Turinys:
- Matriarchato reikšmė
- Trumpa matriarchato istorija
- Skirtumas tarp matriarchalinių ir matrilinalinių visuomenių
- Taigi, kas pasaulyje yra matrifokalumas?
- Matrilinealių ir matriarchalinių draugijų visame pasaulyje pavyzdžiai
- 1. Umoja, Kenija
- 2. Mosuo, Kinija
- 3. Khasi, Indija
- 4. Minangkabau, Indonezija
Jau ilgą laiką geresnę visuomenės dalį daugiausia valdo vyrai. Bet jau seniai egzistuoja nepastebimos bendruomenės, kuriose moterys valdo ir yra kultūros centre.
„Merriam-Webster“ žodynas matriarchatą apibrėžia kaip šeimą, grupę ar valstybę, kuriai vadovauja moteris; arba socialinės organizacijos sistema, kurioje kilmė ir paveldėjimas stebimi per moterišką liniją. Visuomenės, kurioje moterys valdo politines, socialines ir ekonomines struktūras, idėja daugeliui gali pasirodyti toli gražu nebrangi, tačiau istorija įrodo matriarchalinės visuomenės egzistavimą per amžius, kai kurie jų egzistuoja ir šiandien. Šiame kūrinyje mes apžvelgsime unikalią eilės rūšį, kuri yra matriarchalinė sistema.
Matriarchato reikšmė
Priešingai nei jūs manote, matriarchatas nėra sistema, kur moterys kontroliuoja vyrus ir valdo juos. Kaip Heidi Goettner-Abendroth, Tarptautinės šiuolaikinių matriarchalinių studijų akademijos HAGIA įkūrėja, sakė žurnalui „Dame“:
„Tikslas nėra turėti valdžią kitiems ir gamtai, bet laikytis motiniškų vertybių, ty puoselėti natūralų, socialinį ir kultūrinį gyvenimą, pagrįstą abipuse pagarba“.
Kitaip tariant, matriarchatas yra sistema, kuri sukasi aplink motinos valdymo principą, kai motinos ar moterys yra valdžios struktūros viršuje. Jie dominuoja atliekant moralinį autoritetą, politinę lyderystę, socialinę privilegiją ir turto kontrolę. Norint, kad socialinė sistema būtų vertinama kaip matriarchatas, jai reikia kultūros, kuri moterų dominavimą apibrėžtų kaip pageidaujamą ir teisėtą, palaikymo.
Trumpa matriarchato istorija
Nors antropologai abejoja tikros matriarchalinės visuomenės egzistavimu, egzistuoja minties mokykla, kuri mano, kad žmonių visuomenė iš pradžių buvo matriarchalinė. Laikotarpiu, vadinamu „gynokratiniu amžiumi“, esą moterys buvo garbinamos dėl jų sugebėjimo gimdyti. Šiuo metu gimdymas buvo didžiulė paslaptis, o vyrai, patys nesuprasdami, kad iš tikrųjų jame dalyvavo, laikėsi įsitikinimo, kad moterys „subrendusios davė vaisių kaip medžiai“. (Kalbame apie tikrai seniai.) Neva ginokratų amžius truko maždaug prieš 2 milijonus metų iki 3000 m. Tada sakoma, kad įvyko didžiulė pertvarka, galbūt dėl novatoriško atradimo ar kataklizmo, kuris sukėlė patriarchatą.
Archeologai ir tyrėjai aptiko įrodymų, patvirtinančių teoriją, kad kadaise galėjo egzistuoti ginekokratinės ar matriarchalinės visuomenės. 2016 m. Rudenį Vidurio Turkijoje buvo atrasta kažkokių deivių 8000 metų senumo skulptūra. Spėjama, kad statula vaizduoja vaisingumo deivę, o kiti mano, kad jos putli figūra atspindi socialiai reikšmingą moterį. Taip pat turime nepamiršti, kad net tokia literatūra kaip Biblija ir „Odisėja“ pabrėžia moterų reikšmę visuomenėje.
Tačiau skeptikai pabrėžia, kad tai, jog senovės literatūroje ir meno kūriniuose moterys buvo apibūdinamos kaip deivės, dar nereiškia, kad jos buvo galingesnės už vyrus. Reikalas yra be rašytinių istorinių įrašų, niekada negalime būti 100% tikri dėl tikrai matriarchalinės visuomenės teisėtumo.
Skirtumas tarp matriarchalinių ir matrilinalinių visuomenių
Terminas „matriarchatas“ dažnai maišomas su panašiai skambančiu terminu „matrilinealas“. Tačiau jiedu turi pastebimų skirtumų. Kaip aptarėme anksčiau, „matriarchalas“ reiškia visuomenę, kurią valdo ar kontroliuoja moterys, o antropologinis terminas „matrilinealas“ reiškia tik giminę . Vaikai identifikuojami pagal protėvių giminę iš motinos pusės, o ne iš tėvo. Jie taip pat paveldi turtą per moterišką liniją. Taip pat genčių sąjungos ir išplėstinės šeimos kuriasi pagal moterų kraujo linijas.
Taigi, kas pasaulyje yra matrifokalumas?
Šeima yra laikoma "matrifocal" jei motina galvų šeima be tėvo akivaizdoje. Pavyzdžiui, vienišų tėvų šeimos, kurioms vadovauja moterys, yra matrifokalios, nes motina vaidina svarbesnį vaidmenį namuose ir auklėjant vaikus.
Matrilinealių ir matriarchalinių draugijų visame pasaulyje pavyzdžiai
Matriarchalinės visuomenės egzistuoja visame pasaulyje ir šiandien. Žemiau pateikiami keturi įvairūs moterų vadovaujamų ir matriliniškų kultūrų pavyzdžiai nuo seniausių laikų iki šių dienų. Pažvelkime į tai, kaip moterys valdė, ir toliau tai darome.
1. Umoja, Kenija
Svahili žodis „umoja“ reiškia „vienybė“ arba „vienybė“. Umoja Samburu, Kenijos šiaurėje, išgyvena smurtą dėl lyties, moterų lytinių organų žalojimą ir seksualinę prievartą. Umojos matriarcha Rebecca Lolosoli įkūrė šį kaimą 1990 m., Kai britų kareivių rankose išliko apie 15 išprievartavimų. Teritorija aptverta erškėčių tvora, kad neliktų vyrų. Iš tikrųjų tai yra bendruomenė, kurioje vyrams draudžiama. Moterys mokosi amatų, moko vaikus, parduoda rankdarbius, pavyzdžiui, papuošalus, ir parodo turistams po kultūros centrą. Jie taip pat moko moteris kaimyniniuose kaimuose apie jų teises.
2. Mosuo, Kinija
Tolimoje rytinėje Himalajų papėdėje pietvakarių Kinijoje yra vešlus slėnis. Mosuo kultūra yra įsišaknijusi matrilinalinėje struktūroje, kur moterų šeimos linija atsekama per moterų liniją. Kiekvieną namų ūkį valdo „ah mi“ (motina ar pagyvenusi moteris), kuri taip pat priima svarbius su verslu susijusius sprendimus. Mosuoje nėra santuokos instituto. Atvirkščiai, moterys išsirenka partnerius tiesiogine prasme eidamos į vyro namus. Mosuo moterys gali laisvai siūlyti ar priimti seksualinius santykius su vyru, o vyrams taip pat leidžiama. Atmetimas ir aukojimas jokiu būdu nėra stigmatizuojami.
Poros niekada negyvena kartu, o vaikas visada lieka motinos priežiūroje, o tėvo vaidmuo vaiko auklėjime yra nedidelis. Taigi nenuostabu, kad Mosuo taip pat žinomas kaip „Moterų karalystė“.
3. Khasi, Indija
Meghalaya, valstija šiaurės rytų Indijos dalyje, gyvena trys gentys, praktikuojančios giminystę, pagrįstą matrilinealumu. Khasi gentyje jauniausia dukra paveldi visą protėvių turtą, vaikai ima motinos pavardę, o vyrai susituokę gyvena uošvės namuose. Patricia Mukhim, nacionalinius apdovanojimus pelniusi visuomenininkė, redaguojanti „ Shillong Times“ laikraštis sako: „Matriliny apsaugo moteris nuo socialinės ostracizmo, kai jos vėl susituokia, nes jų vaikai, nesvarbu, kas buvo tėvas, būtų žinomi motinos klano vardu. Net jei moteris pagimdė vaiką ne santuokoje, o tai yra gana įprasta, mūsų visuomenėje nėra moters socialinės stigmos “. Ji priduria, kad jos visuomenė nepasiduos dominuojančiai patriarchalinei sistemai, egzistuojančiai didžiojoje Indijos dalyje.
4. Minangkabau, Indonezija
Indonezijos Vakarų Sumatros Minangkabau etninė grupė, sudaryta iš 4,2 milijono narių, yra didžiausia pasaulyje šiandien žinoma matrilinea visuomenė. Šioje neaiškioje musulmonų visuomenėje moterys valdo namų sferą, o vyrai dalyvauja politiniuose ir dvasiniuose vaidmenyse. Tačiau būtent moterys pasirenka klano vadovą ir turi galią prireikus jį pašalinti. Genties įstatymas reikalauja, kad visas giminės turtas būtų valdomas ir palikiamas nuo motinos iki dukros.
Vis dar yra didelė dalis inteligentijos, kuri atmeta visą matriarchato sąvoką. Cynthia Eller savo knygoje „Matriarchalinės priešistorės mitas“ sako, kad matriarchato samprata yra klaidinga ir jokiu būdu negerbia feministinio judėjimo. Ji teigė, kad lygybė ir moterų valdymas yra mitas ir tai turėtų būti visiškai atmesta. Tačiau svarbiausiu lygiu, manau, matriarchatas, kaip sąvoka, tikrai vertas diskusijų, ir šiandien iš jo galime tiek daug pasimokyti. Kokios jūsų mintys apie šią koncepciją? Praneškite mums toliau pateiktose pastabose.