Turinys:
- Pažastų bėrimai: tipai ir priežastys
- 1. Trinti
- 2. Atopinis dermatitas (egzema)
- 3. Alerginis kontaktinis dermatitas
- 4. Seborėjinis dermatitas
- 5. Candida
- 6. Tinea Corporis (grybelis)
- 7. Eritrazma
- Patarimai, kaip gydyti pažastų išbėrimus
- Galimos namų gynimo priemonės pažastų bėrimams gydyti
- 1. Mergelių kokosų aliejus
- 2. Aktualus vitaminas B12
- 3. Ledo kubeliai
- 4. Citrusų ekstraktai
- 5. Obuolių sidro actas
- 6. Saulėgrąžų aliejus
- 7. Taukmedžių sviestas
- 8. Arbatmedžio aliejus
- 9. Ramunėlių arbatos maišelis
- Pažastų bėrimų prevencija
- 1. Praktika geros higienos
- 2. Žinokite, kas dirgina jūsų odą
- 3. Venkite aptemptų drabužių
- 4. Naudokite anti-šveitimo miltelius
- 5 šaltiniai
Pažastų niežėjimas gali būti gana nemalonus ir nepatogus. Tamsi, drėgna ir šilta pažastis yra ideali grybelių ir bakterijų, sukeliančių bėrimus, veisimosi vieta. Daugeliu atvejų nuolatinis niežėjimas ir dirginimas gali tapti nepakeliamas.
Šiuos bėrimus gali sukelti daugybė veiksnių. Šiame straipsnyje mes jums pasakysime daugiau apie pažastų bėrimus ir įvairius būdus, kaip juos gydyti.
Pažastų bėrimai: tipai ir priežastys
„Shutterstock“
Jei pažastys niežtinčios ir valandų valandas atrodo rausvos, gali būti bėrimas. Tai gali sukelti alerginė reakcija (dezodorantams ar kitiems) arba pagrindinė infekcija. Kartais bėrimą gali sukelti net odos paviršiai aplink pažastis, trinantys vienas kitą.
Pažastų bėrimai yra skirtingų tipų.
1. Trinti
Tai bėrimas, atsirandantis visur, kur yra odos raukšlės, įskaitant pažastis. Tai sukelia odos trynimasis į save. Šlifavimui būdingi šie požymiai:
- Paraudimas
- Dilgimo ir deginimo pojūtis
- Patinimas (sunkiais atvejais oda gali įtrūkti ir kraujuoti)
- Atrodo, kad viršutinis odos sluoksnis yra nutrintas.
Tai dažniau pasitaiko vasarą arba dėvint aptemptus drabužius.
2. Atopinis dermatitas (egzema)
Tai yra lėtinė būklė, kai jūsų oda yra uždegusi. Tai dažniausiai pasireiškia odos raukšlėse, įskaitant pažastis, vietas už kelių ir vidines alkūnes (ten, kur oda klostosi). Ženklai apima:
- Paraudimas
- Niežulys
- Pluta
- Kraujavimas (tik jei jis sunkus)
- Išsiskyręs skystis
Egzema taip pat gali sukelti paūmėjimą kelis kartus per metus, o bėrimai gali trukti savaitę.
3. Alerginis kontaktinis dermatitas
Tai jūsų oda reaguoja į antiperspirantus, dezodorantus ar kitus išorinius alergenus. Cheminės medžiagos gali dirginti pažastis, sukelti paraudimą, niežėjimą, mažus nelygumus ir perštėjimą. Sunkiais atvejais galite gauti net pūslelių.
4. Seborėjinis dermatitas
Tai yra tada, kai jūsų odos riebalų perteklius sukelia pleistrus ir bėrimus. Paprastai jie atrodo riebūs ir pleiskanoti. Šie bėrimai dažnesni kūdikiams ir gali pasireikšti pažastyse, ausyse, galvos odoje ar veide.
5. Candida
Candida yra odos infekcija, kurią dažniausiai sukelia mielių rūšis Candida albicans . Jie veisiasi drėgnose ir šiltose jūsų kūno vietose, įskaitant pažastis. Candida požymiai yra šie:
- Niežėjimas
- Mastelio keitimas
- Patinimas
- Paraudimas ir bėrimai
Griežti drabužiai, karštas / drėgnas oras ar bloga odos higiena gali būti veiksniai. Tam tikri steroidiniai kremai taip pat gali sustiprinti infekciją.
6. Tinea Corporis (grybelis)
Tinea corporis yra grybelinė infekcija, pažeidžianti viršutinį jūsų odos sluoksnį, sukelianti raudoną bėrimą su pakeltomis sienomis.
7. Eritrazma
Eritrazmą sukelia bakterijos, vadinamos Corynebacterium minutissimum . Tai gali paveikti pažastis, kirkšnies sritį ir plotą po krūtimis. Bėrimas atrodo rausvai ir kartu su raukšlėmis. Paprastai gydytojai šį bėrimą gydo eritromicinu.
Odos raukšlės yra dažniausios infekcijos dėmės. Bet jie yra gydomi nebiržiniais vaistais ir kai kuriomis veiksmingomis namų gynimo priemonėmis.
Patarimai, kaip gydyti pažastų išbėrimus
Kai pastebite bėrimą, pirmiausia apsilankykite pas gydytoją ir supraskite infekcijos tipą. Gydytojas gali pasiūlyti vaistus ir vietinius tepalus (atsižvelgiant į bėrimų tipą), tokius kaip:
- Hidrokortizono kremai (0,5–1,0%)
- Antihistamininiai vaistai
- OTC kalamino losjonai ir kremai
- Priešgrybeliniai geliai, kremai, losjonai ir purškalai
Jei jūsų pažastų bėrimas yra lėtinės būklės, tokios kaip egzema, rezultatas, gydytojas gali pasiūlyti tam tikrus receptinius vaistus, įskaitant:
- Steroidiniai kremai
- Fototerapija
- PDE4 inhibitoriai
- Vietiniai kortikosteroidai
Be šių vaistų, taip pat galite išbandyti tam tikras namų gynimo priemones. Atminkite, kad šios priemonės neturi tiesioginių mokslinių tyrimų. Mes neturime pakankamai tyrimų, įrodančių jų efektyvumą gydant pažastų bėrimus.
Galimos namų gynimo priemonės pažastų bėrimams gydyti
„Shutterstock“
1. Mergelių kokosų aliejus
Mergelių kokosų aliejus turi raminantį ir drėkinantį poveikį odai ir teigiamai pagerina odos sutrikimų simptomus (1).
Įmasažuokite kelis lašus aliejaus ant pažeistos vietos. Palikite jį bent 30 minučių, tada nuplaukite drungnu vandeniu.
2. Aktualus vitaminas B12
Nustatyta, kad vietinis vitamino B12 kremas padeda sumažinti atopinio dermatito sunkumą (2). Nors nežinoma, ar jis gali turėti panašų terapinį poveikį pažastų bėrimams, verta pabandyti.
Nepamirškite pasitarti su savo gydytoju.
3. Ledo kubeliai
Ledo kubelių uždėjimas ant odos gali sukelti tirpimą. Taip pat galite pašalinti niežtinčius bėrimus, uždėdami jiems ledo kubelius. Gautas palengvėjimas taip pat gali neleisti subraižyti bėrimų ir juos sustiprinti.
4. Citrusų ekstraktai
Įrodyta, kad citrusų ekstraktai arba išspaudos (kas lieka paspaudus ir ištraukus sultis ir minkštimą) pasižymi antibakteriniu ir antimikrobiniu poveikiu (3). Pažeistoje vietoje galite tepti citrusinių vaisių (apelsinų ar citrinų ar bet kokių citrusinių vaisių) sultis ar ekstraktus.
Norėdami naudoti citrusinių vaisių ekstraktą, ištraukite bet kokių citrusinių vaisių minkštimą ar sultis ir sumaišykite su vandeniu. Taikyti paveiktai vietai. Likusią minkštimą galite patrinti pažeistoje vietoje. Palikite jį keletą minučių, o tada nuplaukite paprastu vandeniu.
5. Obuolių sidro actas
Žmonės paprastai naudoja obuolių sidro actą ant odos, kad sutrauktų poras ir ramintų odą. Jį galite naudoti ir niežtintiems bei dirginantiems pažastų bėrimams malšinti.
Šaukštą ACV atskieskite puse puodelio vandens. Medvilniniu rutuliu tepkite mišinį ant bėrimų. Palikite jį mažiausiai 30 minučių, tada nuplaukite paprastu vandeniu.
6. Saulėgrąžų aliejus
Pasak Nacionalinės egzemos asociacijos, saulėgrąžų aliejus gali padėti gydyti egzemą, pagerindamas odos barjerą ir sumažindamas uždegimą (4). Galite pabandyti naudoti saulėgrąžų aliejų, kad nuramintumėte ir nuramintumėte pažastų bėrimą.
Paimkite kelis lašus aliejaus ir švelniai pamasažuokite pažeistą vietą. Palikite jį 15-30 minučių ir tada nuplaukite paprastu vandeniu.
7. Taukmedžių sviestas
Taukmedžio sviestas yra žinomas dėl savo drėkinamumo. Jis ramina pleiskanojimą ir niežėjimą bei ramina odą. Galite padėti taukmedžio sviestą paveiktoje vietoje, kad gautumėte palengvėjimą.
Įmasažuokite šiek tiek sviesto ant pažeistos vietos. Galite palikti 30 minučių ir tada nuplauti paprastu vandeniu.
8. Arbatmedžio aliejus
Arbatmedžio aliejus pasižymi antimikrobinėmis ir antiseptinėmis savybėmis (5). Tai gali padėti numalšinti jūsų bėrimą ir sumažinti dirginimą.
Sumaišykite 10 lašų arbatmedžio aliejaus su dviem šaukštais kokosų aliejaus. Mišinį švelniai pamasažuokite paveiktoje vietoje. Palikite jį 15-30 minučių ir tada nuplaukite paprastu vandeniu.
9. Ramunėlių arbatos maišelis
Ramunėlių arbatos maišeliai jaučia raminančią odą. Jie gali padėti sumažinti niežėjimą ir dirginimą.
Arbatos maišelius kelias minutes pavirkite vandenyje. Palikite juos šiek tiek atvėsti. Šaltos arbatos maišelius uždėkite ant pažeistos vietos kaip kompresą.
Jums nereikia prisiimti visos šios bėdos, jei žinote, kaip visų pirma išvengti pažastų bėrimų. Pažvelkime į prevencines priemones.
Pažastų bėrimų prevencija
„Shutterstock“
1. Praktika geros higienos
Reguliariai maudykitės naudodami švelnią dušo želę. Po maudymosi gerai nusausinkite. Net jei naudojatės rankšluosčiu, prieš rengdamiesi pabandykite išdžiovinti kūno raukšles.
2. Žinokite, kas dirgina jūsų odą
Tai gali būti tam tikras dezodorantas, ant prakaitavimo vartojamas ritinys ar bet kokia kita asmens priežiūros priemonė. Jei pastebėjote, kad konkretus produktas ar ingredientas (pvz., Produktai, kuriuose yra alkoholio) sukelia bėrimą, nedelsdami nustokite jį naudoti.
3. Venkite aptemptų drabužių
Dėvėdami aptemptus sintetinio audinio drabužius, dažnai gali išberti pažastis. Tokie drabužiai negali leisti išlieti prakaito, todėl jis kaupiasi pažastyse. Dėvėkite minkštus audinius iš medvilnės. Jie leidžia kvėpuoti jūsų odai ir pažastims.
4. Naudokite anti-šveitimo miltelius
Bėrimai, kuriuos atsiranda pažastyse, dažniausiai būna tik karščio bėrimai. Jie atsiranda, kai oras yra karštas ir drėgnas. Užtepus pažastims antifazinius miltelius, oda netryps į save. Taip pat galite pabandyti dažniau apsistoti vėsioje, oro kondicionieriumi.
Tinkamai prižiūrint, bėrimai negali pablogėti ir taip pat jų išvengti. Jei ne, jie gali išsivystyti į lėtinį bėrimą. Prašome apsilankyti pas savo gydytoją, jei pasireiškia:
- Bėrimai kartu su aukšta temperatūra
- Pūslės ant pažeistos vietos
- Bėrimai, plintantys kitose kūno vietose
- Patinimas ir skausmas paveiktoje srityje
- Bėrimai, iš kurių išsiskiria pūliai, kraujas ir skysčiai
- Bėrimai, kurie nereaguoja į namų gydymo būdus ir nebiržinius vaistus
- Bėrimai, kurie yra švelnūs, patinę ir raudoni
- Bėrimai, lydimi vėmimo, pykinimo ir galvos svaigimo
Nepamirškite ženklų, kuriuos suteikia jūsų kūnas. Gerai prižiūrėkite odą, ir jums nereikės kentėti.
Ar kada nors anksčiau patyrėte pažastų bėrimų? Kuo rūpiniesi? Pasidalykite savo mintimis su mumis palikdami komentarą žemiau esančiame laukelyje. Taip pat galite paskelbti savo klausimus ir mes su jumis susisieksime.
5 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas apskaitos gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- „Mergelių kokosų aliejaus priešuždegiminės ir odą apsaugančios savybės in vitro“. Tradicinės ir papildomos medicinos žurnalas, ScienceDirect.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2225411017300871
- „Aktualus vitaminas B12 - naujas terapinis metodas taikant atopinį dermatitą - veiksmingumo ir toleravimo įvertinimas atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamame daugiacentriame klinikiniame tyrime“.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15149512
- „Citrusinių vandens ekstraktų, gaunamų naudojant mikrobangų krosnelės ir įprastus metodus, antimikrobinė ir antibiotikų veikla“ Biomedicinos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6026940/
- „Natūralūs ir alternatyvūs egzemos gydymo būdai, kas veikia, kas ne“
Nacionalinė egzemos asociacija.
nationaleczema.org/alternative-treatments/
- „ Melaleuca alternifolia (arbatmedžio) aliejus: antimikrobinių ir kitų vaistinių savybių apžvalga“ klinikinės mikrobiologijos apžvalgos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/