Turinys:
- Kokia yra „Loquat“ vaisių nauda?
- 1. Skatina širdies sveikatą
- 2. Gali sumažinti vėžio riziką
- 3. Padeda gydyti diabetą
- 4. Gali pasiūlyti priešuždegiminių savybių
- 5. Gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje
- 6. Gali sumažinti atminties sutrikimą ir neurologinį stresą
- 7. Pagalba virškinimui
- „Loquat“ mitybos faktai
- Kaip valgyti Loquat
- Koks yra „Loquat“ šalutinis poveikis?
- Išvada
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 28 šaltiniai
„Loquat“ ( Eriobotrya japonica ) yra egzotiškas saldus vaisius, supakuotas su gyvybiškai svarbiomis maistinėmis medžiagomis, antioksidantais ir flavonoidais. Jis taip pat vadinamas kinų slyva ir yra kilęs iš Kinijos.
„Loquat“ yra apvalus arba kriaušės formos vaisius, kurio oda yra geltona. Skonis panašus į abrikosų ar vyšnių. Jis daugiausia vartojamas žalias ir taip pat perdirbamas ruošiant uogienes, drebučius ir sultis.
Augalų lapai, sėklos ir vaisiai yra supakuoti su daugybe vaistinių savybių. „Loquats“ gali padėti skatinti širdies sveikatą, sumažinti vėžio riziką ir užkirsti kelią diabetui.
Šiame straipsnyje mes išvardijome neįtikėtiną loquat vaisių naudą sveikatai, mitybos faktus, receptus ir galimą šalutinį poveikį. Skaityk.
Kokia yra „Loquat“ vaisių nauda?
1. Skatina širdies sveikatą
Loquat yra daug kalio. Mineralas veikia kaip vazodilatatorius ir sumažina kraujagyslių įtampą (1). Kalis taip pat gali sumažinti kraujospūdį ir apsaugoti širdį (2). Vaisiuose esantis magnis taip pat yra būtinas kraujospūdžiui reguliuoti ir širdies veiklai stiprinti (3).
Kvapuose esantys fenolio junginiai gali užkirsti kelią ląstelių pažeidimams ir sumažinti uždegimą, taip pagerindami širdies sveikatą (4), (5). Jie pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, kurios gali padėti sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Tyrimais taip pat nustatyta, kad maisto produktai, turintys daug antioksidacinio poveikio, gali sumažinti širdies ligų riziką (6), (7). Karotenoidų koncentracija maisto produktuose taip pat sumažina kelių širdies problemų riziką (8).
2. Gali sumažinti vėžio riziką
Tyrimai su gyvūnais teigia, kad lakvato lapų ir sėklų ekstraktai turi priešvėžinių savybių (9), (10). Buvo nustatyta, kad metanolio ekstraktai iš skvato padeda išvengti žmogaus krūties vėžio ląstelių plitimo (11).
Okayama universiteto atliktas tyrimas parodė, kad polifenoliai parodė citotoksinį poveikį žmogaus burnos naviko ląstelių linijoms (12). Lukatuose yra chlorogeno rūgšties, kuri gali slopinti vėžio augimą (9), (13). Rūgštis neleidžia plisti žmogaus gaubtinės žarnos vėžio ląstelėms ir lemia jų mirtį (14).
„Loquats“ sudėtyje yra beta karotino. Džengdžou universiteto atliktas tyrimas parodė, kad beta karotinas gali turėti priešnavikinį poveikį (15).
3. Padeda gydyti diabetą
Tyrimai rodo, kad lakatų lapų ir sėklų ekstraktai gali veikti prieš diabetą. Jie gali padėti kontroliuoti ir užkirsti kelią 1 ir 2 tipo diabetui (9). Centrinio Taivano mokslo ir technologijų universiteto atliktame tyrime su pelėmis loquat gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje (16).
Kitas tyrimas, kurį atliko Nagasakio Sieboldo universitetas su žiurkėmis ir pelėmis, nustatė, kad lakatų sėklos pasižymi hipoglikeminiu aktyvumu (17).
4. Gali pasiūlyti priešuždegiminių savybių
Loquats turi priešuždegiminių savybių. Ligos, tokios kaip širdies ir kraujagyslių bei neurodegeneraciniai sutrikimai, yra susijusios su uždegimu (18), (19). Buvo nustatyta, kad loquat sultys turi prevencinį poveikį uždegimui (20).
Tyrimų su pelėmis metu buvo nustatyta, kad vaisių ekstraktai mažina uždegimą, kurį sukelia dieta, kurioje yra daug fruktozės (21). Norint suprasti loquat poveikį uždegimui, reikia atlikti daugiau ilgalaikių tyrimų.
5. Gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje
„Loquat“ sudėtyje yra pektino - ląstelienos, galinčios sumažinti cholesterolio kiekį. Mastrichto universiteto atliktas tyrimas parodė, kad pektinas sumažina bendrą žmogaus cholesterolio koncentraciją (22). Tačiau šiuo klausimu galima atlikti ribotus tyrimus.
6. Gali sumažinti atminties sutrikimą ir neurologinį stresą
„Loquat“ ekstraktai sumažina atminties sutrikimus ir padeda išvengti neurologinio streso. Karvatinoidų antioksidantai, esantys loquat, kovoja su laisvųjų radikalų sukeltu oksidaciniu stresu. Yonsei universiteto medicinos koledžo atliktas tyrimas parodė, kad loquat turėjo neuroprotekcinį poveikį. Vaisiai gali veikti prieš atminties sutrikimą ir oksidacinį stresą (23).
7. Pagalba virškinimui
Lakato lapai dažnai naudojami virškinimo sistemai raminti (24). Lekvate esantis pektinas gali veikti kaip virškinimas. Šigos medicinos universiteto atliktas tyrimas su žiurkėmis parodė, kad pektinas gali padidinti žarnyno gleivinės kiekį (25), (26). Maistinės skaidulos gali stimuliuoti peristaltinį judėjimą (į bangas panašius susitraukimus) ir skatinti tuštinimosi reguliarumą.
Kitame skyriuje mes išsamiai aptarėme loquat maistinį pobūdį.
„Loquat“ mitybos faktai
„Loquat“ yra puikus vitaminų, mineralų ir angliavandenių šaltinis. Jame taip pat yra mononesočiųjų riebalų, tokių kaip omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštys. Vaisiuose taip pat yra mažai cholesterolio ir kalorijų, nes juose beveik nėra lipidų. Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamento duomenimis, viename puodelyje (149 gramų) grikių yra (27):
- Energija: 70 kcal
- Baltymai: 0,641 g
- Angliavandeniai: 18 g
- Skaidulos: 2,53 g
- Kalcis: 23,8 mg
- Folatas: 20,9 mg
Be to, skvotuose yra nedidelis vitamino B1, vitamino C, vitamino A, riboflavino, vario, geležies, kalcio ir fosforo kiekis.
Šie perspektyvūs loquat privalumai ir mitybos faktai galėjo priversti susimąstyti, kaip jį gauti. Peržiūrėkite kitą skyrių, kad sužinotumėte daugiau.
Kaip valgyti Loquat
Vaisius galite vartoti skirtingais būdais. Mes įtraukėme keletą paprastų receptų.
„Loquat“ arbata
Ingridientai
- 2–4 colių skvoš lapai
- 2 puodeliai vandens
Procedūra
- Lapus sumalkite ir sumaišykite su vandeniu.
- Mišinį užvirkite. Sumažinkite ugnį ir troškinkite 15 minučių.
- Nukelkite nuo ugnies, uždenkite ir palikite arbatą 10 min.
- Nukoškite ir patiekite karštą; arba leiskite atvėsti ir patiekite ledą.
- Taip pat galite mėgautis karštu kūdikiu, pridėdami burbono ir plonai supjaustyto citrinos.
„Loquat“ sultys
- 10 luatų
- 1 stiklinė vandens
- 2 šaukštai cukraus
- 1 šaukštas citrinos sulčių
- Žiupsnelis druskos
- 1/4 šaukštelio juodosios druskos (nebūtina)
Procedūra
- Nulupkite grikių odą ir išmeskite sėklas. Visus ingredientus suberkite į maišytuvą.
- Maišykite keletą minučių.
- Įpilkite ledo ir maišykite dar kelias sekundes.
- Patiekite iškart.
Nors skvotas paprastai yra saugus vartoti, jis turi keletą šalutinių poveikių, kuriuos turite nepamiršti. Patikrinkite juos kitame skyriuje.
Koks yra „Loquat“ šalutinis poveikis?
Perteklinis loquat vartojimas gali sukelti toksinę miopatiją. Turima ribota informacija, kad būtų galima padaryti išvadą, ar vaisius gali turėti kitų šalutinių poveikių.
Toksinė miopatija
Tyrimo metu pacientas, turintis hipertrigliceridemiją (didelis trigliceridų kiekis), per dvi savaites suvartojęs 2 litrus lakkato lapų arbatos, pastebimai sumažino trigliceridų kiekį. Tačiau jis taip pat patyrė uždegiminę miopatiją (raumenų ligą, sukeliančią raumenų silpnumą) (28).
Kol kas jokių kitų dokumentais patvirtintų neigiamų padarinių nenustatyta.
Išvada
Loquats yra mažai kaloringi ir labai maistingi vaisiai, turintys daug naudos sveikatai. Juose yra keli augaliniai junginiai, vitaminai ir mineralai. „Loquats“ gali padėti skatinti širdies sveikatą, turėti priešvėžinių savybių ir taip pat užkirsti kelią diabetui.
Tačiau per didelis loquat vartojimas gali sukelti toksinę miopatiją (raumenų ligą). Imkitės atsargumo priemonių. Jei turite kokių nors susijusių negalavimų, prieš vartodami vaisius pasitarkite su gydytoju.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar rūkytų lapai yra nuodingi?
Jauni loquat lapai gali būti šiek tiek nuodingi. Juose yra cianogeninių glikozidų, kurie virškinant išskiria cianidą į sistemą.
Ar galite būti alergiškas rūkytiems vaisiams?
Loquat vaisiai kai kuriems žmonėms gali sukelti alergiją. Tačiau nėra mokslinių įrodymų, patvirtinančių šį teiginį.
Ar valgomos sėklų sėklos?
Ne, loquat sėklos ir jauni lapai nėra valgomi. Dėl glikozidų jie gali būti šiek tiek nuodingi. Jie netinkami vartoti žmonėms.
Kaip žinoti, kada prinokęs loquat?
Prinokęs loquat yra stiebo viršuje geltonai oranžinės spalvos, be žalios spalvos. Lokato vaisiai turi subręsti ant paties medžio.
Kaip skonis skonis?
Prinokusių vaisių skonis yra saldus, o skonis yra citrusinių vaisių, slyvų ir abrikosų mišinys.
Ar reiktų šaldyti šaldytuvus?
Jei norite juos laikyti ilgiau, juos reikia laikyti šaldytuve.
Ar skvošai yra susiję su mangais?
Ne, loquats nėra susiję su mangais.
Ar galite valgyti raugintą odą?
Taip, galite valgyti vaisių vaisių odeles.
Kuo skiriasi kumkvatai ir ločatai?
Nors šikšnosparniai priklauso šeimai kaip obuoliai, kriaušės ir persikai, kumkvatai - apelsinų šeimai.
28 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas apskaitos gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Haddy FJ, Vanhoutte PM, Feletou M. Kalio vaidmuo reguliuojant kraujotaką ir kraujospūdį. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2006; 290 (3): R546 – R552.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16467502-role-of-potassium-in-regulating-blood-flow-and-blood-pressure/
- Audėja CM. Kalis ir sveikata. Adv. Nutr. 2013; 4 (3): 368S – 77S. Paskelbta 2013 m. Gegužės 1 d.
Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23674806-potassium-and-health/
- DiNicolantonio, Jamesas J ir kt. „Magnis širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai ir gydymui“. Atvira širdis. 5,2 e000775. 2018 m. Liepos 1 d.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6045762/
- Lutz, Mariane ir kt. „Fenolinių junginių vaidmuo mažinant širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius“. Molekulės (Bazelis, Šveicarija) t. 24,2 366. 2019 m. Sausio 21 d.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6359321/
- Lopez-Candales, Angelas ir kt. „Lėtinio uždegimo susiejimas su širdies ir kraujagyslių ligomis: nuo įprasto senėjimo iki metabolinio sindromo“. Gamtos ir mokslo žurnalas t. 3,4 (2017): e341.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5488800/
- Ye Z, Song H. Antioksidantų vartojimas ir koronarinės širdies ligos rizika: kohortos tyrimų metaanalizė. Eur J Cardiovasc Prev Rababil. 2008; 15 (1): 26–34.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18277182-antioxidant-vitamins-intake-and-the-risk-of-coronary-heart-disease-meta-analysis-of-cohort-studies/
- Aune D, Keum N, Giovannucci E ir kt. Antioksidantų suvartojimas su maistu ir jų koncentracija kraujyje bei širdies ir kraujagyslių ligų, bendro vėžio ir visų priežasčių mirtingumo rizika: sisteminga perspektyvinių tyrimų apžvalga ir dozės-atsako metaanalizė. Am J Clin Nutr. 2018; 108 (5): 1069–1091.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30475962-dietary-intake-and-blood-concentrations-of-antioxidants-and-the-risk-of-cardiovascular-disease-total-cancer-and-all- priežastis-mirtingumas-sisteminė apžvalga ir dozės-atsako-perspektyvinių tyrimų metaanalizė /
- Riccioni G. Karotenoidai ir širdies bei kraujagyslių ligos. Curr Atheroscler Rep. 2009; 11 (6): 434–439.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19852884-karotenoidai-ir širdies ir kraujagyslių ligos
- Liu, Yilong ir kt. „Loquat (Eriobotrya japonica Lindl.) Ekstraktų biologinė veikla: apžvalga“. Tarptautinis žurnalas apie molekulinius mokslus, t. 1983 m. Gruodžio 12 d., 2016 m. Gruodžio 6 d.,
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5187783/
- Jūs, Mi-Kyoung ir kt. "Loquat (Eriobotrya japonica) lapų ekstraktas slopina MDA-MB-231 navikų augimą apnuogintuose pelių ksenograftuose ir MDA-MB-231 ląstelių invaziją." Mitybos tyrimai ir praktika t. 10,2 (2016): 139–47.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4819123/
- Kim, Min-Sook ir kt. „Loquat (Eriobotrya japonica) ekstraktai slopina žmogaus krūties vėžio ląstelių linijos sukibimą, migraciją ir invaziją.“ Mitybos tyrimai ir praktika t. 3,4 (2009): 259–64.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2809231/
- Ito H, Kobayashi E, Takamatsu Y ir kt. Polifenoliai iš Eriobotrya japonica ir jų citotoksiškumas žmogaus burnos naviko ląstelių linijoms. Chem Pharm Bull (Tokijas). 2000; 48 (5): 687–693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10823708-polyphenols-from-eriobotrya-japonica-and-their-cytotoxicity-against-human-oral-tumor-cell-lines/
- Lukitasari, Mifetika ir kt. „Chlorogeno rūgštis: galimas chemosensibilizatorius, sukeliantis vėžio augimo slopinimą.“ Žurnalas apie įrodymais pagrįstą integracinę mediciną t. 23 (2018): 2515690X18789628.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073821/
- Sadeghi Ekbatan, Shima ir kt. „Chlorogeno rūgštis ir jos mikrobiniai metabolitai daro antiproliferacinį poveikį, sustabdo S fazių ląstelių ciklą ir apoptozę žmogaus storosios žarnos vėžio kako-2 ląstelėse.“ Tarptautinis žurnalas apie molekulinius mokslus, t. 19,3 723. 2018 m. Kovo 3 d.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5877584/
- Zhang Y, Zhu X, Huang T ir kt. β-karotinas sinergiškai sustiprina priešvėžinį 5-fluorouracilo poveikį stemplės plokščialąstelinei karcinomai in vivo ir in vitro. Toxicol Lett. 2016; 261: 49–58.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27586268– karotinas- sinergiškai- padidina-fenorantacilą-stemplės-stemplės-plokščiojo-karcinomos- in-vivo- ir in-vitro /
- Shih CC, Lin CH, Wu JB. Eriobotrya japonica pagerina hiperlipidemiją ir panaikina daug riebalų turinčių pelių atsparumą insulinui. Phytother Res. 2010; 24 (12): 1769–1780.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564460-eriobotrya-japonica-improves-hyperlipidemia-and-reverses-insulin-resistance-in-high-fat-fed-mice/
- Tanaka K, Nishizono S, Makino N, Tamaru S, Terai O, Ikeda I. Eriobotrya japonica sėklų hipoglikeminis aktyvumas 2 tipo cukrinėmis žiurkėmis ir pelėmis. Biosci Biotechnol Biochem. 2008; 72 (3): 686–693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18323632-hypoglycemic-activity-of-eriobotrya-japonica-seeds-in-type-2-diabetic-rats-and-mice/
- Paquissi, Feliciano Chanana. „Uždegimo vaidmuo sergant širdies ir kraujagyslių ligomis: prognozuojama neutrofilų ir limfocitų santykio reikšmė kaip žymeklis sergant periferinių arterijų liga“. Terapijos ir klinikinės rizikos valdymo t. 12 851-60. Gegužės 27 d. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4892833/
- Kinney, Jefferson W ir kt. „Uždegimas kaip pagrindinis Alzheimerio ligos mechanizmas“. Alzheimerio liga ir demencija (Niujorkas, NY) t. 4 575–590. 2018 m. Rugsėjo 6 d.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6214864/
- Linas, Jin-Yuarn ir Ching-Yin Tang. „Braškių, kvepalų, šilkmedžio ir karčiųjų melionų sultys, naudojant pelių pilvaplėvės makrofagus, turi profilaktinį poveikį LPS sukeltam uždegimui.“ Food Chemistry 107.4 (2008): 1587-1596.
www.researchgate.net/publication/223889801_Strawberry_loquat_mulberry_and_bitter_melon_juices_exhibit_prophylactic_effects_on_LPS-induced_inflammation_using_murine_peritoneal_macrophages
- Li W, Yang H, Zhao Q, Wang X, Zhang J, Zhao X. Polifenolio turintis vaisių vaisių ekstraktas užkerta kelią fruktozės sukeltai nealkoholinei riebalų kepenų ligai moduliuojant glikometabolizmą, lipometabolizmą, oksidacinį stresą, uždegimą, žarnyno barjerą ir žarnyno mikrobiotą. Pelės. J Agric Food Chem. 2019; 67 (27): 7726–7737.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31203627-polyphenol-rich-loquat-fruit-extract-prevents-fructose-induced-nonalcoholic-fatty-liver-disease-by-modulating-glycometabolism-lipometabolism-oxidative- stresas-uždegimas-žarnyno barjeras ir žarnyno mikrobiota pelėse /
- Brounsas F, Theuwissenas E, Adamas A, Bellas M, Bergeris A, „Mensink RP“. Skirtingų pektinų tipų cholesterolio kiekį mažinančios savybės silpnai hipercholemija sergantiems vyrams ir moterims. Eur J Clin Nutr. 2012; 66 (5): 591–599.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22190137-cholesterolio kiekį mažinantys vaistai - skirtingi - pektino tipai - švelniai - hiper - cholesteroleminiai - vyrai ir moterys -
- Kim MJ, Lee J, Seong AR ir kt. Neuroprotekcinis Eriobotrya japonica poveikis prieš β-amiloido sukeltą oksidacinį stresą ir atminties sutrikimą. Maisto cheminis toksikolis. 2011; 49 (4): 780–784.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21168467-neuroprotective-effects-of-eriobotrya-japonica-against-amyloid-induced-oxidative-stress-and-memory-impairment/
- Tanas, Hui ir kt. „Triterpenoidų iš loquat lapų (Eriobotrya japonica) potencialas odos ligų prevencijai ir gydymui“. Tarptautinis žurnalas apie molekulinius mokslus, t. 18,5 1030. Gegužės 11 d. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5454942/
- Chun W, Bamba T, Hosoda S. Pektino, tirpios maistinės skaidulos, poveikis žiurkių plonosios žarnos funkciniams ir morfologiniams parametrams. Virškinimas. 1989; 42 (1): 22–29.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2545493-effect-of-pectin-a-soluble-dietary-fiber-on-functional-and-morphological-parameters-of-the-small-intestine-in- žiurkės /
- Femenia, Antoni ir kt. „Lekvato (Eriobotrya japonica L.) vaisinių audinių ląstelių sienelių apibūdinimas.“ Angliavandenių polimerai 35.3-4 (1998): 169-177.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0144861797002403
- „„ FoodData Central “paieškos rezultatai“. „FoodData Central“, fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169908/nutrients.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169908/nutrients
- Toksiška miopatija, kurią sukelia nurijimas iš lakvato lapų ekstrakto, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/8353763_Toxic_myopathy_induced_by_the_ingestion_of_loquat_leaf_extract