ir į plaukų kaukę pridėti medaus.
Atgal į viršų
5. Apsaugo nuo ankstyvo pilkėjimo
Pilkėjantys plaukai siejami su senėjimu, kai plaukai praranda savo pigmentą. Nors nėra jokių įtikinamų duomenų, kaip ankstyvas pilkėjimas atsiranda tam tikriems žmonėms, sakoma, kad genai ir vitamino B12 trūkumas yra pagrindiniai veiksniai.
Kodėl tai veikia
Vitamino B12 trūkumas sukelia būklę, vadinamą žalinga anemija, kurios simptomas yra žili plaukai (7). Šią būklę galima pakeisti vartojant pakankamą kiekį vitamino, kurio mėlynės yra geras šaltinis.
Mėlynės nauda sveikatai
Mėlynės buvo priskiriamos supermaistui dėl visų jų teikiamų privalumų sveikatai. Daugelis mokslininkų rekomenduoja mėlynes įtraukti į subalansuotos mitybos dalį. Jie yra geras vitamino C šaltinis, puodelis mėlynių, suteikiantis apie 25% dienos poreikio. Jie turi mažai kalorijų, vienoje porcijoje arba 148 gramu šilauogių yra 84,4 kalorijos. Bendras riebalų kiekis porcijoje yra 0,5 gramo, juose nėra jokių sočiųjų riebalų. Jose taip pat gausu maistinių skaidulų - apie 3,6 gramo vienai porcijai.
Atgal į viršų
6. Pagalba svorio netekimui
Mėlynėse yra daug skaidulų ir nedaug kalorijų, todėl jos yra idealus užkandis norintiems valgyti tarp tų, kurie siekia numesti svorio.
Kodėl tai veikia
Jūsų kūnas negali virškinti skaidulų, todėl tai yra esminis jūsų dietos elementas. Mėlynėse gausu tirpių skaidulų, kurios yra vandenyje tirpstančios skaidulos. Tirpios skaidulos lėtina virškinimo procesą, o tai savo ruožtu ilgesnį laiką jaučiasi soti (8).
Nuotraukų kreditas: „Shutterstock“
Kaip naudoti
Mėlynės gali būti lengvai įtrauktos į jūsų dietą. Tiems, kurie galbūt ne taip mėgsta jų turėti žalius, mėlynių kokteilį lengva pasigaminti ir labai sveika turėti.
Ko tau reikia
- 1 ½ puodelio nesaldinto jogurto
- 1½ puodelio mėlynių, šviežių arba šaldytų
- Natūralus, nekaloringas saldiklis, pavyzdžiui, stevija
Ką turite padaryti
- Maišykite visus ingredientus maisto perdirbimo mašinoje iki vientisos masės.
- Patiekite iškart.
Atgal į viršų
7. Kova su cholesterolio kiekiu
Naujausi tyrimai parodė, kad mėlynės padeda sumažinti cholesterolio kiekį.
Kodėl tai veikia
Mėlynėse yra junginio, pavadinto pterostilbenu, kuris padeda ląstelėms skaidyti cholesterolį (9).
Atgal į viršų
8. Pagerina žiūronų regėjimą
Buvo atlikta keletas tyrimų, siekiant surasti sąsają tarp mėlynių ir regėjimo. Mokslininkai priėjo prie išvados, kad mėlynės daro nemenką įtaką naktiniam matymui, tačiau jos žymiai pagerina žiūronų regėjimą.
Kodėl tai veikia
Priežastis, kodėl mėlynės pagerina žiūroną, yra jose esančių antocianinų - flavonoidų. Antocianinai pasižymi vazoaktyviomis savybėmis, o tai reiškia, kad jie plečia akių raumenyse esančius kraujo kapiliarus, todėl pagerėja kraujotaka ir pagerėja regėjimas (10).
Atgal į viršų
9. Sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką
Padidėjęs mėlynių vartojimas siejamas su širdies ir kraujagyslių sveikatos pagerėjimu. Tai dar kartą priskiriama antocianinams, kurių yra mėlynėse (11).
Kodėl tai veikia
Antocianinai padeda išplėsti kraujo kapiliarus, taip pat skaidyti cholesterolį, kuris gali užkimšti arterijas. Tai padeda sumažinti širdies smūgio tikimybę (12).
Atgal į viršų
10. Sumažina vėžio riziką
Vėžys siejamas su oksidacijos daroma žala (13). Laisvieji radikalai, atsirandantys dėl oksidacijos, gali pakenkti DNR ir gaminti piktybines ląsteles.
Kodėl tai veikia
Turtingas antioksidantų šaltinis, mėlynė slopina oksidacijos daromą žalą.
Atsargiai
Oksidacija yra natūrali ir yra neatskiriama gyvenimo proceso dalis. Todėl per didelis antioksidantų turtingo maisto vartojimas gali turėti žalingą poveikį. Mėlynės vartojamos saikingai, nes jos sveikata yra gera.
Atgal į viršų
Atranka ir saugojimas
Visada patartina kreiptis į šviežias mėlynes. Svarbu, kad jie būtų tvirti ir vienodos spalvos. Jei uogos supakuotos, pakratykite pakuotę ir patikrinkite, ar jos laisvai juda. Mėlynės prieš vartojimą gali būti užšaldytos ir atšildytos, be didesnio jų maistinių medžiagų nuostolio. Jei renkatės šaldytas uogas, dar kartą turėtumėte patikrinti judėjimą. Mėlynės paprastai užšaldomos atskirai, o vėliau supakuojamos. Judėjimo trūkumas rodo, kad jie galėjo būti netinkamai saugomi tam tikru momentu.
Mėlynės turėtų būti šaldomos arba užšaldomos tik tuo atveju, jei jas ketinama vartoti ateityje. Jie išsilaiko iki 2 savaičių šaldytuve ir apie metus, kai užšąla.
Mėlynių mitybos faktai
Mėlynės yra geras vitamino A, vitamino B komplekso ir vitamino C. šaltinis. Jose taip pat gausu skaidulų. Šilauogėse esantis kalorijų kiekis yra mažas, cholesterolio ir sočiųjų riebalų - taip pat mažai.
Principas | Maistinė vertė | RDA procentinė dalis |
---|---|---|
Energija | 57 Kcal | 3% |
Angliavandeniai | 14,49 g | 11% |
Baltymas | 0,74 g | 1% |
Bendras riebalų kiekis | 0,33 g | 1% |
Cholesterolis | 0 mg | 0% |
Maistinė lasteliena | 2,4 g | 6% |
Vitaminai | ||
Folatai | 6 µg | 1,5 proc. |
Niacinas | 0,418 mg | 2,5 proc. |
Pantoteno rūgštis | 0,124 mg | 2,5 proc. |
Piridoksinas | 0,052 mg | 4% |
Riboflavinas | 0,041 mg | 3% |
Vitaminas A | 54 TV | 2% |
Vitamino C | 9,7 mg | 1,5 proc. |
Vitaminas E | 0,57 mg | 4% |
Vitaminas K | 19,3 µg | 13% |
Elektrolitai | ||
Natris | 1 mg | 0% |
Kalis | 77 mg | 2% |
Mineralai | ||
Kalcis | 6 mg | 0,5 proc. |
Geležis | 0,28 mg | 3,5 proc. |
Magnis | 6 mg | 1,5 proc. |
Manganas | 0,336 mg | 14% |
Cinkas | 0,16 mg | 1,5 proc. |
Fito maistinės medžiagos | ||
Karotinas-ß | 32 µg | - |
Liuteinas-zeaksantinas | 80 µg | - |
Naudojimo patarimai
Mėlynės gali būti sklandžiai įtrauktos į jūsų mitybą. Rekomenduojamas vaisių ir daržovių kiekis per dieną yra penkios porcijos, iš kurių viena dalis gali būti mėlynės. Šilauoges patartina valgyti jas išgaravus, nes tai padidina antioksidantų kiekį. Tyrimas, kodėl taip yra, vis dar yra pradiniame etape ir nepateikta jokių įtikinamų argumentų.
Dėl savo pyrago skonio jie tapo svarbiu daugelio receptų komponentu. Tačiau mėlynių virimas / kepimas / kepimas gali prarasti maistines medžiagas ir tai nėra