Turinys:
- Kas yra odos pigmentacija?
- Odos pigmentacijos tipai
- Kas sukelia odos pigmentaciją?
- Namų gynimo priemonės odos pigmentacijai
- 1. Obuolių sidro actas
- 2. Alijošius
- 3. Žalioji arbata
- 4. Citrina
- 5. Raudonasis svogūnas
- 6. Saldymedžio ekstraktas
- 7. Pienas
- 8. Pomidoras
- 9. Juodoji arbata
- 10. Apelsinų žievelė
- 11. Bulvė
- 12. Sandalmedžio aliejus
- 13. Šilkmedžio ekstraktai
- 14. Orchidėjų žiedų ekstraktas
- Medicininės pigmentacijos ir dėmių gydymo galimybės
- Patarimai, kaip išvengti odos pigmentacijos
- 1. Kiekvieną dieną naudokite apsaugą nuo saulės
- 2. Taikyti priešuždegiminius odos priežiūros produktus
- 3. Valgyk sveikai
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
- 13 šaltinių
Nesvarbu, ar tai yra saulės dėmės, amžiaus dėmės, strazdanos, saulės pažeidimai ar melasma - odos pigmentacija yra dažna problema. Netobulumai gali būti gražūs, tačiau jei jų nebus tinkamai pašalinta, tos mažos, rudos dėmės, puošiančios skruostus ar nosį, gali tapti tikra problema. Hiperpigmentacija paprastai yra nekenksminga. Tačiau tai taip pat gali reikšti pagrindinę sveikatos būklę.
Kas yra odos pigmentacija?
Pigmentacija yra odos spalvos pasikeitimas. Su šia dažna problema, kai ant odos atsiranda tamsių dėmių, susiduria tiek vyrai, tiek moterys. Jį sukelia melanino perteklius - pigmentas, suteikiantis jums natūralų odos atspalvį. Kai šis pigmentas suformuoja nuosėdas odoje, jis sukelia pigmentaciją (arba hiperpigmentaciją).
Pastaba: ne visos pigmentacijos yra nekenksmingos. Kai kurie gali būti pagrindinės ligos požymis. Jei pastebėjote odos spalvos pasikeitimą, kreipkitės į gydytoją.
Yra keletas odos pigmentacijos tipų - kai kurie gali reaguoti į gydymą, o kiti - ne. Dažniausiai pasitaikančios odos pigmentacijos rūšys aptariamos kitame skyriuje.
Odos pigmentacijos tipai
- Amžiaus dėmės arba saulės lentiginozė (kepenų dėmės): tai yra labiausiai paplitęs odos pigmentacijos tipas ir susidaro dėl saulės pažeidimų. Jie yra dažnai saulės veikiamose vietose.
- Melasma arba chloazma: tai būdinga dėmėms, panašioms į amžiaus dėmeles, bet padengiančioms didelį odos plotą. Šios dėmės dažniausiai atsiranda dėl hormoninių pokyčių. Pavyzdžiui, nėštumo metu hormonai gali sukelti melanino perprodukciją ir patamsinti odą.
- Strazdanos (Ephelides): jas sukelia saulės poveikis. Jie atrodo kaip maži taškeliai ir dėmės ant jūsų veido ir pečių sričių.
- Hiperpigmentacija po uždegimo (PIH): tai būklė, kai odoje atsiranda traumų, dėmių, spuogų ar agresyvaus cheminio apdorojimo pėdsakų ar dėmių. Tai dar vadinama hipopigmentacija.
Taip pat galite susidurti su odos pigmentacijos sutrikimais, tokiais kaip:
- Vitiligo: tai autoimuninė būklė, o priežastys vis dar nežinomos. Melanocitai (melaniną gaminančios ląstelės) nustoja veikti ir sukelia šviesius odos dėmelius. Ši būklė gali paveikti bet kurią ar visas jūsų kūno dalis.
- Albinizmas: tai genetinis sutrikimas. Žmonės, sergantys albinizmu, negamina pakankamai melanino, todėl jų organizme pigmentų yra mažai arba jų nėra.
Odos pigmentacijos problemos yra kelios priežastys.
Kas sukelia odos pigmentaciją?
UV spinduliai yra didžiausi kaltininkai, sukeliantys melanino perprodukciją. Tačiau UV spindulių padaryta žala nėra matoma iš karto. Taigi, jei neseniai atsirado veido pigmentacija, tai greičiausiai atsirado dėl maždaug prieš dešimtmetį jūsų odai padarytos žalos.
- Odos pažeidimas, kurį sukelia sužalojimas (taip pat vadinamas po uždegiminės pigmentacijos)
- Hormoniniai pokyčiai nėštumo metu (melasma)
- Odos bėrimai (rožinė, psoriazė, egzema, kontaktinis dermatitas)
- Odos infekcijos (spuogai, grybelis, tinea versicolor, kandidozė)
- Medicininės būklės (vilkligė, cianozė, negydytas ar nediagnozuotas diabetas)
Tam tikri odos vėžys taip pat gali sukelti odos pigmentaciją, pavyzdžiui, aktininę keratozę, plokščialąstelinę karcinomą, bazalinių ląstelių karcinomą ir melanomą .
Pastebėjus odos spalvos pokyčius, svarbu kreiptis į gydytoją. Nors dauguma dėmių ir hiperpigmentacijos yra nekenksmingos ir atsiranda daugiausia dėl amžiaus, saulės spindulių ar aplaidumo, jos taip pat gali reikšti medicininę problemą. Prieš pasirinkdami namų pigmentaciją ir odos dėmes, turite žinoti, kokia tai hiperpigmentacija ir kas ją sukėlė .
Jei jūsų odos pigmentacija ir dėmės yra nekenksmingos ir norite greitai sumažinti jų išvaizdą, gydytojas gali pasiūlyti chemines žieves su rūgštimis, tokiomis kaip pieno, glikolio, salicilo ar citrinos rūgštis. Taip pat galite išbandyti namų odos pigmentacijos priemones, kurios gali padėti išnykti dėmėms.
Pastaba: Šios namų gynimo priemonės gali visiškai neišblukinti pigmentacijos ir dėmių. Tačiau jie gali padėti pagerinti jų išvaizdą ir padaryti juos mažiau matomus. Šios priemonės reikalauja laiko parodyti rezultatus, todėl būkite kantrūs. Jei jūsų pigmentacija ir dėmės nėra sukeltos medicininių problemų, išbandykite šias namų gynimo priemones.
Namų gynimo priemonės odos pigmentacijai
1. Obuolių sidro actas
Obuolių sidro acte yra polifenolio junginių, kurie teikia įvairios naudos sveikatai (1). Šie junginiai taip pat gali būti naudingi odai. Anekdotiniai duomenys rodo, kad AKV gali būti naudinga valdant pigmentaciją ir kitas odos problemas. Tačiau nėra jokių mokslinių įrodymų, patvirtinančių šį poveikį.
Kaip naudoti: Sumaišykite po šaukštą obuolių sidro acto ir vandens inde (paimkite po lygias abiejų dalių dalis, priklausomai nuo gydymo zonos). Pamirkykite medvilninį tamponą į mišinį ir užtepkite jį paveiktoje vietoje. Palikite jį 3 minutes arba tol, kol visiškai išdžius. Nuplaukite drungnu vandeniu. Pakartokite du kartus per dieną.
2. Alijošius
Alijošiuje yra veikliosios medžiagos, vadinamos aloinu, turinčios odą šviesinančių savybių (2).
Kaip naudoti: dubenyje sumaišykite 2 šaukštus šviežio alavijo gelio ir 1 arbatinį šaukštelį medaus. Leiskite mišiniui nusistovėti 5–10 minučių. Taikykite jį paveiktai vietai ir leiskite jai išdžiūti. Nuplaukite drungnu vandeniu.
3. Žalioji arbata
Tirozinazė yra jūsų organizme randamas fermentas, atsakingas už pigmentaciją. Nustatyta, kad žaliosios arbatos ekstraktai slopina grybų tirozinazę (in vitro), o tai gali turėti depigmentacinį poveikį (3). Tačiau norint nustatyti jo veiksmingumą, reikia atlikti daugiau tyrimų.
Kaip naudoti: įdėkite žaliosios arbatos maišelį į puodelį karšto vandens ir palaukite, kol jis atvės. Patrinkite arbatos maišelį ant pažeistos vietos. Pakartokite šį gydymą du kartus per dieną.
4. Citrina
Citrina yra laikoma viena iš efektyviausių namų odos pigmentacijos priemonių. Citrina yra stiprus balinimo agentas ir turi odą šviesinančių savybių. Jis naudojamas daugelyje odą šviesinančių kompozicijų, tokių kaip Lucederm, Meladerm ir Skin Bright (4). Tačiau citrinos sultys gali dirginti jautrią odą, todėl prieš naudodami atlikite rankos pleistro testą. Be to, naudodamiesi šia priemone būtinai užtepkite kremo nuo saulės, nes citrinos sultys gali padaryti jūsų odą šviesą.
Kaip naudoti: Sumaišykite šaukštą praskiestų citrinų sulčių su arbatiniu šaukšteliu ekologiško medaus. Mišinį užtepkite ant pažeistos vietos ir palaukite 15 minučių, prieš nuplaukite drungnu vandeniu.
5. Raudonasis svogūnas
Raudonasis svogūnas dažnai naudojamas randus šviesinančiuose kremuose. Tyrimas, atliktas su grybų tirozinaze, parodė, kad raudonojo svogūno odoje yra ingredientų, galinčių odą balinti kosmetika (5).
Kaip naudoti: patrinkite raudonojo svogūno skiltelę paveiktoje vietoje. Leiskite jam pabūti 10 minučių ir tada nuplaukite. Gydymą kartokite du kartus per dieną.
6. Saldymedžio ekstraktas
Saldymedyje yra glabridino, polifenolio flavonoido, kuris padeda išvengti UV spindulių sukeltos pigmentacijos ir turi priešuždegiminį poveikį. Tačiau norint nustatyti depigmentuojančią savybę, reikia atlikti tolesnius tyrimus (3).
Kaip naudoti: Virkite 4-5 saldymedžio šaknis vandenyje. Leiskite skysčiui atvėsti ir perkoškite jį į purškiamą butelį. Taikykite kaip miglą du kartus per dieną.
Pastaba: saldymedžio ekstraktą laikykite šaldytuve ir sunaudokite per 8–10 dienų.
7. Pienas
Piene yra pieno rūgšties, kuri naudojama cheminiam šveitimui skaistinti ir balinti odą. Taip pat nustatyta, kad melasmai gydyti galima naudoti pieno rūgštį (6).
Kaip naudoti: Užtepkite šviežio pieno medvilniniu tamponu ant pažeistos vietos ir leiskite jam išdžiūti. Nuplaukite drungnu vandeniu. Darykite tai du kartus per dieną.
8. Pomidoras
Pomidoruose yra likopeno, kuris gali sumažinti ilgalaikį fotopažeidimo poveikį (7). Dėmės ir pigmentacija taip pat yra ilgalaikės fotopažeidimo pasekmės, todėl pomidorai gali padėti jas palengvinti.
Kaip naudoti: Supjaustykite pomidorą ir patrinkite jį ant dėmių. Leiskite jam išdžiūti. Nuplaukite drungnu vandeniu. Sekite tai du kartus per dieną.
9. Juodoji arbata
Teigiama, kad juodosios arbatos ekstraktas veikia odą. Tyrimas parodė, kad juoda arbata, pritaikyta jūrų kiaulių pigmentinėms dėmėms, slopino melanocitų vystymąsi ir sumažino hiperpigmentaciją (8).
Kaip naudoti: Virkite šaukštą arbatos lapų vandenyje. Leiskite vandeniui atvėsti ir perkoškite jį į dubenį. Taikykite jį paveiktai vietai medvilnės kamuoliukais. Naudokite du kartus per dieną.
10. Apelsinų žievelė
Apelsinų žievelių ekstraktai gali sumažinti melanino nuosėdas, išblukinti tamsias dėmes ir paryškinti odą. Tyrimas buvo atliktas su žmonėmis, ir nė vienas iš tiriamųjų odos nedirgino (9).
Kaip naudoti: Apelsinų žieveles išdžiovinkite ir miltelių pavidalu. Miltelius sumaišykite su arbatiniu šaukšteliu praskiestų citrinų sulčių ir medaus ir tepkite kaip veido kaukę. Darykite tai tris kartus per savaitę.
11. Bulvė
Bulvėse yra azelaino rūgšties, kuri gali padėti sumažinti dėmeles ir hiperpigmentaciją, kurią sukelia spuogai ir išsiveržimai (10).
Kaip naudoti: Supjaustykite bulvę ir patrinkite ją ant dėmių. Nusiplaukite, kai ji išdžius. Procesą kartokite kasdien.
12. Sandalmedžio aliejus
Sandalmedžio aliejuje yra alfa-santalolio, padedančio tirtizinazės hibito metu, UV spindulių sukeltos ir su amžiumi susijusios pigmentacijos (11).
Kaip naudoti: 2-3 lašus sandalmedžio aliejaus sumaišykite su nešančiu aliejumi (pvz., Simondsijų ar saldžiųjų migdolų aliejumi) ir patepkite juo pažeistą vietą. Naudokite tai vieną kartą per dieną.
13. Šilkmedžio ekstraktai
Šilkmedžio ekstraktai, gauti iš šilkmedžio lapų, gali padėti hiperpigmentacijai. Tyrimais in vitro nustatyta, kad mulberrozidas F, aktyvus šilkmedžio komponentas, slopina tirozinazės aktyvumą, melanino gamybą ir perdavimą. Jis taip pat veikia kaip reaktyviojo deguonies rūšių (ROS) valiklis. Randomizuoto, vieno aklo, placebu kontroliuojamo tyrimo metu nustatyta, kad 75% šilkmedžio ekstrakto aliejaus veiksmingai mažina melazmą (12).
Kaip naudoti: Kietus šilkmedžio lapus 3-4 dienas palaikykite simondsijų ar saldžiųjų migdolų aliejuje, o tada tepkite aliejų ant odos. Taip pat ant odos galite tepti smulkintus šilkmedžio vaisius. Rezultatus galite pastebėti laikui bėgant.
14. Orchidėjų žiedų ekstraktas
Orchidėjų ekstraktas turi panašų poveikį kaip vitaminas C hiperpigmentacijai pagerinti. Tyrimas, kuriame dalyvavo 48 moterys nuo 30 iki 60 metų aštuonias savaites, parodė, kad tai padėjo pagerinti melasmą ir lentigo senilį, taip pat turėjo odą balinantį poveikį (13).
Kaip naudoti: Galite nusipirkti produktų, kuriuose yra orchidėjų ekstraktų, arba pusvalandį galite įsiskverbti į orchidėjų žiedlapius karštame vandenyje, laikyti purškiamame butelyje ir naudoti kaip veido rūko.
Tai buvo viskas apie tai, kaip apsvarstyti namų gynimo priemones odos pigmentacijai palengvinti. Natūralūs ingredientai paprastai neturi didelio šalutinio poveikio, nebent esate alergiškas jiems ar turite itin jautrią odą. Jie yra saugūs, tačiau norint parodyti rezultatus gali prireikti laiko. Jei jūsų būklė sunki ir norite greitų rezultatų, pasitarkite su savo gydytoju, kad sužinotumėte efektyvesnes gydymo galimybes.
Medicininės pigmentacijos ir dėmių gydymo galimybės
Gydymas priklauso nuo jūsų hiperpigmentacijos priežasties. Jei tai yra dėl kitų su sveikata susijusių problemų, pagrindinės problemos gydymas gali padėti sumažinti pigmentaciją. Kai kurios bendros gydymo galimybės apima:
- Mikrodermabrazija
- Intensyvios impulsinės šviesos (IPL) gydymas
- Cheminė žievelė
- Lazerio atnaujinimas
- Krioterapija
- Vietiniai kremai (kortikosteroidai, hidrochinonas, retinoidai ir vitaminas C)
Nepageidaujamo odos patamsėjimo prevencija yra pirmas žingsnis siekiant išvengti hiperpigmentacijos ateityje. Turite gerai prižiūrėti odą ir apriboti saulės poveikį. Štai keli patarimai, kuriais galite vadovautis, kad išvengtumėte odos pigmentacijos.
Patarimai, kaip išvengti odos pigmentacijos
1. Kiekvieną dieną naudokite apsaugą nuo saulės
Veikiant UV spinduliams, atsiranda saulės dėmės, senatvinės dėmės, tamsios dėmės ir hiperpigmentacija. Nepamirškite užtepti apsaugos nuo saulės losjono atvirose vietose. Pernelyg didelis saulės poveikis suaktyvina melanino gamybos sistemą, o geras apsauginis kremas nuo saulės padeda to išvengti.
2. Taikyti priešuždegiminius odos priežiūros produktus
Nesvarbu, ar tai spuogai, ar dermatitas, odos uždegimas palieka žymes, kurias sunku ištrinti, o oda atrodo tamsi ir pigmentuota. Leiskite odai išgydyti, naudojant priešuždegiminius odos priežiūros produktus.
3. Valgyk sveikai
Sveika ir subalansuota mityba palaiko jūsų odą ir kūną sveiką. Jūsų kūnas gali naudoti vitaminus ir maistines medžiagas, gaunamas iš dietos, kad išgydytų.
Daugelis iš mūsų turi hiperpigmentaciją tam tikra forma ir jos neįmanoma atsikratyti per naktį. Turite laikytis savo gydymo metodo. Išbandykite šias odos pigmentacijos priemones namuose, kurios gali padėti sumažinti jos išvaizdą ir išvengti žalos ateityje. Tačiau prieš išbandydami bet kokią natūralią priemonę ar alternatyvų gydymą, pasitarkite su gydytoju, kad sužinotumėte hiperpigmentacijos priežastį. Jei visas šias dienas ignoravote tas vietas, atėjo laikas į jas rimtai žiūrėti.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar įmanoma visam laikui atsikratyti hiperpigmentacijos?
Jei pigmentacija paveikė odą giliai, gali būti nelengva jos visiškai atsikratyti. Tačiau nuolat prižiūrint ir gydant, jūs galite tai labai išblukinti.
Kaip atsikratyti pigmentacijos per naktį?
Per naktį neįmanoma atsikratyti pigmentacijos. Galite išbandyti namų gynimo būdus ir medicininio gydymo galimybes, kad laikui bėgant pagerintumėte jo išvaizdą.
Koks yra geriausias hiperpigmentacijos gydymas?
Geriausias būdas gydyti hiperpigmentaciją yra medicininio gydymo ir namų gydymo derinys. Taip pat sumažinkite saulės poveikį, kad problema nepablogėtų.
Per kiek laiko išvaloma hiperpigmentacija?
Tai gali užtrukti nuo 3 mėnesių iki 2 metų, atsižvelgiant į jūsų pigmentacijos mastą ir gydymo metodą. Įsitikinkite, kad tinkamai prižiūrite odą.
13 šaltinių
„Stylecraze“ turi griežtas apskaitos gaires ir remiasi recenzuojamais tyrimais, akademinių tyrimų įstaigomis ir medicinos asociacijomis. Vengiame naudoti tretines nuorodas. Skaitydami redakcijos politiką galite sužinoti daugiau apie tai, kaip užtikriname, kad mūsų turinys yra tikslus ir aktualus.- Atik, Derya ir kt. „Išorinio obuolių acto taikymo poveikis varikozės simptomams, skausmui ir socialiniam išvaizdos nerimui: atsitiktinių imčių kontroliuojamas tyrimas“. Įrodymais pagrįsta papildoma ir alternatyvi medicina: eCAM t. 2016 (2016): 6473678.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
- Sharique, A Ali ir kt. „Apie naują melanolizės veiksmą naudojant alavijo lapų ekstraktą ir jo veikliąją medžiagą aloiną, galingus odą depigmentuojančius agentus“. Originalūs biologinės ir farmakologinės veiklos dokumentai: Thieme E-Journals, Planta Med Vol. 78,8 (2012): 767-771.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0031-1298406
- Sarkaras, Rashmi ir kt. „Kosmetikos priemonės hiperpigmentacijai: kas yra prieinama?“ Odos ir estetinės chirurgijos leidinys, t. 6,1 (2013): 4–11.
- Smitas, Nico ir kt. „Natūralių odos balinimo priemonių medžioklė“. Tarptautinis žurnalas apie molekulinius mokslus, t. 10,12 5326–49. 2009 m. Gruodžio 10 d.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2801997/
- Arungas, Enosas Tangke ir kt. „Kvarcetino 4′-O-β-D-gliukopiranozido tirozinazę slopinantis poveikis iš džiovintos raudonojo svogūno (Allium cepa) odos.“ Natūralių produktų tyrimai t. 25,3 (2011): 256–63.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20635304/
- Singhas, Rashmi ir kt. „82% pieno rūgšties poveikis gydant melasmą“. Tarptautiniai mokslinių tyrimų pranešimai, t. 2014.
www.hindawi.com/journals/isrn/2014/407142/
- Rizwan, M ir kt. „Pomidorų pasta, kurioje gausu likopeno, apsaugo nuo odos fotodažties žmonėms in vivo: atsitiktinių imčių kontroliuojamas tyrimas“. „British Journal of Dermatology“ t. 164, 1 (2010): 154-162.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x
- Choi, So-Young ir Young-Chul Kim. „Juodosios arbatos vandens ekstrakto balinamasis poveikis rudai jūrų kiaulytės odai“. Toksikologiniai tyrimai t. 27,3 (2011): 153-60.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834380/
- Wuttisin, N. ir kt. „Apelsinų žievelių ekstrakto ir kosmetikos preparatų antitirozinazės aktyvumas“. „International Food Research Journal“ t. 24,5 (2017): 2128-2132.
www.researchgate.net/publication/329831595_Anti-tyrosinase_activity_of_orange_peel_extract_and_cosmetic_formulation
- Umadevi, M. ir kt. „Solanum tuberosum nauda sveikatai ir trūkumai“. Journal of Medicinal Plants Studies t. 1,1 (2013): 16-25.
www.plantsjournal.com/vol1Issue1/Issue_jan_2013/3.pdf
- Moy, Ronaldas L ir Corey Levensonas. „Sandalmedžio albumo aliejus kaip botaninė terapija dermatologijoje“. Klinikinės ir estetinės dermatologijos žurnalas t. 10,10 (2017): 34-39.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5749697/
- Hollinger, Jasmine C ir kt. „Ar natūralūs ingredientai veiksmingi valdant hiperpigmentaciją? Sisteminga apžvalga “. Klinikinės ir estetinės dermatologijos žurnalas t. 11,2 (2018): 28-37.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5843359/
- Tadokoro, Taketsugu ir kt. „Augalinių ekstraktų, įskaitant orchidėjų ekstraktus ant japonų moterų odos su melasma ir lentigo senilis, balinimo efektyvumas.“ „Journal of Dermatology“ t. 37, 6 (2010): 522-30.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20536665/