Turinys:
- Koks yra petražolių maistinis profilis
- Kokia yra petražolių nauda sveikatai?
- 1. Gali reguliuoti cukraus kiekį kraujyje
- 2. Gali padėti inkstų sveikata
- 3. Gali turėti priešvėžinį poveikį
- 4. Gali pagerinti širdies sveikatą
- 5. Gali palaikyti kaulų sveikatą
- 6. Gali padėti virškinti
- 7. Gali sustiprinti imunitetą
- 8. Gali pagerinti kepenų sveikatą
- 9. Turi antibakterinių savybių
- 10. Gali padėti apsaugoti akis
- Kokia petražolių nauda odai?
- Veido dažai kovai su spuogais
- Jums reikės
- Procesas
- Veido valiklis, skirtas tolygiam odos atspalviui
- Jums reikės
- Procesas
- Veido paketas, skirtas odai skaistinti
- Jums reikės
- Procesas
- Tonikas sveikai odai
- Jums reikės
- Procesas
- Kas yra petražolių istorija?
- Kas yra skirtingos petražolių rūšys
- Kaip naudoti petražoles virimui
- Kaip įtraukti petražoles į savo mitybą
- Petražolių receptai
- Ko tau reikia
- Procesas
- Ko tau reikia
- Procesas
- Kaip išsirinkti ir laikyti petražoles
- Petražolių rizika ir šalutinis poveikis
- Išvada
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Petražolės ( Petroselinum crispum ) yra kulinarinė ir vaistinė žolė, kilusi iš Viduržemio jūros. Žolelių lapai, stiebai ir sėklos naudojami daugelyje receptų.
Petražolėse gausu maistinių medžiagų ir antioksidantų. Anekdotiniu būdu žinoma, kad jis padeda sumažinti kraujospūdį, cholesterolį ir alergijas (1). Jis naudojamas muilams, kremams, kvepalams gaminti (1). Petražolės yra naudingos odai dėl antimikrobinio ir priešuždegiminio poveikio.
Pažvelkime į turtingą petražolių mitybos pobūdį, naudojimą, naudą ir šalutinį poveikį. Slinkti žemyn.
Koks yra petražolių maistinis profilis
Pusėje puodelio (30 g) šviežių, kapotų petražolių gaunama 11 kalorijų, 2 gramai angliavandenių, 1 g baltymų, 1 g riebalų ir 1 g skaidulų (2).
- Tai gausus vitamino A (8424 TV), vitamino C (133 mg), vitamino K (1640 µg), folio rūgšties (152 µg) ir kalio (554 mg) (2) šaltinis.
- Petražolėse taip pat yra antioksidacinių savybių turinčių flavonoidų, karotinoidų ir vitamino C (2).
Kitame skyriuje mes apžvelgsime petražolių naudą sveikatai.
Kokia yra petražolių nauda sveikatai?
1. Gali reguliuoti cukraus kiekį kraujyje
Petražolėse ir jų eteriniame aliejuje gausu antioksidanto, vadinamo myristicinu (3). Myristicinas gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tai taip pat gali sumažinti atsparumą insulinui ir uždegimą. Tačiau norint suprasti šį poveikį, reikia atlikti daugiau tyrimų.
2. Gali padėti inkstų sveikata
Petražolės yra natūralus diuretikas (4). Tai gali padėti pašalinti toksinus ir mikrobus iš organizmo. Žiurkės, šeriamos petražolių sėklų ekstraktu, parodė daugiau šlapimo, nei tada, kai gerdavo tik vandenį (4). Petražolės gali slopinti natrio kalio siurblį, kuris dalyvauja reguliuojant šlapimą inkstuose (4).
Tyrimai su gyvūnais taip pat rodo, kad petražolės turi nefroprotekcinį poveikį žiurkėms, turinčioms inkstų problemų (5).
3. Gali turėti priešvėžinį poveikį
Petražolėse gausu flavonoidų, kurie, kaip žinoma, turi priešvėžinių savybių. Flavonoidai slopina ląstelių augimą ir mažina oksidacinį stresą (6).
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad petražolių sėklose randamas flavonoidas apigeninas gali padėti sunaikinti vėžines ląsteles ir sumažinti navikų dydį (7).
Vėžio ląstelių linijų tyrimai taip pat nustatė, kad apigeninas turi kolorektalinio vėžio antiproliferacinių, priešuždegiminių ir priešmetastazinių savybių (8). Nustatyta, kad apigeninas turi antikancerogeninį poveikį krūties vėžiui (9).
Dar vienas antikancerogeninis petražolėse randamas flavonoidas yra liuteolinas (10), (11). Tyrimais nustatyta, kad liuteolinas gali turėti prevencinį poveikį storosios žarnos vėžiui (10).
Petražolėse taip pat yra karnozolio, kito junginio, kurio rezultatai yra daug žadantys gydant krūties, odos, storosios žarnos ir prostatos vėžį (12).
4. Gali pagerinti širdies sveikatą
Petražolės liaudies medicinoje buvo naudojamos hipertenzijai gydyti. Gausus petražolių flavonoidų kiekis padeda pagerinti širdies sveikatą ir sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką (13).
Petražolės taip pat yra geras folio rūgšties šaltinis. Folatų vartojimas susijęs su gera širdies sveikata (14). Mažas folatų kiekis gali būti žalingas širdžiai (15). Taigi petražolių įtraukimas į dietą gali būti naudingas šiuo klausimu.
5. Gali palaikyti kaulų sveikatą
Petražolės yra geras vitamino K. šaltinis. Vitaminas padeda formuotis kaulų ląstelėms, vadinamoms osteocitais (16). Nustatyta, kad petražolės slopina žiurkių kaulų rezorbciją (procesą, kai kaulus absorbuoja ir skaido organizmas) (17).
6. Gali padėti virškinti
Tradiciškai petražolės naudojamos virškinimo ir virškinimo trakto sutrikimams gydyti. Skaidulų kiekis petražolėse padeda virškinti (18). Tai padeda judinti maistą virškinamajame trakte, taip pat veikia kaip prebiotinis pašaras gerosioms žarnyno bakterijoms.
Tyrimų su pelėmis metu nustatyta, kad petražolių ekstraktai turi priešuždegiminį poveikį. Jie tai pasiekė slopindami perteklinę skrandžio sulčių sekreciją (19).
7. Gali sustiprinti imunitetą
Petražolėse yra daug antioksidantų ir priešuždegiminių junginių, įskaitant flavonoidus (20). Apigeninas kovoja su uždegimu organizme (21).
Petražolėse taip pat yra vitamino C. Maistinė medžiaga yra stiprus antioksidantas, stiprinantis imuninę sistemą (22). Petražolėse yra flavonolių, tokių kaip kaempferolis ir kvercetinas, kurie kovoja su oksidaciniu stresu ir ląstelių pažeidimais (23).
8. Gali pagerinti kepenų sveikatą
Petražolės galėtų reguliuoti cholesterolio kiekį ir turėti apsauginį poveikį žiurkių kepenims (24). Kiti tyrimai parodė, kad petražolės gali padėti atsinaujinti kepenų ląstelėms ir reguliuoti cukriniu diabetu sergančių pelių kepenų fermentus (25).
9. Turi antibakterinių savybių
Petražolės tradiciškai buvo naudojamos dėl gebėjimo kovoti su mikrobais. Tyrimo metu petražolės parodė antimikrobinį aktyvumą kareiziniame sūryje (26).
Petražolių eterinis aliejus pasižymi antibakteriniu ir priešgrybeliniu aktyvumu (27). Tai gali slopinti bakterijų, tokių kaip Staphylococcus aureus ir Listeria monocytogenes, augimą (27). Tai taip pat galėtų apsaugoti nuo grybų Penicillium ochrochloron ir Trichoderma viride (27).
10. Gali padėti apsaugoti akis
Petražolėse yra vitamino A, maistinės medžiagos, kuri gali padėti pagerinti akių sveikatą (28). Petražolėse taip pat yra karotinų, tokių kaip liuteinas ir zeaksantinas, kurie padeda apsaugoti akis (29). Šie pigmentiniai antioksidantai padeda išlaikyti akis sveikas, užkertant kelią oksidacinei žalai. Jie sumažina geltonosios dėmės degeneracijos ir kataraktos riziką (29).
Tai yra petražolių nauda sveikatai. Taip pat žinoma, kad žolė skatina odos sveikatą. Kitame skyriuje mes nagrinėjome tik šią temą.
Kokia petražolių nauda odai?
- Daug maistinių medžiagų: petražolėse gausu maistinių medžiagų, tokių kaip varis, cinkas, manganas, kalcis ir kalis, kurie yra būtini sveikai odai.
- Prieš senėjimą: petražolėse esantis vitaminas C padeda sulėtinti senėjimą. Tai veikia kovojant su laisvaisiais radikalais, kurie sukelia oksidacinį stresą (30). Maistinė medžiaga taip pat padeda sumažinti smulkias raukšleles ir raukšles. Tai padeda atstatyti ląsteles ir stimuliuoja kolageno gamybą (30). Tai padeda odai atrodyti elastingai ir jaunai.
- Prieš spuogus: antimikrobinės petražolių savybės gali padėti kovoti su bakterijomis ir sumažinti spuogus (27). Petražolės taip pat gali subalansuoti riebalų perteklių. Tačiau tyrimų, patvirtinančių šį teiginį, nėra.
- Priešuždegiminiai: petražolėse yra antioksidantų, kurie gali padėti sumažinti odos dirginimą ir paraudimą.
- Išlygina odos tonusą ir sumažina pigmentaciją: žolėje esantis vitaminas C gali pašviesinti odą ir sumažinti nelygias dėmes. Vitaminas C taip pat gali padėti sumažinti hiperpigmentaciją.
Petražolės gali būti naudojamos odos sveikatai. Čia mes surašėme keletą receptų, kuriuose panaudotos petražolės, kurias galite naudoti savo odai.
Veido dažai kovai su spuogais
Jums reikės
- Distiliuotas vanduo
- Petražolių lapai
- Keli lašai citrinos sulčių
- 3 lašai arbatmedžio aliejaus
- 3 lašai rozmarino ekstraktų
Procesas
- Į verdantį vandenį įpilkite petražolių lapų.
- Atvėsus įlašinkite kelis lašus citrinos sulčių, arbatmedžio aliejų ir rozmarino ekstraktus.
- Supilkite šį mišinį į butelį ir naudokite jį kaip toniką.
Veido valiklis, skirtas tolygiam odos atspalviui
Jums reikės
- Distiliuotas vanduo
- Petražolių lapai
- Keli lašai citrinos sulčių
- 1 arbatinis šaukštelis medaus
Procesas
- Pamirkykite petražoles šiltame vandenyje.
- Paruoškite smulkią pastą ir įpilkite vieną arbatinį šaukštelį medaus ir kelis lašus citrinos sulčių.
- Šis veido prausiklis palengvins dėmes ir pašalins negyvas ląsteles, todėl oda taps švelni, švytinti.
Veido paketas, skirtas odai skaistinti
Jums reikės
- 1 šaukštas jogurto
- Petražolių lapai
- Keli lašai arbatmedžio aliejaus
- 1 šaukštas avižinių dribsnių
Procesas
- Į vieną šaukštą jogurto įpilkite keletą petražolių lapų.
- Į šį mišinį įpilkite vieną šaukštą avižinių dribsnių ir padarykite smulkią pastą.
- Į šį mišinį galite įlašinti kelis lašus arbatmedžio aliejaus ir užtepti šią veido kaukę švariai, sveikai odai.
Tonikas sveikai odai
Jums reikės
- Distiliuotas vanduo
- Petražolių lapai
Procesas
- Ištraukite sultis iš lapų ir sumaišykite su 200 ml vandens.
- Vartokite šį prieskonį kasdien, kad gautumėte sveiką odą. Venkite perteklinio vartojimo.
Tai yra būdai, kaip petražoles galite naudoti odos sveikatai skatinti. Mes matėme daugybę petražolių privalumų. O žvilgtelėjus į jos istoriją?
Kas yra petražolių istorija?
Petražoles labai vertino graikai. Jis buvo naudojamas pagerbti sportininkus, kurie laimėjo. Jis taip pat buvo naudojamas kapams puošti. Jis buvo naudojamas medicinoje, kol romėnai pristatė maistą. Jis auginamas daugiau nei 2000 metų. Šiandien petražolių yra įvairių rūšių.
Kas yra skirtingos petražolių rūšys
- Garbanoti lapai arba paprastosios petražolės dažnai naudojamos kaip garnyras sriuboms, troškiniams ir kitiems patiekalams gaminti. Jo traški tekstūra.
- Plokščios lapinės petražolės arba itališkos petražolės turi stipresnį skonį nei riestos lapinės petražolės. Jis taip pat naudojamas kaip garnyras salotose, troškiniuose, sriubose ir padažuose.
- Hamburgo arba vokiečių petražolės yra vienos rūšies, kurios ropės formos šaknis naudojama vietoj lapų. Kvapui šaknis galima kepti arba naudoti troškiniuose ir sriubose.
Kitame skyriuje mes ištirsime, kaip naudoti petražoles maistui gaminti.
Kaip naudoti petražoles virimui
Petražolės yra universalus ir pigus kvapiųjų medžiagų variantas, kuris pagerina bet kokio patiekalo skonį ir pateikimą. Paprastai jis naudojamas troškiniams ir sriuboms gaminti. Daugelyje salotų padažų ir marinatų naudojamos šviežios petražolės. Aromatas sustiprina visą kulinarinę patirtį. Kepimui galima naudoti tiek šviežias, tiek džiovintas petražoles.
Prancūzijos virtuvėje yra petražolių ir sriubos, o Viduriniųjų Rytų patiekaluose, tokiuose kaip humusas ir baba ghanoush, petražolės naudojamos kaip garnyras.
Itališkuose maisto produktuose, tokiuose kaip makaronai, spagečiai, pica ar lazanija, kaip kvapiosios medžiagos ingredientas naudojamos džiovintos petražolės. Padažuose, pavyzdžiui, pesto ar salsoje, taip pat yra petražolių. Paprastai jis pridedamas virimo pabaigoje, kad išlaikytų patiekalo skonį.
Kaip įtraukti petražoles į savo mitybą
Išmeskite stiebus ir supjaustykite petražolių lapus. Jie gali būti naudojami bulvių salotose arba pomidorų padažuose. Taip pat galite jį pridėti prie savo omleto. Norėdami įgauti gaivų skonį, į savo kokteilį galite įtraukti petražolių sulčių.
Taip pat galite patikrinti šiuos receptus ir įtraukti žolę į savo dietą.
Petražolių receptai
- Petražolių arbata
Ko tau reikia
- 250 ml išgryninto vandens
- ¼ puodelis šviežių petražolių lapų
Procesas
- Užvirinkite išgrynintą vandenį naudodami arbatos virdulį.
- Nuplaukite šviežius petražolių lapus po vėsiu, tekančiu vandeniu.
- Kepkite lapus verdančiame vandenyje maždaug 10 minučių.
- Nukoškite lapus ir mėgaukitės.
- Migdolų pluta lašiša
Ko tau reikia
- ½ puodelio migdolų
- 2 šaukštai petražolių
- Po 1 arbatinį šaukštelį jūros druskos ir maltų juodųjų pipirų
- 1 šaukštas tarkuotos ekologiškos citrinos žievelės
- 4 lašišos filė
- 2 šaukštai avokadų aliejaus
- 4 puodeliai špinatų
Procesas
- Migdolus sumalkite virtuviniame kombaine.
- Lėkštėje sumaišykite migdolų miltelius su petražolėmis, citrinos žievelėmis, druska ir pipirais.
- Gilinkite lašišą iš migdolų mišinio iš abiejų pusių.
- Ant didelės keptuvės ant vidutinės ugnies įkaitinkite aliejų. Įdėkite lašišą ir virkite maždaug 5 minutes iš kiekvienos pusės.
- Patiekite su citrinos sultimis.
Prieš pradėdami gaminti su petražolėmis, galite pasiimti tinkamas petražoles ir tinkamai jas laikyti.
Kaip išsirinkti ir laikyti petražoles
Pasirinkimas
Petražolių ištisus metus galima įsigyti prekybos centruose. Ieškokite šviežių petražolių, turinčių tvirtus stiebus. Pabandykite nusipirkti ekologiškų petražolių. Venkite pirkti petražolių su nudžiūvusiais ar geltonais lapais, pelėsiu ir tamsiomis dėmėmis.
Sandėliavimas
Petražoles reikia tinkamai laikyti. Jei ne, jis gali sunykti ir prarasti savo skonį. Petražoles laikykite tamsioje vietoje, nuo saulės šviesos. Pašalinkite visus geltonus ar nešvarius nuvytusius lapus ir kruopščiai nuplaukite lapus. Nupilkite vandens perteklių ant virtuvinio rankšluosčio. Dar kartą pakartokite skalbimo procesą ir tada nupurtykite vandens perteklių nuo lapų. Paguldykite juos ant virtuvinio rankšluosčio ir švelniai patapšnokite, kad pašalintumėte likusį vandenį. Įdėkite lapus į maišelį su ziploc ir laikykite šaldytuve. Jis gali išlikti šviežias maždaug 10 dienų. Petražoles galite laikyti ilgiau laikydami stiebus vandenyje. Turite pakeisti vandenį, kad išvengtumėte mikrobų užteršimo.
Petražolės kai kuriems žmonėms gali sukelti tam tikrą neigiamą poveikį. Galbūt norėsite juos patikrinti prieš įtraukdami žolę į savo mitybą.
Petražolių rizika ir šalutinis poveikis
Petražoles reikia vartoti saikingai. Tam tikrais atvejais tai gali sukelti alergiją, jei jų vartojama per daug. Toliau pateikiami šalutiniai poveikiai.
- Gali trukdyti kraujospūdžiui
Petražolės gali reguliuoti kraujospūdį, reguliuodamos natrio kalio pompas. Tačiau vartojamas didesniais kiekiais, jis gali sąveikauti su vaistais nuo hipertenzijos (31). Kreipkitės į gydytoją, jei pastebite bet kokius kraujospūdžio lygio pokyčius.
- Tai gali sukelti hipoglikemiją
Petražolėse esantis miristicinas gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Jei jau vartojate vaistus nuo mažesnio cukraus kiekio kraujyje, vartojant petražolių perteklių, gali pasireikšti hipoglikemija (per mažas cukraus kiekis kraujyje).
- Sąveika operacijos metu
Petražolės gali užkirsti kelią kraujo krešėjimui ir pailginti kraujavimo laiką (32). Taigi operacijos metu tai gali sukelti pernelyg didelį kraujavimą. Venkite petražolių likus bent dviem savaitėms iki planinės operacijos.
- Odos jautrumas
Tam tikri asmenys jautriai reaguoja į saulę po vietinio petražolių ar petražolių sėklų aliejaus naudojimo (33). Tai gali sukelti saulės nudegimus ir bėrimus. Taigi prieš vartojimą pasitarkite su gydytoju.
- Inkstų liga
Nors petražolė yra naudinga inkstams, ji gali sukelti nepageidaujamas reakcijas asmenims, sergantiems inkstų liga. Tačiau šiuo aspektu tyrimų trūksta. Taigi, pasitarkite su savo gydytoju.
- Nėštumo ir žindymo klausimai
Nors petražolės yra saugios įprastais kiekiais, perteklinis petražolių vartojimas nėštumo ar žindymo laikotarpiu gali sukelti komplikacijų. Petražolės gali sumažinti pieno gamybą (34). Taigi gali būti nepatartina jo vartoti laktacijos metu.
- Kita vaistų sąveika
Petražolėse yra daug vitamino K, kuris dalyvauja kraujo krešėjime. Žolė gali sąveikauti su vaistais, naudojamais kraujo krešėjimui išvengti (32). Kai kuriuose tyrimuose petražolių ir varfarino (antikoagulianto) sąveika yra abejotina (35).
Išvada
Petražolės yra universali žolė, naudojama daugeliu atvejų. Joje gausu maistinių medžiagų, įskaitant vitaminą K ir flavonoidus. Tai turi reikšmės širdies, kaulų ir akių sveikatai. Jis turi antimikrobinį, antioksidacinį ir priešnavikinį poveikį, padedantį kovoti su daugeliu lėtinių ligų. Tačiau norint patikrinti teiginius, reikia atlikti daugiau tyrimų.
Tradiciškai petražolės buvo naudojamos kaip diuretikas, abortą mažinantis ir atsikosėjimą skatinantis vaistas. Tai padeda išlaikyti sveiką, švarią odą. Į savo racioną galite lengvai įtraukti džiovintų ar šviežių petražolių lapų, įtraukdami juos į sriubas, salotas, marinatus ir padažus.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar petražolės gali padėti numesti svorį?
Anekdotiniai duomenys rodo, kad petražoles galima naudoti detoksikuojančiuose ir svorio metimo gėrimuose. Tačiau nėra mokslinių įrodymų, kad petražolės būtų naudingos metant svorį.
Kas atsitiks, kai valgysite per daug petražolių?
Petražoles JAV maisto ir vaistų administracija pripažino saugia (GRAS). Tačiau kadangi tai yra diuretikas, taip nėra