Turinys:
- 10 galimų citrinų žievelių naudos sveikatai
- 1. Gali kovoti su spuogais, pigmentacija ir padėti nuo senėjimo
- 2. Gali skatinti svorio netekimą
- 3. Gali padėti palaikyti burnos sveikatą ir higieną
- 4. Gali pagerinti kaulų sveikatą
- 5. Gali gydyti oksidacinį stresą ir detoksikuoti kūną
- 6. Gali turėti priešvėžinių savybių
- 7. Gali užkirsti kelią širdies ligoms ir mažesniam cholesterolio kiekiui
- 8. Gali gydyti bakterines ir grybelines infekcijas
- 9. Gali gydyti tulžies akmenis ir pagerinti virškinimą
- 10. Gali pagerinti imunitetą
Paprastai išspausti sultis iš citrinų, žievelės išmetamos. Jei išmetate citrinos žieveles, praleidžiate daugybę jų teikiamų pranašumų ir naudojimo būdų. Nustebsite sužinoję, kad citrinos žievelės yra maistingesnės nei citrinos! Skaitykite toliau, kad sužinotumėte naudos ir įdomių būdų, kaip įtraukti citrinos žieveles į savo dietą, grožio rutiną ir buitines priemones.
Tyrimai parodė, kad citrinos žievelė naudinga burnos higienai, svorio metimui, odos, širdies ir kaulų sveikatai bei imunitetui. Tai taip pat patogu namuose, nes gali būti naudojamas kaip natūralus ir netoksiškas valiklis, dezodorantas ir vabzdžius atbaidanti priemonė.
Jame gausu skaidulų, vitamino C, AHA, kalio, kalcio, pektino ir bioaktyvių flavonoidų, tokių kaip d-limonenas, kurie teikia daug naudos sveikatai. Šiame straipsnyje išsamiai aptariami įvairūs citrinų žievelių naudojimo būdai ir nauda sveikatai.
10 galimų citrinų žievelių naudos sveikatai
Pažvelkime į keletą tariamų citrinų žievelių naudos sveikatai.
1. Gali kovoti su spuogais, pigmentacija ir padėti nuo senėjimo
Citrinų žievelėje yra milžiniški askorbo rūgšties ir vitamino C kiekiai (1). Jis taip pat turi didelę antioksidantų koncentraciją, kuri padeda detoksikuoti. Šie ingredientai yra naudingi odai, nes jie padeda atitolinti raukšlių atsiradimą, sumažinti dėmeles ir sulėtinti senėjimo procesą (2), (3).
Vitaminas C, esantis citrinos žievelėse, gali pašviesinti odą ir padėti sumažinti senėjimo dėmes. Vitaminas C padeda skatinti kolageno gamybą, kuris savo ruožtu gali padėti stangrinti odą (4).
Citrinos žievelėje taip pat yra citrinos rūgšties. Citrinų rūgštis padeda atjauninti odą ir pašalinti negyvas odos ląsteles. Jis gali švelniai nulupti saulės pažeistą išorinį odos sluoksnį, dėl kurio sumažėja rudų dėmių, smulkių linijų ir raukšlių (5).
Alfa-hidroksi rūgštys gydo spuogus ir gerina spuogus linkusią odą, dirbdamos ant vidinių odos sluoksnių (5).
Liaudies gynimo priemonės teigia, kad tradiciniai ubtanai (indiški odos priežiūros šveitikliai), pagaminti iš citrinų ir apelsinų žievelių, padeda sumažinti celiulitą ir spuogus. Tačiau nėra jokių mokslinių tyrimų, kurie patvirtintų šį teiginį, nes šios vaistažolių kompozicijos nėra moksliškai suformuluotos ir reglamentuotos.
2. Gali skatinti svorio netekimą
Citrinos žievelėje gausu antioksidantų, bioflavonoidų, įvairių būtinų vitaminų ir mineralų. Citrinos žievelėje esantis pektinas padeda numesti svorio ir kovoti su nutukimu (6).
Stimuliuojamame tyrime, naudojant SHIME (žmogaus žarnyno mikrobų ekosistemos simuliatorius), nustatyta, kad citrininis pektinas veikia priešuždegimiškai tam tikras žarnyno bakterijas, susijusias su kova su nutukimu. Šios naudingos bakterijos, tokios kaip Lactobacillus ir Megamonas, teigiamai reagavo į citrinos žievelės ekstraktus (6).
Pietų Kalifornijos universiteto medicinos centre atliktas tyrimas parodė, kad pektinas, kuris yra tirpi ląsteliena, mažina nutukusių žmonių skrandžio ištuštinimą ir padidina sotumą (7). Šie veiksniai taip pat vaidina svarbų vaidmenį palaikant svorį ir mažinant nutukimą. Tiesą sakant, neseniai atliktas tyrimas su žiurkėmis parodė, kad pektinas padidina virškinimo fermentų ir hormonų (GLP-1) gamybą, dėl ko sumažėja maisto suvartojimas, riebalų kiekis ir kūno svoris (8). Norint toliau tvirtinti šiuos teiginius, reikia eksperimentinių įrodymų apie žmones.
3. Gali padėti palaikyti burnos sveikatą ir higieną
Citrinos žievelė taip pat puikiai tinka burnos sveikatai ir geros burnos higienos palaikymui. Vitamino C trūkumas yra susijęs su dantenų kraujavimu, skorbutu ir dantenų uždegimu (9). Citrinos žievelėje gausu vitamino C, todėl vartojant ją įvairiais būdais - pavyzdžiui, citrinos žievelių vandeniu ar citrinos žievelių arbata - galima kovoti su dantų problemomis, tokiomis kaip dantų abscesai ir ertmės.
Stiprios antibakterinės citrinos žievelės savybės gali sumažinti dantenų infekcijas, kurias sukelia tokios bakterijos kaip Streptococcus mutans (10), (11) .
Tokaigakueno universitete (Japonija) atliktas tyrimas parodė, kad mikrobų augimą gali slopinti citrinos žievelė, nes jame yra junginių, tokių kaip 8-geraniloksipsolarenas, 5-geraniloksipsolarenas, 5-geraniloksi-7-metoksikumarinas ir 1-β-D-fluoroglucinolis. gliukopiranozidas (chlorinas) (12). Norint suprasti koreliaciją tarp šių junginių ir antimikrobinio aktyvumo, priskiriamo citrinos žievelei, reikia daugiau tyrimų.
4. Gali pagerinti kaulų sveikatą
Citrinos žievelė padeda pagerinti kaulų sveikatą, nes joje yra didelis kiekis kalcio ir vitamino C, kurie yra būtini kaulų ir mūsų kaulų struktūros elementai (1), (13).
Tyrimas, atliktas su pelėmis, parodė, kad osteoporozę galima valdyti skiriant askorbo rūgštį konkrečiam genui (14). Taigi citrinos žievelė, kurioje gausu askorbo rūgšties, gali padėti valdyti kaulų ligas ir pagerinti kaulų sveikatą. Šie pastebėjimai taip pat teikia vilčių tolesniems tyrimams šia kryptimi.
Kaip minėta anksčiau, citrinos žievelėje yra daug antioksidantų. Antioksidantai gali padėti sumažinti uždegimą, kuris gali padėti valdyti autoimuninius sutrikimus, tokius kaip reumatoidinis artritas (15).
5. Gali gydyti oksidacinį stresą ir detoksikuoti kūną
Citrinų žievelėse yra daug vitamino C. Vitaminas C yra antioksidantas, kuris kontroliuoja ląstelių pažeidimus, pašalindamas laisvuosius radikalus ar toksinus, išsiskiriančius per stresą ar tam tikrus biologinius procesus, susijusius su ląstelių žūtimi ir senėjimu (16).
Šių kenksmingų toksinų pašalinimas padeda detoksikuoti kūną ir sumažinti stresą medžiagų apykaitos lygiu (15). Tam tikri citrusiniai bioflavonoidai taip pat padeda sumažinti oksidacinį stresą, kuris, negydomas, gali sukelti vėžį (17), (18).
Eksperimentinis tyrimas, atliktas su žiurkėmis, parodė, kad limonenas, kurio yra citrinos žievelėje, pagreitina fermentų aktyvumą ir gleivių gamybą, o tai savo ruožtu sumažina oksidacinį stresą, susijusį su audinių pažeidimu (19).
Tiesą sakant, Egipte atliktas tyrimas parodė, kad citrinos žievelės antioksidacinis aktyvumas yra stipresnis nei greipfrutų ir mandarino žievelių, todėl tai yra pranašesnis pasirinkimas organizmo detoksikacijai (20). Taigi tai gali užkirsti kelią ląstelių pažeidimams ir detoksikuoti sistemą nuo kenksmingų cheminių medžiagų.
6. Gali turėti priešvėžinių savybių
Citrinos žievelė buvo susijusi su vėžio prevencija ir gydymu dėl joje esančių junginių, tokių kaip salvestrolis Q40 ir limonenas. Nustatyta, kad D-limonenas padidina mutavusių ląstelių mirtingumą ir padeda slopinti žiurkių skrandžio vėžio dauginimąsi vėžio ląstelėse (21), (22).
Kitos citrinų žievelėse esančios kovos su vėžiu medžiagos yra flavonoidai. Įrodyta, kad vartojant flavonoidus, sumažėja krūties ir skrandžio vėžio rizika (23), (24). Citrusiniai flavonoidai, vadinami polimetoksiflavonais (PMF), pasižymi antikarcinogeniniu poveikiu, blokuodami metastazių kaskadą, slopindami vėžinių ląstelių mobilumą (25).
Nepaisant šių tyrimų, citrinos žievelė neturėtų būti laikoma vaistu nuo vėžio, nes norint patvirtinti šias išvadas reikia atlikti daugiau tyrimų.
7. Gali užkirsti kelią širdies ligoms ir mažesniam cholesterolio kiekiui
Citrinos žievelė gali padėti valdyti širdies ir kraujagyslių sutrikimus, užkirsti kelią širdies ligoms, diabetui ir pagerinti kraujotaką dėl flavonoidų, vitamino C ir pektino (4), (18), (23), (26).
Kraujospūdžiui reguliuoti reikalingas kalis, kurio gausu citrinos žievelėse (1), (27).
Pektinas ir d-limonenas, esantys citrinos žievelėje, gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį ir skatinti gerą širdies sveikatą (26). Su žiurkėnais atlikti tyrimai parodė, kad citrinos žievelėje randamas pektinas gali prisijungti prie cholesterolio ir sumažinti plazmos bei cholesterolio kiekį plazmoje (28), (29). Cholesterolio kiekio reguliavimas gali padėti sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto ir nutukimo riziką, nes jos visos yra susijusios gyvenimo būdo ligos.
Tyrimas, atliktas su nutukusiomis pelėmis, parodė, kad d-limonenas sumažina cukraus ir MTL kiekį kraujyje (30). Trumpalaikis antsvorio turinčių vaikų, kuriems buvo duota miltelių pavidalo citrinos žievelė, eksperimentas parodė mažesnį MTL ir kraujo spaudimo lygį (26). Sisteminga kelių tyrimų apžvalga parodė, kad padidėjęs flavonoidų pasisavinimas žmonėms sumažina širdies ligų riziką (31), (32).
Klinikinių tyrimų eksperimentiniai duomenys gali padėti tiksliau išanalizuoti d-limoneno ir kitų junginių, esančių citrinos žievelėse, naudą žmonėms.
8. Gali gydyti bakterines ir grybelines infekcijas
Anekdotiniai duomenys rodo, kad nurijus citrinos žievelių arbatą, išvengiama infekcijų, tokių kaip peršalimas, gripas, ausų infekcijos ir šlapimo takų infekcijos (UTI). Taip gali nutikti dėl antibakterinių citrinų žievelių savybių (33).
Tyrimais nustatyta, kad citrinos žievelė mažina atsparių antibiotikams bakterijų ir vaistams atsparių grybų augimą (34), (35). Nepaisant šių daug žadančių išvadų, norint įrodyti šią naudą žmonėms, reikia atlikti tyrimus.
9. Gali gydyti tulžies akmenis ir pagerinti virškinimą
Tradiciškai manyta, kad citrinos žievelė ar žievelė veikia kaip užkandis ar geras virškinimas. Mokslinis to pagrindimas gali būti didelis citrinos žievelės pektino (tirpaus pluošto) kiekis, palengvinantis vidurių užkietėjimą ir virškinimą bei padidinantis tulžies išsiskyrimą (28), (29). Tai gali padėti pagerinti virškinimo funkciją.
Tyrimai rodo, kad citrinos žievelė gali padėti gydyti tulžies akmenis. Nustatyta, kad citrinų žievelėje esantis d-limonenas - cholesterolio tirpiklis - ištirpina tulžies akmenis, ištirpina tulžies akmenis, kurių sudėtyje yra cholesterolio (36), (37), (38). Taigi, prižiūrint gydytojui, citrinos žievelė gali būti naudojama kaip alternatyva tulžies pūslės akmenų chirurgijai.
10. Gali pagerinti imunitetą
Didelė flavonoidų ir vitamino C koncentracija citrinos žievelėje gali sustiprinti jūsų imunitetą (20). Pagrindiniai mūsų kūno gynybos sistemos komponentai, sudaryti iš baltųjų kraujo ląstelių arba B ląstelių ir T ląstelių. Tyrimai in vitro parodė, kad vitaminas C yra būtinas vystantis ir dauginant T ląstelių ar limfocitų (39).
Vitamino C taip pat yra neutrofiluose (tam tikrų baltųjų kraujo kūnelių rūšis), kurie padeda fagocitozei - procesui, kurio metu organizmo imuninės ląstelės įsisavina kenksmingas ar svetimas ląsteles, tokias kaip toksinai ar bakterijos, ir jas sunaikina. Vitaminas C taip pat yra būtinas padedant sumažinti audinių pažeidimą (40).
Nustatyta, kad citrinos žievelės milteliai pagerina žuvų imunitetą (41). Žuvys buvo šeriamos dehidruotos citrinos žievelėmis, dėl to padidėjo jų imunoglobulinų ir peroksidazės aktyvumas. Imunoglobulinai yra baltymai, kuriuos imuninė sistema gamina prisijungdama prie antigenų ar pašalinių medžiagų. Šiuos kompleksus organizmas saugiai skaido, todėl antigenas nepakenkia organizmui (42).
Atlikus 82 mokslinių tyrimų duomenų meta tyrimą nustatyta, kad vitamino C vartojimas padeda sumažinti peršalimo simptomus tiek suaugusiesiems, tiek vaikams (43). Tolesni eksperimentiniai tyrimai gali pateikti galutinę išvadą, kaip citrinos žievelėje esantys junginiai stiprina imunitetą.
Dėl rimto vitamino C trūkumo imuninė sistema gali būti labai pažeista, todėl būtinai suvartokite