Turinys:
- Turinys
- Kas yra niacinas?
- Kaip veikia niacinas?
- Kokie yra niacino trūkumo simptomai?
- Kokia yra niacino (vitamino B3) nauda?
- 1. Gerina širdies sveikatą
- 2. Gali padėti gydyti 1 tipo cukrinį diabetą
- 3. Gali pagerinti odos ir plaukų sveikatą
- 4. Padidina smegenų funkciją
- 5. Padeda gydyti artritą
- 6. Padeda gydyti Pellagra
- 7. Gali gydyti erekcijos disfunkciją
- 8. Padeda gydyti nemigą
- 9. Gydo saulės jautrumą
- 10. Gali užkirsti kelią judesio ligai
- 11. Padeda detoksikacijai
- 12. Didina energiją
- 13. Gali skatinti ilgaamžiškumą
- 14. Skatina virškinimą
- Koks yra rekomenduojamas niacino (vitamino B3) dienos kiekis?
- Koks maistas yra turtingas niacino (vitamino B3)?
- Kaip pridėti daugiau niacino į dietą
- Bet koks šalutinis niacino poveikis?
Niacinas - dauguma mūsų tai žino kaip receptinių vaistų juostelę, sukrautą ant artimiausios vaistinės lentynos. Bet yra ir daugiau. Iš tikrųjų tai gyvybiškai svarbu jūsų DNR ir ląstelių sveikatai.
Tikrai?
Taip. Skaitykite toliau, kad suprastumėte, kaip.
Turinys
- Kas yra niacinas?
- Kaip veikia niacinas?
- Kokie yra niacino trūkumo simptomai?
- Kokia yra niacino nauda?
- Koks yra rekomenduojamas niacino dienos kiekis?
- Kuo maiste gausu niacino?
- Kaip pridėti daugiau niacino į dietą
- Bet koks šalutinis niacino poveikis?
Kas yra niacinas?
Ši maistinė medžiaga, dar vadinama vitaminu B3, yra tirpi vandenyje ir randama keliuose įprastuose maisto produktuose, tokiuose kaip mėsa, tuno žuvys, sėklos, grybai ir kt. (vitaminas B2) ir kt.
Niacinas yra medicininis vitamino B3 pavadinimas ir jis yra 3 formų - nikotino rūgštis, niacinamidas (dar vadinamas nikotinamidu) ir inozitolio heksaniacinatas. Tai yra svarbus vitaminas ir naudingas keliais būdais - nuo širdies apsaugos ir medžiagų apykaitos gerinimo iki smegenų funkcijos stiprinimo ir pagalbos nuo diabeto (1).
Nikotino rūgštis veikia kaip priedas ir yra naudojama padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujyje ir širdies ligoms gydyti. Niacinamidas gali padėti gydyti 1 tipo cukrinį diabetą, tam tikras odos ligas ir šizofreniją (tačiau jis nesumažina cholesterolio kiekio). Taigi tam tikros niacino formos suteikia jums tam tikrą naudą. Mes primygtinai rekomenduojame pasikonsultuoti su savo gydytoju, kad suprastumėte, kuris yra kuris.
Na, naudos yra labai daug. Tačiau prieš kalbėdami apie juos pirmiausia turime žinoti, kaip veikia niacinas.
Atgal į TOC
Kaip veikia niacinas?
Paprasčiau tariant, niacinas padeda fermentams atlikti savo darbą. Konkrečiai kalbant, niacinas yra pagrindinis NAP ir NADP, kurie yra du kofermentai, dalyvaujantys ląstelių metabolizme, komponentai. Niacinas taip pat paruošia ir taiso DNR ir netgi veikia kaip antioksidantas.
Bet ei, iš kur sužinosite, ar gaunate pakankamai niacino? Kitas skyrius gali padėti suprasti.
Atgal į TOC
Kokie yra niacino trūkumo simptomai?
langinės
Šis trūkumas pasireiškia ne tik tada, kai negaunate pakankamai niacino, bet ir tada, kai jūsų kūnas negali absorbuoti triptofano, jo aminorūgščių pirmtako.
Toliau pateikiami niacino trūkumo simptomai:
- Nuovargis
- Nevirškinimas
- Vėmimas
- Raumenų opos
- Depresija
Sunkus niacino trūkumas (dar vadinamas pelagra, kurį aptarsime vėliau šiame pranešime) gali sukelti šiuos simptomus:
- Žvyniniai bėrimai ant saulės spindulių veikiamos odos
- Vėmimas ir viduriavimas
- Apatija
- Dezorientacija
- Atminties praradimas
- Depresija
- Patinusi burna
Vartojant pakankamą niaciną, ne tik išvengiama šių simptomų, bet, dar svarbiau, suteikiama tam tikrų reikšmingų privalumų.
Atgal į TOC
Kokia yra niacino (vitamino B3) nauda?
Nors tam tikrų palaikomų niacino pranašumų yra prieštaringų įrodymų, šis vitaminas pagerina odos ir smegenų sveikatą, taip pat pagerina virškinimą ir artrito simptomus.
1. Gerina širdies sveikatą
Niacinas dažnai vartojamas geram cholesterolio kiekiui gerinti, o tai savo ruožtu mažina blogojo cholesterolio kiekį - galiausiai stiprina širdį (2). Niacinas veikia blokuodamas kepenų cholesterolio gamybą.
Tačiau laikykitės - atrodo, kad niacinas veikia tik tiems žmonėms, kurie jau vartoja vaistus nuo cholesterolio. Šaltiniai taip pat teigia, kad tai dažnai gali sukelti nemalonų ir pavojingą šalutinį poveikį. Taigi, prieš vartodami niaciną širdžiai, būtinai pasitarkite su gydytoju, nes šiuo klausimu yra prieštaringų įrodymų.
2. Gali padėti gydyti 1 tipo cukrinį diabetą
Tai gali būti tiesa su 1 tipo cukriniu diabetu, kai imuninė sistema klaidingai atakuoja kasos ląsteles, gaminančias insuliną. Niacinamidas kurį laiką gali apsaugoti šias ląsteles. Tačiau mums reikia daugiau tyrimų, kad suprastume, ar niacinas gali padėti ilgainiui (3).
Didelė niacino dozė taip pat sumažino rizikos grupės vaikų 1 tipo diabeto riziką, tačiau tai buvo tik vieno preliminaraus tyrimo rezultatas.
3. Gali pagerinti odos ir plaukų sveikatą
Žinoma, kad niacinas padidina vandens kiekį odoje - ir tai galima pasiekti vietiškai tepant nikotinamido kremą. Taip pat nustatyta, kad kremas padeda gydyti spuogus.
Niacinas taip pat turi teigiamą poveikį rožinei, kuri yra odos liga, sukelianti raudoną veido odą, paraudimą, pustules ir raudonus nelygumus.
Taip pat žinoma, kad niacinas teigiamai veikia odos vėžį. Tyrimai parodė, kad tai gali užkirsti kelią priešpiktybinėms ląstelėms tapti piktybinėmis. Kalbant apie senėjimą, niacinas vaidina savo vaidmenį. Vienas tyrimas parodė, kad vietinis niacinamidas padėjo sumažinti smulkias raukšleles ir raukšles bei kitas su senėjimu susijusias odos elastingumo problemas.
Kai kuriuose pranešimuose sakoma, kad niacinas padeda pagerinti plaukų folikulų sveikatą.
4. Padidina smegenų funkciją
langinės
Niacinas yra toks svarbus smegenims, kad smegenų rūkas ir tam tikri kiti psichikos simptomai buvo siejami su jo trūkumu (4). Be to, tyrimai parodė, kad kai kurias šizofrenijos formas galima gydyti niacinu - kadangi vitaminas padeda panaikinti smegenims daromą žalą (5).
Niacinas taip pat gali užkirsti kelią pagyvenusių žmonių atminties praradimui ir padėti gydyti depresiją. Tai gali išlaikyti smegenis sveikas Alzheimerio ligos atveju. Tačiau rezultatai buvo nevienodi.
5. Padeda gydyti artritą
Pasak Artrito fondo, niacinamidas gali pagerinti osteoartritą, slopindamas uždegimą (6). Tačiau informacija čia yra ribota, todėl patariame pasitarti su gydytoju.
6. Padeda gydyti Pellagra
Pamenate, mes apie tai kalbėjome? Pellagra yra būklė, atsirandanti dėl nepakankamo niacino (arba triptofano) kiekio racione. Ši liga dažniausiai pasitaiko tose pasaulio vietose, kur žmonės vartoja daug kukurūzų (7). Tai veikia odą, virškinimo sistemą ir smegenis.
Kadangi pelagra atsiranda dėl niacino trūkumo, akivaizdu, kad papildymas niacinu gali padėti gydyti šią būklę.
7. Gali gydyti erekcijos disfunkciją
Tyrimais padaryta išvada, kad niacinas gali pagerinti vyrų gebėjimą išlaikyti erekciją, jei juos vargina erekcijos sutrikimai. Kadangi tai tik vitaminas, ekspertai mano, kad niacinas yra paprastas ir saugus būdas gydyti erekcijos disfunkciją ir impotenciją (8).
Taip pat erekcijos disfunkciją gali sukelti kraujagyslių uždegimas. Čia pateikiamos priešuždegiminės niacino savybės.
Bet jei jau vartojate vaistus erekcijos sutrikimams gydyti, prieš pradėdami vartoti niaciną, pasitarkite su gydytoju. Taip yra todėl, kad pirmasis dažnai gali sumažinti kraujospūdį ir niacinas. Abi kartu gali per daug sumažinti kraujospūdį.
8. Padeda gydyti nemigą
langinės
Nors turime nedaug įrodymų, tam tikri tyrimai rodo, kad niacinas gali padidinti REM miegą (greitas akių judesys, kuris yra gilus miego režimas).
9. Gydo saulės jautrumą
Fotodermatitas, būklė, susijusi su saulės jautrumu, yra žinoma dėl niacino trūkumo. Pellagra, liga, kurią sukelia nepakankamas niacinas, taip pat yra susijusi su jautrumu saulei (9).
Maža to, buvo nustatyta, kad niacinas turi prevencinį poveikį odos vėžiui - ligai, kurios tikimybė didėja priklausomai nuo saulės jautrumo (10).
10. Gali užkirsti kelią judesio ligai
Mes turime labai mažai apie tai tyrimų. Vienoje ataskaitoje sakoma, kad niacinas gali padėti išvengti judesio ligos (11). Bet šiuo klausimu pasitarkite su savo gydytoju.
11. Padeda detoksikacijai
Kaip niacinas padeda detoksikuoti, yra gana žavu. Jis plyšo riebalų ląsteles, kaupiančias toksinus, o tai išskiria sukauptus toksinus ir galiausiai juos pašalina. Šis reiškinys vadinamas lipolize.
12. Didina energiją
Niacinas yra gana svarbus organizmui kuriant energiją. Be vitamino jūsų kūnas tiesiog negali paversti baltymų, angliavandenių ir riebalų tinkama naudoti energija.
Niacinas yra vienas iš B grupės vitaminų, padedančių įgyti energijos iš valgomo maisto. Tai taip pat padeda susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams.
13. Gali skatinti ilgaamžiškumą
Apvaliosios kirmėlės, maitinamos niacino maisto papildais, gyveno ilgiau, kaip rodo vienas tyrimas. Tyrime sakoma, kad niacinas apgauna kūną manydamas, kad jis sportuoja, nors ir ne. Iš tikrųjų tokie junginiai vadinami pratimų imitatoriais - kurių vienas yra niacinas (12).
Metabolizmo kelias, kurį niacinas inicijuoja apvaliosiose kirmėlėse, yra panašus į aukštesnių organizmų, ir tai gali apimti ir žmones.
14. Skatina virškinimą
Niacinas vaidina svarbų vaidmenį skaidant angliavandenius, riebalus ir alkoholį - tai yra svarbi virškinamojo trakto funkcija. Be to, kai kurie niacino trūkumo simptomai yra diskomfortas pilve ir vidurių užkietėjimas.
Mes matėme naudą. Bet tai nereiškia, kad jūs pradedate pasikrauti niacino. Viskas, ko imsitės, yra riba.
Atgal į TOC
Koks yra rekomenduojamas niacino (vitamino B3) dienos kiekis?
Ši lentelė pateiks jums informaciją.
AMŽIUS / GYVENIMO BŪKLĖ | NIACINO RDA |
---|---|
Gimimas iki 6 mėnesių | 2 mg |
Nuo 7 iki 12 mėnesių | 4 mg |
Nuo 1 iki 3 metų | 6 mg |
Nuo 4 iki 8 metų | 8 mg |
9–13 metų | 12 mg |
14 metų ir vyresni (vyrai) | 16 mg |
14 metų ir vyresni (moterys) | 14 mg |
Nėščia moteris | 18 mg |
Žindančios moterys | 17 mg |
Viršutinė niacino riba bet kokio amžiaus suaugusiesiems yra 35 miligramai per parą.
Tai apie dozę. Bet kaip užtikrinti, kad kasdien gautumėte pakankamai niacino?
Atgal į TOC
Koks maistas yra turtingas niacino (vitamino B3)?
Daugumoje maisto produktų, kuriuos reguliariai vartojame, yra niacino. Turtingiausi niacino šaltiniai yra šie:
- Kalakuto krūtinė: 1 kalakuto krūtinėlėje yra 101 mg niacino (daugiau nei 100% dienos vertės).
- Žemės riešutai: 1 puodelyje žemės riešutų yra 21,9 mg (daugiau kaip 100% DV).
- Jautienos kepenys: 1 gabale jautienos kepenų yra 11,9 mg (60% DV).
- Tunas: 3 uncijos tuno yra 11,3 mg (56% DV).
- Vištienos krūtinėlė: 3 uncijos vištienos krūtinėlės yra 8,9 mg (44% DV).
- Žolinė jautiena: 3 uncijos žole šeriamos jautienos yra 7,6 mg (36% DV).
- Grybai: 1 puodelyje grybų yra 7,6 mg (34% DV).
- Saulėgrąžų sėklos: 1 puodelyje saulėgrąžų sėklų yra 3,8 mg (19% DV).
- Žalieji žirniai: 1 puodelyje žaliųjų žirnių yra 3 mg (15% DV).
- Avokadas: 1 sveikame avokade yra 3,5 mg (17% DV).
Ir jei jums įdomu…
Atgal į TOC
Kaip pridėti daugiau niacino į dietą
Kalbant praktiškai, jums to nereikia - jei jau įpratote pakankamai dietos. Bet jei nesate, galite papildyti.
Niacino papildai paprastai rekomenduojami žmonėms, turintiems aukštą cholesterolio kiekį, kuriems yra širdies ligų rizika ir kurie negali vartoti statinų. Papildomos formos paprastai turi daug didesnes dozes - o didelis kiekis gali turėti šalutinį poveikį. Taigi, prieš pradėdami vartoti papildus, pasitarkite su savo gydytoju.
Ir palaukite, šalutinis poveikis.
Atgal į TOC
Bet koks šalutinis niacino poveikis?
Kai kurie niacino pertekliaus vartojimo šalutiniai poveikiai yra šie:
- Niacino skalavimas
Tai yra labiausiai paplitęs (ir dažnai betarpiškas) šalutinis niacino vartojimo poveikis. Tai atsitinka, kai vienu metu suvartojama daugiau nei 100 mg niacino. Vis dėlto tai nekenksminga. Praplovimas prasideda nuo veido ir gali patekti į krūtinę bei rankas ir galiausiai dingsta per 30 minučių – dvi valandas.
- Alergija
Niacinas gali sustiprinti alergiją, nes išskiria histaminą, kuris yra cheminė medžiaga, atsakinga už alergijas.
- Nereguliarus širdies plakimas
Didelis niacino kiekis gali sukelti nereguliarų širdies plakimą.
- Diabeto problemos
Niacinas gali padidinti cukraus kiekį kraujyje.
- Gali per daug sumažinti kraujospūdį
Nevartokite niacino, jei turite žemą kraujospūdį. Jei vartojate vaistus nuo kraujospūdžio, prieš pradėdami vartoti niaciną, pasitarkite su gydytoju.
- Kitos problemos
Niacinas gali pabloginti inkstų ar kepenų ligomis ir skrandžio opomis sergančių asmenų padėtį. Taigi, rekomenduojama vengti jo vartojimo, jei kankina bet kuris iš šių simptomų.
- Nėštumo ir žindymo problemos
Niacinas yra saugus nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims