Turinys:
- Paprikos nauda sveikatai
- 1. Naudinga akims:
- 2. Sudegina daugiau kalorijų:
- 3. Privalumai nuo vėžio:
- 4. Širdies ir kraujagyslių sistemos nauda:
- 5. Palaiko imuninę sistemą:
- 6. Puikus vitamino B6 ir magnio šaltinis:
- 7. Išgydo geležies trūkumą:
- 8. Kapsaicino nauda:
- 9. Detoksikuojančios savybės:
- 10. Kalio nauda:
- 11. Kiti privalumai:
- Paprikos nauda plaukams
- 12. Aukštasis silicis palaiko plaukus ir nagus:
- 13. Skatina plaukų augimą:
- 14. Stiprina plaukų folikulus:
- 15. Pagerina plaukų augimą ir sveikatą:
- Paprikos odos nauda
- 16. Kovoja su oksidacine žala:
- 17. Oda tampa sveika ir jaunatviška:
- 18. Gydo pūslelinę ir sportinę pėdą:
- 19. Panaikina senėjimo požymius:
- 20. Išvalo odos dėmes ir bėrimus:
- Maistinė paprikos vertė:
Paprikos, taip pat žinomos kaip saldieji pipirai ar paprikos, iš esmės yra ne tokių aitrių veislių paprikos, kurių yra įvairių spalvų, tokių kaip geltona, raudona, žalia, violetinė ir oranžinė. Šios putlios, varpelio formos daržovės buvo auginamos daugiau nei prieš 900 metų Pietų ir Centrinėje Amerikoje, joms pipirų pavadinimą suteikė Europos kolonizatoriai Šiaurės Amerikoje. Jie gali lengvai augti esant skirtingo tipo klimatui.
Saldžiosios paprikos yra puikus aštroko skonio ir traškios tekstūros derinys. Jie yra moksliškai žinomi kaip Capsicum annuum ir priklauso nakvišų (solanaceae) augalų šeimai, kurią sudaro paprikos, Kajeno pipirai, bulvės, pomidorai ir baklažanai. Žalios ir violetinės spalvos pipirai yra šiek tiek kartaus skonio, o raudoni, geltoni ir oranžiniai - saldesnio ir vaisinio skonio.
Medžiagos „kapsaicinas“, kontroliuojančios pipirų karštumą, papūgose yra labai nedaug, todėl jos būna mažiau „karštos“. Nors jų yra ištisus metus, jų gausiausia ir skanu vasarą. Vitamino C ir karotenoido kiekis taip pat padidėja, kai pipirai būna subrendę.
Šiomis spalvingomis ir patraukliomis daržovėmis visame pasaulyje mėgaujamasi įvairiomis virtuvėmis. Kiti paprikų pavadinimai yra „ Shimla Mirch “ hindi kalba, „ Pedda Mirappa “ telugų kalba, „ Kuda Milagai “ tamilų kalboje, „ Parangi Mulagu “ malajalių kalba, „ Donne Menasinakai “ kanadų kalba, „ Bhopli Mirchi “ maratų kalba, „ Simla Marchan“. „gudžarati ir„ Simla Mirch “- bengalų kalba.
Paprikos nauda sveikatai
Be skonio ir patrauklumo švelniems patiekalams, paprikose yra daug maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminai A, C ir K, karotinoidai ir maistinės skaidulos, todėl jie yra nepaprastai naudingi visai sveikatai. Paprikos taip pat turi vitamino B6 ir folatų, kurie padeda sumažinti homocisteino kiekį, taip sumažinant širdies ligų riziką. Kai kurie paprikos pranašumai sveikatai yra pateikti žemiau:
1. Naudinga akims:
Raudonieji paprikos, kurių sudėtyje yra daug vitamino A, padeda palaikyti sveiką regėjimą, ypač naktį. Jie yra gausus karotenoido, vadinamo liuteinu, šaltinis, kuris padeda sumažinti akių geltonosios dėmės degeneracijos riziką. Geltonoji akių degeneracija yra dažniausia su amžiumi susijusių regos praradimų priežastis. Paprikos taip pat apsaugo jūsų akis nuo kataraktos dėl didelio beta karotino ir vitamino C kiekio.
2. Sudegina daugiau kalorijų:
Raudonos paprikos padeda suaktyvinti termogenezę ir padidina medžiagų apykaitos greitį. Kapsaicinas, kuris yra atsakingas už kitų pipirų karštumo didinimą, yra paprastuose pipiruose labai mažais kiekiais. Taigi jie turi lengvą termogeninį poveikį, kuris padidina medžiagų apykaitą nedidindamas širdies ritmo ir kraujospūdžio, skirtingai nei aitriosios paprikos. Taigi jie gali palaikyti svorio metimą.
3. Privalumai nuo vėžio:
Turėdami daug antioksidantų ir priešuždegiminių maistinių medžiagų, paprikos suteikia keletą priešvėžinių pranašumų. Vėžio rizika padidėja dėl lėtinio per didelio uždegimo ir lėtinio nepageidaujamo oksidacinio streso. Šiuos veiksnius galima kompensuoti reguliariai vartojant fitonutrientus, turinčius antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių. Be to, paprikuose taip pat yra sveikatai palankių sieros junginių. Paprikos pipete esantys fermentai padeda išvengti skrandžio vėžio ir stemplės vėžio. Nustatyta, kad karotenoidas likopenas veiksmingai veikia prostatos, šlapimo pūslės, gimdos kaklelio ir kasos vėžį.
4. Širdies ir kraujagyslių sistemos nauda:
Raudonojoje paprikoje yra daug likopeno, todėl jos puikiai tinka sveikai širdžiai, o žaliosios paprikos yra geras cholesterolio kiekį mažinančių skaidulų šaltinis. Padidėjęs homocisteino kiekis gali sukelti didesnę širdies ligų riziką. Paprikos sudėtyje yra vitamino B6 ir folatų, kurie padeda sumažinti homocisteino kiekį. Be to, galingi antioksidantai vitaminai A ir C, esantys šiose daržovėse, padeda sunaikinti laisvuosius radikalus. Paprikuose esantis kalis sumažina apie 162 miligramus kraujospūdžio, kuris taip pat naudingas širdžiai.
5. Palaiko imuninę sistemą:
Vitaminas C yra gyvybiškai svarbus norint palaikyti sveiką imuninę sistemą ir sukurti stiprų kolageną, palaikantį odą ir sąnarius. Tai padeda sumažinti artrito riziką ir sumažinti uždegimą. Vitaminas K padeda susidaryti kraujo krešuliams. Tai svarbu vystant stiprius kaulus ir apsaugant ląsteles nuo oksidacinių pažeidimų.
6. Puikus vitamino B6 ir magnio šaltinis:
Vitamino B6 ir mineralinio magnio derinys sumažina nerimo lygį, ypač dėl priešmenstruacinių simptomų. Būdamas natūralus diuretikas, vitaminas B6 padeda sumažinti pilvo pūtimą ir apsaugo nuo hipertenzijos.
7. Išgydo geležies trūkumą:
Raudonos paprikos suteikia beveik 300 procentų dienos vitamino C poreikio. Vitaminas C yra būtinas norint tinkamai absorbuoti geležį. Taigi kenčiantiems nuo geležies trūkumo reikėtų vartoti raudonuosius pipirus.
8. Kapsaicino nauda:
Kapsaicinas yra baltose pipirų membranose, kuris yra atsakingas už šilumos skleidimą ir sėkloms. Tai sumažina cholesterolio ir trigliceridų kiekį. Jis naikina opą, sukeliančią skrandžio bakterijas, ir stiprina imunitetą.
9. Detoksikuojančios savybės:
Paprikos padeda išvalyti perpildytas nosies ir plaučių gleivines ir prakaituodamas pašalina toksinus.
10. Kalio nauda:
Paprikos yra geri kalio šaltiniai. Šis mineralas padeda išlaikyti skysčių ir mineralų pusiausvyrą organizme. Tai sustiprina raumenų funkciją ir reguliuoja kraujospūdį.
11. Kiti privalumai:
Paprikos sultys pasirodė esančios veiksmingos gydant virškinimo trakto sutrikimus, tokius kaip opos, viduriavimas ir dispepsija. Tai taip pat sumažina kelių kvėpavimo problemų, tokių kaip emfizema, astma ir plaučių infekcijos, dažnį. Geriamosios paprikos sultys yra veiksminga priemonė nuo gerklės skausmo ir kraujavimo iš nosies.
Paprikos nauda plaukams
Sveiki, ilgi ir stori plaukai yra kiekvieno žmogaus svajonė. Deja, nesveikas gyvenimo būdas ir tinkamas maistinių medžiagų trūkumas dietoje dažnai sukelia keletą plaukų problemų, tokių kaip plaukų slinkimas, pleiskanojimas, plaukų galiukų skilimas ir plaukų slinkimas. Dabar tai gali pasirodyti keista, tačiau paprikos gali palaikyti plaukų augimą, pagerindamos kraujo cirkuliaciją galvos odoje. Žemiau pateikiami paprikos pranašumai plaukams.
12. Aukštasis silicis palaiko plaukus ir nagus:
Žaliojoje paprikoje yra daug natūralaus silicio, kuris gali palaikyti sveikus plaukus ir nagus.
13. Skatina plaukų augimą:
Skatindami cirkuliaciją, paprikos pagerina kitų žolelių veiksmingumą. Raudonoji paprika yra natūralus plaukų augimo stimuliatorius ir labai efektyviai gydo plaukų slinkimą. Plaukų slinkimo atveju capsicum pagerina kraujotaką, kuri yra gyvybiškai svarbi tinkamam plaukų augimui ir plaukų folikulų apsaugai nuo dihidro testosterono (DHT) poveikio.
14. Stiprina plaukų folikulus:
Viena iš priežasčių, kodėl paprikos augalai ir vaisiai yra naudingi plaukams, yra tai, kad jie yra puikus vitamino C šaltinis, kuris yra būtinas plaukų sveikatai. Vitaminas C padeda tinkamai absorbuoti geležį, taip užtikrindamas, kad raudonosiose kraujo ląstelėse yra pakankamai geležies, kad deguonis patektų į plaukų folikulus. Vitaminas C taip pat naudojamas formuojant kolageną. Kolagenas reikalingas plaukų folikulams, kraujagyslėms ir odai, kad jie išliktų sveiki ir optimaliai augtų. Vitamino C trūkumas gali sukelti sausus, skilinėjančius plaukus, kurie lengvai lūžta.
15. Pagerina plaukų augimą ir sveikatą:
Paprikos tepimas ant plaukų gali būti veiksmingas skatinant plaukų augimą pagerinant galvos odos kraujotaką. Virkite keletą sausų raudonųjų paprikų vandenyje ir palikite 5–6 minutėms. Atvėsinę, medvilnės pagalvėlės pagalba įmasažuokite ją ant galvos ir palikite 10-15 minučių. Tada nuplaukite plaukus. Tai turėtų būti daroma du kartus per savaitę, kad būtų pasiekti geriausi rezultatai. Paprikos pikantiškumas padidina plaukų augimą ir sveikatą.
Paprikos odos nauda
Sveika ir švytinti oda vaidina svarbų vaidmenį gerinant bendrą išvaizdą. Kai kurios dažnos odos problemos, su kuriomis šiandien susiduria daugelis žmonių, yra raukšlių atsiradimas, spalvos pasikeitimas, sustorėjimas ir elastingumo sumažėjimas. Nors genetika daugiausia lemia, kada oda pradeda rodyti senėjimo požymius, gali būti ir kitų priežasčių, tokių kaip odos pažeidimas ir nesveikas gyvenimo būdas. Oksidacija yra cheminis procesas, kurio metu laisvieji radikalai iš sveikų ląstelių pavagia elektronus ir taip pakenkia odai. Didžioji dalis odos pažeidimų atsiranda dėl rūkymo ir saulės spindulių poveikio.
16. Kovoja su oksidacine žala:
Raudonojoje, žaliojoje ir geltonojoje paprikose yra daug vitamino C, kuris padeda gaminti kolageną. Kolagenas palaiko odą tvirtą ir apsaugo ląsteles nuo tolesnio pažeidimo. Tai padidina odos gebėjimą kovoti su oksidacine žala.
17. Oda tampa sveika ir jaunatviška:
Paprikos sultyse esantys antioksidantai ir fitochemikalai daro odą sveiką ir jaunatvišką.
18. Gydo pūslelinę ir sportinę pėdą:
Dėl savo priešgrybelinių ir antibakterinių savybių, paprikos kartu su tinkamais vaistais gali palengvinti tokias infekcijas kaip malksnos ir sportinė pėda.
19. Panaikina senėjimo požymius:
Paprikos sulčių vartojimas padeda pakeisti senėjimo požymius dėl didelio antioksidacinio lygio. Paprikos apsaugo odą nuo žalą sukeliančių laisvųjų radikalų, todėl skatina sveiką ir jaunesnę odą.
20. Išvalo odos dėmes ir bėrimus:
Morkų ir žaliųjų paprikų sulčių mišinys gali būti labai efektyvus odos dėmių ir bėrimų pašalinimui.
Maistinė paprikos vertė:
Visi pipirai yra geras vitamino A, C ir K šaltinis; tačiau raudonieji turi didžiausią maistinę vertę. Raudonojoje paprikoje taip pat yra karotenoidų, tokių kaip likopenas ir beta-kriptoksantinas. Jie turi daug fitocheminių medžiagų ir turi daug skaidulų. Medžiagos kapsaicino, esančio kitų pipirų baltosiose membranose, paprikose yra mažiau. Kai kurios maistinės medžiagos, esančios paprikuose, pateikiamos žemiau.
Bell Pepper mitybos diagrama, USDA:
Paprikos, saldžios, žalios, žalios | |
---|---|
Maistinė vertė 100 g (3,5 uncijos) | |
Energija | 84 kJ (20 kcal) |
Angliavandeniai | 4,64 g |
- Cukrus | 2,4 g |
- Maistinės skaidulos | 1,7 g |
Riebalai | 0,17 g |
Baltymas | 0,86 g |
Vitamino A ekv. | 18 μg (2%) |
- beta-karotinas | 208 μg (2%) |
- liuteinas ir zeaksantinas | 341 μg |
Tiaminas (vitaminas B 1) | 0,057 mg (5%) |
Riboflavinas (vitaminas B 2) | 0,028 mg (2%) |
Niacinas (vitaminas B 3) | 0,48 mg (3%) |
Pantoteno rūgštis (B 5) | 0,099 mg (2%) |
Vitaminas B 6 | 0,244 mg (17%) |
Folatas (vitaminas B 9) | 10 μg (3%) |
Vitamino C | 80,4 mg (97%) |
Vitaminas E | 0,37 mg (2%) |
Vitaminas K | 7,4 μg (7%) |
Kalcis | 10 mg (1%) |
Geležis | 0,34 mg (3%) |
Magnis | 10 mg (3%) |
Manganas | 0,122 mg (6%) |
Fosforas | 20 mg (3%) |
Kalis | 175 mg (4%) |
Natris | 3 mg (0%) |
Cinkas | 0,13 mg (1%) |
Fluoras | 2 µg |
Original text
- Vitaminas C: Paprikuose yra daug vitamino C. Tiesą sakant, juose yra daugiau nei dvigubai daugiau vitamino C, esančio citrusiniuose vaisiuose. Puodelis smulkintų paprikų sudaro daugiau nei 100 proc