Turinys:
- Kuo greipfrutas skiriasi nuo kitų citrusinių vaisių?
- Kodėl tai populiaru? Dėl savo programų minios!
- Kokią naudą sveikatai daro greipfrutai? Kaip tai gali suteikti jums tinkamą kūną?
- 1. Saugo ir atjaunina odą
- 2. Gerina gliukozės netoleravimą ir diabetą
- 3. Pagerina kelių vaistų farmakokinetiką
- 4. Reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje
- 5. Pagalba kepenų detoksikacijai ir priežiūrai
- 6. Padidina virškinimą ir išsiskyrimą
- 7. Gali valdyti uždegimą ir imunitetą
- 4 įdomūs greipfrutų valgymo būdai
- Patarimai, kaip pasirinkti geriausią greipfrutą
- Kokia yra greipfrutų rizika / neigiamas poveikis?
- Trukdo geriamuosius vaistus
- Jautrumas šviesai
- Vitamino C perdozavimas
- Apibendrinant…
- Nuorodos
Vitamino C sinonimas - citrusiniai vaisiai yra sąrašo viršuje. Greipfrutas, vienas iš šeimos narių, šiuo metu yra mano mūza. Greipfrutai teikia daug naudos jūsų sveikatai (ir taip pat atsargiai).
Kai kurie teigia, kad tai yra „uždraustas vaisius“, o kiti ragina jų turėti visuose valgiuose. Valgyti ar nevalgyti - mes leisime jums apsispręsti perskaičius šį platų kūrinį. Sutvirtinkite save ir slinkite žemyn!
Kuo greipfrutas skiriasi nuo kitų citrusinių vaisių?
Greipfrutas ( Citrus X paradisi ) yra „atsitiktinis“ hibridas tarp pummelo ir apelsino. Daugelis botanikų ir entuziastų jį vadino „draudžiamu vaisiu“.
Iš pradžių jis buvo auginamas daugumoje Jamaikos, Floridos ir Kalifornijos. Vėliau greipfrutų plantacijos buvo įrengtos Meksikoje, Argentinoje, Kipre, Maroke ir kai kuriose Pietų Amerikos vietovėse (1).
Greipfrutas yra beveik apvalus, tirštas, šviesiai citrinos spalvos arba paraudęs rausvomis odelėmis. Viduje yra baltas, purus ir kartus, kuris atrodo šviesiai geltonos, beveik balkšvos, rausvos arba giliai raudonos spalvos (1).
Galite rasti šio vaisiaus sėklų ir sėklų veislių. Skirtingai nei pummelo, greipfrutų sėklos paprastai yra polembrioninės. Vaisių skaičius grupėje labai skiriasi; keliolika yra neįprasta, bet jų buvo net 20! Taigi, pavadinimas „vynuogių vaisius“ (1).
Kodėl tai populiaru? Dėl savo programų minios!
Greipfrutai valgomi per pusryčius ir vakarienę - salotose, užkandžiuose, desertuose, marmeladuose ir drebučiuose. Greipfrutų sultis (šviežias, atšaldytas, konservuotas, dehidruotas arba miltelių pavidalo) mėgsta daugelis. Iš to taip pat galite gaminti vyną ir actą, tačiau jį reikia labai prižiūrėti (1).
Greipfrutų žievelė yra svarbus pektino šaltinis. Jis naudojamas saldainių pavidalu, norint išsaugoti kitus vaisius. Žievelių aliejus (perdirbtas, distiliuotas) dažniausiai naudojamas gaiviųjų gėrimų kvapiosiose medžiagose (1).
Greipfrutų sėklų aliejus yra ypač kartus ir tamsus. Jis rafinuotas, kad kvepėtų alyvuogių aliejumi, ir gali būti naudojamas panašiai.
Dabar pereikime prie esmės.
Greipfrutai supakuoti su makro ir mikroelementais. Taigi, valgydami mažomis porcijomis, galite tapti tinkamas smuikui.
Norite sužinoti, kuriuos jūsų kūno organus šis vaisius veikia labiausiai? Skaityk!
Kokią naudą sveikatai daro greipfrutai? Kaip tai gali suteikti jums tinkamą kūną?
1. Saugo ir atjaunina odą
„Shutterstock“
Yra įrodymų, rodančių kancerogeninį padidėjusio fotoekspozicijos poveikį. UVA ir UVB spinduliai nuo saulės spindulių gali sukelti imuninę sistemą slopinančią medžiagą, galinčią pakenkti DNR ir galiausiai odos vėžiui (2).
Citrusiniai vaisiai, įskaitant greipfrutus, gali užkirsti kelią jūsų odos jautrumui šviesai. Greipfrutai turi fenolio rūgščių, flavonoidų ir stiprių polifenolių, kurie turi antioksidacinį ir priešuždegiminį poveikį jūsų odai.
Jie pašalina laisvuosius radikalus, blokuoja priešuždegiminius junginius, atitolina saulės nudegimą ar paraudimą (eritemą) ir pagerina odos standumą ir elastingumą (2). Tačiau per didelis greipfrutų (ir citrusinių vaisių) vartojimas buvo susijęs su jautrumu šviesai ir kancerogeniškumu. Kaltinkite fitocheminius preparatus (3), (4)!
Ironiška, ar ne?
FYI (jūsų informacijai)…
- Greipfrutas nėra naudingas kaip svorio netekimas.
- Oksfordo universitete (JK) atliktame 2018 m. Tyrime teigiama, kad reikšmingai nesumažėjo svoris tarp kontrolinės ir bandomosios grupės (5).
- Šiuo klausimu reikia papildomo aiškumo, paremto moksliniais tyrimais.
- Valgyti visą greipfrutą laikoma sveikiau nei gerti jo sultis.
- Įprastai užaugintos greipfrutų veislės turi įdomių pavadinimų. Tai apima Duncaną, Fosterį, Marshą, Oroblanco, Sweetie, Paradise Navel, Redblush, Star Ruby, Thomson, Triumph, Melogold ir kt. (1).
2. Gerina gliukozės netoleravimą ir diabetą
Remiantis tyrimais, greipfrutų sultys gali pagerinti žiurkių, sergančių diabetu, gliukozės netoleravimą (6). Jis neturi įtakos insulino gamybai ar sekrecijai. Tačiau šios sultys gali padidinti gliukokinazės fermentų aktyvumą ir sukelti greitą gliukozės apykaitą (6).
Kai kurie tyrimai teigia, kad greipfrutų sultys gali sumažinti kūno svorį nutukusių / antsvorio turinčių diabetinių pelių modeliuose. Šiuo metu įrodymai vis dar nėra įtikinami (7).
Įdomu tai, kad greipfrutų sultys padidina metformino kaupimąsi diabetu sergantiems pacientams. Nustatyta, kad diabetiko kepenyse metformino kiekis buvo didesnis už kontrolinį (8).
3. Pagerina kelių vaistų farmakokinetiką
Mūsų kepenų ir žarnyno sienose yra keletas specialių fermentų sistemų, tokių kaip CYP (citochromo P 450) sistema. Šios šeimos fermentai dalyvauja įvairių endogeninių ir egzogeninių junginių biotransformacijoje.
Daugelį vaistų, kuriuos vartojame per burną, CYP sistema skaido kepenyse ir siunčia į apyvartą (9). Bet kadangi juos skaido CYP sistema, į kraują gali patekti mažiau vaistų.
Greipfrutų sultys gali slopinti šią CYP sistemą. Tokiu atveju geriami vaistai yra labiau biologiškai prieinami apyvartoje. Vartojant greipfrutų sultis (200–300 ml), per 4 valandas CYP3A4 fermento kiekis sumažėja beveik 47% (9–3)!
Geriant greipfrutų sultis, gali padidėti kelių geriamų vaistų - antimikrobinių, chemoterapinių, antihistamininių, anticholesteroleminių, širdies ir kraujagyslių, antihipertenzinių ir kt. - koncentracija serume.
Bet vėlgi, tai yra didesnė problema! Netrukus tai sužinosite…
4. Reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje
Šis citrusinis vaisius turi daug pektino, tirpaus pluošto, žinomo dėl antihiperlipideminio aktyvumo. Naringinas yra dar viena svarbi fitocheminė greipfrutų dalis. Kartu su vaisiui būdingu kartoku skoniu jis turi stiprių lipidų kiekį mažinančių ir antioksidacinių savybių (11).
Teigiama, kad naringinas mažina cholesterolio kiekį, nes užkerta kelią HMG-CoA reduktazės fermentų aktyvumui. 2016 m. Tyrimas parodė, kad 0,3 ml / kg greipfrutų dozė gali padidinti DTL (gerojo cholesterolio) kiekį (11).
Šis lipidų kiekį mažinantis aktyvumas siejamas su greipfrutų fitocheminių medžiagų antioksidaciniu aktyvumu. Šie flavonoidai ir polifenoliai užkerta kelią MTL (blogojo cholesterolio) oksidacijai, slopina makrofagų (specializuotų ląstelių) oksiduoto MTL pasisavinimą ir stabdo oksiduoto MTL agregaciją (11).
Taigi greipfrutas, kaip ir kiti citrusiniai vaisiai, taip pat turi antiherosklerozinių savybių.
5. Pagalba kepenų detoksikacijai ir priežiūrai
„Shutterstock“
Kelių žiurkių tyrimų metu greipfrutų sultys parodė stimuliuojantį poveikį kepenų fermentams. Šie fermentai apsaugo kepenis nuo uždegimo, kurį sukelia lipidų peroksidacija ir kaupimasis (12).
Lėtinis šių citrusinių sulčių vartojimas padidino antioksidacinių fermentų kiekį, įskaitant katalazę (CAT), ksantino oksidazę (XOD), peroksidazę (Px), lipidų peroksidazę (LPx) ir glutationo peroksidazę (GSH-Px) (12).
Remiantis kitu vištienos tyrimu, buvo pranešta, kad citrusinių vaisių aliejus pagerina toksinį poveikį kepenims. Citrusų aliejai gali sumažinti kancerogenų sukeltus kepenų pažeidimus ir uždegimą. Jų biocheminiai preparatai taip pat gali sušvelninti kepenų hiperplaziją ir vėžį (13).
6. Padidina virškinimą ir išsiskyrimą
Viename puodelyje (230 g) žalių greipfrutų su sultimis ir minkštimu yra apie 3,7 g maistinių skaidulų (14). Šis pluoštas atkuria žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą, kaip ir kiti prebiotiniai maisto produktai.
Greipfrutuose yra nemažai tirpių skaidulų, tokių kaip pektinas, ir netirpių skaidulų, tokių kaip ligninas, kartu su vitaminu C ir kaliu. Šios molekulės veikia kaip vidurius laisvinantys vaistai ir padidina susidariusios išmatos vandens svorį. Tokiu būdu išmatos lengvai praeina per išskyros sistemą - taip išvengiama vidurių užkietėjimo ir storosios žarnos vėžio (15).
Kadangi skaidulos virškinamos lėčiau nei angliavandeniai ar riebalai, tokie vaisiai suteikia sotumo jausmą. Greipfrutas gali būti siejamas su kūno svorio kontroliavimu, nes neleidžia valgyti be proto.
7. Gali valdyti uždegimą ir imunitetą
Padidėjus greipfrutų ir kitų citrusinių vaisių vartojimui, gali sumažėti uždegimas ir susijusios ligos, ypač širdies ir kraujagyslių ligos. Šiuose vaisiuose yra daug flavonoidų, kurie turi stiprų antioksidacinį ir priešuždegiminį poveikį (16).
Be to, atliekant tyrimus su žiurkėmis, buvo pastebėta, kad greipfrutų sultys gali sustiprinti priešuždegiminį vaistų, tokių kaip diklofenakas, poveikį kartu vartojant (17).
Pažymėtina, kad 1 puodelyje (230 g) greipfrutų skyrių (su sultimis) yra apie 71,8 mg vitamino C (14)! Šis vitaminas padeda jūsų organizmui gaminti antikūnus ir specializuotas ląsteles, kad padidintų jūsų imunitetą (18).
Krūtinės gripo mitai!
- Nors žinoma, kad vitaminas C stiprina jūsų imunitetą, jo papildymas nebūtinai užkerta kelią peršalimo priepuoliams.
- Viskas, ką jis galėtų padaryti, yra galbūt sumažinti infekcijos sunkumą ir trukmę.
- Didžiausias vitamino C poveikis gripui buvo nustatytas, kai jo papildai (apie 8 g per parą) prasidėjo per 24 valandas nuo simptomų atsiradimo. Ir ši terapija buvo tęsiama 5 dienas.
- Ką reikia atsiminti - vitaminas C iš tiesų gali padėti susitvarkyti su peršalimu / gripu. Tačiau yra neaiškių įrodymų, įrodančių, ar tai gali „užkirsti kelią“ šiai infekcijai (19).
Nesvarbu, ar jis apsaugo nuo šalčio, ar ne, greipfrutas vis tiek patenka į mano maisto prekių sąrašą. Jei norėčiau gauti visų šių privalumų vien suvalgydamas vieną vaisių, kodėl gi ne?
Maistinė medžiaga | Vienetas | Kiekis (1 puodelis patiekiant su sultimis, 230 g) |
Vanduo | g | 202.54 |
Geležis | g | 97 |
Baltymas | g | 1.77 |
Bendras lipidų kiekis (riebalai) | g | 0,14 |
Angliavandeniai, pagal skirtumą | g | 10.66 |
Skaidulos, visos dietinės | g | 1.6 |
Cukrus, iš viso | g | 6.89 |
Mineralai | ||
Kalcis | mg | 51 |
Magnis | mg | 21 |
Fosforas | mg | 41 |
Kalis | mg | 310 |
Vitaminai | ||
Vitamino C | mg | 71.8 |
Tiaminas | mg | 0,099 |
Riboflavinas | mg | 0,071 |
Niacinas | mg | 0,469 |
Pantoteno rūgštis | mg | 0,603 |
Vitaminas B-6 | mg | 0,122 |
Folatas | µg | 30 |
Cholinas | mg | 17.7 |
Vitaminas A | IU | 2645 m |
Kiti | ||
Karotinas | µg | 1578 m |
Kriptoksantinas | µg | 14 |
Likopenas | µg | 3264 m |
Liuteinas + zeaksantinas | µg | 12 |
Greipfrutuose, be vitaminų C ir A, kalio, kalcio, fosforo ir folatų, gausu kelių flavonoidų.
Naringinas, naringeninas, hesperidinas, didiminas, neohesperidinas, poncirinas, apigeninas, kaempferolis, izorhoifolinas, miricetinas, diosminas, luteolinas, kvercetinas, rutinas, neodiosiminas, tangeritinas, nobiletinas ir rhoifolinas yra keli būdingi (20).
ß-karotinas, likopenas, ζ-karotinas, fitofluenas, zeaksantinas ir β-kriptoksantinas yra vieni dažniausiai randamų karotinoidų šiame citrusiniame vaisiuje (21). Citrinų rūgštis buvo gausiausia organinė rūgštis, po jos - chinino rūgštis (22).
Vyraujantys monoterpenai ir seskviterpenai yra limonenas, kariofilenas, α-humulenas, humulenas (v1) ir β-linalolis (22). Tačiau šios fitocheminės medžiagos skiriasi savo veislėmis, jų koncentracija ir biologinis prieinamumas.
Vau! Tai yra sprogstamas profilis, ar ne?
Dabar, jei paklausčiau, ar nenorite valgyti greipfruto, esu tikras, kad prie jo prišoksite. Štai keli būdai mėgautis šiuo vaisiu.
4 įdomūs greipfrutų valgymo būdai
- Itin gaivus užkandis: į neriebų jogurtą galite įdėti supjaustytų bananų, greipfrutų riekelių ir kai kurių riešutų. Tai jūsų gaivus ir sotus užkandis kelyje!
- Salotų padažas: Sumaišykite keletą greipfrutų gabalėlių su lygiomis (arba mažesnėmis) dalimis alyvuogių aliejaus ir acto. Tai bus tas skanus salotų padažas, kurio visą laiką ieškojote!
Arba galite į savo salotas mesti keletą nuluptų greipfrutų gabaliukų, kad jūsų nuobodūs pietūs būtų šiek tiek veržlesni.
- Greipfrutų pomidorai: Užšaldykite 100% greipfrutų sultis spragėsių formoje. Mėgaukitės saulėtą popietę.
- Greipfrutai: Galite mėgautis sultingais ir šviežiais greipfrutais ištisus metus arba išbandyti artimus pusbrolius, tokius kaip pummelos, kumkvatai, mandarinai, mandarinai ir apelsinai, kad gautumėte naują sveikatos ir sveikatingumo dozę.
Greipfrutas skamba kaip idealus asmeninis medicinos padėjėjas, ar ne? Šį kartą būtinai išsirinkite keletą jų iš kovos.
Kol esate pasiruošę, turėkite omenyje šiuos dalykus.
Patarimai, kaip pasirinkti geriausią greipfrutą
- Pasirinkite greipfrutus, kurių oda yra lygi, blizgi.
- Renkantis greipfrutas turėtų jaustis sunkus dėl savo dydžio.
- Patikrinkite, ar ant vaisių nėra rudų ar minkštų / minkštų dėmių.
- Greipfrutus savaitę turėtumėte laikyti kambario temperatūroje (18 ° C – 25 ° C) (23).
Atminkite, kad turite tris pagrindines greipfrutų rūšis: baltą / geltoną, rausvą ir raudoną. Pusė vidutinio greipfruto porcijos sudaro 100% vitamino C, 8% maistinių skaidulų, 35% vitamino A ir apie 5% kalio, folio rūgšties, kalcio, magnio ir vitamino B komplekso vertės (24).
Taigi, suvalgę puodelį (ar pusę) greipfrutų segmentų, galite būti tinkami ir detoksikuoti.
Tačiau yra tam tikrų nuogąstavimų, kuriuos medicinos bendruomenė nurodė dėl greipfrutų. Prieš grįždami namo į dėžę, turėtumėte apie jas sužinoti daugiau.
Kokia yra greipfrutų rizika / neigiamas poveikis?
Greipfrutų sultys slopina žarnyno citochromo P450 3A4 (CYP3A4) fermentų sistemos veiklą. Jo komponentai furanokumarinai gali būti atsakingi už šį bloką. Dėl šio slopinimo padidėja geriamų vaistų kiekis serume (25).
Pavyzdžiui, kai estrogenas buvo vartojamas per burną kartu su greipfrutų vartojimu, padidėjo endogeninio estrogeno kiekis. Padidėjęs estrogeno kiekis gali būti atsakingas už krūties vėžio atsiradimą moterims (25).
Ne visi vaistai susiduria su šia problema. Tik tie, kurie vartojami per burną, turi mažą ar tarpinį biologinį prieinamumą ir metabolizuojami CYP450 3A4 (26).
Amiodaronas, Verapamilis, Atorvastatinas, Simvastatinas, Takrolimuzas, Kolchicinas, Etinilestradiolis yra keletas vaistų, kurie, kaip patvirtinta dokumentuose, turi neigiamą poveikį vartojant kartu su greipfrutais (26).
Junginiai, vadinami psoralenais, padaro jūsų odą jautrią saulės spindulių poveikio metu. Deja, psoralenų gausu daugelyje citrusinių vaisių. Browno universiteto Alperto medicinos mokyklos ir Rodo salos ligoninės mokslininkai tyrė greipfrutų sulčių vartojimo poveikį 10 000 baltųjų vyrų ir moterų (3).
Psoralenai buvo susiję su didesne piktybinės melanomos rizika. Tie, kurie citrusinius vaisius vartojo 1,6 ir daugiau kartų per dieną, turėjo 33% didesnę riziką, palyginti su vartojančiais mažiau nei 2 kartus per savaitę (3).
Tai dar nėra iki galo įrodyta - tolesni tyrimai gali paaiškinti tik šio jautrumo mechanizmą.
Valgant per daug greipfrutų, galima perdozuoti vitamino C. Perdozavus vitamino C, gali pasireikšti tokie simptomai kaip pykinimas, viduriavimas, raugėjimas, pilvo spazmai ir inkstų (inkstų akmenų) kalkėjimas (27).
Ar tai reiškia, kad turėtumėte laikytis atokiau nuo greipfrutų? Na, tikrai ne. Tinkamas laikas turėtų išspręsti problemą.
Apibendrinant…
Greipfrutai yra vitamino C ir kalio rezervuaras - mikroelementai, kurių mums labiausiai reikia. Šis citrusinis vaisius gali suteikti jums švytinčią odą, švarų pilvuką, sveikas kepenis ir stiprų imunitetą.
Tačiau nepamirškite apie vaistų sąveiką. Nevartokite greipfrutų / sulčių, jei gydytojas jums to nepataria.
Galite paprašyti vaistų, kurie netrukdo citrusiniams furanokumarinams.
Su greipfrutais parsineškite sveikatą ir fizinę būklę!
Nuorodos
- „Greipfrutas“ NewCROP ™, Naujų augalų ir augalinių produktų centras, Purdue universitetas.
- „Odos fotoprotekcinis ir senėjimą slopinantis poveikis…“ Maisto ir mitybos tyrimai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Valgykite daug citrusinių vaisių?…“ Browno, Browno universiteto naujienos.
- „Citrusų vartojimas ir bazalinių ląstelių karcinomos rizika…“ Kancerogenezė, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- "Ar valgant greipfrutus galima numesti svorio?" „News Bites“, „Healthy & Nutrition Letter“, Tuftso universiteto Friedmano mitybos mokslo ir politikos mokykla.
- „Greipfrutų sultys pagerina gliukozės netoleravimą…“ Europos žurnalas „Nutrition“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Aiškių greipfrutų sulčių vartojimas…“ PLoS One, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Greipfrutų sultys pagerina glikemijos kontrolę, bet…“ JAV nacionalinės medicinos bibliotekos eksperimentinės ir klinikinės farmakologijos metodai ir išvados.
- „Greipfrutų sulčių ir… medicininė svarba“. Mitybos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka
- „Greipfrutų sulčių ir… sąveika“. Amerikos žurnalas „Širdies ir kraujagyslių vaistai“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Citrus sinensis, Citrus…“ antihiperlipideminis poveikis. JAV Nacionalinės medicinos bibliotekos leidinys „Farmacija ir biologijos mokslai“.
- „Kepenų oksidacinių fermentų aktyvumas po…“ Eksperimentinė ir toksikologinė patologija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Augalų suvartojimas ir kepenų sveikata“ įrodymais pagrįsta papildoma ir alternatyvi medicina, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Visa ataskaita (visos maistinės medžiagos): 09112, greipfrutai…“ Maisto paieška, Nacionalinė maistinių medžiagų duomenų bazė, skirta standartiniam informaciniam palikimui išleisti, Žemės ūkio tyrimų tarnyba, Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamentas.
- „Vaisių ir daržovių nauda sveikatai“. Mitybos pažanga, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Sumažina kasdienis greipfrutų vartojimas 6 savaites“. „Journal of Nutrition“, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Greipfrutų sultys sustiprina priešuždegiminį poveikį…“ Farmakologiniai tyrimai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Maitink savo imuninę sistemą“ NDSU plėtinių tarnyba.
- „Vitaminas C prevencijoje ir gydyme…“ Amerikos gyvenimo būdo medicinos žurnalas.
- „Flavonoidai greipfrutuose ir komerciniuose greipfrutuose…“ Floridos valstijos sodininkystės draugija.
- „Karotinoidai greipfrute, Citrus paradisi“. Kalifornijos universiteto Maisto technologijos katedros augalų fiziologijos trumpi darbai.
- „Cukrų, organinių rūgščių, aromato komponentų ir… nustatymas“. Maisto chemija, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Mėnesio derliaus“ tinklas sveikai Kalifornijai, pokyčių čempionai, Kalifornijos visuomenės sveikatos departamentas.
- „Greipfrutų vartojimas siejamas su didesnėmis maistinėmis medžiagomis…“ Maisto ir mitybos tyrimai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Greipfrutų suvartojimo poveikis endogeninėms medžiagoms…“, HHS vieša prieiga, Autoriaus rankraštis, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „Greipfrutų ir vaistų sąveika: draudžiama…“ Kanados medicinos asociacijos leidinys, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka.
- „C priedas: Maistinių medžiagų diagrama - funkcija…“ Kūdikių mityba ir maitinimas, WIC darbų išteklių sistema.