Turinys:
- Kas sukelia tamsias dėmeles ant veido?
- Tamsių dėmių tipai
- Natūralūs tamsių dėmių apšvietimo būdai
- 1. Citrinų sultys
- 2. Petražolės
- 3. Alijošius
- 4. Apelsinų žievelė
- 5. Ciberžolė
- 6. Agurkas
- Kaip dermatologas gydo tamsias dėmes?
- Prevencijos patarimai
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 15 šaltinių
Tamsios dėmės arba hiperpigmentacija atsiranda, kai jūsų oda gamina per daug melanino. Dėl to ant jūsų odos susidaro dėmės ar pleistrai, kurie yra tamsesni nei aplinkiniai plotai.
Šios dėmės dažniausiai atsiranda ant veido, kojų ir rankų. Jie taip pat gali pasirodyti dėl pernelyg didelio saulės spindulių poveikio. Paprastai jie yra nekenksmingi, tačiau kai kuriais atvejais tai gali būti pagrindinės odos būklės požymis.
Šiame straipsnyje išvardyti natūralūs būdai ir medicininio gydymo galimybės, kurios gali padėti apšviesti tamsias dėmes.
Kas sukelia tamsias dėmeles ant veido?
Tamsios dėmės arba hiperpigmentacija atsiranda dėl melanino perteklinės gamybos tam tikrose jūsų odos vietose. Melaninas yra jūsų kūno gaminamas pigmentas, suteikiantis plaukams, akims ir odos spalvai.
Veiksniai, kurie gali sukelti tamsių dėmių, yra šie:
- Kiekvieną dieną veikiant saulės spinduliams, ant odos gali atsirasti tamsių dėmių (1). Taip yra todėl, kad padidėja melanino gamyba jūsų odos paviršiuje.
- Hormonų disbalansas taip pat gali sukelti hiperpigmentaciją (2). Tai savo ruožtu gali sukelti tamsių dėmių atsiradimą ant jūsų odos.
- Tam tikri vaistai, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), psichotropiniai vaistai ar tetraciklinai, gali padidinti melanino gamybą (3). Dėl to gali atsirasti tamsių dėmių.
Tamsios dėmės gali būti skirstomos į skirtingas rūšis, atsižvelgiant į tai, kaip jos atsiranda.
Tamsių dėmių tipai
- Melasma - ją sukelia hormoniniai svyravimai ir ji ryškesnė nėštumo ar menopauzės metu (4).
- Lentiginai - juos sukelia per didelis saulės poveikis ir jie dažniau būna vyresniame amžiuje (virš 60 metų) (5).
- Hiperpigmentacija po uždegimo - ją sukelia odos ligos, tokios kaip spuogai, nudegimai ir kt. (6).
Kartais spuogai taip pat gali sukelti dėmių ant jūsų odos. Šios dėmės paprastai susidaro oksiduojant sebumą, o tai nerodo odos pažeidimo.
Tamsios dėmės gali šiek tiek išnykti arba išnykti, o kai kuriais atvejais gali tekti kreiptis į dermatologą. Štai keletas natūralių priemonių tamsioms dėmėms pašviesinti.
Natūralūs tamsių dėmių apšvietimo būdai
1. Citrinų sultys
Citrinos yra gausūs flavonoidų ir kitų antioksidantų šaltiniai, kurie gali padėti apšviesti tamsiąsias jūsų veido dėmes (7).
Ką daryti: jums reikės šaukštelio citrinos sulčių, vandens ir medvilninių tamponų. Sumaišykite citrinos sultis ir vandenį. Į tirpalą pamerkite medvilninį tamponą ir padėkite jį paveiktose vietose. Palikite jį 20-30 minučių. Nuplaukite vandeniu. Tai galite padaryti kartą per dieną.
Pastaba: Citrinų sultys gali sukelti kai kurių odos tipų pojūtį. Jei esate alergiškas citrinos sultims, turite vengti šios priemonės. Jei naudosite šią priemonę, prieš išeidami įsitikinkite, kad tepate kremą nuo saulės.
2. Petražolės
Petražolės pasižymi odą šviesinančiomis savybėmis, nes jose gausu vitamino C. Tai gali padėti gydyti tamsias dėmes ir kitas panašias sąlygas, įskaitant epidermio melasmą (8).
Ką daryti: jums reikės 1-2 šaukštų petražolių lapų ir sterilių medvilninių įklotų. Petražolių lapus sumaišykite maišytuve. Mišinį tepkite ant viso veido. Palikite jį 20-30 minučių ir nuplaukite vandeniu. Atlikite tai vieną kartą per dieną arba kiekvieną kitą dieną.
3. Alijošius
Alavijuje yra aloino, junginio, turinčio melanocitinį poveikį, kuris gali padėti depiguoti tamsias dėmes (9).
Ką daryti: jums reikės alavijo gelio ir medvilnės pagalvėlių. Ištraukite gelį iš alavijo lapo. Suplakite gelį šakute. Pamirkykite medvilninį tamponą į išplaktą gelį ir patepkite juo pažeistas vietas. Palikite jį 20-30 minučių prieš skalavimą. Norėdami tai pasiekti geriausių rezultatų, galite tai padaryti vieną kartą per dieną.
4. Apelsinų žievelė
Apelsinų žievelėse yra stiprus flavonoidas hesperidinas, turintis odą šviesinančių efektų. Tai gali padėti pašalinti tamsias odos dėmes (10).
Ką daryti: jums reikės pusės arbatinio šaukštelio džiovintų apelsinų žievelių miltelių, vandens ir medvilnės pagalvėlės. Sumaišykite kelis lašus vandens su džiovintų apelsino žievelės milteliais. Medvilniniu tamponu tepkite mišinį paveiktose vietose. Palikite jį 20-30 minučių ir nuplaukite vandeniu. Tai galite padaryti kartą per dieną.
5. Ciberžolė
Ciberžolėje yra kurkumino, antioksidanto, turinčio ant melanogeninį poveikį (11). Tai gali padėti pašviesinti tamsias dėmes.
Ką daryti: jums reikės šaukštelio ciberžolės, šiek tiek vandens ir medvilnės pagalvėlių. Ciberžolės miltelius sumaišykite su keliais lašais vandens, kad susidarytų tiršta pasta. Mišinį tepkite paveiktose vietose. Palikite jį 20-30 minučių. Nuplaukite vandeniu. Tai galite padaryti kartą per dieną.
Pastaba: kai kuriems žmonėms gali pasireikšti alerginė reakcija į ciberžolės pastą. Jei esate alergiškas ciberžolei, turite vengti šios priemonės.
6. Agurkas
Agurkas yra gausus antioksidantų ir daug silicio dioksido turinčių junginių šaltinis, pasižymintis odą šviesinančiomis savybėmis (12). Tai gali padėti sumažinti tamsių dėmių atsiradimą.
Ką daryti: paimkite šviežią agurką ir sumaišykite. Taikykite šią pastą tose vietose, kuriose yra tamsių dėmių. Palikite jį 20-30 minučių ir nuplaukite vandeniu. Tai galite padaryti 1-2 kartus per dieną.
Norėdami pašviesinti užsispyrusias tamsias dėmes, naudokite bet kurią iš šių priemonių arba jų derinį. Jei susiduriate su sunkiu hiperpigmentacijos (arba tamsių dėmių) atveju, turite kreiptis į dermatologą.
Kaip dermatologas gydo tamsias dėmes?
Bendros gydymo galimybės apima:
- Lazerio terapija, kurios metu lazerio spinduliai nukreipiami į melanino nusėdimą ir išnyksta tamsios dėmės (13).
- Cheminis šveitimas, kuris apima cheminio tirpalo užtepimą ant odos, kad nušveistų paviršiaus sluoksnį, taip padėdamas apšviesti tamsias dėmes (14).
- Mikrodermabrazija, pašalinanti išorinį odos sluoksnį, naudojant specialų prietaisą, kuris skatina kolageno augimą ir mažina tamsias dėmes (15).
Prevencijos patarimai
- Prieš žengdami į saulę, visada dėvėkite apsaugos nuo saulės priemones, kurių SPF 40 ar aukštesnė. Pakartotinai naudokitės saulės spinduliais kas keturias valandas.
- Dėvėkite akinius nuo saulės ar plačiabrylę skrybėlę, kad apsaugotumėte veidą nuo kenksmingų saulės spindulių.
- Nedelsdami gydykite uždegimines odos ligas, tokias kaip spuogai, egzema ar psoriazė, kad išvengtumėte tamsių dėmių atsiradimo ant odos.
- Venkite išeiti nuo 10 iki 16 val., Kai saulės spinduliai yra intensyviausi.
Šie patarimai gali papildyti priemones ir suteikti jums geresnių rezultatų.
Tamsios dėmės paprastai yra nepavojingos ir išnyksta savaime. Tačiau jei norite paspartinti procesą, galite naudoti bet kurią iš šiame straipsnyje išvardytų priemonių. Atminkite, kad natūralios priemonės reikalauja laiko, o priemonės veiksmingumas priklauso nuo tamsių dėmių priežasties ir būklės sunkumo. Bet jei nepastebite savo būklės pagerėjimo, nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Kuris yra geriausias kremas tamsioms veido dėmėms gydyti?
Dauguma nereceptinių kompozicijų, kurių sudėtyje yra retinolio ir alfa hidroksi rūgščių, gerai tinka tamsioms dėmėms gydyti. Tačiau jie taip pat gali sukelti neigiamą poveikį, įskaitant padidėjusį jautrumą ir odos uždegimą. Vadinasi, turite kreiptis į dermatologą.
Kiek laiko tamsios dėmės išnyksta?
Tamsios dėmės, kurias sukelia spuogai ar odos sužalojimas, gali išnykti per kelias savaites, o dėl pagrindinės odos būklės tos gali išnykti nuo šešių mėnesių iki daugiau nei metų.
15 šaltinių
„Stylecraze“ turi griežtas apskaitos gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Indijos gyventojų odos hiperpigmentacija: įžvalgos ir geriausia praktika, Indijos dermatologijos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5029232/
- Melasma: klinikinė ir epidemiologinė apžvalga, Anais Brasileiros De Dermatologia., JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4155956/
- Narkotikų sukelta pigmentacija, „StatPearls“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3131604/
- „Melasma“: naujausia išsami apžvalga, dermatologija ir terapija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5574745/
- Saulės sukeltas strazdanojimas: efelidai ir saulės lentiginai. Pigmentinių ląstelių ir melanomos tyrimai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24517859
- Použdegiminė hiperpigmentacija. Odos spalvos epidemiologijos, klinikinių ypatybių ir gydymo galimybių apžvalga, Klinikinės ir estetinės dermatologijos leidinys, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2921758/
- Citrusiniai flavonoidai, turintys odos šviesinimo efektą - saugos ir efektyvumo tyrimai, SOFW leidinys, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/281436622_Citrus_Flavonoids_with_Skin_Lightening_Effects_-_Safety_and_Efficacy_Studies
- Petroselinum Crispum (petražolių) vietinio vartojimo, palyginti su hidrochinono kremo, poveikis epidermio melasmos mažinimui: atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas. Holistinė slaugos praktika, semantinis mokslininkas.
www.semanticscholar.org/paper/The-Effect-of-Topical-Use-of-Petroselinum-Crispum-A-Khosravan-Alami/b5686d623cb1ecfbcef91f7afadc74b9e9f4d9f0
- Apie naują melanolizės poveikį, kurį sukelia alavijo lapų ekstraktas ir jo veiklioji medžiaga aloinas, stiprūs odą depigmentuojantys vaistai. Planta Medica, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22495441/
- Hesperidinas slopina melanosomų pernašą blokuodamas Rab27A-melanofilino, biomolekulių ir terapijos sąveiką, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3825197/
- Kurkuminas slopina melanogenezę žmogaus melanocituose. Fitoterapijos tyrimai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21584871/
- „Cucumis Sativas“ efektyvumo skatinimas sveikatos priežiūrai ir spinduliavimui, Tarptautinis chemijos ir farmacijos mokslų žurnalas, „Pharma Research Library“.
www.pharmaresearchlibrary.com/wp-content/uploads/2014/04/IJCPS2001.pdf
- Lazerio ir šviesos terapijos apžvalga melasmoje, Tarptautinis moterų dermatologijos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418955/
- Cheminis pilingas melasmai tamsiaodžiams pacientams, odos ir estetinės chirurgijos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3560164/
- Mikrodermabrazija: klinikinis, histometrinis ir histopatologinis tyrimas. Kosmetinės dermatologijos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27357600