Turinys:
- Kas yra vynuogių sėklų aliejus?
- Kokia yra vynuogių sėklų aliejaus nauda sveikatai?
- 1. Gali kovoti su uždegimu ir stiprinti bendrą sveikatą
- 2. Gali būti naudinga gaminant maistą
- 3. Gali sustiprinti odos sveikatą
- 4. Gali skatinti plaukų sveikatą
- 5. Gali padėti seksualinei sveikatai
- Koks yra vynuogių sėklų aliejaus mitybos profilis?
- MITYBOS FAKTAI
- Koks kitas vynuogių aliejaus panaudojimas?
- Koks yra vynuogių aliejaus šalutinis poveikis?
Vynuogių sėklų aliejus yra šalutinis vyndarystės produktas, ir tyrimuose nurodomas jo teigiamas poveikis žmonių sveikatai. Yra daugybė įrodymų, patvirtinančių aliejaus priešvėžinius ir kardioprotekcinius privalumus (1).
Faktinių aliejaus sudedamųjų dalių, atsakingų už šį poveikį, yra tik mažesniais kiekiais, todėl norint gauti naudą gali tekti vartoti aliejų dideliais kiekiais (1).
Šiame įraše mes ištirsime, ką sako tyrimas apie aliejų ir jo poveikį sveikatai.
Kas yra vynuogių sėklų aliejus?
Vynuogių sėklų aliejus spaudžiamas iš vynuogių sėklų. Taigi aliejus yra šalutinis vyno gamybos produktas.
Aliejus egzistuoja daugiau nei 6000 metų. Europiečiai aliejų naudojo ligoms, susijusioms su oda ir akimis, gydyti. Nuo 20 amžiaus pradžios vynuogių aliejus pradėjo atkreipti mokslininkų ir tyrinėtojų dėmesį.
Nors vynuogių sėklose yra daug maistinių medžiagų, tam tikruose tyrimuose teigiama, kad taip nėra su aliejumi. Daugumos antioksidantų, įskaitant vynuogių sėklų proantocianidinus, aliejuje nebuvo (2).
Ar vartojant vynuogių sėklų aliejų nieko gero? Tyrimai turi keletą įdomių išvadų.
Kokia yra vynuogių sėklų aliejaus nauda sveikatai?
Yra keletas įrodymų, kad didelis omega-6 riebalų rūgščių kiekis vynuogių sėklų aliejuje gali skatinti širdies sveikatą. Aliejus taip pat turi antioksidacinių savybių, kurios gali padėti pagerinti odos sveikatą.
1. Gali kovoti su uždegimu ir stiprinti bendrą sveikatą
Kaip rodo tyrimas, vynuogių sėklų aliejaus vartojimas, atrodo, pagerina antsvorio turinčių ir nutukusių moterų uždegimines sąlygas ir atsparumą insulinui (3).
Vynuogių sėklų aliejuje taip pat yra polinesočiųjų riebalų rūgščių omega-6. Yra nuoseklių įrodymų, kad didesnis omega-6 kiekis kraujyje ar riebaliniame audinyje susijęs su sumažėjusia širdies ir kraujagyslių ligų rizika (4).
Vynuogių sėklų aliejuje ir vynuogių sėklų ekstraktuose esantys fenolio junginiai turi antioksidacinių savybių, kurios yra susijusios su laisvųjų radikalų pašalinimu ir metalų chelatais. Ši veikla daro įtaką ląstelių signalizacijai ir imuninės sistemos funkcionavimui (1).
2. Gali būti naudinga gaminant maistą
Nustatyta, kad kepant kiaulienos pyragėlius vynuogių sėklų aliejus sumažina heterociklinių aminų, kurie yra stiprūs kancerogenai, susidarymą (5). Šie aminai paprastai susidaro, kai mėsa, paukštiena ar žuvis yra kepama aukštoje temperatūroje (įskaitant kepimą ar kepimą ant grotelių) (6).
Tačiau norint atlikti maisto ruošimą saugus ar naudingas vynuogių sėklų aliejus, reikia atlikti daugiau tyrimų.
3. Gali sustiprinti odos sveikatą
Vynuogių sėklų aliejuje yra antioksidacinių savybių, kurios gali padėti sumažinti odos senėjimo požymius, įskaitant smulkias raukšleles ir raukšles. Aliejus taip pat yra lengvas ir gali būti naudojamas kaip drėkiklis, nepaliekant odos per riebi. Aliejaus priešuždegiminės savybės taip pat gali padėti gydyti spuogus (7).
Tyrimų su žiurkėmis metu vynuogių sėklų aliejus taip pat gali pagreitinti žaizdų gijimą. Tačiau tiesioginio vietinio vynuogių sėklų aliejaus naudojimo poveikis žmogaus odai dar nėra gerai ištirtas (8).
4. Gali skatinti plaukų sveikatą
Vienas nedidelis tyrimas nurodo galimą vynuogių sėklų aliejaus gebėjimą gydyti androgenetinę alopeciją. Aliejus buvo laikomas galimu alternatyviu šios būklės gydymu, nes jis gali pagerinti galvos odos kraujotaką (9).
Tyrimo su žiurkėmis metu proantocianidinai, išgauti iš vynuogių sėklų, parodė plaukų augimą skatinantį aktyvumą. Aliejuje esantys junginiai gali būti naudojami kaip priemonės plaukų augimui skatinti (10).
5. Gali padėti seksualinei sveikatai
Yra keletas tyrimų, kuriuose teigiama, kad vynuogių sėklose esantys proantocianidinai gali padidinti makšties kraujotaką (11). Tačiau šiuo klausimu reikia atlikti daugiau tyrimų.
Aliejaus maistingumas apibūdina daugiau apie tai, iš ko susideda aliejus. Tai turėtų geriau suprasti jo pranašumus. Mes ištirsime kitame skyriuje.
Koks yra vynuogių sėklų aliejaus mitybos profilis?
Jūsų dienos vertės gali būti didesnės arba mažesnės, atsižvelgiant į jūsų kalorijų poreikį.
Be to, ką aptarėme, vynuogių sėklų aliejus gali būti ir kitas. Tačiau tai nėra pagrįsta pakankamais įrodymais.
Koks kitas vynuogių aliejaus panaudojimas?
Pranešta, kad vynuogių sėklos (ypač jų ekstraktai) turi tam tikrų kitų privalumų. Tai reikalauja tolesnių tyrimų. Taip pat nedaug informacijos, ar ekstraktų naudą galima ekstrapoliuoti į aliejų.
- Buvo nustatyta, kad vynuogių sėklų ekstraktas sumažina sveikų žmonių gliukozės kiekį kraujyje po valgio. Tai gali būti naudinga strategija siekiant užkirsti kelią sveiko diabeto vystymuisi (12).
- Natūraliai pasitaikantys fitochemikalai, kaip ir vynuogių sėklų ekstraktų atveju, taip pat gali būti naudojami gydant vėžį. Tačiau mums reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti saugumą, ypač norint nustatyti bet kokį toksiškumą, susijusį su ilgalaikiu vynuogių sėklų ekstrakto vartojimu (13).
- Klinikinio tyrimo metu tiriamieji, kurie žodžiu buvo papildyti vaistu, kuriame buvo vynuogių sėklų ekstrakto, kuriame gausu flavonolių, parodė geresnį odos stangrumą ir tamsių ratų, paraudimo ir dėmių sumažėjimą blyškios spalvos moterims (14).
Nepaisant šių naudojimo būdų, mes nerekomenduojame vynuogių aliejaus visiems. Aliejus turi tam tikrų kontraindikacijų.
Koks yra vynuogių aliejaus šalutinis poveikis?
Tam tikras dažnas vynuogių sėklų ekstrakto šalutinis poveikis yra pykinimas, niežėjimas, skrandžio sutrikimas, galvos skausmas, galvos svaigimas ir gerklės skausmas (15). Tai taip pat gali sukelti reakcijas tiems, kuriems yra padidėjęs jautrumas (15).
Ekstraktas taip pat gali sąveikauti su vaistais, kuriuos potencialiai metabolizuoja kepenys. Tai gali sąveikauti su kraujo skiedikliais, NVNU nuskausminamaisiais vaistais, tokiais kaip aspirinas, tam tikrais vaistais nuo širdies ir vėžio gydymu (15).
Kadangi trūksta saugumo įrodymų, vynuogių sėklų ekstraktas nėra