Turinys:
- Hipotirozės dieta - valgomas maistas
- 1. Joduota druska
- 2. Brazilijos riešutai
- 3. Žuvis
- 4. Kaulų sultinys
- 5. Daržovės ir vaisiai
- 6. Jūros dumbliai
- 7. Pieninė
- 8. Jautiena ir vištiena
- 9. Kiaušiniai
- 10. Moliuskai
- 11. Extra Virgin kokosų aliejus
- 12. Linų sėklos
- 13. Ankštiniai augalai
- 14. Maistas, kuriame gausu skaidulų
- 15. Vanduo
- Hipotirozės dietos pavyzdys
- Maistas, kurio reikia vengti gydyti hipotirozę
- Hipertirozės dieta - valgomas maistas
- 1. Žalūs vaisiai ir daržovės
- 2. Soros ir rudieji ryžiai
- 3. Liesieji baltymai
- 4. Žolelės
- Hipertirozės dietos pavyzdys
- Maistas, kurio reikia vengti gydyti hipertireozę
- Kiti naudingi patarimai
- Išvada
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 25 šaltiniai
Skydliaukė yra liauka, esanti kaklo priekyje, žemiau Adomo obuolio. Jis gamina hormonus, reguliuojančius augimą, vystymąsi, mėnesinių ciklą, miegą ir kt. (1). Kai skydliaukė tampa pernelyg aktyvi (hipertiroidizmas) arba nepakankamai aktyvi (hipotirozė), tai sukelia svorio padidėjimą ar svorio netekimą, nereguliarius laikotarpius, sulėtėjusį augimą, neišsivysčiusias smegenis ir depresiją (2).
Laimei, skydliaukės dieta gali padėti normalizuoti skydliaukės veiklą. Čia pateikiamas maisto produktų, kuriuos reikia valgyti, vengti hipotirozės ar hipertiroidizmo, sąrašas ir kiekvienos būklės mitybos plano pavyzdys. Skaityk!
Hipotirozės dieta - valgomas maistas
Dėl hipotirozės gali sutrikti mėnesinių ciklas, svorio padidėjimas, vidurių užkietėjimas, gūžys, depresija, sausa oda, plaukų kritimas, raumenų nuovargis, lėtas širdies susitraukimų dažnis, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje ir paburkęs veidas. Skydliaukės veiklai pagerinti, be vaistų, galite vartoti šiuos maisto produktus.
1. Joduota druska
Amerikos skydliaukės asociacijos duomenimis, jodas reikalingas skydliaukės hormono gamybai. Jodo trūkumas gali sukelti hipotirozę ir gūžį (3). Kadangi jūsų kūnas negali natūraliai gaminti jodo, turėtumėte valgyti maisto produktus, kuriuose yra geras jodo kiekis. Geriausias būdas tai padaryti yra joduotos druskos vartojimas.
2. Brazilijos riešutai
Braziliniai riešutai yra puikus mineralinio seleno šaltinis, kuris padeda katalizuoti neaktyvaus skydliaukės hormono virsmą aktyvia forma. Mokslininkai nustatė, kad Brazilijos riešutų papildai pagerino skydliaukės hormonų kiekį (4).
Selenas taip pat padeda sumažinti uždegimą ir slopina vėžinių ląstelių dauginimąsi. Per dieną galite suvartoti iki 8 Brazilijos riešutų. Nevalgykite per daug, nes tai gali sukelti pykinimą, viduriavimą ir vėmimą.
3. Žuvis
Žuvyse gausu omega-3 riebalų rūgščių ir seleno (5). Omega-3 riebalų rūgštys padeda sumažinti MTL cholesterolio kiekį, o selenas palaiko jūsų skydliaukės hormono spyruokles (6), (7). Vartokite lašišą, sardines ir tuną, kad atsvertumėte hipotirozę. Kiekvieną dieną galite turėti 3-5 oz žuvies. Žuvies neperkepkite.
4. Kaulų sultinys
Vartodami kaulų sultinį, vienu akmeniu galite nužudyti du paukščius. Pirma, kaulų sultinyje yra aminorūgščių glicino ir prolino, kurie padeda sutvarkyti virškinimo gleivinę ir pagerina hipotirozę. Antra, hipotirozė gali sulaužyti kaulus, o kaulų sultinys gali sustiprinti kaulus (8).
Per pietus ar vakarienę suvartokite puodelį kaulų sultinio. Įmeskite keletą daržovių. Nepamirškite tinkamai paruošti daržovių. Neapdorotose kryžmažiedėse daržovėse, tokiose kaip kopūstai, žiediniai kopūstai, ropės ir žalvario sėklos, yra goitrino, aktyvaus goitrogeno, mažinančio skydliaukės hormonų sekreciją (9). Tačiau tinkamas kepimas sunaikina goitrogeno faktorių.
5. Daržovės ir vaisiai
Žalios lapinės daržovės, spalvingos daržovės ir vaisiai yra puikūs mineralų, vitaminų, antioksidantų ir maistinių skaidulų šaltiniai. Tačiau turėtumėte būti atsargūs, jei turite hipotirozę, nes keletas daržovių ir vaisių gali trukdyti gaminti skydliaukės hormonus ir yra vadinami goitrogenais.
Daržovės, tokios kaip žiediniai kopūstai, špinatai, lapiniai kopūstai, brokoliai, kopūstai, ridikai, saldžiosios bulvės, persikai, avokadai ir garstyčių žalumynai (10). Tačiau tinkamai paruošus šias daržoves ir vaisius, goitrogenai gali tapti neaktyvūs.
6. Jūros dumbliai
Jūros dumbliai, tokie kaip nori, rudadumbliai ir kombu, padeda gydyti hipotirozę, nes jie yra puikūs jodo, B grupės vitaminų, riboflavino ir pantoteno rūgšties šaltiniai. Jie absorbuoja daugiau jodo iš jūros ir juose yra aminorūgščių, vadinamų tirozinu, kuri yra svarbiausia aminorūgštis formuojant skydliaukės hormonus (11).
Jie padeda reguliuoti skydliaukės hormonų gamybą, pakelia nuotaiką, užkerta kelią letargijai ir pagerina smegenų veiklą. Per dieną galite turėti iki 150 mcg jūros dumblių.
7. Pieninė
Mažai riebiame piene, jogurte ir sūryje yra daug jodo ir seleno, kurie padeda padidinti skydliaukės hormonų gamybą ir suaktyvėjimą. Juose taip pat gausu aminorūgščių tirozino, kuris padeda kovoti su hipotirozės simptomais, tokiais kaip depresija ir nuovargis (12).
Per dieną turėkite stiklinę pieno, pusę puodelio jogurto ir ⅙ puodelį sūrio, kad padidintumėte skydliaukės hormonų kiekį.
8. Jautiena ir vištiena
Skydliaukės funkciją taip pat galima pagreitinti, aprūpinant kūną reikalingu cinko kiekiu. Daugiausia jo yra jautienoje ir vištienoje ir gali padėti trijodtironiną (T3) paversti tiroksinu (T4). Ši konversija yra labai svarbi, nes T3 yra neaktyvi forma, o T4 yra aktyvi skydliaukės hormono forma. Norėdami padidinti tiroksino gamybą, suvartokite mažiausiai 3 oz vištienos krūtinėlės arba liesos jautienos gabalėlių. Cinko papildai taip pat pagerina hormonų pusiausvyrą (13).
9. Kiaušiniai
Kiaušiniai, ypač trynio dalis, yra puikus jodo šaltinis ir gali padėti sumažinti hipotirozę (14). Į dietą įtraukite sveikus kiaušinius 2-3 kartus per savaitę, atsižvelgiant į jūsų lipidų profilį.
10. Moliuskai
Vėžiagyviai, tokie kaip krevetės ir omarai, yra supakuoti su jodu ir cinku. Kaip žinote, jodas ir cinkas gali padėti padidinti skydliaukės hormono gamybą. Norėdami pagerinti skydliaukės kiekį, suvartokite mažiausiai 3 oz vėžiagyvių (15).
11. Extra Virgin kokosų aliejus
Mergelių kokosų aliejuje yra daug lauro rūgšties, vidutinės grandinės triglicerido, kuris virsta monolaurinu ir pasižymi antimikrobinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis bei pagerina medžiagų apykaitą (16).
Į savo kokteilį įpilkite 1-2 šaukštus aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo kokosų aliejaus arba naudokite jį kaip salotų padažą.
12. Linų sėklos
Linų sėklos yra puikus omega-3 riebalų rūgščių, cinko, seleno ir jodo šaltinis (17). Lino sėklos taip pat yra naudingos svorio metimui (18).
Įpilkite 2-3 šaukštus maltų linų sėklų į savo kokteilį ar pusryčių dribsnius arba kepimui naudokite linų sėklų aliejų.
13. Ankštiniai augalai
Ankštinėse daržovėse gausu jodo ir cinko, be glitimo (19). Norėdami pagerinti skydliaukės hormonų sekreciją, galite vartoti lęšius, pupeles, pupelių daigus, avinžirnius ir kt.
14. Maistas, kuriame gausu skaidulų
Į savo racioną įtraukite daug skaidulų turinčio maisto, nes jei turite hipotirozę, yra tikimybė, kad taip pat patiriate nevirškinimą ir vidurių užkietėjimą. Skaidulos padeda pagerinti tuštinimąsi ir virškinimą (20).
Įtraukite maisto produktų, tokių kaip papaja, virtos žalios lapinės daržovės ir nesmulkinti grūdai, kad pagerintumėte virškinimą. Pateikiame daug ląstelienos turinčių maisto produktų, skirtų lieknėjimui, sąrašą.
15. Vanduo
Vanduo padeda drėkinti kūną ir išplauti toksinus (21). Išgerkite 3-4 litrus švaraus vandens per dieną, kad jūsų ląstelės tinkamai veiktų. Nors vanduo gali tiesiogiai nepadėti įveikti hipotirozės, pakankamai geriant jo, jūsų organai gali tinkamai veikti.
Tai buvo 15 maisto produktų, kuriuos turėtumėte vartoti, jei turite hipotirozę. Čia yra jūsų dietos diagrama.
Hipotirozės dietos pavyzdys
Pastaba: Prieš pradėdami šį dietos planą, pasitarkite su gydytoju.
Patiekalai | Ką valgyti |
---|---|
Anksti ryte (7:00 - 7:30) | 1 puodelis šilto vandens su pusės kalkių sultimis + 1 Brazilinis riešutas + Mišrių sėklų mišinys |
Pusryčiai (8:15 - 8:45) | 1 virtas kiaušinis + avižiniai dribsniai su obuolių ir linų sėklų milteliais + 3 Brazilijos riešutai |
Pietūs (12:00 - 12:30) | Jūros dumblių salotos su 1 šaukštu pirmojo spaudimo kokosų aliejaus arba krevečių salotų įvyniojimu su salsos panardinimu |
Vakaro užkandžiai (16:00) | 1 persikų + 1 puodelis jogurto dubenėlio |
Vakarienė (19:00) | 1 puodelis kaulų sultinio / keptos lašišos / lęšių sriuba su kruopščiai išvirtomis daržovėmis |
Venkite vartoti žemiau nurodytus maisto produktus.
Maistas, kurio reikia vengti gydyti hipotirozę
- Žalios kryžmažiedės daržovės, tokios kaip kopūstai, žiediniai kopūstai, ropės ir kt.
- Glitimo turintys maisto produktai.
- Maistas, kuriame yra daug cukraus, nes nekontroliuojami insulino šuoliai pablogina hipotirozės būklę.
- Nepageidaujamas maistas ir perdirbtas maistas, pavyzdžiui, keptas maistas, tešloje keptas maistas, bulvių plokštelės, bulvytės bulvytės ir kt. Šie maisto produktai turi sunkvežimių natrio, tačiau neturi jodo ar maistinės vertės. Jie tik padidins cholesterolio kiekį ir pakenks jūsų sveikatai.
- Žalioji arbata. Yra daugybė tyrimų, kurie patvirtino, kad žalioji arbata pasižymi anti-skydliaukės savybėmis, o per didelis žaliosios arbatos vartojimas gali sukelti hipotirozę (22).
Hipertirozės dieta - valgomas maistas
Dėl hipertirozės sumažėja svoris, padažnėja širdies ritmas, atsiranda nerimas, dirglumas, nereguliarios mėnesinės, išsipūtusios akys, nemiga, sunku susikaupti, padidėja alkis ir drėgna oda (23). Be gydytojo paskirtų vaistų, tam tikri maisto produktai taip pat gali padėti gydyti hipertireozę. Štai sąrašas.
1. Žalūs vaisiai ir daržovės
Žalios kryžmažiedės daržovės arba lapiniai žalumynai yra goitrogenai, ty jie slopina skydliaukės hormonų gamybą (9). Tai yra būtent tai, ko jums reikia, nes skydliaukė yra pernelyg aktyvi.
Vartokite brokolius, špinatus, lapinius kopūstus, bok choy, kopūstus, salotas, kininius kopūstus, morkas, žiedinius kopūstus, ridikėlius, kolardinius žalumynus, raketinius špinatus, Briuselio kopūstus, papriką, pomidorus, obuolius, uogas, kivi, apelsinus, citrinas, greipfrutus ir kt..
2. Soros ir rudieji ryžiai
Soros ir rudieji ryžiai taip pat pasižymi dideliu goitrogeniniu aktyvumu (9). Jie yra puikus maistinių skaidulų, vitaminų ir mineralų šaltinis. Per dieną galite suvartoti ½-1 puodelio rudųjų ryžių ar sorų, kad nuslopintumėte skydliaukės hormono perprodukciją.
3. Liesieji baltymai
Turėkite vištienos krūtinėlės, žuvies, grybų, sojos gabaliukų ir ankštinių daržovių, kad padėtumėte auginti liesą raumenų masę. Dėl hipertirozės padidėja apetitas ir greitai sumažėja svoris. Kadangi baltymų virškinimas užtrunka daug ilgiau, jie ilgesnį laiką palaikys jus sotus (24).
4. Žolelės
Bazilikas, raudonėlis ir rozmarinas yra priešuždegiminio pobūdžio ir gali padėti sušvelninti hipertiroidizmo problemą (25).
Tai yra keturios pagrindinės maisto grupės, galinčios padėti kaip dieta gydyti hipertiroidizmą. Čia yra jūsų dietos diagrama.
Hipertirozės dietos pavyzdys
Pastaba: Prieš pradėdami šią dietą, pasitarkite su gydytoju. Kiekvienam asmeniui gali skirtis priklausomai nuo veiklos lygio.
Patiekalai | Ką valgyti |
---|---|
Anksti ryte (7:00 - 7:30) | 2 puodeliai kambario temperatūros vandens |
Pusryčiai (8:15 - 8:45) | Pomidoras + obuolys + greipfrutų kokteilis ir 2 virti kiaušiniai |
Ryto vidurys (10:30 val.) | 1 vidutinio dydžio puodelis kūdikių morkų su brūkšniu laimo sulčių ir jūros druskos |
Pietūs (12:30 - 13:00) | Tuno / vištienos / grybų salotos su špinatais, šparagais, lapiniais kopūstais, pomidorais ir tofu |
Vakaro užkandžiai (16:00) | 370 ml arbūzų sulčių + 20 branduolių pistacijų su lukštais |
Vakarienė (7:00 - 19:30) | Inkstų pupelių čili arba ant grotelių kepta žuvis su žolelėmis ir daržovėmis |
Pažvelkime į maisto produktus, kad išvengtume hipertirozės.
Maistas, kurio reikia vengti gydyti hipertireozę
- Jodo, cinko ir seleno turintys maisto produktai, tokie kaip vėžiagyviai, austrės, jūros dumbliai, kiaušiniai ir Brazilijos riešutai
- Dirbtiniai saldikliai
- Pienas ir pieno produktai
- Alkoholis ir gazuoti gėrimai
- Supakuoti arba dirbtinai pagardinti ir dažyti maisto produktai
Kiti naudingi patarimai
- Valgykite kas 2 valandas.
- Vartokite daug ląstelienos turinčių, žalių, lapinių daržovių.
- Venkite gerti vandenį iškart po pusryčių, pietų ar vakarienės.
- Vartokite vitaminų ir mineralų papildus.
- Vartokite pakankamai baltymų. Šiuo klausimu galite kreiptis į registruotą dietologą.
- Gaukite sveikų riebalų dienos dozę vartodami linų sėmenis, alyvuogių aliejų, linų sėmenų aliejų ir kt.
Išvada
Hipotirozė ir hipertirozė yra rimtos sveikatos problemos ir jų negalima ignoruoti. Maistas gali jums labai padėti, tačiau kelios maistinės medžiagos maiste gali sutrikdyti tiek hipotirozę, tiek hipertirozę. Taigi, prieš vartodami bet kurį iš čia paminėtų maisto produktų, pasitarkite su registruotu dietologu. Venkite maisto, kuriam esate alergiškas.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ko neturėtų valgyti žmonės, turintys skydliaukės problemų?
Jei turite hipotirozę, venkite vartoti žalias, kryžmažiedes daržoves, saldžius maisto produktus, nesveiką maistą, perdirbtą maistą, glitimo turinčius maisto produktus ir žaliąją arbatą.
Jei sergate hipertiroze, venkite vartoti daug jodo, cinko ir seleno turinčių maisto produktų, dirbtinių saldiklių, pieno ir pieno produktų, dirbtinai dažytų ir aromatizuotų maisto produktų, Brazilijos riešutų, jūros dumblių, gazuotų gėrimų ir alkoholio.
Kaip natūraliai išgydyti skydliaukę?
Skydliaukę galite išgydyti natūraliai, valgydami tinkamą maistą ir vengdami maisto produktų, kurie gali pabloginti skydliaukės problemą. Laikykite stresą ir gerai miegokite.
Kaip aš galiu numesti svorį, kai turiu skydliaukės problemų?
Venkite vartoti daug kalorijų turinčius ir maistinę vertę neturinčius maisto produktus. Trans-riebalai, perdirbtas maistas, saldus maistas, gyvūniniai riebalai, sviestas, margarinas ir nepageidaujamas maistas turi išeiti iš meniu. Jūs taip pat turite reguliariai užsiimti širdies veikla. Darykite pasipriešinimo juostos pratimus arba kelkite svorius du kartus per savaitę. Valgykite sveiką maistą ir vartokite vaistus.
25 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas gavimo gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Fiziologija, skydliaukės funkcija, „StatPearls“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537039/
- Skydliaukės liga, klinikiniai metodai: istorija, fiziniai ir laboratoriniai tyrimai. 3-asis leidimas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK241/
- Jodo trūkumas, Amerikos skydliaukės asociacija.
www.thyroid.org/iodine-deficiency/
- Barcza Stockler-Pinto, Milena ir kt. "SELENO PAPILDYMO POVEIKIS BRAZILIJOS Riešutams (BERTHOLLETIA EXCELSA, HBK) Poveikis skydliaukės hormonų lygiams hemodializės pacientams: bandomasis tyrimas." „Nutricion hospitalaria“,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26545554
- Fox, TE ir kt. „Seleno iš žuvų, mielių ir selenato biologinis prieinamumas: lyginamasis tyrimas su žmonėmis, naudojant stabilius izotopus.“ Europos klinikinės mitybos žurnalas, t. 58,2 (2004): 343-9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14749756
- Bradberry, J. Chrisas ir Danielis E. Hillemanas. „Omega-3 riebalų rūgščių terapijos apžvalga.“ Farmacija ir terapija 38.11 (2013): 681.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3875260/
- Köhrle, Josef. "Selenas ir skydliaukė". Dabartinė nuomonė endokrinologijoje, diabete ir nutukime 22.5 (2015): 392-401.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26313901/
- Williams, Graham R. „Skydliaukės hormonų veiksmai kauluose“. Endokrynologia Polska t. 60,5 (2009): 380-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19885809
- Įvairūs galimi toksiškumai, susiję su skydliaukės disfunkcija: apžvalga, Klinikinių ir diagnostinių tyrimų žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740614/
- Dietiniai goitrogenai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK285556/table/tyd-iodine-deficienc.goitrogenm/
- Japoniško jodo suvartojimo įvertinimas pagal jūros dumblių suvartojimą Japonijoje: literatūra pagrįsta analizė, Skydliaukės tyrimai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3204293/
- Palinkas, Lawrence A ir kt. „Tiroksino ir trijodtironino derinio su tirozinu psichoneuroendokrininis poveikis ilgalaikio gyvenimo Antarktidoje metu“ Tarptautinis žurnalas „Circumpolar Health“ t. 66,5 (2007): 401–17.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18274206
- Cinko papildų poveikis skydliaukės hormonų funkcijai, mitybos ir metabolizmo metraščiai.
www.karger.com/article/abstract/103324
- Vištienos kiaušinių biologinio jodo prieinamumo, palyginti su joduota virtuvės druska, tyrimas in vitro metodu, Europos maisto tyrimų ir technologijos tomas 234, p. 913–919.
link.springer.com/article/10.1007/s00217-012-1693-z
- Jodas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-HealthProfessional/#h3
- Cocos nucifera (L.) (Arecaceae): fitocheminė ir farmakologinė apžvalga, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4671521/
- Sėklos, linų sėmenų mitybos faktai ir kalorijos, SELF NutritionData.
nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3163/2
- Mohammadi-Sartang, M ir kt. „Linų sėmenų papildų poveikis kūno svoriui ir kūno sudėčiai: sisteminga 45 atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamų tyrimų apžvalga ir metaanalizė.“ Nutukimo apžvalgos: oficialus Tarptautinės nutukimo tyrimo asociacijos leidinys, t. 18,9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28635182
- Ankštinių augalų ir mitybos, grūdų ir ankštinių augalų mitybos taryba.
www.glnc.org.au/legumes/legumes-nutrition/
- Maistinės skaidulos maisto produktuose: apžvalga, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614039/
- Vanduo, drėkinimas ir sveikata, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/
- Chandra, Amaras K ir Neela De. „Goitrogeninis / antitiroidinis žaliosios arbatos ekstrakto potencialas žiurkių katechino atžvilgiu“. Maisto ir cheminė toksikologija: tarptautinis žurnalas, išleistas Britanijos pramoninių biologinių tyrimų asociacijos t. 48,8-9 (2010): 2304-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20561943
- Hipertirozė, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5014602/
- Bhasin, Shalender ir kt. „Baltymų suvartojimo poveikis liesai kūno masei funkciškai ribotiems vyresnio amžiaus žmonėms: atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas“. JAMA vidaus ligų t. 178,4 (2018): 530-541.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29532075
- Habza-Kowalska, Ewa ir kt. "Skydliaukės peroksidazės aktyvumą slopina fenoliniai junginiai - sąveikos poveikis". Molekulės 24.15 (2019): 2766.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6696198/