Turinys:
- Kas yra „Stevia“?
- „Stevia“ diabetikams - ką sako mokslas?
- Saldinimas su Stevia
- „Stevia“ diabetikams - ar saugu?
- „Stevia“ desertai diabetikams
- 1. Raudonasis moliūgas Halwa
- Ko tau reikia
- Nurodymai
- 2. Citrinų varškės ir raudonojo zen sūrio pyragas
- Ko tau reikia
- Nurodymai
- Kodėl tam tikri „Stevia“ produktai maišomi su kitais saldikliais?
- Kas dar gali pasinaudoti „Stevia“?
- Stevija ir diabetas - įspėjimai
Kaip saldinti maistą, nepaisant diabeto?
Ne. Tai nėra būsimo Holivudo mokslinės fantastikos filmo siužetas.
Tai tiesa.
Nežinau, ar anksčiau girdėjote apie steviją. Bet tai nesvarbu. Nes stevija…
.. Na, skaitykite patys.
Kas yra „Stevia“?
Cukraus pusbrolis. Bet be žalingo poveikio.
Taip yra todėl, kad beveik visi cukraus pakaitalai gaminami sintetiniu būdu. Bet ne stevija. Stevija yra kilusi iš augalo. Štai kodėl tai yra geras cukraus pusbrolis.
Ir, spėk kas?
„Stevia“ vertinama už tai, ko ji nedaro. Pavyzdžiui, stevia neprideda kalorijų.
Stevijos augalas yra susijęs su ramunių ir ambrozijos augalais. Kelios iš stevijų rūšių yra Arizonoje, Naujojoje Meksikoje ir Teksase.
Tačiau labiausiai vertinamos rūšys auga Brazilijoje ir Paragvajuje. Šių vietovių gyventojai šimtus metų maistui saldinti naudojo šio augalo lapus. Tradicinė medicina šiuose regionuose taip pat skatina steviją kaip nudegimų, skrandžio problemų gydymą ir kartais net kaip kontraceptiką. Visai neseniai tai vertinama kaip galimas SIBO, žinomo kaip plonosios žarnos bakterijų peraugimas, gydymas.
Stebėtina, kad stevija yra 250–300 kartų saldesnė už cukrų (1). Bet jame nėra angliavandenių, kalorijų ar dirbtinių ingredientų.
„Stevia“ diabetikams - ką sako mokslas?
Mokslas sako daug ką. Viena iš jų yra tokia - stevija gali būti naudinga - ne tik diabetikams, bet ir kitiems asmenims. Pasak Masačusetso bendrosios ligoninės, žmonėms, sergantiems hipertenzija ir 2 tipo cukriniu diabetu, stevija yra perspektyvi.
Stevija gaminama iš lapo, susijusio su populiariomis sodo gėlėmis, tokiomis kaip chrizantemos ir astrai (2). Jį patvirtino FDA ir žinoma, kad jis turi antioksidacinių ir antidiabetinių savybių. Tai gali slopinti gliukozės kiekį plazmoje ir padėti pagerinti simptomus.
Kiti stevijos privalumai diabetikams yra šie:
- Stabilizuojantis cukraus kiekis kraujyje
- Didinti insulino gamybą
- Didėjantis insulino poveikis ląstelių membranoms
- Kova su 2 tipo diabeto poveikiu
Viskas gerai. Bet kaip jūs galite naudoti steviją saldindami maistą?
Saldinimas su Stevia
Vaizdas: „iStock“
Yra priežastis, kodėl saldinimas stevija yra teisingas dalykas. Nes jei nenaudojate stevijos ir vis tiek norite, kad jūsų maistas būtų saldus, gali tekti pasitelkti dirbtinius saldiklius. Ir tai gali būti tiesiog pavojinga. Tai pasakytina net apie dirbtinius saldiklius, kurie teigia esantys „be cukraus“ arba „palankūs diabetikams“.
Tyrimų duomenimis, tokie dirbtiniai saldikliai iš tikrųjų turi priešingą poveikį nei jie teigia (3). Remiantis „Journal of Nutrition“ paskelbta ataskaita (4), dirbtiniai saldikliai vis tiek gali padidinti gliukozės kiekį kraujyje. Kitas tyrimas parodė, kad šie saldikliai gali pakeisti jūsų žarnyno bakterijų sudėtį. Šis pokytis gali sukelti gliukozės netoleravimą, kuris galiausiai sukelia diabetą.
Tiesą sakant, dirbtiniai saldikliai taip pat gali prisidėti prie svorio padidėjimo ir kitų susijusių komplikacijų (5), (6).
Įtraukti steviją į savo dietą yra paprasta. Pirmiausia galite išbandyti rytinėje kavoje arba pabarstyti avižinius dribsnius, kad patikrintumėte skonį. Ne tik tai - yra ir kitų būdų.
- Šviežius stevijos lapus galite naudoti limonade ar padažuose. Taip pat galite pamirkyti lapus puodelyje verdančio vandens, kad gautumėte gaiviai malonią žolelių arbatą.
- Norėdami paruošti miltelių pavidalo saldiklį, galite naudoti sausus stevijos lapus. Pakabinkite šviežių stevijos lapų ryšulį aukštyn kojomis sausoje vietoje, kol lapai visiškai išdžius. Tada nuimkite lapus nuo stiebų. Kavos malūnėlį (arba virtuvinį kombainą) iki pusės užpildykite sausais lapais. Apdorokite keletą sekundžių dideliu greičiu ir turėsite saldiklio miltelių. Šį saldiklį galite laikyti sandariame inde ir naudoti receptuose, kuriems reikia saldiklio.
- Ką prisiminti - 2 šaukštai stevijos lapų miltelių prilygsta 1 puodeliui cukraus.
- Taip pat galite pasigaminti stevia sirupą gėrimams ar kitiems sirupams saldinti. Į puodelį (ketvirtadalį) šviežių ir smulkiai sutrupintų stevijos lapų įpilkite šilto vandens. Mišinį laikykite hermetiškame inde ir 24 valandas laikykite nuošalyje. Mišinį galite perkošti ir virti ant silpnos ugnies, kad gautumėte labiau koncentruotą sirupą.
Laikykite šį sirupą hermetiškame inde savo šaldytuve. Tai gali trukti metų metus.
O dabar - didelis klausimas
„Stevia“ diabetikams - ar saugu?
Ar stevija naudinga diabetikams? Tai yra tikras sandoris, ar ne?
Nustatyta, kad vartojant mažus stevijos preparatus, reikšmingas poveikis gliukozės kiekiui kraujyje nebuvo nustatytas. Tiesą sakant, vienas 1986 m. Paskelbtas tyrimas iš Brazilijos parodė, kad vartojant stevijos preparatus kas 6 valandas 3 dienas padėjo pagerinti gliukozės netoleravimą.
Mokslas teigia, kad stevija yra naudinga diabetikams.
Vieno Irano tyrimo metu padaryta išvada, kad stevija veikia kasos audinius, kad paskatintų teigiamą poveikį insulino lygiui. Tai daro teigiamą hipoglikeminį poveikį asmeniui (7).
Mokslininkai visame pasaulyje sutaria dėl antivirusinio stevijos poveikio (8). Kitame tyrime teigiama, kad stevija gali sumažinti gliukozės ir insulino kiekį kraujyje ir taip padėti reguliuoti gliukozę (9). Be kovos su žalingu cukraus poveikiu, stevija taip pat padeda pagerinti maisto, į kurį dedama, maistines savybes (10).
Kaip rašoma Vermonto visuomenės sveikatos departamento paskelbtoje ataskaitoje, vienintelis susirūpinimas cukraus pakaitalais yra labiau linkęs persivalgyti, kai jie yra įtraukti į dietą (11). Tačiau dėl stevijos tai gali būti ne problema - nes joje nėra kalorijų ar angliavandenių.
Tyrime, paskelbtame Journal of Regulatory Toxicology and Pharmacology, nustatyta, kad stevija yra gerai toleruojama (ir be jokio šalutinio poveikio) tarp 1 ir 2 tipo diabetu sergančių pacientų.
Kitas 2005 m. Paskelbtas tyrimas parodė, kad steviozidas, vienas iš stevia junginių, gali sumažinti gliukozės koncentraciją plazmoje, pagerinti jautrumą insulinui ir sukurti atsparumo insulinui atsiradimą. Nors bandymai buvo atlikti su žiurkėmis, panašių galimybių tikėtasi ir žmonėms.
„Stevia“ desertai diabetikams
1. Raudonasis moliūgas Halwa
Vaizdas: „iStock“
Ko tau reikia
- 500 gramų raudonojo moliūgo
- 1 šaukštas gryno ghee
- 10 migdolų
- 5 gramai stevijos
- ½ šaukšto kardamono miltelių
- 2 šafrano sruogos (įmirkytos trupučiu pieno)
- ¼ litras vandens
Nurodymai
- Nulupkite moliūgo odą ir pašalinkite sėklas. Sutarkuokite.
- Kepkite migdolus greitpuodyje (kai kuriuose ghee). Leiskite jiems atvėsti ir laikykite juos nuošalyje.
- Įpilkite šiek tiek ghee ir tyrės tyrės. Ant silpnos ugnies patroškinkite 10–15 minučių.
- Įpilkite vandens ir uždarykite greitpuodžio dangtį. Po dviejų švilpukų sumažinkite ugnį ir leiskite jam virti apie 15 minučių ant silpnos ugnies.
- Kai moliūgas pakankamai suminkštės, jei norite, taip pat galite sutrinti. Į tai įpilkite stevijos miltelių, kardamono ir šafrano miltelių. Kruopščiai sumaišykite.
- Padidinkite šilumą, kad visas vandens perteklius būtų išleistas.
- Galite papuošti migdolus (arba migdolų gabalėlius) viršuje kaip garnyrą.
- Patiekite ir mėgaukitės.
2. Citrinų varškės ir raudonojo zen sūrio pyragas
Ko tau reikia
- ¼ šaukštelis stevijos
- 2 šaukštai manų kruopų
- 1 arbatinis šaukštelis avižinių dribsnių
- 3 šaukštai nesūdyto sviesto
- Žiupsnelis druskos
- ½ šaukštelio želatinos
- ½ citrinos žievelės
- 1 arbatinis šaukštelis citrinos sulčių
- 1/5 kiaušinio trynio
- ¼ taurėje pakabinta varškė
- 1 valgomasis šaukštas mėlynių
- 1 pavasario mėtos
- 1/8 šaukštelio cinamono miltelių
- ½ paketėlio „Red Zen“ arbata
Nurodymai
- Naudodami sviestą, avižas ir manų kruopas, padarykite trumpą tešlą. Tam tikslui galite užpilti šiek tiek vandens. Tešlą susukite ir supjaustykite. Iškepkite.
- Kiaušinio trynį, steviją, pieną, citrinos sultis ir žievelę išsukite iki tol, kol sutirštės ir suputos. Prie to pridėkite pakabintą varškę. Dar kartą išplakite.
- Želatiną ištirpinkite šiltame vandenyje. Sulenkite jį kiaušinių mišinyje.
- Įpilkite į aklinai iškeptą plutą ir porą valandų palaikykite šaldytuve.
- Raudoną „Zen Zen“ arbatą 2 minutes kepkite 90 laipsnių temperatūroje ir sumaišykite su želatina.
- Užpilkite sūrio pyrago mišinį į pjaustytuvą kartu su „Red Zen“ mišiniu.
- Vėl nustatykite 3 valandoms.
- Išimkite ir išardykite.
- Galite patiekti su keliomis mėlynėmis ir mėtos šakele viršuje.
- Lėkštės šone taip pat galite nuvalyti cinamono miltelius.
Ir dabar, antras didelis klausimas
Kodėl tam tikri „Stevia“ produktai maišomi su kitais saldikliais?
Sakydami „stevia nuo diabeto“, turime omenyje šviežią stevijos lapą. Ir ne rinkoje randamų „stevia“ produktų. Du natūralios stevijos junginiai - steviozidas ir rebaudiozidas A - yra atsakingi už jo saldumą.
Bet kalbant apie rinkoje esančius stevijos miltelius ir saldiklius - yra ir minusas. Šiuose saldikliuose yra pridėta dekstrozės, eritrito (iš kukurūzų) ir galbūt dar kelių dirbtinių saldiklių.
Daugelis šių „stevia“ produktų, kuriuos rasite rinkoje, yra apdorojami. Iš tikrųjų populiariausi prekių ženklai atlieka daugybę apdorojimo etapų - nuo balinimo iki cheminio pakeitimo.
Ir mes žinome, kodėl jie tai daro - tikriausiai norėdami padidinti gamybą. Ar koks skirtumas. Bet galų gale tai susiję su pinigais, ar ne?
Toliau pateikiamas kitų dirbtinių saldiklių, kuriuos gali sudaryti stevijos saldikliai, sąrašas:
- Dekstrozė, kuri yra dar vienas gliukozės (paprasto cukraus) pavadinimas. Paprastai tai gaminama iš genetiškai modifikuotų kukurūzų. Tai nėra taip sveika, nebent gamintojas patvirtina, kad yra ekologiškas.
- Maltodekstrinas, kuris yra krakmolas. Jis gaunamas iš kukurūzų arba kviečių. Iš kviečių gautas maltodekstrinas gali sukelti nerimą asmenims, netoleruojantiems glitimo. Ir dar kitaip maltodekstrinas yra labai perdirbtas ingredientas. Dauguma jo baltymų pašalinama proceso metu. Tai gali padaryti jį be gliuteno, tačiau vis tiek sunku pasakyti, ar jis sveikas.
- Sacharozė, kuri iš esmės yra cukrus. Stalo cukrus, kurį vartojate kiekvieną dieną. Vienintelė sacharozės nauda yra energija ląstelėms. Bet priešingu atveju per didelis sacharozės kiekis gali sukelti dantų ėduonį ir kitas problemas, tokias kaip diabetas, aukštas kraujospūdis ir nutukimas.
- Cukraus alkoholiai, kurie yra angliavandeniai, natūraliai randami vaisiuose ir kituose augaluose. Jie taip pat gali būti gaminami. Nors jie neturi kalorijų ar angliavandenių, jie yra mažesni dviejuose, palyginti su stalo cukrumi. Cukrinius alkoholius turi vartoti atsargiai diabetikai ar asmenys, kenčiantys nuo prediabeto, nes tai yra angliavandenių forma.
Gerai. Taigi, natūrali stevija yra naudinga diabetikams. Bet ar yra kas nors, kas gali pasinaudoti šia stebuklinga žole?
Kas dar gali pasinaudoti „Stevia“?
Stevia daugiausia naudinga diabetikams ir asmenims, kenčiantiems nuo hipertenzijos. Be to, tai taip pat gali padėti asmenims, kuriems gresia širdies ligos. Vienas tyrimas parodė, kad steviozidas sergant stevija gali sumažinti MTL cholesterolio kiekį ir taip užkirsti kelią širdies ligoms (12).
Kai kurių kitų tyrimų metu stevija taip pat pasižymi priešvėžinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis (13).
Viskas buvo apie tai, kaip stevija naudinga diabetui. Nauda didelė. Tačiau visada svarbu atkreipti dėmesį ir į įspėjimus.
Stevija ir diabetas - įspėjimai
- Nėštumas ar žindymas
Šiuo klausimu informacijos yra nedaug. Taigi, venkite naudoti.
- Žemas kraujo spaudimas
- Pūtimas ir kiti klausimai
Kai kuriems žmonėms, vartojantiems steviją ar vartojantį steviozidą, gali pasireikšti pilvo pūtimas ar pykinimas. Kiti poveikiai gali būti galvos svaigimas, raumenų skausmas ar tirpimas.
- Vaisingumo klausimai
Vieno tyrimo su gyvūnais metu nustatyta, kad per didelis stevijos vartojimas sumažina žiurkių patinų vaisingumą (14). Kadangi tai atsitinka tik tada, kai stevija vartojama didelėmis dozėmis, panašios galimybės žmonėms gali būti nematytos.
Galiausiai, bet taip pat svarbus dalykas yra apriboti bet kokį saldiklį, kad smegenys išmoktų trokšti mažiau saldumo maisto produktuose. Pagrindinis tikslas esant bet kokioms sveikatos sąlygoms yra išmokti mėgti kartumą ir rūgštumą bei saldumo užuominą!
Geriausia pagalba yra savipagalba. Bet ne dėl asmens sveikatos. Ne visada.
Papasakok mums, kaip šis įrašas apie diabetu sergantiems pacientams skirtą steviją padarė tavo dieną. Praneškite mums apie tai komentuodami žemiau esančiame laukelyje.