Turinys:
- Manganas - trumpai
- Kuo naudingas manganas
- Mangano nauda sveikatai
- 1. Stiprina kaulus
- 2. Iškelia laisvuosius radikalus
- 3. Kontroliuoja cukraus kiekį
- 4. Gydo epilepsiją
- 5. Kontroliuoja medžiagų apykaitos greitį
- 6. Gydo uždegimus ir patempimus
- 7. Apsaugo nuo osteoporozės
- 8. Naudinga skydliaukės sveikatai
- 9. Palengvina PMS sindromą
- 10. Pagerina vitaminų absorbciją
- 11. Naudinga smegenų sveikatai
- 12. Padidina energijos ir funkcinį efektyvumą organizme
- Atsargumo žodis
- Visuomenės sveikatos rekomendacijos
Manganas yra būtinas mineralas, kurio mūsų organizmams reikia mažais kiekiais, todėl jis dažnai vadinamas vienu iš mikroelementų. Mūsų organizme yra ne daugiau kaip 20 mg mangano. Jis daugiausia koncentruotas kepenyse, kasoje, inkstuose ir kauluose. Šis mineralas reikalingas tinkamam mūsų smegenų ir nervų sistemos funkcionavimui.
Šiame straipsnyje yra keletas kitų svarbių mangano privalumų. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau apie juos.
Manganas - trumpai
Vaizdas: „Shutterstock“
Manganas, aktyvus fermento mangano superoksido dismutazės komponentas, yra būtinas tinkamam fermentų funkcionavimui, maistinių medžiagų įsisavinimui, žaizdų gijimui ir kaulų vystymuisi organizme. Mangano trūkumas gali sukelti sąnarių skausmus, bloginti kaulų sveikatą ir vaisingumo problemas. Tyrimai parodė, kad norint pasiekti optimalią sveikatą, kasdien reikia vartoti beveik 12 mg mangano.
Šis mikroelementas yra stiprus antioksidantas, kuris pašalina laisvuosius radikalus organizme.
Dabar kyla svarbus klausimas: kokie yra mangano šaltiniai? Šio mikroelemento įvairiais kiekiais yra prieskoniuose, žolelėse, gvazdikėliuose, šafrane, kviečių gemaluose, sėlenose, riešutuose, midijose, austrėse, moliuskuose, kakavos milteliuose, juodajame šokolade, keptuose moliūguose, moliūgų sėklose, linuose, sezamo sėklose, sezamo svieste, čili miltelių, skrudintų sojų pupelių ir saulėgrąžų sėklų.
Kuo naudingas manganas
- Stiprina kaulus
- Griebia nemokamus radikalus
- Kontroliuoja cukraus kiekį
- Gydo epilepsiją
- Kontroliuoja medžiagų apykaitos greitį
- Gydo uždegimus ir patempimus
- Apsaugo nuo osteoporozės
- Naudinga skydliaukės sveikatai
- Palengvina PMS sindromą
- Pagalbinė vitaminų absorbcija
- Naudinga smegenų sveikatai
- Padidina energijos ir funkcinį efektyvumą organizme
Mangano nauda sveikatai
Pažvelkime į mangano naudos sveikatai spektrą.
1. Stiprina kaulus
Vaizdas: „Shutterstock“
Manganas yra gyvybiškai svarbus normaliai žmogaus kaulų struktūros raidai (1). Tai padeda padidinti stuburo mineralinį tankį (2). Tai taip pat pasirodė esanti naudinga moterims po menopauzės. Mangano trūkumas moterims po menopauzės gali padidinti mineralinių medžiagų kiekį ir sukelti nedidelius lūžius. Tyrimai atliekami siekiant nustatyti konkrečius įrodymus, kad manganas gali padėti išvengti osteoporozės ir daugelio kitų ligų.
Atgal į TOC
2. Iškelia laisvuosius radikalus
Manganas turi antioksidacinių savybių, kurios padeda stebėti laisvųjų radikalų aktyvumą mūsų kūne (3). Šie laisvieji radikalai gali pakenkti žmogaus ląstelėms ir sukelti vėžį bei kitas kenksmingas ligas. Taigi, norint išvengti uždegiminių ligų rizikos, į savo mitybą būtina įtraukti daug maisto produktų turinčių mangano šaltinių ar papildų.
Atgal į TOC
3. Kontroliuoja cukraus kiekį
Vaizdas: „Shutterstock“
Manganas gali kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje mūsų organizme ir padėti išvengti diabeto. Manganas gali normalizuoti insulino sintezę ir sekreciją kraujyje, kad būtų galima kontroliuoti cukraus kiekį. Tai taip pat padeda sureguliuoti nenuspėjamus cukraus kiekio kraujyje kritimus, o tai palengvina diabetikų gyvenimą (4).
Atgal į TOC
4. Gydo epilepsiją
Epilepsija yra varginantis sutrikimas, o mangano trūkumas gali sukelti epilepsijos priepuolius. Dėl antiepilepsinių savybių manganas gali veikti kaip kraujagysles plečiantis vaistas ir vaidina svarbų priepuolių gydymą (5). Mangano papildai gali kontroliuoti nedidelius ir didelius epilepsijos priepuolius.
Atgal į TOC
5. Kontroliuoja medžiagų apykaitos greitį
Mūsų organizmo medžiagų apykaitos reguliavimas yra esminė mangano funkcija. Manganu suaktyvinti fermentai yra naudingi metabolizuojant cholesterolį, amino rūgštis, angliavandenius ir vitaminus, tokius kaip vitaminas E ir vitaminas B1. Tai taip pat padeda tinkamai veikti kepenims. Manganas gali padėti metabolizuoti glutaminą (aminorūgštis) ir yra neatskiriama DNR polimerazės dalis (6).
Atgal į TOC
6. Gydo uždegimus ir patempimus
Vaizdas: „Shutterstock“
Manganas pagerina patempimų ir uždegimo gijimą, padidindamas superoksido dismutazės lygį (7). Tai atsitinka dėl jo antioksidacinių savybių. Superoksido dismutazės (SOD) trūkumas taip pat pastebimas pacientams, sergantiems artritu. SOD turi priešuždegiminių savybių, galinčių palengvinti artritą. Manganas gali padėti padidinti SOD sintezę ir funkcionavimą, taip padėdamas sumažinti būklės simptomus.
Atgal į TOC
7. Apsaugo nuo osteoporozės
Mangano papildai gali palengvinti osteoporozę ir osteoartritą, nes šis būtinas mineralas gali padidinti kaulų tankį ir mineralų tankį. Su visais mineralais pusiausvyra yra svarbiausia ir ne tik papildoma vienu mineralu. Tačiau norint atlikti mangano poveikį kaulų sveikatai, reikia atlikti tolesnius tyrimus (8).
Atgal į TOC
8. Naudinga skydliaukės sveikatai
Galbūt nežinote apie daugelį kitų mineralinių papildų, skirtų skydliaukės sutrikimams, kitam jodui, tiesa? Tačiau manganas taip pat yra labai svarbus skydliaukės sveikatai.
Manganas yra būtinas įvairių fermentų, tokių kaip tiroksinas, gyvybiškai svarbus hormonas skydliaukėje, veiksnys. Svarbu palaikyti tinkamą skydliaukės veiklą, kad būtų išvengta sveikatos problemų. Tai gali būti naudinga norint išlaikyti tinkamą apetitą, medžiagų apykaitą, svorį ir organų sistemos efektyvumą (9).
Atgal į TOC
9. Palengvina PMS sindromą
Vaizdas: „Shutterstock“
Daugelis moterų gali sirgti priešmenstruaciniu sindromu (PMS). Manganas padeda valdyti nuotaikos svyravimus ir sumažinti galvos skausmą, depresiją ir dirglumą. Moterims, kenčiančioms nuo sunkių PMS simptomų, patariama vartoti mangano papildus (10).
Atgal į TOC
10. Pagerina vitaminų absorbciją
Manganas gali būti naudingas absorbuojant būtinus vitaminus, tokius kaip vitaminas B, vitaminas E ir mineralai. Jis vaidina svarbų vaidmenį vykstant fermentinėms reakcijoms, reikalingoms absorbuoti ir naudoti vitaminus, gautus iš maisto (11).
Atgal į TOC
11. Naudinga smegenų sveikatai
Nustatyta, kad manganas yra esminis komponentas gydant daugelį nervų sistemos sutrikimų. Ši mangano savybė yra dėl superoksido dismutazės, kuri pašalina laisvuosius radikalus iš nervų takų. Manganas taip pat jungiasi su neuromediatoriais, taip reguliuodamas elektrinių impulsų perdavimą visame kūne ir sustiprindamas pažinimo funkciją (12).
Atgal į TOC
12. Padidina energijos ir funkcinį efektyvumą organizme
Manganas taip pat gali suteikti momentinės energijos ir užtikrinti tinkamą kūno darbą. Jis reguliuoja gliukozės apykaitą, taip užtikrindamas tinkamą energijos pasiskirstymą kiekvienoje kūno ląstelėje. Tai taip pat užtikrina tinkamą gliukozės absorbciją raumenyse ir organuose (13).
Atgal į TOC
Atsargumo žodis
Nors manganas teikia daug naudos sveikatai, turite apriboti jo vartojimą ir žinoti apie jo šalutinį poveikį. Toliau išvardyti keli dalykai, kuriuos reikia nepamiršti:
- Įsitikinkite, kad suvartojote sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo nurodytą kiekį. Perdozavimas gali būti mirtinas.
- Nevartokite mangano papildų per vieną ar dvi valandas po antacido vartojimo. Yra žinoma, kad antacidiniai vaistai mažina mangano absorbciją organizme.
- Žmonės, gaunantys mitybą per IV, turėtų vengti vartoti mangano papildus.
- Vaikai iki penkerių metų gali būti neigiamai paveikti įkvėpus mangano.
- Mangano papildų vartojimas su chinolonų grupės antibiotikais gali būti mirtinas.
- Manganas sudaro toksinių mikroelementų organizme trejetuką, o jų trūkumas ar per didelis vartojimas gali sukelti rimtą žalą. Įsitikinkite, kad niekada neįkvėpėte per ilgą laiką, nes tai gali sukelti daugybę mirtinų sutrikimų, tokių kaip Parkinsono liga.
- Turintys kepenų sutrikimų, turėtų vengti vartoti mangano papildus, nes jie gali sukelti drebulį ar psichikos sutrikimus.
- Žmonės, kuriems yra geležies stokos mažakraujystė, turėtų vengti papildų, nes organizmas mangano absorbuoja per daug ir taip sukuria disbalansą.
Visuomenės sveikatos rekomendacijos
Maisto suvartojimas