Turinys:
- Migrenos priežastys pagal ajurvedą
- Kas iš tikrųjų lemia migreną?
- 1. Širolepa
- 2. Širodhara
- 3. Kavala Graha
Ar jūs dažnai kenčia nuo migrenos ir galvos skausmų? Ar vartojate vaistus nuo galvos skausmo, bet jie neturi ilgalaikio poveikio?
Migrena tapo įprasta sveikatos problema ir ja serga daugiau nei 10 žmonių iš 100. Migrenos galvos skausmas yra sunkus galvos skausmas, kurį lydi jutiminiai įspėjamieji signalai, tokie kaip aklosios zonos, pykinimas, vėmimas, šviesos blyksniai ir padidėjęs jautrumas garsas ir šviesa.
Kai tik užklumpa migrenos priepuolis, skausmo lygis padidėja per antakį arba galvos skausmas gali sustiprėti, kai ilgiau būnate saulės šviesoje. Taip pat galite pajusti pulsuojantį skausmą. Šis skausmas didėja kiekvieną pulsą ir gali spinduliuoti į tos pačios pusės kaklą ir petį. Galvos skausmas trunka dvi tris valandas, tačiau blogiausiais atvejais skausmas trunka ir dvi tris dienas.
Ši būklė ajurvedoje vadinama Sooryavarta, kur soorya žymi saulę, o avarta - užsikimšimą ar kančią. Tai sukelia per didelis kraujagyslių ir smegenų stimuliavimas. Migrenos simptomai kiekvienam žmogui gali skirtis, tačiau saulėtekio ar vidurdienio metu būklė paprastai blogėja ir iki vakaro nurimsta.
Migrenos priežastys pagal ajurvedą
1. Per didelis riebaus, aštraus ar sūraus maisto vartojimas
2. Ilgesnis saulės spindulių poveikis
3. Natūralių potraukių slopinimas
4. Per didelis stresas
5. Virškinimo sutrikimai
6. Per didelis alkoholio vartojimas ar rūkymas
7. Fizinis ar psichinis stresas
8 Staigus kofeino vartojimo nutraukimas (arbatos ar kavos pavidalu)
9. Pasninkas
10. Hormoniniai pokyčiai, ypač laikotarpiais arba dėl per didelio kontraceptinių tablečių vartojimo
11. Miego modelio pokyčiai
Yra tam tikros rūšies maisto produktai, sukeliantys migrenos priepuolius. Šie maisto produktai sukelia staigų pitta došos ar kapha došos padidėjimą, pavyzdžiui, perdirbtus maisto produktus, pieno produktus, kepinius, fermentuotus maisto produktus, žemės riešutus, svogūnus ar sunkiai virškinamą mėsą.
Kas iš tikrųjų lemia migreną?
Vaizdas: „Shutterstock“
Dėl minėtų veiksnių pitta doša trukdo vata došos srautui smegenyse. Tai sukelia pulsuojantį ar stiprų galvos skausmą. Kadangi pitta yra dominuojanti popietę, galvos skausmo intensyvumas yra didžiausias pagal survyavarta tipo galvos skausmą. Šis skausmas lėtai mažėja iki vakaro.
Ajurveda rekomenduoja keletą gydymo būdų migrenos priepuoliui gydyti. Jie yra tokie:
1. Shirolepa
2. Shirodhara
3. Kavala Graha
4. Shirovasti
5. Sneha Nasyą
1. Širolepa
Manoma, kad Shirolepa yra labai veiksminga gydant migreną ir psichinį išsekimą, kurį sukelia stresas. Tai yra specifinė technika, kai tam tikros žolelės sumaišomos, kad susidarytų pastos, kurios tepamos ant pacientų galvos. Bet prieš tepant vaistažolių pastą, ant galvos ir kūno tepamas gydomasis aliejus. Pasta laikoma virš viršūnės (galvos) ir valandą uždengiama gysločio lapo pagalba. Tada pasta ir aliejus nuvalomi.
Tada galva ir kūnas vėl ištepami gydomuoju aliejumi, po to daroma vonia su šiltu vandeniu.
Šios žolelių pastos padeda nuraminti pitta došą .
2. Širodhara
Vaizdas: „Shutterstock“
Širodhara yra puiki ajurvedos terapija, turinti didelį poveikį nervų sistemai.
Plona skysčio (daugiausia šilto aliejaus) srovė ištisine srove pilama virš ajna marma (kaktos), tos vietos, kurioje labai susikaupę mūsų nervai. Nuolat pilant aliejų, aliejaus slėgis sukuria vibraciją ant kaktos, kuri leidžia mūsų protui ir nervų sistemai išgyventi gilų protinio poilsio būseną. Jausmas beveik panašus į meditacijos.
Kaip per Ajurveda, Shirodhara terapija yra naudinga pita ir vata došas . Tai tinka bet kuriai došai. Tačiau yra keletas kontraindikacijų.
Jie apima neseniai padarytą kaklo ar galvos traumą, smegenų naviką, karščiavimą, saulės nudegimą, pykinimą ir vėmimą. Taip pat nerekomenduojama shirodhara gydyti nėščioms ir trečią trimestrą turinčioms moterims.
Širodharai atlikti galima naudoti ir karvės pieną. Tai daroma, kai pita dalyvauja daugiau, o procesas vadinamas ksheera dhara .
Kitas naudojamas skystis yra pasukos. Tai atliekama, kai yra kliūčių vata praėjimui, kurį reikia pašalinti. Procesas vadinamas takra dhara .
3. Kavala Graha
Kavala graha arba aliejaus traukimas yra labai svarbus