Turinys:
- Kas yra pasninkas?
- Greitųjų tipai
- a. Sultys greitai
- b. Vanduo greitai
- c. Greitas valymas
- d. Skysti baltymai greitai
- e. Greita diagnostika
- f. Dalinis greitas
- g. Religinis greitas
- Kaip tai padaryti teisingai?
- Pasninko nauda
- 1. Skatina detoksikaciją
- 2. Palengvina svorio metimą
- 3. Sumažėja apetitas
- 4. Ilsisi savo virškinimo sistema
- 5. Normalizuoja kraujospūdį
- 6. Sumažina cholesterolio kiekį
- 7. Cukraus kiekio kraujyje sumažėjimas
- 8. Išsprendžia uždegiminį atsaką
- 9. Pagerina imunitetą
- 10. Padeda įveikti priklausomybes
- 11. Psichinė ir emocinė nauda
- Pasninko pavojai netenkant svorio
Pasninkas yra sena praktika, kuri dažnai vykdoma dėl religinių priežasčių. Tačiau šiais laikais, kai žmonės labiau susirūpinę savo svoriu, pasninkas dažniau praktikuojamas norint numesti svorio, o ne dėl religinių priežasčių. Pasninko metu žmonės valgo mažai, nevalgę. Tiesa, kad nevalgius svorio netenkama, tačiau tam yra ir tam tikras neigiamas poveikis.
Vienos ar dviejų dienų badavimas nėra pavojingas, tačiau gali pakenkti žmonėms, kenčiantiems nuo lėtinių ligų. Tai taip pat kenkia vaikams ir nėščioms moterims. Taip pat yra medicininiai pasninkai, kuriuos prižiūri gydytojai. Šie pasninkai yra visiškai saugūs visiems. Pasninko režimas taip pat skiriasi, tačiau pagrindinis badavimas paprastai leidžia tik šviežias sultis, bet kokius vidurius laisvinančius vaistus ar vandenį. Taip pat yra keletas nevalgymo režimų, kurie apima keletą kietų maisto produktų, kurie suteikia mažai arba mažai kalorijų.
Kas yra pasninkas?
Pasninkas apibrėžiamas kaip susilaikymas nuo maisto, gėrimų ar abiejų per tam tikrą laiką. Greitas gali būti absoliutus arba protarpinis pasninkas. Absoliutus greitas yra visiškas susilaikymas nuo viso maisto ir skysčių nustatytą laiką, pavyzdžiui, vieną dieną ar kelias dienas. Su pertraukomis vykstantys pasninkai riboja tik iš dalies, nes jie riboja tam tikro maisto ar medžiagų vartojimą. Pasninkas ne tik yra dvasinė veikla, bet ir suteikia daug naudos sveikatai. Tiesą sakant, tai yra veiksmingas būdas įtraukti sveikus pokyčius į savo gyvenimo būdą.
Greitųjų tipai
Didžioji pasninko dalis, ypač Indijoje, yra religinio pobūdžio. Bet tai gali būti praktikuojama ir dėl kitų priežasčių, tokių kaip kūno valymas ir detoksikavimas, svorio metimas, sveikatos būklės gydymas ir kt. Prieš pradedant badavimą reikia tinkamai pasirūpinti bet kokia sveikatos būkle.
a. Sultys greitai
Vaizdas: „Shutterstock“
Sultys nevalgius apima nevalgius vaisių ir daržovių sulčių vartojimą. Šiuo laikotarpiu nevalgomi kieti maisto produktai, kurie gali trukti nuo dienos iki 2 savaičių. Šio tipo badavimas reikalauja kruopštaus planavimo. Iš įvairių šviežių vaisių ir daržovių reikia gauti pakankamai mineralų ir vitaminų. Šis greitas yra skirtas detoksikacijai ir svorio metimui.
b. Vanduo greitai
Vaizdas: „Shutterstock“
Kaip rodo pavadinimas, greitas vanduo apima tik vandens vartojimą pasninko metu. Jūsų kūnas patiria keletą pokyčių, kai jam trūksta vandens. To pasninko reikia imtis tik tinkamai pasitarus su gydytoju. Mediciniškai prižiūrimi vandens pasninkai yra naudingi normalizuojant kraujospūdį.
c. Greitas valymas
Greitas valymas skirtas išvalyti gaubtinę žarną nuo susikaupusio maisto ir toksinų. Paprastai tai apima skystą gėrimą, kuriame yra citrinos sulčių, tam tikros rūšies paprasto cukraus, skirto kalorijoms, ir Kajeno pipirų ar bet kokio kito prieskonio. Šis skystis vartojamas nuo 6 iki 12 kartų per dieną, o pasninkas gali trukti nuo 1 iki 14 dienų. Intensyvesnis valymo greitis apima vidurius laisvinančios arbatos vartojimą du kartus per dieną, vieną kartą ryte ir vakare. Tačiau prieš pradėdami šį pasninką turėtumėte žinoti apie jo neigiamą poveikį.
d. Skysti baltymai greitai
Greitas skystas baltymas yra skirtas nutukusių pacientų svorio netekimui. Tai apima skystų baltymų dietą, kad žmonės galėtų numesti svorį nuo 10 iki 100 svarų. Tokiam badavimui reikia tinkamos medicininės priežiūros.
e. Greita diagnostika
Tam tikri medicininiai tyrimai ir procedūros reikalauja, kad 8–12 valandų prieš tyrimą susilaikytumėte nuo valgymo ar gėrimo, išskyrus vandenį. Pavyzdžiui, norint atlikti diagnostinį greitį, gali tekti atlikti gliukozės tolerancijos nevalgius testą. Tai skirta išmatuoti gliukozės kiekį kraujyje, kad būtų galima diagnozuoti diabetą ar hipoglikemiją.
f. Dalinis greitas
Šie pasninkai iš esmės riboja tam tikrą maisto rūšį, pavyzdžiui, ryžius, kviečius ar mėsą. Į jį įeina kietas maistas, tačiau maisto kiekis ribojamas mažiau nei nuo 1 iki 3 pilnaverčių patiekalų.
g. Religinis greitas
Daugelyje religijų pasninkas naudojamas kaip dvasinio apsivalymo ir atsidavimo Dievui priemonė. Skirtingos religijos nurodo skirtingas pasninko formas. Pavyzdžiui, katalikų tikėjime pelenų diena ir Didysis penktadienis yra privalomos pasninko dienos. Induizme tam tikromis dienomis pasninkaujama, pavyzdžiui, „karva chauth“. Panašiai islamas naudojasi pasninku Ramadano mėnesį nuo saulėtekio iki saulėlydžio, kuris apima 30 dienų badavimo metu nevartojamą maisto, gėrimų, sekso ir rūkymo.
Kaip tai padaryti teisingai?
Nors pasninkas teikia keletą naudos sveikatai, jis taip pat susijęs su neigiamu poveikiu, pvz., Dehidratacija, elektrolitų disbalanso badavimu ir kt. Taigi, norint kuo labiau sumažinti neigiamą poveikį ir gauti maksimalią naudą iš pasninko, būtina tinkamai pasninkuoti. Žemiau pateikti patarimai gali labai padėti padaryti jūsų greitą efektyvesnį.
- Pasiruoškite sau psichiškai ir fiziškai
Pasninkas yra daug daugiau nei tik susilaikymas nuo maisto ir gėrimų. Religinis pasninkas yra daugiau dvasinis ir fizinis apsivalymas. Prieš griebdamiesi dvasinio pasninko, turite būti psichiškai pasirengę atsisakyti įprastų dalykų, apibrėžiančių jūsų gyvenimą. Galite pradėti galvodami apie pasninko tikslą ir tai, ko norite pasiekti. Tai paruoš jus pirmajai pasninko dienai.
- Trumpai
Tam tikri pasninkai, tokie kaip Ramadanas ir Jomas Kipuras, reikalauja, kad per visą pasninką vyktumėte be vandens. Nors tai nepadaro ilgalaikės žalos, greičiausiai pasninko pabaigoje jausitės dehidruota. Taigi svarbu pasninkavus palaikyti hidrataciją. Jei nevalgote dėl religinių priežasčių, pasninko metu gerkite daug vandens.
- Paruoškite greitą valgį
Maistas prieš pasninką yra nepaprastai svarbus, nes jis suteikia reikalingos jėgos ir energijos per visą pasninką, kad būtų galima nevalgyti. Ramadano pasninkas pradedamas valgyti prieš saulėlydį. Nors prieš pradedant savo pasninką nepatartina apsiplėšti, jūs tikrai galite valgyti ką nors, kad pasninko metu būtų energinga.
- Venkite sunkių mankštų badavimo metu
Pasninko metu kelias valandas reikia eiti be maisto. Taigi svarbu taupyti energiją kasdienei veiklai. Greitas pasivaikščiojimas yra puikus, tačiau turėtumėte vengti patirti sunkų fizinį krūvį ir intensyvias treniruotes. Tai leis jums išsaugoti energiją, kad galėtumėte siekti dvasinio ryšio.
- Venkite eksploatuoti sunkiąsias mašinas
Daugelis iš mūsų turi dirbti nevalgydami. Tačiau, kiek įmanoma, nevalgius reikėtų vengti eksploatuoti sunkias mašinas, pvz., Automobilius, nes tai gali išeikvoti jūsų energiją ir jaustis dehidratuotam. Tinkamas miegas ir poilsis yra dar viena būtina sąlyga norint sėkmingai pasninkuoti.
- Pradėkite nuo dalinio greito
- Žalias maistas iš vaisių, daržovių, sėklų ir riešutų
- Vieno maisto dieta, pavyzdžiui, vaisių ar ryžių košė
- Kaulų arba daržovių sultiniai su mineralais
- Žalieji kokteiliai
- Šviežios spaustos daržovių ar vaisių sultys
- Salotos
- Khichdi
- Palaikykite tinkamą mitybos normą
Vaizdas: „Shutterstock“
Kai nevalgote, valgykite naudingą maistingą maistą. Kadangi nevalgius sumažėja apetitas, maistinė maisto kokybė tampa dar svarbesnė. Venkite greito maisto, kai sulaužėte greitį, nes tai pakenks jūsų sveikatai.
- Venkite persivalgymo po pasninko
Negalima sau leisti persivalgyti pasibaigus pasninkui. Tiesą sakant, patariama valgyti daugiau kieto maisto ir mažesnių porcijų užkandžių.
- Nepažeiskite savo sveikatos
Reikėtų nepamiršti, kad pasninkas nėra skirtas visiems. Nerekomenduojama asmenims, kuriems diagnozuota tam tikra liga, pavyzdžiui, hepatitas, taip pat nėščioms ar maitinančioms moterims. Be to, jei dėl pasninko jūsų svoris pradeda kristi žemiau sveiko svorio diapazono, tai aiškiai rodo mitybos trūkumus.
Pasninko nauda
1. Skatina detoksikaciją
Pasninkas detoksikuoja jūsų kūną. Perdirbtuose maisto produktuose yra daug priedų, kurie organizme tampa toksinais. Kai kurie iš jų sukelia pažangių galutinių glikacijos produktų (AGE) gamybą. Didžioji dalis toksinų kaupiasi riebaluose, kurie deginami ilgai nevalgius. Dėl to išsiskiria toksinai. Kai dienos metu nevalgote ir negeriate, jūsų kūnas pradeda valgyti į riebalų atsargas, kad sukurtų energiją. Tai padeda deginti kenksmingus toksinus, esančius riebalų sankaupose. Kepenys, inkstai ir kiti kūno organai dalyvauja šioje detoksikacijoje.
2. Palengvina svorio metimą
Vaizdas: „Shutterstock“
Svorio metimas yra vienas didžiausių pasninko privalumų. Taip yra todėl, kad kai pasninkaujate, jūsų kūnas yra priverstas naudoti sukauptus riebalus energijai gauti. Nevalgius padidėja lipolizė, o insulinas sumažėja. Valgant mažiau maisto, sulėtėja medžiagų apykaita, kad būtų taupoma energija. Pasninkas taip pat padidina katecholaminų kiekį. Šie katecholaminai padeda suteikti šiek tiek energijos, o badavimo metu degina riebalus mūsų kūne. Profesionaliai prižiūrimi pasninkai yra geriausi norint kontroliuoti sunkų nutukimą, nes pasninko metu jie teikia medicininę ir psichologinę pagalbą, galiausiai skatina jus sveikai maitintis.
3. Sumažėja apetitas
Pasninkas yra geresnis pasirinkimas nei tam tikros mados dietos, kai jūs galiausiai atgaunate visą prarastą svorį. Taip yra dėl to, kad sumažinus nevalgius maisto nevalgius, jūsų skrandis palaipsniui mažėja. Tam reikia valgyti mažiau maisto, kad jaustumėtės sotūs. Taigi pasninkas yra puiki galimybė įprasti sveikai maitintis. Pasibaigus pasninkui, apetitas yra mažesnis nei anksčiau, ir jūs mažiau linkę persivalgyti.
4. Ilsisi savo virškinimo sistema
Pasninkas suteikia poilsio jūsų virškinimo organams, nors įprastos funkcijos, tokios kaip virškinimo sekrecijos gamyba, tęsiasi mažesniu greičiu. Tai padeda palaikyti skysčių pusiausvyrą organizme. Maistas skirstomas tolygiai. Energija taip pat išleidžiama palaipsniui. Rūgščių gamyba skrandyje nevalgius tęsiasi nenutrūkstamai. Tačiau pacientai, sergantys pepsine opa, prieš pasninką turėtų kreiptis į gydytoją.
5. Normalizuoja kraujospūdį
Vaizdas: „Shutterstock“
Pasninkas yra veiksmingas ne narkotikų metodas sumažinti kraujospūdį. Vadinasi, tai sumažina aterosklerozės, arterijų užsikimšimo riebalų dalelėmis, riziką. Pasninkas priverčia kūną panaudoti gliukozės ir vėliau riebalų atsargas energijai gaminti. Pasninko metu sumažėja medžiagų apykaitos greitis, taip pat baimės hormonai, tokie kaip adrenalinas ir noradrenalinas. Tai palaiko jūsų medžiagų apykaitą tolygiai ir neviršijant ribų, todėl sumažėja kraujospūdis.
6. Sumažina cholesterolio kiekį
Vienas iš teigiamų pasninko padarinių yra cholesterolio kiekio kraujyje sumažėjimas. Tai pagerina širdies ir kraujagyslių sveikatą ir sumažina širdies ligų, širdies priepuolio ar insulto riziką. Šį mažesnį cholesterolio kiekį galima palaikyti laikantis sveikos mitybos pasibaigus pasninkui.
7. Cukraus kiekio kraujyje sumažėjimas
Kaip minėta anksčiau, pasninkas sukelia gliukozės skilimą, suteikiantį energiją organizmui. Tai sumažina insulino gamybą ir ilsina kasą. Gliukagonas gaminamas dėl gliukozės skilimo, todėl sumažėja cukraus kiekis kraujyje.
8. Išsprendžia uždegiminį atsaką
Tyrimai parodė, kad nevalgius galima išspręsti uždegimines ligas ir alergijas. Uždegiminės ligos yra reumatoidinis artritas, artritas ir odos ligos, tokios kaip psoriazė. Manoma, kad badavimas skatina uždegiminių žarnyno ligų, tokių kaip opinis kolitas, gijimą.
9. Pagerina imunitetą
Laikantis subalansuotos dietos tarp pasninko galima sustiprinti imunitetą, pašalinti toksinus ir sumažinti riebalų kaupimąsi. Jei nevalgysite vaisių, organizme padidės būtiniausių vitaminų ir mineralų atsargos. Vitaminai A ir E yra geri antioksidantai, kurie padeda sustiprinti imunitetą.
10. Padeda įveikti priklausomybes
Pasninkas labai padeda sumažinti potraukį nikotinui, alkoholiui, kofeinui ir perdirbtiems maisto produktams. Pasninkas gali padėti narkomanams įveikti priklausomybes. Tai skatina natūralaus maisto, pavyzdžiui, vaisių ir vandens, troškimą. Tokiu būdu jis propaguoja sveiką gyvenimo būdą.
11. Psichinė ir emocinė nauda
Pasninkas pagerina psichinį aiškumą ir dėmesį, todėl suteikia daugiau laisvės, lankstumo ir energijos kasdienei gyvenimo veiklai.
Pasninko pavojai netenkant svorio
- Pasninkas, be abejo, sumažina kalorijų kiekį. Nors tai naudinga svorio metimui, tai taip pat gali sukelti tam tikrų sveikatos problemų, pavyzdžiui, raumenų netekimą.
- Pasninko metu jūsų kūnas pereina į tausojimo režimą, o tai reiškia, kad kalorijos deginamos lėčiau ir stabiliau.
- Paprastai prarandamas pradinis svoris yra „vandens svoris“ arba pirmiausia skystas. Tai reiškia, kad riebalų neprarandama. Taigi kartais ši svorio metimo gudrybė yra laikina ir bet koks numestas svoris paprastai grįžta prie įprastos dietos.
- Susigrąžintas svoris paprastai yra riebalas, nes lėtesnė medžiagų apykaita leidžia lengviau priaugti numestą svorį.
- Kai kurie kiti badavimo šalutiniai poveikiai yra galvos, raumenų, galvos svaigimas, nuovargis, mažas cukraus kiekis kraujyje, viduriavimas ir silpnumas.
- Ilgai nevalgius gali atsirasti anemija, nereguliarus širdies plakimas, nusilpusi imuninė sistema ir sutrikti kepenų ar inkstų veikla.
- Pasninkus numesti svorio, taip pat gali trūkti mineralų ir vitaminų, o kai jūsų organizmui trūksta
- įvairių svarbių vitaminų ir mineralų, jis linkęs sirgti ir gali susidurti su kitomis sveikatos problemomis ir ligomis.
Ilgai nevalgius griežtai nerekomenduojama. Dviejų dienų badavimas yra saugus. Patariama vartoti pakankamą kiekį vandens, sulčių ir vaisių, kad organizmui netrūktų jokio mineralinio ar vitamino. Jei planuojate nevalgyti norėdami numesti svorio, patariama kreiptis į gydytoją. Tai sumažins riziką pasireikšti žalingu badavimo poveikiu lieknėjimui.