Turinys:
- Kas yra žvaigždinis anyžius?
- Kaip žvaigždinis anyžius naudingas jūsų sveikatai?
- 1. Gali palengvinti vidurių pūtimą ir nevirškinimą
- 2. Turi antimikrobinių savybių
- 3. Priešuždegiminis poveikis
- 4. Gali turėti chemoterapinį pobūdį
- Kas yra žvaigždės anyžyje esančios fitocheminės medžiagos?
- Maistas mintims: ar žvaigždinis anyžius ir anyžius yra vienodi?
- Ar saugu valgyti žvaigždinį anyžių?
- Apibendrinant
- Nuorodos
Kinai pirmiausia kaip vaistą naudojo žvaigždinį anyžių. Ši džiovinta vaistinė žolė yra nuolatinis tvirtinimas Azijos prieskonių lentynose. Dėl gausių eterinių aliejų ir žvaigždžių anyžių fitocheminių medžiagų jis tampa geru virškinimu. Jis skiriamas kūdikiams, vaikams ir suaugusiems gydyti žaizdas, gripą ir kitas uždegimines ligas (1).
Tačiau žvaigždžių anyžių saugumas maiste yra nuolatinės diskusijos. Perskaitykite tolesnius skyrius, kad sužinotumėte vienos seniausių vaistinių žolelių naudą ir riziką.
Kas yra žvaigždinis anyžius?
Žvaigždinis anyžius ( Illicium verum ) yra nedidelis medis, kilęs iš Kinijos ir Vietnamo. Šis medis auginamas visoje Laose, Kambodžoje, Indijoje, Filipinuose ir Jamaikoje. Dėl būdingos formos jis kinų kalba vadinamas „ baat gok“ arba „ ba jiao “, kuris reiškia „aštuonių kampų žvaigždę“ (1), (2).
Šis gražiai atrodantis prieskonis suteikia subtilų saldų, bet aštrų skonį, kai jis dedamas į patiekalą. Kinų virtuvėje marinatuose naudojamas žvaigždinis anyžius, sumaišomas su imbieru, kasija ir cinamonu (2)
Indai jį prideda į prieskonių mišinį, vadinamą garam masala , kuris yra panašus į kvapiųjų pipirų mišinį. Ši garam masala naudojama Šiaurės Indijos ar Mughlai preparatuose. Tailandiečiai naudoja ją ledinėse arbatose dėl švelniai saldaus skonio (2).
Dėl mažo toksiškumo žmonėms kinai priėmė žvaigždinį anyžą kaip vaistinę žolę. Buvo pasiūlyta, kad jo ekstraktas turėtų karminacinių ir diuretikų savybių. Mes surinkome mokslinius įrodymus apie jo naudą sveikatai. Raskite juos žemiau esančiame skyriuje!
Kaip žvaigždinis anyžius naudingas jūsų sveikatai?
Kinijos žvaigždinis anyžius yra ėduonis ir antispazminis augalas. Teigiama, kad jis veiksmingas nuo dujų pūtimo, gripo, reumato ir panašių ligų.
1. Gali palengvinti vidurių pūtimą ir nevirškinimą
Meteorizmas, dujos, išsipūtęs pilvas ir pilnumas yra virškinimo sutrikimo simptomai. Maždaug 15-23% iš Azijos ir 15-30% iš amerikiečių kenčia nuo vidurių pūtimas (3).
Tradicinė medicina Kinijoje, Turkijoje ir Persijoje naudoja žvaigždinį anyžių, kuris padeda virškinti. Šis prieskonis malšina dujų sukeliamus skrandžio spazmus. Jis taip pat skiriamas kūdikiams, sergantiems dieglių liga (4), (5).
Tačiau JAV FDA nepalaiko žvaigždžių anyžių naudojimo kūdikiams. Valdančioji institucija tvirtina, kad skirdama žvaigždėmis iš anyžiaus pagamintą arbatą kūdikiams gali sukelti vėmimą, traukulius ir kitus neurologinius padarinius (4).
2. Turi antimikrobinių savybių
Žvaigždžių anyžuose yra bioaktyvių ingredientų, kurie naikina bakterijas, virusus, grybus ir mielių rūšis. Tyrimai įrodo, kad jo antimikrobinė savybė priskiriama komponentui, vadinamam anetoliu (6), (7).
Anetolis yra pagrindinė aromatinių augalų eterinių aliejų, įskaitant žvaigždinį anyžą ir pankolį, sudedamoji dalis. Jis turi stiprų priešuždegiminį poveikį (8). Žvaigždinis anyžius gali padėti valdyti peršalimą, kosulį, gripą ir kitas mikrobines infekcijas.
Šikimino rūgštis yra dar viena bioaktyvi medžiaga, išgauta iš šio prieskonio. Jis buvo plačiai naudojamas antivirusinių vaistų formose. Tamiflu, įprastas vaistas nuo gripo, turi pagrindinį junginį (oseltamivirą), gautą iš shikimino rūgšties (9).
3. Priešuždegiminis poveikis
Šis vaistinis prieskonis yra stiprus antioksidantas ir priešuždegiminis agentas. Jis slopina kelių uždegimą skatinančių junginių, tokių kaip TNF-α ir IL-1β, aktyvavimą jūsų imuninėje sistemoje (9).
Žvaigždinių anyžių eterinis aliejus čia taip pat vaidina aktyvų vaidmenį. Žolė ir aliejus kontroliuoja lygiųjų širdies raumenų uždegimą (9).
Tyrimų su žiurkėmis metu žvaigždinis anyžius panaikino riebalų turinčios dietos poveikį. Tai pagerino lipidų profilį. Taip kontroliuojant cholesterolio ir uždegimo lygį, žvaigždinis anyžius gali užkirsti kelią aterosklerozei, reumatui, bronchitui ir kitoms uždegiminėms ligoms (9).
4. Gali turėti chemoterapinį pobūdį
Žvaigždinio anyžiaus fitocheminės medžiagos pasižymi auglį slopinančiomis savybėmis. Joje esantys fenilpropanoidai, β-karotinas ir fitoquinoidai pirmiausia dalyvauja šioje veikloje (10).
Atliekant graužikų tyrimus, šis prieskonių ekstraktas buvo skiriamas kepenų vėžio pelių modeliams. Tai sumažino šių asmenų kepenų svorį. Mokslininkai praneša, kad ilgalaikis gydymas žvaigždžių anyžiu sumažina lipidų peroksidaciją (11).
Šis prieskonis sumažino pelių naviko naštą ir oksidacinį stresą. Tai reiškia, kad tai gali padidinti antioksidacinių fermentų kiekį jūsų kūne. Taigi žvaigždžių anyžių įdėjimas į maistą gali padėti kovoti su vėžiu.
Dėl šios naudos sveikatai yra atsakinga cheminė žvaigždinio anyžiaus sudėtis. Sužinokite daugiau kitame skyriuje.
Kas yra žvaigždės anyžyje esančios fitocheminės medžiagos?
Žvaigždinis anyžius turi daug seskviterpenų, fenilpropanoidų ir mono-, di- ir triterpenų. Jo aliejuje daugiausia yra anetolio, estragolio, foenikulino, limoneno, metilchavikolio, linolo rūgšties ir palmitino rūgšties (10).
Alkanai - įskaitant heneikozaną, dokozaną, trikozaną, tetrakozaną, pentakozaną ir nonakozaną - taip pat buvo nustatyti atliekant cheminę analizę (10). Vyksta moksliniai tyrimai, siekiant nustatyti ir išskirti kitus bioaktyvius ingredientus žvaigždžių anyžių augalų dalyse.
Maistas mintims: ar žvaigždinis anyžius ir anyžius yra vienodi?
Sąvokos „žvaigždinis anyžius“ ir „anyžius“ dažnai vartojamos pakaitomis. Bet iš tikrųjų jie yra du skirtingi ingredientai.
Žvaigždinis anyžius (Illicium verum) yra aštuonių kampų, gėlių formos, džiovintas prieskonis, naudojamas gaminant maistą dėl saldaus aštresnio skonio. Anyžius reiškia anyžių sėklas.
Anyžių sėklos apskritai priklauso kitai botanikos šeimai. Tai yra Pimpinella anisum augalo sėklos, susijusios su krapais, pankoliais, kmynais ir kmynais.
Anyžių sėklos turi panašų saldymedžio skonį kaip žvaigždinis anyžius, tačiau jos yra stipresnės ir stipresnės.
Turėdamas galingą biocheminį profilį ir saldų aštrų skonį, žvaigždinis anyžius gali turėti nuolatinę vietą jūsų prieskonių lentynoje.
Laikykis tos minties!
Šis prieskonis turi savo šalutinių poveikių dalį. Žvaigždinio anyžiaus terpenai ir alkanai yra susiję su ūmiomis sąlygomis. Tačiau ne visi jie yra pagrįsti moksliniais įrodymais. Sužinokite daugiau apie tai kitame skyriuje.
Ar saugu valgyti žvaigždinį anyžių?
Tradicinė praktika duoti žvaigždžių anyžių nuoviro / arbatos vaikams, sergantiems diegliais / skrandžio ligomis. Tačiau po šio gydymo buvo pranešta apie keletą šalutinių poveikių (12), (13):
- Apsvaigimas
- Viduriavimas
- Nereguliarus širdies ritmas (brachikardija)
- Traukuliai ar drebulys (neurotoksiškumas)
- Vėmimas
- Neryškus matymas
- Nevalingi akių judesiai (nistagmas)
- Regurgitacija
Viena iš dažniausių tokio mirtino šalutinio poveikio priežasčių yra užteršimas / klastojimas (13).
Kinų žvaigždinis anyžius ( Illicium verum ) parduodamas kartu su japonišku variantu ( Illicium religiosum ). Japonijos žvaigždinis anyžius yra neurotoksinis augalas, o kiniškas variantas yra palyginti saugus (13).
Ši problema dažnai kyla dėl to, kad abu žvaigždžių anyžių variantai atrodo panašūs. Sunku juos atskirti.
Todėl maisto reguliavimo institucijos visose šalyse turėtų laikytis griežtos politikos užkirsti kelią taršai. Mokslininkai turi rasti metodus, kaip atskirti toksiškas japoniškas ir vaistines kinų veisles.
Kitas variantas - žvaigždinį anyžą pakeisti paprastuoju anyžiu arba pankoliu. Gerai tinka ir gvazdikėliai arba maltas cinamonas.
Apibendrinant
Žvaigždinis anyžius yra vaistinis prieskonis, plačiai naudojamas Azijos, Indijos ir Artimųjų Rytų virtuvėse. Jis veiksmingai veikia nuo vidurių pūtimo, nevirškinimo, peršalimo, kosulio, gripo ir net vėžio.
Naudojant jį kartu su kitais prieskoniais, galima padidinti maisto produktų maistinę ir medicininę vertę. Tačiau saugokitės klastojimo. Kreipkitės į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, kad sužinotumėte daugiau apie žvaigždinio anyžiaus naudos ir rizikos santykį. Be to, atkreipkite dėmesį, kad prieskoniai naudojami labai nedaug skonio, o jų nauda taip pat suteikiama nedideliais kiekiais. Didelis prieskonių kiekis gali sukelti daugiau toksiškumo.
Taip pat galite mums parašyti savo klausimus apie žvaigždinį anyžių. Dėkojame už jūsų sąžiningą atsiliepimą ir svarbius pasiūlymus. Norėdami susisiekti su mumis, naudokite toliau pateiktą komentarų skyrių.
Nuorodos
-
- „Žvaigždžių anyžių cheminė sudėtis ir biologinis aktyvumas…“, Nacionalinės medicinos bibliotekos, Nacionalinių sveikatos institutų, žurnalas „Vabzdžių mokslas“.
- „Šilko keliai“ - Ajovos universiteto tarptautinė rašymo programa.
- „Vidurių pūtimo prevencija ir gydymas iš tradicinio“ Irano Raudonojo Pusmėnulio medicinos žurnalas, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
- „Herbs & Spices“ UT plėtra, Žemės ūkio institutas, Tenesio universitetas.
- „Cheminė sudėtis ir bioaktyvios… savybės“. Straipsnis apie mokslinius tyrimus, Journal of Chemical, Biology and Physical Sciences, Academia.
- "Žvaigždinio anyžiaus (Illicium verum Hook f) antimikrobinės savybės." Fitoterapijos tyrimai, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
- „Anyžių aliejus“ Academia.
- "Anetolis, vaistinių augalų junginys, sumažina gamybą…" Irano leidinys apie farmacijos tyrimus, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
- „Prieskoniai ir aterosklerozė“ maistinės medžiagos, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
- „Žvaigždžių anyžių“ MAHE skaitmeninė saugykla, Manipalo aukštojo mokslo akademija.
- „Anti-onkogeninės prieskonių / žolelių perspektyvos: išsami apžvalga“. EXCLI leidinys, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.
- „Žvaigždinio anyžiaus neurotoksino anizatino analizė, atlikta LC-MS / MS“. Maisto priedai ir teršalai, Taylor & Francis Group, Academia.
- Archives de pediatrie, JAV Nacionalinė medicinos biblioteka, Nacionaliniai sveikatos institutai.