Turinys:
- Kas yra grybų alergija?
- Grybų alergijos priežastys
- Grybų alergijos simptomai
- Kaip diagnozuoti alergiją grybams
- Kaip gydoma grybų alergija?
- Kaip išvengti grybų alergijos
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 6 šaltiniai
Grybai skanūs. Bėgant metams jie tapo populiarūs dėl maistinės naudos. Tačiau jų vartojimas taip pat siejamas su asmenų alerginėmis reakcijomis (vadinamomis grybų alergijomis).
Alergija grybams yra alerginė reakcija į grybus. Valgyti grybus ir (arba) įkvėpti jų sporų gali sukelti šią alergiją (1). Šiame straipsnyje mes suprasime, kas sukelia alergiją grybams ir kaip galima gydyti šią būklę.
Kas yra grybų alergija?
Alergija grybams gali atsirasti dėl grybų valgymo arba jų sporų įkvėpimo (2). Paprastai jie skirstomi į tris tipus - netoleranciją, alergines reakcijas ir apsinuodijimą.
Netoleravimas grybams sukelia lengvą ligos jausmą, o alerginė reakcija sukelia rimtus tiesioginius simptomus. Apsinuodijimas grybais atsiranda dėl nuodingų grybų vartojimo ir turi sunkesnių simptomų.
Grybų alergijos priežastys
Grybų alergija atsiranda, kai žmogaus organizmas grybų baltymus neteisingai supranta kaip svetimas daleles. Reaguodamas į tai, žmogaus kūnas išskiria IgE antikūnus, kad kovotų su baltymais (3). Tai savo ruožtu išskiria histaminus, kurie sukelia alergiją.
Grybų alergijos simptomai
Su grybų alergija susiję simptomai yra šie:
- Švokštimas
- Sloga ir (arba) ašarojančios akys dėl viršutinių kvėpavimo takų uždegimo
- Odos bėrimas ar dilgėlinė
- Lūpų, burnos ir (arba) gerklės patinimas
- Viduriavimas
- Vėmimas
- Pykinimas
- Pūtimas ar skrandžio spazmai
Sunkesni simptomai, susiję su grybų alergija, yra šie:
- Kraujospūdžio kritimas
- Dusulys
- Alpimas
Kaip diagnozuoti alergiją grybams
Odos dūrio testas laikomas tiksliu alergijos maistui diagnostikos metodu (4). Atliekant šį testą, į odą suleidžiamas labai mažas grybų baltymų kiekis. Laikoma, kad pacientas yra alergiškas grybams, jei injekcijos vietoje pastebimas koks nors uždegimas ar paraudimas.
Gydytojai turėtų būti gerai pasirengę įveikti visas nepageidaujamas reakcijas, kurios gali pasireikšti atliekant tyrimą.
Kaip gydoma grybų alergija?
Grybų alergijos gydymas apima antihistamininių vaistų vartojimą. Antihistamininiai vaistai paprastai naudojami gydant alergines ligas (5). Šie vaistai gali būti vartojami per burną arba per nosies purškalą.
Tačiau kai simptomai yra sunkūs, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Pavyzdžiui, anafilaksinės reakcijos atveju reikia nedelsiant atlikti epinefrino šūvį. Tai gali atpalaiduoti kvėpavimo takus (6). Reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes simptomai gali būti mirtini.
Kaip išvengti grybų alergijos
Turi būti imtasi būtinų atsargumo priemonių, kad būtų išvengta alergijos simptomų pasikartojimo, kai jie yra valdomi ir kontroliuojami. Štai keletas patarimų, kaip išvengti grybų alergijos:
- Venkite grybų ir kitų pelėsių produktų, pavyzdžiui, mielių.
- Laikykite antialerginius vaistus (pvz., Nosies steroidus) patogius.
- Supakuotus maisto produktus (grietines, sausus vaisius, alų, sūrį ir kt.) Vartokite atsargiai, nes kai kuriems žmonėms jie gali sukelti alergines reakcijas.
Grybų alergijos išgydyti negalima, o simptomus galima tik gydyti. Galite imtis priemonių, kad išvengtumėte jų pasikartojimo. Įsitikinkite, kad pasinaudojote neatidėliotina medicinos pagalba tuo atveju, jei pajusite bet kurį iš straipsnyje aptartų simptomų.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Kuo skiriasi pelėsiai ir grybai?
Pelėsiai yra grybų grupė, vadinama hifomicetais. Jiems būdingos gijinės hifos. Jie gamina ore esančias konidijas ar sporas. Grybai taip pat yra grybų grupė, kuriai būdingas vaisinis kūnas. Nors visi grybai yra grybai, tik keli iš jų yra valgomi. Kai kurie grybai gali būti pavojingi sveikatai.
6 šaltiniai
„Stylecraze“ turi griežtas apskaitos gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Koivikko, A ir J Savolainenas. „Alergija grybams“. Alergija t. 43,1 (1988): 1-10.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3278649/
- Torricelli, R., SGO Johansson ir B. Wiithrich. „Alerginė alergija grybams Boletus edulis“. Alergija 52,7 (1997): 747-751.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1398-9995.1997.tb01232.x
- Gabrielius, Marta F ir kt. "Nuo kvėpavimo takų jautrinimo iki alergijos maistui: anafilaksinė reakcija nurijus grybus (Agaricus bisporus)." Medicininės mikologijos atvejai, t. 8 14–6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4348448/
- Heinzerlingas, Lucie ir kt. „Odos dūrio testas - Europos standartai“. Klinikinė ir transliacinė alergija 3.1 (2013): 3.
ctajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/2045-7022-3-3
- Randall, Katrina L ir Carolyn A Hawkins. "Antihistamininiai vaistai ir alergija". Australijos receptą išrašęs tomas 41,2 (2018): 41-45.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5895478/
- Woodas, Josephas P ir kt. „Epinefrino saugumas anafilaksijai esant avarinei situacijai“. Pasaulio skubiosios medicinos žurnalas, t. 4,4 (2013): 245-51.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4129903/