Turinys:
- Kas yra dilgėlė?
- Kokia yra dilgėlių nauda sveikatai?
- 1. Gali padidinti plaukų augimą ir stiprumą
- 2. Gali gydyti šienligę, astmą ir alergijas
- 3. Gali padėti valdyti prostatos problemas
- 4. Gali sumažinti uždegimą
- 5. Gali sumažėti kraujospūdis
- 6. Gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje
- 7. Gali stebėti širdies ir kepenų sveikatą
- 8. Gali padėti gydyti menstruacijų sveikatą, PCOS ir vaisingumo problemas
- 9. Gali paspartinti žaizdų gijimą
- Dygliuotų dilgėlių mitybos profilis
- Kaip jį vartoti
- Kaip paruošti dilgėlių arbatą
- Koks yra dilgėlių šalutinis poveikis?
- Ar žinote, kaip dilgėlė peršti?
- Išvada
- Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Dilgėlės (dar vadinamos dilgėlėmis) yra tradicinės žolinės medicinos pagrindinės dalys ir dažniausiai naudojamos alergijoms, uždegimams ir vaisingumui gydyti. Pranešama, kad senovės egiptiečiai naudojo šią visur esančią žolę artritui ir apatinės nugaros dalies skausmui gydyti (1). Dėl gydomųjų savybių jis buvo naudojamas amžiams.
Gėrimas dilgėlių arbatos gali padėti įveikti daugelį negalavimų. Ši žolelių arbata turi daug naudos sveikatai, pavyzdžiui, skatina plaukų augimą, mažina alergijas ir astmą, padeda valdyti cukraus kiekį kraujyje ir stiprina šlapimo takų sveikatą.
Sužinokime šiek tiek daugiau apie dilgėlių naudą šiame straipsnyje.
Kas yra dilgėlė?
Dilgėlė ( Urtica dioica ) nuo seniausių laikų buvo pagrindinis augalinis vaistas (2). Jis turi egzotišką biocheminį profilį. Jis auga švelniu ar vidutinio klimato klimatu visame pasaulyje, ypač vietose, kuriose yra daug drėgmės. Tam tikrų rūšių dilgėlių dažnai galite rasti miškuose, prie upių ar upelių ir pakelėse.
Jo mokslinis pavadinimas „ Urtica dioica“ yra kilęs iš lotyniško žodžio uro, kuris reiškia „degti“, nes jo lapai kontaktuodami gali sukelti laikiną deginimo pojūtį. Šie augalai (arba piktžolės) yra gimtoji Meksikoje, Italijoje, Nepale, Indijoje, Kinijoje, Rusijoje, Nyderlanduose, Šiaurės Amerikoje ir Afrikos dalyse. Tam tikrų dilgėlių rūšių, ypač dilgėlių, lapuose ir antenos yra plaukai. Kai kurie iš jų taip pat peršti! Taigi, vardas (1).
Lapai yra tankiai padengti geliančiais plaukeliais, kurie išskiria potencialiai skausmą sukeliančius toksinus (1).
Kai žmogaus oda liečiasi su dilgėlės lapeliu ar stiebu, ji greitai sukuria rausvus pleistrus, kurie niežti ir degina. Augalo plaukai ar trichomai natūraliai sukurti taip, kad apsaugotų augalą nuo vabzdžių.
Tačiau po perdirbimo vartoti šią stebuklingą žolę yra saugu. Šiame skyriuje kalbama apie dilgėlių lapų naudą. Pradėkite slinkti!
Kokia yra dilgėlių nauda sveikatai?
1. Gali padidinti plaukų augimą ir stiprumą
Tradicinė medicina plaukų augimui skatinti naudojo Urtica rūšis. Tyrime buvo tiriama ši dilgėlių ( Urtica dioica ) savybė kartu su vaistažolių ekstraktais. Šis vaistažolių preparatas padidino žmogaus odos papilomos ląstelių dauginimąsi (3).
Dilgėlėje esantis β-sitosterolis sukelia naujų kraujagyslių susidarymą (angiogenezę). Tai skatina kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus (VEGF) sintezę ir palaiko naujų plaukų augimą (3).
Dilgėlių lapai ir šaknys reguliuoja lytinių hormonų ir jų substratų veiklą. Jie padeda kontroliuoti plaukų slinkimą (alopeciją) vyrams ir moterims, turintiems hormonų disbalansą (4).
2. Gali gydyti šienligę, astmą ir alergijas
Šienligę ar alerginį rinitą sukelia žiedadulkės, dulkių erkutės, pelėsiai, grybelio sporos, tarakonai ir plunksnos. Kitos priežastys yra jautrumas maistui, medžiagų apykaitos ligos ir tam tikri vaistai. Jo simptomai yra čiaudulys, nosies užgulimas, niežėjimas, ašarojimas (nuolatinis ašarojimas), galvos skausmas, burnos džiūvimas, mieguistumas, nuovargis ir širdies aritmija (5).
Čia alternatyvi medicina gali padėti (5), (6). Dilgėlėse ( Urtica dioica ) yra nikotinamido, sinefrino ir ostolio, pasižyminčių stipriomis priešuždegiminėmis ir antialerginėmis savybėmis.
Šios fitocheminės medžiagos veikia antagonistiškai prieš uždegimą skatinančius histamino receptorius, blokuodamos histamino gamybą ir išsiskyrimą (5). Jie taip pat trukdo uždegimą skatinančių ląstelių, cheminių pranešėjų ir kontroliuojančių genų veiklai (5).
Sveikatos priežiūros specialistai turėtų apsvarstyti alternatyvių vaistų, kaip gydyti ūmius ir lėtinius sutrikimus, tokius kaip astma, kvėpavimo takų alergijos ir kt., Alternatyvą įprastiems vaistams (6).
3. Gali padėti valdyti prostatos problemas
Išaugęs prostatos liauka (gerybinė prostatos hiperplazija) padidina šlaplės spaudimą. Tai išjungia šlapimo sistemą ir sukelia keletą lėtinių sutrikimų senstant (7).
Tyrimų su žiurkėmis metu dilgėlė parodė prostatos problemų pagerėjimą. Dilgėlių šaknų ekstraktai slopina aromatazę - fermentą, kuris testosteroną paverčia estrogenu. Estrogenas yra glaudžiai susijęs su prostatos sutrikimais (7).
Kiti tyrimai rodo antiproliferacines dilgėlių šaknų savybes žmogaus vėžinėse ląstelėse. 20% alkoholio turinčio dilgėlių šaknies ekstraktas sumažino vėžinių prostatos epitelio ląstelių augimą per septynių dienų kursą (8).
4. Gali sumažinti uždegimą
Dilgėlių ekstrakte yra priešuždegiminės medžiagos, kuri gali slopinti kelis citokinus sergant uždegiminėmis sąnarių ligomis (9).
Kito tyrimo duomenimis, dilgėlių lapų tepimas, atrodo, malšina osteoartritinį skausmą (10). Dilgėlė sumažino daugelio uždegiminių hormonų kiekį, trukdydama jų gamybai (11).
Tačiau norint atlikti dilgėlių priešuždegiminį gydymą, reikia atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis.
5. Gali sumažėti kraujospūdis
Dilgėlė tradiciškai buvo naudojama aukštam kraujospūdžiui gydyti (12). Nustatyta, kad dilgėlių ekstraktas turi antihipertenzinį poveikį.
Tai gali padėti sumažinti kraujospūdį, nes kraujagyslės gali atsipalaiduoti ir sumažinti širdies susitraukimų jėgą. Norint patvirtinti šį poveikį, reikia atlikti daugiau žmonių tyrimų.
6. Gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje
Dilgėlės parodė žadantį poveikį gliukozės kiekiui kraujyje. Tradicinė medicina naudoja dilgėlių lapus cukriniam diabetui gydyti dėl jų antihiperglikeminių savybių (13).
Tačiau norint nustatyti dilgėlių lapų saugumą ir veiksmingumą kontroliuojant cukraus kiekį kraujyje, reikia atlikti daugiau žmonių tyrimų.
7. Gali stebėti širdies ir kepenų sveikatą
Atliekant 2018 m. Žiurkių tyrimą, per mėnesį vartojant 150 mg / kg per dieną dilgėlių ekstraktą, pagerėjo kraujo lipidų kiekis. Dilgėlių ekstraktas veikė kur kas geriau nei jo komercinis sintetinių narkotikų atitikmuo (14).
Dilgėlių ekstraktas skatina organizmo antioksidacinį mechanizmą, taip užkertant kelią (ir baigiant) lipidų peroksidaciją. Subalansuotas lipidų profilis ir sveikos kepenys sumažina hipercholesterolemijos sukeltų ligų riziką (15).
Hipercholesterolemija yra susijusi su ateroskleroze ir kitomis uždegiminėmis ligomis. Dilgėlių lapai padeda išvengti aterosklerozės ir hipertenzijos, kaip rodo tyrimai su žiurkėmis. Taigi tai yra stiprus kepenų ir kardioprotekcinis maisto priedas (16).
8. Gali padėti gydyti menstruacijų sveikatą, PCOS ir vaisingumo problemas
Maždaug 10–15% reprodukcinio amžiaus moterų patiria oligomenorėją, o 3–4% jų - amenorėją.
Oligomenorėja ir amenorėja yra reguliaraus menstruacinio ciklo pokyčiai, kurie sukelia atitinkamai ilgą menstruacijų ciklą ir mėnesinių nebuvimą. Nors pakaitinė hormonų terapija yra labiausiai paplitusi priemonė, augaliniai vaistai tokiais atvejais yra veiksmingi (17).
Žolelių dilgėlių, pipirmėtės, svogūnų ir nigelių ekstraktai parodė teigiamą poveikį policistinių kiaušidžių sindromui (PCOS). Jie galėtų kontroliuoti kraujavimą iš menstruacijų, pagerinti menstruacijų sutrikimus, subalansuoti hiperandrogenizmą ir skatinti vaisingumą (17).
Šios žolelės turi fitocheminių medžiagų, įskaitant flavonoidus, fenolius, fitosterolius ir terpenoidus, kurie gali imituoti natūralią hormoninę funkciją ir apriboti kraujavimą. Štai kodėl dilgėlių augalų dalys gali sustiprinti folikulų brendimą, sumažinti krešėjimo faktorius, atpalaiduoti gimdos raumenis ir palengvinti gimdos atsigavimą (17), (18).
9. Gali paspartinti žaizdų gijimą
Žaizdų gijimas gali užsitęsti, esant laisviesiems radikalams ir keliems fiziologiniams stresams. Vėlavimas gali turėti įtakos vienam ar visiems žaizdos susitraukimo etapams, epidermio ląstelių atsigavimui (reepitelizacijai) ir kraujo tiekimo atstatymui (neovaskuliarizacijai) (18).
Augalinių vaistų vartojimas žaizdoms gydyti yra senovinė priemonė. Keli žydintys augalai, tokie kaip dilgėlė, buvo pagirti dėl jų pažeidžiamųjų ir antioksidacinių savybių.
Dilgėlių lapas turi antihemoraginį poveikį dėl flavonoidų, mineralų, vitaminų ir riebalų rūgščių kiekio (18).
Dilgėlių ekstrakto naudojimas ant žaizdų sutrumpintų kraujavimo laiką ir paskatintų kraujo krešėjimą. Tai taip pat pašalina patogenus, sulaiko uždegimą skatinančius laisvuosius radikalus ir sumažina vidutinį gijimo laiką žiurkių modeliuose (18).
Trumpai tariant, dilgėlių lapai, šaknys ir kitos dalys pasižymi stipriomis antioksidacinėmis, pažeidžiamosiomis, antihemoraginėmis, priešuždegiminėmis, prieš aterosklerozinėmis, antihipercholesteroleminėmis, kardioprotekcinėmis, hepatoprotekcinėmis, antialerginėmis ir antidiuretinėmis savybėmis.
Ar dilgėlių augalų dalyse neturėtų būti kažkas, kas suteiktų šias savybes?
Visiškai! Sužinokite daugiau apie juos kitame skyriuje.
Dygliuotų dilgėlių mitybos profilis
Dilgėlių augale yra daugybė cheminių medžiagų. Šviežiuose lapuose yra β-karotino, violaxantino, ksantofilų, zeaksantino, liuteoksantino ir liuteino epoksido, kurie suteikia šiai žolei minčių.
Dilgėlėse taip pat yra fenolio rūgščių, įskaitant anglies, kavos, kofeilo obuolių, chlorogeno, skruzdžių, silicio, citrinų, fumaro, glicerino, obuolių, elago, oksalo, fosforo ir gintaro rūgščių (19).
Kvercetinas, miricetinas, izorhamnetinas, kaempferolis ir kt. Yra flavonoidai. Acetilcholinas, betainas, cholinas, lecitinas, histaminas, skololeptinas, rutinas, rosinidinas ir naringinas yra keletas kitų fitocheminių medžiagų, esančių dilgėlių lapuose, šaknyse ir koteliuose (19).
Ši vaistinė žolė taip pat gerai vertinama mityboje. Lapuose yra daug kalio, kalcio, folatų, vitaminų A ir K, paprastųjų angliavandenių, baltymų ir būtinų pirmtakų.
Dilgėlių lapų maistinė vertė | ||
---|---|---|
Maistinė medžiaga | Vienetas | Porcijos dydis (1 puodelis 89 g) |
Vanduo | g | 78.03 |
Energija | kcal | 37 |
Energija | kJ | 156 |
Baltymas | g | 2.41 |
Bendras lipidų kiekis (riebalai) | g | 0.10 |
Pelenai | g | 1.81 |
Angliavandeniai, pagal skirtumą | g | 6.67 |
Skaidulos, visos dietinės | g | 6.1 |
Cukrus, iš viso | g | 0,22 |
Mineralai | ||
Kalcis, Ca | mg | 428 |
Geležis, Fe | mg | 1.46 |
Magnis, Mg | mg | 51 |
Fosforas, P | mg | 63 |
Kalis, K. | mg | 297 |
Natris, Na | mg | 4 |
Cinkas, Zn | mg | 0,30 |
Varis, Cu | mg | 0,068 |
Manganas, Mn | mg | 0.693 |
Selenas, Se | µg | 0.3 |
Vitaminai | ||
Tiaminas | mg | 0,007 |
Riboflavinas | mg | 0,142 |
Niacinas | mg | 0,345 |
Vitaminas B-6 | mg | 0,092 |
Folatas, bendras | µg | 12 |
Folatas, maistas | µg | 12 |
Folatas, DFE | µg | 12 |
Cholinas, iš viso | mg | 15.5 |
Betainas | mg | 19.0 |
Vitaminas A, RAE | mg | 90 |
Karotinas, beta | µg | 1024 m |
Karotinas, alfa | µg | 101 |
Vitaminas A, TV | IU | 1790 m |
Liuteinas + zeaksantinas | IU | 3718 |
Vitaminas K (filochinonas) | IU | 443.8 |
Kaip jį vartoti
Dilgėlių lapai yra labai įvairiapusiški ir gali būti verdami kaip žolelių arbata, vartojami kaip priedas ir tepami kaip tepalas.
Galite nusipirkti džiovintų / liofilizuotų lapų, kapsulių, tinktūrų ir kremų. Dilgėlių tepalai dažnai naudojami osteoartrito simptomams palengvinti.
Tyrimai rodo, kad šios dozės yra veiksmingiausios esant tam tikroms sąlygoms (20):
- Alergija: 600 mg liofilizuotų lapų per dieną
- Padidėjusi prostatos liauka: 360 mg šaknų ekstrakto per dieną
Jį galima įsigyti daugelyje parduotuvių. Išdžiovintus lapus ir žiedus galima pamirkyti, kad būtų galima paruošti žolelių arbatą, o jos lapus, šaknis ir stiebus galima išvirti ir įdėti į sriubas, kokteilius ir troškinius.
Blanšuotos dilgėlės gali būti geras jūsų salotų priedas. Pabandykite mesti keletą dilgėlių lapų į savo salotas. Jei tai neatrodo patrauklu, galite užvirti puodelį šviežios arbatos su dilgėle.
Kaip paruošti dilgėlių arbatą
Ko tau reikia
- Švieži arba džiovinti dilgėlių lapai - 1 birus puodelis (apie 250 ml)
- Vanduo - 1-2 puodeliai
- Verdantis puodas ar virdulys
Pasisekime!
- Vandenį užvirkite virdulyje ar puode.
- Dilgėlių lapus įpilkite į verdantį vandenį.
- Išjunkite ugnį. Leiskite jam pastovėti apie 5-10 minučių.
- Perkoškite turinį į puodelį (-ius).
- Į šią arbatą galite įdėti medaus ar stevijos. Tačiau, jei įmanoma, atsisakykite cukraus ar saldiklio.
- Patiekite karštą arba šiltą!
Iš pradžių gali būti, kad skonis kartokas ir sumedėjęs. Kelias taures ar kelias dienas jūs pamilsite jos gaivumą.
Taip pat dilgėlių žalumynus blanširuokite sūriame vandenyje ir naudokite juos salotoms ar pesto. Žalumynus taip pat galite patroškinti aliejuje, svieste ar kituose kepimo riebaluose. Tuo galima mėgautis su raudona arba balta mėsa ir įdėti į salotas.
Dilgėlių žalumynų vartojimas yra populiarus ir efektyvesnis būdas gauti jų naudą. Tačiau jie yra laukiniai augalai ir vadinami dilgėlėmis. Ar turėtumėte susirūpinti?
Visiškai! Patikrinkite neigiamą dilgėlių lapų poveikį.
Koks yra dilgėlių šalutinis poveikis?
Na, priešingai nei jie yra laukiniai, dilgėlės laikomos saugiomis. Šalutinis jų atsiradimo poveikis yra labai nedaug, tačiau nė vienas nėra mirtinas ar toksiškas (21).
Į plaukus panašūs dilgėlių lapų barbai gali pakenkti odai. Šie spygliukai gali suleisti įvairių cheminių medžiagų, tokių kaip (19):
- Acetilcholinas
- Histaminas
- Serotoninas
- Moroidinas
- Skruzdžių rūgštis
Šie junginiai gali sukelti deginimą ir bėrimus.
Tyrėjai nustatė, kad dilgėlių šaknys kai kuriems asmenims gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus, gausų prakaitavimą ir alergiją. Ką tik nuplėšti dilgėlių lapai gali sukelti lokalizuotą dilgčiojimą, bėrimą, niežėjimą ir liežuvio edemą (21).
Tačiau veikdami kaip emmenagogas, jie gali turėti gimdą stimuliuojančių savybių. Jei nėščios moterys vartoja dilgėles be gydytojo priežiūros, jos gali pradėti dirbti per anksti.
Paruoštą ir džiovintą dilgėlę vartoti yra saugu. Tačiau valgant šviežius lapus, gali atsirasti dirginimas.
Ar žinote, kaip dilgėlė peršti?
- Dilgėlių dygliuoti plaukai turi mažą vamzdelį primenančią struktūrą. Tai turi kietą apvalią lemputę gale ir minkštesnį indą prie pagrindo.
- Lemputė plyšta, kai susiduria su oda ir apnuogina adatą.
- Kai šis antgalis perveria odą, jis spaudžia minkštą, pamatinį indą.
- Tai giliai į odą išskiria dirginančias medžiagas (t. Y., Acetilcholiną ir histaminą). Dėl to susidaro raudoni, pikti, niežtintys ir degantys pleistrai atvirose vietose.
Išvada
Dilgėlė gali sumažinti uždegimą, padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir kraujospūdį bei padidinti plaukų augimą ir stiprumą.
Lapuose gausu flavonoidų, polisacharidų, vitaminų ir hormoninių pirmtakų. Iš tikrųjų dilgėlė laikoma vieninteliu augalu, kuriame yra cholino acetiltransferazės - acetilcholiną sintetinančio fermento.
Eksperto atsakymai į skaitytojų klausimus
Ar dilgėlių arbata padeda jums miegoti?
Taip. Dilgėlių arbata skatina geresnį miegą nedidinant cukraus kiekio kraujyje, todėl miegas tampa gilesnis.
Kiek dilgėlių arbatos reikėtų išgerti per dieną?
Didžiausia rekomenduojama dilgėlių arbata yra keturi puodeliai per dieną.
Ar dilgėlių arbatoje yra silicio dioksido?
Taip, dilgėlių lapuose yra silicio dioksido (22).
Ar dilgėlė yra naudinga inkstams?
Taip. Dilgėlė gali gydytis šlapimo takų negalavimais ir inkstų akmenimis. Dilgėlėje esantys flavonoidai, antocianinai ir saponinai gali padėti slopinti kalcio ir oksalato nusėdimą (23).
Ar dilgėlė sąveikauja su vaistais?
Taip. Žolinių vaistų, tokių kaip dilgėlių lapai, vartojimas su priešuždegiminiais vaistais nėra