Turinys:
- Kas yra kofeinas?
- Kofeino nauda sveikatai
- 1. Naudinga kepenims
- 2. Sumažina diabeto riziką
- 3. Aštrinkite smegenis
- 4. Širdies ir kraujagyslių sveikata
- 5. Pagalba metant svorį
- 6. Akių sveikata
- 7. Antivėžinės savybės
- 8. Pagerina raumenų veiklą ir ištvermę
- 9. Migrenos ir galvos skausmo gydymas
- 10. Pagerina atmintį
- Kofeino nauda odai
- 11. Kovoja su nemokamais radikalais
- 12. Ramina uždegimą
- 13. Tamsų paakių paakių gydymas
- 14. Sumažina celiulitą
- 15. Rosaceae gydymas
- 16. Ištaiso UV spindulių žalą
- 17. Stangrina odą
- Kofeino nauda plaukams
- 18. Plaukų slinkimo gydymas
- 19. Skatina plaukų augimą
- 20. Padaro plaukus valdomus
- Atsargiai
- Mitas apie kofeiną
- 1. Kofeinas sukelia priklausomybę
- 2. Kofeinas sukelia nemigą
- 3. Kofeinas kenkia moterims, bandančioms pastoti
- 4. Kofeinas turi dehidratuojantį poveikį
- 5. Kofeinas neturi jokios naudos sveikatai
- Rekomenduojamas kofeino suvartojimas
Negalite veikti be kofeino jūsų sistemoje? Prisijunkite prie lygos.
Tačiau kofeinas yra ne tik jūsų ryto energija. Tai yra brangus mūsų virtuvės lentynų priedas dėl daugybės priežasčių.
Pasigilinkime į aukštą putojantį kapučino puodelį ir supraskime, kaip kofeinas gali būti naudingas mūsų odai, plaukams ir sveikatai. Susijaudinęs? Skaitykite toliau, kad sužinotumėte apie kofeino naudą.
Kas yra kofeinas?
- Įrodyta, kad puodelis karštos kavos gali padėti pakelti pojūčius ir atsigaivinti. Tokią kavos kokybę galima paaiškinti tuo, kad yra kofeino, kuris yra centrinę nervų stimuliatorius.
- Kofeinas iš esmės yra karčiai baltas kristalinis alkaloidas. Tai stimuliuojantis vaistas, kurio įvairiais kiekiais randama kai kurių augalų sėklose, lapuose ir vaisiuose.
- Kofeinas dažniausiai vartojamas arbatos, kavos, gaiviųjų gėrimų ir energetinių gėrimų pavidalu.
- Jis plačiai vartojamas užpilų pavidalu, išgaunamas iš kavos augalo sėklų ir arbatos krūmo lapų.
- Kiti šaltiniai yra valgomieji produktai, kuriuose yra produktų, gautų iš kolos riešutų.
- Kofeinas dažnai laikomas kenksmingu vaistu, nes jis gali sukelti priklausomybę. Tinkamas jo vartojimas gali turėti teigiamą poveikį jūsų sveikatai.
- Kofeino vartojimas pagerina sportinę veiklą, padidina budrumą ir sumažina nuovargį.
- Tai gali laikinai išvengti mieguistumo ir pakelti nuotaiką. Taigi, skirtingai nuo kitų psichoaktyvių medžiagų, kofeinas yra legalus ir nereglamentuojamas beveik visose pasaulio vietose.
Kofeino nauda sveikatai
Visi turi omenyje klausimą, ar kofeinas yra naudingas sveikatai. Kofeino kiekis, esantis nuo dviejų iki keturių puodelių kavos per dieną, nėra kenksmingas. Tačiau dėl per didelio kofeino kiekio galite jaustis neramus, irzlus ir nerimastingas. Kai kurie žmonės yra jautrūs kofeinui, todėl jiems reikia riboti jų vartojimą. Kofeino vartojimas tinkamomis dozėmis gali būti toks naudingas sveikatai.
1. Naudinga kepenims
Kofeinas, vartojamas kaip kofeino klizma, detoksikuoja jūsų kepenis ir valo gaubtinę žarną. Duke'o universitete atliktas tyrimas įrodė, kad kofeinas gali sumažinti riebalų kepenis tiems, kurie kenčia nuo su alkoholiu nesusijusių riebalų kepenų ligų.
2. Sumažina diabeto riziką
Tyrimai sako, kad išgėrus 5 puodelius kavos per dieną, galima sumažinti diabeto išsivystymo riziką. Taip yra visų pirma dėl to, kad yra daug antioksidantų, kovojančių su ligomis. Kasdien gerdami kavą be cukraus, galite mažiau sirgti 2 tipo cukriniu diabetu.
3. Aštrinkite smegenis
Kofeinas naudingas jūsų smegenims. Tai sukelia smegenų cheminės medžiagos dopamino, stimuliuojančio pilkosios medžiagos sritį, išsiskyrimą. Tai vėl atsako už budrumą, problemų sprendimą ir spaudimą, todėl jūsų smegenys tampa aktyvesnės ir aštresnės. Nenuostabu, kad ryte mums pirmiausia reikia puodelio stiprios kavos. Tai padeda mums budėti visą dieną.
Iš tikrųjų Harvardo tyrimai parodė, kad žmonės, išgėrę keturis puodelius kofeino turinčio gėrimo, serga Parkinsono liga, palyginti su kitais, perpus rečiau. Tai visų pirma dėl to, kad kofeinas palaiko dopamino molekules aktyvias. Jis taip pat blokuoja adenoziną, kuris gali sulėtinti amiloido-beta - toksinės smegenų plokštelės, susijusios su Alzheimerio liga, kaupimąsi.
4. Širdies ir kraujagyslių sveikata
Keli puodeliai kavos per dieną gali dovanoti sveika širdimi! Įdomu, kaip? Na, kofeinas sutraukia jūsų arterijas, įsiskverbdamas į kraujagyslių sieneles esančius receptorius. Dėl to padidėja kraujospūdis. Tačiau tai yra įprasto alkoholio vartojimo problema. Įprastų kavos gėrėjų poveikis kraujospūdžiui paprastai būna daug mažesnis, nes jų organizmas yra šiek tiek tolerantiškas jo poveikiui.
Tiesą sakant, tyrimai Bruklino koledže parodė, kad vyrai, kasdien suvartoję 4 puodelius kofeino turinčių gėrimų, rečiau serga širdies ligomis, nei tie, kurie niekada negėrė. Nustatyta, kad geriant kavą insulto rizika sumažėja 22%. Taigi neatsisakykite kofeino tik taip, jis gali daug ką pasiūlyti!
5. Pagalba metant svorį
Kofeino turinčių gėrimų vartojimas gali padėti numesti svorio. Nuolatiniai girtuokliai dažnai praneša apie apetito sumažėjimą, dėl kurio svoris sumažėja. Tiesiog įsitikinkite, kad nepersistengiate su juo! Pakanka 300–400 miligramų kofeino bet kokia forma (kola, arbata ar kava).
6. Akių sveikata
Kofeinas pastaruoju metu siejamas su akių sveikata. Žinoma, kad kofeinas yra galingas neuroprotektorius, kuris sumažina hipoksijos (deguonies trūkumo) tinklainėje tikimybę ir taip užkerta kelią tinklainės degenai.
7. Antivėžinės savybės
Kofeinas gali sumažinti vėžio išsivystymo riziką. Tai taip pat vėluoja paplitusio vėžio atsiradimą.
Keliuose paskelbtuose tyrimuose pagrindinis dėmesys buvo skiriamas kofeino poveikiui vėžinėms ląstelėms. Ir čia mes nekalbame apie vieną ar du puodelius kasdien; visi šie tyrimai skirti keturiems puodeliams kofeino kasdien, siekiant sumažinti vėžio riziką.
Tyrimai atskleidžia, kad turint mažiausiai 5 puodelius kofeino turinčių gėrimų, burnos vėžio rizika sumažėja 39%, smegenų vėžio - 40%, storosios žarnos vėžio - 42%, krūties vėžio - 49% ir endometriumo vėžio - 19%.
8. Pagerina raumenų veiklą ir ištvermę
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vartojant 140–400 mg kofeino 30–60 minučių prieš sportuojant, galima pagerinti greitį ir ištvermę. Koks būdas palengvinti treniruotę!
Kofeinas šiek tiek padidina jūsų širdies ir kvėpavimo dažnį, stimuliuodamas nervų sistemą. Tai paruošia jūsų kūną maksimaliam darbui. Tai taip pat palengvina raumenų susitraukimą, blokuojant adenozino receptorius, pritvirtintus prie raumenų skaidulų. Tai sukelia elektrinį aktyvumą, skatinantį didesnius kalcio pliūpsnius.
Be to, kofeinas, sumaišytas su angliavandeniais, po fizinio krūvio gali greičiau užpildyti raumenų glikogeno koncentraciją. Taigi, siekiant padidinti ištvermę, kofeinas dažnai naudojamas energiniuose gėrimuose.
9. Migrenos ir galvos skausmo gydymas
Naktis besaikio gėrimo (alkoholio) vartojimas gali sukelti nevaldomą galvos skausmą kitą dieną. Taip, aš kalbu apie neapgalvotas ir skausmingas pagirias. Puodelis stiprios juodos kavos gali padėti nugalėti tą žiaurų skausmą! Stiprus neuroprotekcinis kofeino poveikis yra naudingas norint pagerinti skausmą malšinančių vaistų absorbciją virškinimo trakte. Taigi tai naudinga pacientams, sergantiems migrena ir vaistais nuo galvos skausmo.
10. Pagerina atmintį
Kofeinas padidina neurotransmiterio, vadinamo acetilcholinu, kiekį. Tai siejama su dėmesiu, susikaupimu, mokymusi ir atmintimi. Vadinasi, tai teigiamai veikia atmintį ir pažinimo funkcijas. Apskritai, kofeinas yra puikus mūsų smegenų sveikatai!
Kofeino nauda odai
Kofeinas gali pagerinti jūsų nuotaiką ir pagerinti jūsų odą. Yra priežastis, kodėl kosmetikos kompanijos pradėjo įtraukti kofeiną į savo odos priežiūros gaminių asortimentą. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte, kaip:
11. Kovoja su nemokamais radikalais
Laisvieji radikalai yra atsakingi už ankstyvą odos senėjimą. Dėl to atsiranda raukšlių, smulkių linijų ir elastingumo. Taip, bijojo trijų senėjimo požymių!
Tačiau kofeinas gali padėti. Kofeine esantys antioksidantai gali užpulti šiuos laisvuosius radikalus ir juos pašalinti. Tai pagerins bendrą jūsų odos išvaizdą. Dėl šios priežasties kofeinas kartu su retinoliu plačiai naudojamas dienos ir nakties kremuose nuo senėjimo.
12. Ramina uždegimą
Kofeinas turi priešuždegiminių savybių, todėl jis naudingas mažinant odos uždegimą ir paraudimą. Kofeino naudojimas odos priežiūros priemonėse gali sumažinti ir užkirsti kelią uždegimui ir paraudimui bei suteikti jums gražų, lygų odos atspalvį.
13. Tamsų paakių paakių gydymas
Tamsius ratilus gali sukelti įvairūs veiksniai, tokie kaip dehidracija, alergijos, miego trūkumas ar genetika. Nors kofeinas negali išgydyti paveldimų tamsių ratilų, dėl priešuždegiminių savybių jis naudingas mažinant patinimus ir uždegimus, susijusius su tamsiais ratilais. Kofeinas taip pat sumažina kraujo kaupimąsi jūsų akyse, o tai lemia tamsius šešėlius.
Jums nereikia eiti į vietas ieškant kofeino. Tiks ir panaudoti arbatos maišeliai. Arbatos lapuose yra kofeino. Taigi, per 5 minutes galite įdėti drėgnus arbatos maišelius po akimis, kad sumažintumėte tamsius ratilus ir patinimus.
14. Sumažina celiulitą
Kofeinas, esantis odos priežiūros produktuose, gali išsausinti riebalų ląsteles. Dėl to vanduo dingsta nuo jūsų odos paviršiaus. Tai sumažina celiulito išvaizdą ir suteikia jums lygesnę odą.
San Paulo universiteto tyrimai įrodė, kad tepant odos kremą, kuriame yra kofeino, celiulito riebalų ląstelių dydis sumažėjo 17%. Yra keletas anticeliulitinių kremų, kurie gali sumažinti celiulito išvaizdą. Kitas kofeino vartojimo būdas - į įprastą kūno šveitimo priemonę namuose įmaišyti maltos arba tirpios kavos.
15. Rosaceae gydymas
Kofeinas sutraukia kraujagysles, kad sumažintų paraudimą. Dėl to tai idealiai tinka veido raudoniui ir rožinėms. Vietiškai vartojamas kofeinas veikia kaip diuretikas, padeda apyvartoje ir yra galingas antioksidantas. Taigi jis turi galimybę nuraminti sudirgusią ir paraudusią odą, kurią sukelia saulės pažeidimai ir rožinės.
16. Ištaiso UV spindulių žalą
Tyrimai parodė, kad kofeinas taip pat gali atstatyti odos pažeidimus, kuriuos sukelia UV spindulių poveikis. Jis laikomas stipresniu antioksidantu nei polifenoliai, esantys žaliojoje arbatoje. Tiesą sakant, jis yra vienas iš geriausių ir stipriausių antioksidantų, kovojančių su UV žala.
17. Stangrina odą
Kitas papildomas kofeino pranašumas yra tas, kad vietinis jo naudojimas gali sugriežtinti smulkias linijas ir išlyginti paburkusią odą. Kremuose naudojamas kofeinas absorbuojamas jūsų odos, kad sutvirtėtų ir sutvirtėtų. Jis taip pat slopina odos vėžio ląstelių augimą. Grožio gaminiuose dažnai yra kofeino, nes jis gali suteikti jums nepriekaištingą išvaizdą.
Kofeino nauda plaukams
Plaukų ilgis ir kokybė priklauso nuo plaukų folikulų sveikatos ir plaukų augimo ciklo. Kofeinas stimuliuoja ne tik jūsų kūną ir protą, bet ir plaukų šaknis. Jis dažnai naudojamas kaip šampūnų ir kitų plaukų priežiūros produktų ingredientas, siekiant pagerinti plaukų augimą ir struktūrą. Tai turi šiuos plaukų pranašumus.
18. Plaukų slinkimo gydymas
Vyrai dažnai patiria plaukų slinkimą dėl vyriško hormono dihidrotestosterono (DHT) poveikio, kuris veikia jautrius plaukų folikulus. Todėl šie folikulai tampa mažesni ir galiausiai išnyksta, sukeldami nuplikimą. Šis procesas, žinomas kaip plaukų folikulų miniatiūrizavimas, neigiamai veikia plaukų augimo fazes.
Kofeinas, vartojamas lokaliai, prasiskverbia į plaukų šaknis ir jas stimuliuoja. Be to, kad būtų išvengta vyrų nuplikimo ir plaukų slinkimo, jie stimuliuoja plaukų šaknis moterų galvos odose ir sukelia stipresnį plaukų augimą.
Kad kofeinas būtų veiksmingas, leiskite kofeino turinčiam šampūnui dvi minutes pabūti ant galvos, kad jis prasiskverbtų per plaukų šaknis.
19. Skatina plaukų augimą
Kofeinas laikomas plaukų folikulų stimuliatoriumi. Tarptautinio dermatologijos žurnalo tyrimai parodė, kad vietinis gydymas kofeinu padidino vidutinį plaukų folikulų augimą maždaug 46%. Savo gyvenimo ciklą jis taip pat pailgino 33%. Taip yra todėl, kad kofeinas gali blokuoti DHT poveikį, kuris pažeidžia plaukų folikulus ir yra atsakingas už vyrų nuplikimą.
20. Padaro plaukus valdomus
Kofeino produktai ne tik stiprina plaukų ašį, bet ir suteikia plaukams natūralaus blizgesio ir daro juos lengviau valdomus.
Atsargiai
Kofeinas gali suteikti įvairios naudos jūsų odai, plaukams ir sveikatai. Tačiau tai įmanoma tik naudojant tinkamą kofeino dozę. Pranešama, kad per didelis kofeino vartojimas gali pakenkti jūsų sveikatai. Be to, kai kurie asmenys yra jautrūs kofeinui ir jie privalo apriboti jo vartojimą arba visiškai jo vengti.
Padidėjęs vartojimas taip pat gali sukelti priklausomybę dėl padidėjusios tolerancijos, o norint gauti tą pačią stimuliuojančią naudą jums reikia didesnio kofeino kiekio. Žemiau pateikiamas neigiamas poveikis, susijęs su pertekliniu kofeino vartojimu.
- Suvartojus daugiau nei 500–600 miligramų kofeino per dieną, galite būti linkę į sveikatos problemas, tokias kaip nemiga, nervingumas, pykinimas, virškinimo trakto problemos, padidėjęs širdies plakimas, galvos ir migrenos skausmai ir kt.
- Tai padidina kraujospūdį tiems, kurie nėra pripratę prie jo, taip padidindami insulto ir smegenų kraujagyslių ligų riziką.
- Reguliarus vartojimas gali tapti priklausomas nuo jo, o pasitraukimas gali sukelti galvos skausmą, nuovargį ir sumažinti budrumą.
- Pernelyg didelis kavos su kofeinu vartojimas yra susijęs su kaulų mineralų tankio sumažėjimu, kuris gali sukelti osteoporozę.
- Kasdien vartojant kofeino, padidėja cukraus kiekis kraujyje, todėl kyla problemų diabetu sergantiems pacientams.
- Kofeinas gali pabloginti nemigos būklę. Tai dažnai trukdo giliai miegoti, o tai gali sukelti nuovargį dienos metu.
- Būdamas diuretiku, jis greičiausiai sukelia dehidraciją.
- Tai prisideda prie pagyvenusių moterų menopauzės amžiaus stuburo kaulų nykimo.
- Didelės kofeino dozės gali sukelti nerimą.
- Tai neigiamai veikia smulkių raumenų judesių kontrolę, pavyzdžiui, sukelia rankų drebėjimą.
- Perteklinis kofeino vartojimas padidina klausos haliucinacijų atsiradimo tikimybę.
Mitas apie kofeiną
1. Kofeinas sukelia priklausomybę
Tam tikru mastu tai tiesa, nes kofeinas yra centrinės nervų sistemos stimuliatorius, todėl reguliarus kofeino vartojimas daro jūsų kūną nuo jo priklausomą. Kiti vaistai gali kelti grėsmę jūsų fizinei, socialinei ar ekonominei sveikatai, tačiau kofeinas to nedaro. Jei vartojate kavą daugiau nei du puodelius per dieną ir staiga nustojate vartoti kofeiną, su jumis pasireikš šie simptomai:
- Galvos skausmas
- Nuovargis
- Nerimas
- Dirglumas
- Depresija
2. Kofeinas sukelia nemigą
Kūnas greitai absorbuojasi ir greitai atsikrato kofeino. Kuo daugiau vartoji kavą, tuo labiau tau netenka miego. Jei per dieną vartojate daugiau nei du puodelius kavos, arbatos ar žaliosios arbatos, visą dieną jaučiate budrumą. Kofeino vartojimas po 20 valandos tikrai trukdys miegoti. Vienas žmogus turi miegoti mažiausiai šešias valandas, kad būtų sveikas protas ir kūnas, todėl venkite kavos vėliau dieną.
3. Kofeinas kenkia moterims, bandančioms pastoti
Daugelis tyrimų rodo, kad nėra jokio ryšio tarp nedidelio kofeino kiekio ir tokių atvejų kaip persileidimas, apsigimimai, pastojimo sunkumai, priešlaikinis gimdymas ir kt. Jei per parą suvartojama mažiau nei 200 mg kofeino arba lygu, tai neturės įtakos nėštumui.
4. Kofeinas turi dehidratuojantį poveikį
Kofeinas gali priversti dažnai šlapintis. Tyrimai rodo, kad kofeinas veikia kaip lengvas diuretikas, tačiau vartojant vidutinį kofeino kiekį per dieną, dehidracija nesukelia.
5. Kofeinas neturi jokios naudos sveikatai
kofeinas turi mažai naudos sveikatai. Bet kuris įprastas kavos gėrėjas pagerina savo budrumą ir susikaupimą.
Rekomenduojamas kofeino suvartojimas
Norint pasinaudoti kofeino teikiama nauda ir sumažinti jo neigiamą poveikį, svarbu nuryti reikiamą dozę.