Turinys:
- Kas yra „Jujube“?
- Džudžubo vaisių istorija
- Kokia yra džiudžubo vaisių nauda sveikatai?
- 1. Gali padėti sumažinti vėžio riziką
- 2. Gali gydyti nemigą
- 3. Gali pagerinti širdies sveikatą
- 4. Gali pagerinti virškinamojo trakto sveikatą
- 5. Gali palengvinti lėtinį vidurių užkietėjimą
- 6. Gali reguliuoti apyvartą
- 7. Gali sustiprinti imunitetą
- 8. Gali sumažinti uždegimą
- 9. Gali sumažinti stresą ir nerimą
- 10. Gali pagerinti kaulų jėgą
- 11. Gali padėti virškinti
- 12. Gali padėti išlaikyti svorį
- 13. Gali padėti detoksikuoti kraują
- 14. Gali apsaugoti nuo smegenų pažeidimų
- 15. Gali pagerinti kognityvinę funkciją
- 16. Gali apsaugoti nuo traukulių
- Gegužė 17. Parodykite antimikrobines savybes
- 18. Gali būti naudinga odos sveikatai
- 19. Gali padidinti plaukų augimą
- 20. Gali pagerinti kiaušidžių sveikatą
Jujube ( Ziziphus jujuba ) vaisiai buvo tradiciškai naudojami Kinijoje, siekiant padėti atpalaiduoti kūną, sumažinti nerimą ir sukelti miegą, tikriausiai dėl savo saponino kiekio. Šis mažas vaisius panašus į datą ir visame pasaulyje žinomas kaip raudona, korėjietiška, kinietiška ir indiška data.
Džiudžubas yra naudingas virškinimo trakto problemoms, tokioms kaip vidurių užkietėjimas. Jame gausu maistinių medžiagų, tokių kaip polisacharidai ir flavonoidai. Jujube parodė daug žadančius rezultatus gydant neurokognityvinius ir širdies bei kraujagyslių sutrikimus.
Išsamiai sužinokime apie mokslo remiamą džiugurio vaisių naudą sveikatai, jų maistinį kiekį ir kitus galimus šalutinius poveikius.
Kas yra „Jujube“?
Džiudžubas ( Ziziphus jujuba ) yra šaltalankių ( Rhamnaceae ) augalų augalas. Tai nedidelis lapuočių krūmas blizgančiais žaliais lapais ir gelsvai žaliais žiedais. Neprinokę vaisiai yra ovalūs ir žali, o subrendę - rausvai rudi ir raukšlėti (kaip datulė). Nors jis yra subrendęs obuolio konsistencijos ir skonio, jis labai panašus į datulių, kai subręsta.
Džudžubo vaisių istorija
Ankstyviausią jujube paminėjimą galite rasti „Classic Of Odes“ - kinų eilėraščių antologijoje, datuojamoje VI amžiuje prieš mūsų erą. Kinijoje ir kitose Azijos dalyse jis taip pat buvo vartojamas mediciniškai mažiausiai 2500 metų.
Manoma, kad džiudžubas yra kilęs iš Sirijos ir Šiaurės Afrikos mažiausiai prieš 3000 metų. Tada jis pajudėjo į rytus link pietinės Azijos ir galiausiai į Kiniją, kur jis vis dar plačiai auginamas. Jis taip pat yra Madagaskare, Bulgarijoje, kai kuriose kitose Europos dalyse ir Karibų salose.
Nors Kinijoje buvo daugiau nei 400 veislių, krikščionių eros pradžioje Europai buvo pristatytas mažesnis džiudžubo daigų asortimentas. Tai galiausiai atsidūrė JAV 1837 m. Vis dėlto tik 1908 m. Geresnę jujube veislę iš Kinijos į JAV parvežė USDA.
Šiandien jujube vaisiai vartojami dėl svarbios naudos sveikatai. Mes juos ištirsime kitame skyriuje.
Kokia yra džiudžubo vaisių nauda sveikatai?
Jujube vaisiuose yra daug kalcio, kalio, saponinų, flavonoidų, betulino rūgšties ir vitaminų A bei C. Tai suteikia gynybos liniją nuo mažų skausmų iki lėtinių ligų.
1. Gali padėti sumažinti vėžio riziką
Jujube ekstraktas yra užpildytas fenoliais, kurie sustiprina jo antioksidacinį aktyvumą. Tai reiškia, kad jujube esantys antioksidantai fermentai veikia greičiau, kad atsikratytų laisvųjų radikalų ir sumažintų vėžio riziką.
Yra nemažai in vitro tyrimų, kurie įrodė jujube ekstrakto sugebėjimą užkirsti kelią vėžinių ląstelių plitimui. Vienas tyrimas, atliktas Kalabrijos universitete, parodė, kad jis gali veiksmingai sulėtinti piktybinių krūties vėžio ląstelių plitimą ir net sunaikinti jas (1).
Kitas Irane atliktas tyrimas parodė jujube ekstrakto gebėjimą slopinti vėžinių naviko ląstelių, ypač leukemijos, plitimą (2).
2. Gali gydyti nemigą
Jujube buvo naudojamas tradicinėje kinų medicinoje miegui pagerinti ir nemigai gydyti. Vaisiuose yra raminamąjį ir migdomąjį poveikį turinčių saponinų. Žiurkių tyrimai rodo, kad šie junginiai padeda sukelti miegą (3).
Išgerdami puodelį šiltos jujube arbatos prieš pat eidami miegoti, galite ramiai miegoti ir padėti gydyti nemigą.
3. Gali pagerinti širdies sveikatą
Džiudžubuose yra kalio ir juose mažai natrio. Kalis atpalaiduoja jūsų kraujagysles ir padeda reguliuoti kraujospūdžio lygį (4).
Taip pat nustatyta, kad vaisiai veikia kaip antiaterogeninė medžiaga. Tai neleidžia riebalams kauptis ir užsikimšti arterijoms (5).
Taip pat nustatyta, kad džiudžubas padėjo sumažinti nutukusių paauglių lipidų kiekį kraujyje. Tai gali sumažinti paauglių širdies ligų riziką (6).
4. Gali pagerinti virškinamojo trakto sveikatą
Per dieną suvartojus mažiausiai 40 miligramų jujube, gali pagerėti virškinimo trakto sveikata. Tai gali pagerinti bendrą jūsų virškinamojo regiono aplinką. Vaisiai taip pat turi svarbių fitocheminių medžiagų, kurios gali būti naudingos visai sveikatai (7).
Tyrimų su žiurkėmis metu nustatyta, kad južubo vaisių ekstraktai gali užkirsti kelią skrandžio opoms (8). Tolesni tyrimai reikalingi norint suprasti šį poveikį ir žmonėms.
5. Gali palengvinti lėtinį vidurių užkietėjimą
Izraelio Meiro medicinos centro atliktas tyrimas parodė, kad vartojant džiudžubo ekstraktus ne tik palengvinami lėtinio vidurių užkietėjimo simptomai, bet ir pagerinama gyvenimo kokybė (9).
6. Gali reguliuoti apyvartą
Optimali kraujotaka reiškia, kad jūsų organai yra kruopščiai aprūpinti deguonimi, o jūs jaučiatės žvalesnis ir kupinas energijos. Vartoti keletą jujubų per dieną yra puiki idėja, nes žinoma, kad jis maitina kraują (10).
Šiuo požiūriu vaisiuose esanti geležis ir fosforas gali vaidinti svarbų vaidmenį. Tačiau reikia atlikti daugiau tyrimų.
7. Gali sustiprinti imunitetą
Šis mažas vaisius yra supakuotas su vitaminais A ir C, kurie yra stiprūs antioksidantai. Šios būtinos maistinės medžiagos kovoja su laisvųjų radikalų daroma žala, kuri priešingu atveju gali pakenkti imuninei sistemai ir padidinti vėžio, širdies ligų ir greito senėjimo riziką. Šios maistinės medžiagos to pasiekia reguliuodamos uždegiminių citokinų gamybą (11).
Tyrimų su graužikais metu nustatyta, kad jujube ekstraktai slopina histamino išsiskyrimą. Histaminas yra junginys, kurį ląstelės išskiria kaip atsaką į uždegimines reakcijas. Vaisiai pasižymi antialerginėmis ir antianafilaksinėmis (apsaugo nuo padidėjusio jautrumo) savybėmis (12).
8. Gali sumažinti uždegimą
Vietinis jujube ekstrakto naudojimas gali padėti sumažinti daugybę raumenų ir sąnarių skausmų. Nustatyta, kad južubo sėklų aliejai turi priešuždegiminių savybių (13).
9. Gali sumažinti stresą ir nerimą
Tradiciškai jujube buvo naudojamas streso, nerimo ir depresijos simptomams gydyti. Vaisiai veikia raminančiai protą ir kūną.
Tyrimas, atliktas su pelėmis, parodė, kad jujube sumažino nerimą, kai jis vartojamas mažesnėmis dozėmis, ir turėjo raminamąjį poveikį, kai jis vartojamas didesnėmis dozėmis (14). Nėra atliktų tyrimų su žmonėmis, kurie pateiktų įtikinamų to paties įrodymų. Tačiau nėra žalos suvalgyti saują jujubų, kai jaučiatės ypač įtemptas.
10. Gali pagerinti kaulų jėgą
Jujube vaisiai gali būti naudingi pagyvenusiems žmonėms ar tiems, kurių kaulai yra trapūs. Jame yra didelė mineralų koncentracija, reikalinga kaulams formuotis. Šis mažas vaisius yra pripildytas kalcio ir fosforo, kurie skatina kaulų sveikatą (15), (16).
11. Gali padėti virškinti
Jujube vaisiuose yra skaidulų, kurios padeda reguliuoti virškinimą. Maistinė medžiaga užtikrina sklandų ir reguliarų tuštinimąsi. Vaisiai taip pat turi antibakterinių savybių. Jis veikia prieš H. pylori, bakterijas, kurios yra atsakingos už virškinimo negalavimus, tokius kaip pepsinės opos ir rūgštingumas (17).
12. Gali padėti išlaikyti svorį
„Jujube“ vaisiai turi mažai kalorijų ir neturi riebalų. Be to, juose yra daug skaidulų ir baltymų. Maistas, kuriame gausu baltymų ir skaidulų, padidina sotumą ir gali padėti palaikyti svorį / numesti svorį (18). Vaisiai gali greitai prisipildyti ir neleisti tarp valgymų pasilepinti nesveikais užkandžiais.
13. Gali padėti detoksikuoti kraują
Jujube turi priešuždegiminių savybių (13). Tai gali padėti detoksikuoti kraują. Tačiau nėra jokių tyrimų, kurie tai patvirtintų. Kova su uždegimu gali būti toksinų pašalinimo ir imuniteto stiprinimo būdas. Tačiau šiuo klausimu reikia daugiau informacijos.
14. Gali apsaugoti nuo smegenų pažeidimų
Smegenų ląstelės pradeda degeneruotis su amžiumi. Tai padidina daugelio neurologinių sutrikimų riziką. Džudžube sugeba nuraminti protą. Tyrimai teigia, kad vaisius gali būti potencialus kandidatas gydant neurologines ligas (19).
Jujube taip pat gali pagerinti astrocitų, atsakingų už neuronų apsaugą, veikimą (20).
15. Gali pagerinti kognityvinę funkciją
Pelių tyrimai rodo, kad jujube ekstraktas gali pagerinti atmintį (21). Jujube ekstraktas taip pat paskatino pelių nervinių ląstelių augimą ir vystymąsi dantytosios žarnos srityje. Dantytasis gyrus yra viena iš dviejų smegenų sričių, kurioje vystosi naujos nervinės ląstelės (22).
16. Gali apsaugoti nuo traukulių
Eksperimentinis tyrimas, atliktas su priepuolių sukeltomis pelėmis, parodė keletą perspektyvių jujube ekstrakto poveikį joms. Tyrimo metu nustatyta, kad pelėms, kurios prieš gydant jujube ekstraktu buvo sukeltos priepuolių, pagerėjo mokymasis ir atmintis bei sumažėjo oksidacinis stresas, palyginti su kontroline grupe. Taigi jujube ekstraktas gali žymiai sumažinti smegenų pažeidimus, kuriuos sukelia traukuliai (23).
Gegužė 17. Parodykite antimikrobines savybes
Jujube vaisiai gali padėti kovoti su infekcijomis, nes juose gausu imunitetą stiprinančių fitocheminių medžiagų. Įrodyta, kad jujube esantys flavonoidai yra stiprūs antimikrobiniai veiksniai (24). Iš tikrųjų nustatyta, kad šio vaisiaus etanolio ekstraktas padeda gydyti vaikų infekcijas (25).
Be to, eksperimentiniuose tyrimuose nustatyta, kad jujubuose randama betulino rūgštis kovoja su ŽIV ir gripo viruso infekcija (26), (27).
18. Gali būti naudinga odos sveikatai
Jujube priešuždegiminės ir antioksidacinės savybės gali padėti gydyti spuogus, dėmes ir randus. Tačiau šioje srityje trūksta tiesioginių tyrimų.
Nustatyta, kad džiudžubas palengvina egzemos sukeltą niežėjimą (28). Tai taip pat parodė galimybę slopinti melanomos (odos vėžio) plitimą (29).
19. Gali padidinti plaukų augimą
Jujube eterinio aliejaus tepimas ant nuskustų pelių 21 dieną lėmė, kad jų plaukai ataugo ilgesni ir storesni, palyginti su kontroline grupe (30). Aliejus gali skatinti plaukų augimą. Tačiau norint suprasti tą patį poveikį žmonėms, reikia atlikti daugiau tyrimų.
20. Gali pagerinti kiaušidžių sveikatą
Teherano medicinos mokslų universiteto (Iranas) atliktame tyrime kiaušidžių cistoms gydyti buvo naudojamas augalinis jujube produktas, vadinamas Shilanum. Tyrimo pabaigoje jie nustatė, kad ši natūrali formulė yra tokia pat veiksminga gydant kiaušidžių cistas, kaip ir kontraceptinės tabletės (jos paprastai skiriamos šiai būklei gydyti). Formulė taip pat sukėlė santykinai mažiau šalutinių poveikių (31). Tačiau yra daugiau tyrimų su didesniais imties dydžiais